Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  ГРЧ:homoios и homoousios
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.15 ч. 24.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: ГРЧ:homoios и homoousios  (Прочитано 4544 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« у: 15.07 ч. 14.05.2009. »

Опет два црквена термина. Први се односи на припадника умерене струје аријанства који су тврдили да су Отац и Син слични, док су ови други у ствари правоверни, који тврде да су Отац и Син једно биће.

Зна ли неко како се то каже у српском?


(Ово је изгледа опет питање за Срећка, кога нешто нема у последње време.... Sad)
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #1 у: 15.32 ч. 14.05.2009. »

KŠ ne kaže ništa pod h?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 15.35 ч. 14.05.2009. »

KŠ ne kaže ništa pod h?
Nisam kod kuce, ali nije mi palo na pamet da bi tamo moglo biti resenije... Cheesy Fala Stoundar, pogledacu cim stignem kuci.
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387


« Одговор #3 у: 22.46 ч. 23.05.2009. »

Опет два црквена термина. Први се односи на припадника умерене струје аријанства који су тврдили да су Отац и Син слични, док су ови други у ствари правоверни, који тврде да су Отац и Син једно биће.

Први се у богословској литератури називају "омиусијанцима/омиусијанима" (од homoios - сличан) - то јесу били умерени аријанци - а аналогно том називу, други би били "омоусијанци"  (од homoousios - једносуштан (мисли се на Оца и Сина тј. да је Син једносуштан Оцу, како кажемо у Символу вере)) - али чини ми се да такав термин нисам налазио, једноставније је рећи само "православни". Има још кованица од сличних термина - постојали су и "омијци", па "аномејци" (ово задње су радикални аријанци") итд.
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387


« Одговор #4 у: 22.47 ч. 23.05.2009. »

Ако није проблем, сачекај неки дан да проверим по литератури, пошто су слични термини - нисам сигуран да сам их добро пренео овде. Ево једног цитата из чланка Е. Лаута о Кападокијским Оцима:

Цитат
...Они се често називају нео-никејски Оци, са импликацијом да је оно што су они називали никејским Православљем било нешто различито од учења са Сабора из 325. године. Њихово богословље је сигурно развијеније, и у терминима тројичног богословља и христологије, али раширена претпоставка да они дугују више такозваној „омиусијанској“ страни, која је касних 350-их напредовала до веровања да је Син био сличне суштине (homoiousios) Оцу, уместо једносуштан (homoousios), треба да се оспори: прво, наводна Василијева повезаност са омиусијанским круговима преко његовог (тадашњег) пријатељства са Јевстатијем Севастијским (Rousseau 1994:98-9); и друго, убеђење у то да Атанасијево схватање једносуштности треба да се тумачи као израз учења о 'нумеричком јединству суштине', са чиме кападокијско учење не може да се помири...

Хм, омиусијанци су homoiousios; да нису ови које ти помињеш (homoios) омијци?  Huh Пробаћу да пронађем...
« Задњи пут промењено: 23.34 ч. 23.05.2009. од Срећко Петровић » Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387


« Одговор #5 у: 01.03 ч. 24.05.2009. »

Mozda bi ovo pomoglo: pominje li se neko ime iz partije omiusijanaca, npr. Markel, episkop Ankirski? Pominju li se po imenima predstavnici tog ucenja?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 01.18 ч. 24.05.2009. »

Evo ovako, radi se o Vulfili, ili Ulfili, Gotu koji je izmislio pismo za gotski jezik kako bi preveo Bibliju na gotski. On je bio arijanac, zapravo, taj umereni arijanac, ali to u ono doba nije bilo nista cudno jer je i samog Konstantina krstio arijanac, a potom su, i njegovi sinovi, jedan za drugim takodje podrzavali arijance. Sad, to bi bilo neko vreme izmedju Nikejskog i Carigradskog sabora, a od imena, pominju se Akacije i Evdoksije, Evsevije Nikomedijski... To su sa arijevske strane. Ova druga, pretpostavlja se da je pravoverna. Ne pominjuu se neki predstavnici ove druge struje, ali se pretpostavlja da su oni bili "druga strana" na tom Saboru u Konstantinopolju...

Pogledacu u drugim knjigama, pa cu se opet javiti...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 01.34 ч. 24.05.2009. »

Takodje postoji i pridev "homoean liturgy" to je ova arijanska. Ne pominje se pridev od ove druge.

EDIT:Evo i prideva za ove druge: homousian Atanasius of Alexandria...

PS:Ova dva prideva su izgleda na engleskom, a reci iz prvog posta su na grckom... Smiley (mada mislim da to Srecko vec zna..) Smiley
« Задњи пут промењено: 11.51 ч. 24.05.2009. од Brunichild » Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!