Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Шта је правилно?
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.21 ч. 26.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Шта је правилно?  (Прочитано 10401 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ευδαιμον
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Милош Mихајловић
Поруке: 1



« у: 02.58 ч. 06.05.2009. »

(Унапред се извињавам ако је о неким случајевима већ дискутовано. )

Шта је правилно?

С обзиром или обзиром?

Одштампати или отштампати - овде, колико ја знам, правилно је ово друго, због оног правила са с + звучни сугласник - нема једначења, а у свим другим случајевима има.  Можда да питам и да ли је правилно уопште градити реч као од + штампати?

Има их још само не могу тренутно да се сетим.  Кад се сетим, поделућу их са вама.
Сачувана
Филип Милетић
хардвераш
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Филип Милетић
Струка: електротехничар
Поруке: 230




WWW
« Одговор #1 у: 07.52 ч. 06.05.2009. »

Цитат
С обзиром или обзиром?

Оба су правилна, зависно од контекста:  „С обзиром на економску ситуацију, руководство фирме је морало да отпусти раднике.“  „Багериста Џо нас је изненадио својим обзиром.“

Цитат
Одштампати или отштампати
Цитат

Моје климаво сећање каже да се д не једначи испред с или ш.  Примери: одштампати (а не отштампати); председник (а не претседник).

ф
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 10.08 ч. 06.05.2009. »

Има тога у Вокабуларовом правопису. Кад се Д нађе испред С или Ш, не долази до једначења по звучности, па ће тако бити одштампати или председник.

А у Вокабуларовим Недоумицама има и о другом питању.

Добро нам дошао Еудајмоне!
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!