Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Rak rana pojela!
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.58 ч. 23.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Rak rana pojela!  (Прочитано 4944 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« у: 15.10 ч. 13.06.2009. »

"Иш!иш!...Рак рана појела!" - те узречице је често говорила моја прабака терајући кокошке по дворишту, а у њеној близини била њена унука која је посматрала и слушала, а ништа није надовезала то значење њене речи. Била је мала девојчица, а она била стара жена. Рођена је 1884 године, а те речи је говорила из далеке 1955 године, у то време реч рак тада није био у употреби. Живела је на селу, удаљеном од града, а одакле је та реч знала и зашто је то често говорила? Да ли је она мислила на ту реч које је нама позната као канцер који се одомаћио негде  1985 године или је мислила на нешто друго?
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 15.34 ч. 13.06.2009. »

Откуд то да реч рак није постојала пре 50 година?! То је свеслованска и прасловенска реч. Рак рана је „жива рана“, или фиг. ’нешто што стално мори човека, што му причињава велике тешкоће’.
Сачувана
lingvistika
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 30


« Одговор #2 у: 16.09 ч. 13.06.2009. »

I uzgred, po Pravopisu se piše sa crticom — rak-ranaWink
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #3 у: 20.41 ч. 13.06.2009. »

Pojasnili ste me. Hvala ti Miroslave i Lingvistika!  Wink
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 23.38 ч. 13.06.2009. »

Молим. Smiley А хвала од мене лингвистици за цртицу у речи рак-рана: мрзело ме је да гледам у Правопис...
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #5 у: 23.57 ч. 13.06.2009. »

Нема на чему, и ја сам, по ко зна колико пута видела реч рак-рана, а нисам обраћала пажњу. Откако сам овде повела сам мало више рачуна  Wink
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
lingvistika
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 30


« Одговор #6 у: 00.18 ч. 14.06.2009. »

Nema na čemu.  Wink
Сачувана
Тагови: rak rana  
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!