Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  dabogda
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.40 ч. 25.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: dabogda  (Прочитано 54992 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #15 у: 08.07 ч. 22.10.2008. »

У старим издањима наилажах и на сретство и сличне примере. Признајем да може довести некада нешто од овога у заблуду шта јесте на крају правилно, јер нам се правопис мења на деценијској основи. Smiley Но, шта да се ради... Smiley
Сасвим је нормално, добро и препоручљиво да се правопис једног језика усклађује са природним променама, да се правила формирају у одређеном временском размаку. Често смо склони да лаички коментаришемо "правопис нам се мења сваки час". Иначе, примери сретство и сл. су били исправни ПРЕ правописа из 60. а тада је то кориговано. Што се тиче разлике између правописа из 60. и правописа из 1993. разлике су незнатне, највише их се тиче спојеног и одвојеног писања, великог и малог слова, има неколико исправљених пропуста, нешто измена, али круцијалне ствари су остале исте.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #16 у: 22.28 ч. 23.10.2008. »

Буди бог с нама има превише речи за сложеницу. Који би акценат та реч преузела, будући да ту имамо 3 акцентоване речи и једну проклитику?

Budibóksnama.

Jao kako me nervira kad naiđem na to budiboksnama! Skroz mi neprirodno izgleda kad se tako napiše.

Ali je dobra Vitezovićeva imenica „budiboksnam“:

„Jeste li vi razred ili papazjanija? Ima li za vas ikakve granice? Jeste li vi razred ili ludnica? Kakva je ovo pomama, kakva manija? Jeste li vi đaci ili budiboksnami?“ (Lajanje na zvezde)
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #17 у: 07.58 ч. 24.10.2008. »

„Jeste li vi razred ili papazjanija? Ima li za vas ikakve granice? Jeste li vi razred ili ludnica? Kakva je ovo pomama, kakva manija? Jeste li vi đaci ili budiboksnami?“ (Lajanje na zvezde)

Лично мислим да то само лектор није исправио.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 10.34 ч. 24.10.2008. »

„Jeste li vi razred ili papazjanija? Ima li za vas ikakve granice? Jeste li vi razred ili ludnica? Kakva je ovo pomama, kakva manija? Jeste li vi đaci ili budiboksnami?“ (Lajanje na zvezde)

Лично мислим да то само лектор није исправио.

A mozda je umetnicka sloboda? Unamunu su tako lektori uporno ispavljali rec nivola u novela u njegovim knjigama, dok mu na kraju nije prekipelo i vise je prestao da daje svoje rukopise na lektorisanje...

Ima clanak na vikipediji, tinyurl i moj kompjuter na poslu su se pocev od ponedeljka posvadjali tako da ne mogu da vam turim link...
« Задњи пут промењено: 10.36 ч. 24.10.2008. од Brunichild » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #19 у: 11.22 ч. 24.10.2008. »

Kad uzmemo u obzir kako su udareni profesori u "Lajanju na zvezde", ne verujem da je greška. Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #20 у: 23.30 ч. 24.10.2008. »

Prosto mora biti imenica, kao „razred ili papazjanija“, „razred ili ludnica“, „đaci ili budiboksnami“. Možda i „đaci ili budi bog s nama“ može proći, ali je jednostavno ceo monolog razrednog starešine (čiji ja deo ovde prepisujem) takav da pravi „ili-ili“ poređenja jasno oprečnih stvari, imenicâ. I mene je čudilo da Vitezović tako „visoko pesnički“ odskoči u građenju reči, ali i da je lektorov propust (što možda i jeste), dobro je ispalo. Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!