Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Usisavač - Usisivač, prevoj samoglasnika?
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.07 ч. 23.03.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Usisavač - Usisivač, prevoj samoglasnika?  (Прочитано 5685 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Mephisto
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Marko Prokić
Струка: Informacione tehnologije
Поруке: 3


« у: 03.33 ч. 15.11.2011. »

Interesuje me zbog čega se izgovara usisivač a ne usisavač? Da li je to primer prevoja samoglasnika ili pak nešto drugo?
Unapred hvala na odgovorima :)
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #1 у: 17.43 ч. 15.11.2011. »

Ради се о томе што је у питању суфикс -ивач, а не -ач, како делује на први поглед и на шта наводе речи попут косач, ложач и сл. Због тога се каже усисивач и појачивач, а не „усисавач“ и „појачавач“ јер творба иде од усисати+ивач и појачати+ивач, а не од усисавати+ач и појачавати+ач.

Боље и исцрпније објашњење имаш на овој теми:
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=5218.0
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!