Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
21.34 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Сумњам  (Прочитано 30167 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« у: 21.22 ч. 11.03.2006. »

   За Ружицу
Не знам где да сврстам овај прилог, па га шаљем овде.

   Искази:
Сумњам да је умро природном смрћу,  и
Сумњам да је отрован,
имају потпуно исти облик, а сасвим супротна значења.  У првом сумњам  значи не верујем, а у другом значи верујем (претпостављам).  Парадокс је у томе што онај коме је то упућено обично разуме о чему се ради.
   Да ли би у неком правном спору оваква реченична конструкција могла да се тумачи и овако и онако, зависно од тога коју страну адвокат заступа?
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #1 у: 22.41 ч. 28.04.2006. »

   За Ружицу
Не знам где да сврстам овај прилог, па га шаљем овде.

   Искази:
Сумњам да је умро природном смрћу,  и
Сумњам да је отрован,
имају потпуно исти облик, а сасвим супротна значења.  У првом сумњам  значи не верујем, а у другом значи верујем (претпостављам).  Парадокс је у томе што онај коме је то упућено обично разуме о чему се ради.
   Да ли би у неком правном спору оваква реченична конструкција могла да се тумачи и овако и онако, зависно од тога коју страну адвокат заступа?


Nisam Ružica, al' bih da prokomentarišem, ako nemate ništa protiv.
Mislim da "Sumnjam" može da se tumači na oba načina koje vi navodite - Verujem - a drugi je - Ne verujem.

Sve zavisi od konteksta i naravno, intonacije kojom se rečenica izgovara.

Primer 1:
Pera je umro, sve navodi da je prirodna smrt, ali inspektoru je nesto sumnjivo u svemu tome pa kaže: Ne znam, ali meni ovde nesto nije jasno... Sumnjam da je Pera otrovan....
Hoće da kaže, Verujem, Bojim se da je ipak...

Primer 2:
Pera je umro, neko je insinuirao da je Pera možda otrovan, ali sve činjenice pokazuju da je umro prirodnom smrću.... Inspektor kaže:Da, sumniva je ta čaša koju smo našli pored njegovog noćnog stočića... Ali rezultati autopsije su dali negativno na otrov (cijanid)... Ja sumnjam da je Pera otrovan....Hoće da kaže Ne verujem, Izgleda mi malo verovatno, čisto sumnjam....

Intonacija je takodje veoma važna, ali to ne mogu da objasnim pisajući. Grin


« Задњи пут промењено: 22.43 ч. 28.04.2006. од natasha2000 » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #2 у: 14.20 ч. 01.05.2006. »

Потпуно сте у праву, али суштина  питања је у томе како би правници ово тумачили. Тврдим да би један исти адвокат, зависно од тога коју страну заступа, мислио једанпут једно, а други пут друго. Они уживају у могућим двосмисленостима.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #3 у: 16.04 ч. 01.05.2006. »

Потпуно сте у праву, али суштина  питања је у томе како би правници ово тумачили. Тврдим да би један исти адвокат, зависно од тога коју страну заступа, мислио једанпут једно, а други пут друго. Они уживају у могућим двосмисленостима.

Naravno. Potpuno se slažem, ako se radi o nekom pravničkom tekstu.

Kako smo vec u drugoj temi zakljucili, pravnici namerno biraju reči sa dva ili tri smisla, kako bi mogli kasnije da ih tumače kako im se prohte.. Grin

Mislim da, ako već hoće da se upotrebi reč "sumnjam" u kontekstima koje ste vi naveli, trebalo bi dati i neka dodatna objašnjenja, ili parafrazirati ono što hoće da se kaže, ukoliko je veoma bitna preciznost teksta... Naravno, kako nemam tekst pred sobom, niti znam o čemu je reč, mogu samo da nagadjam...
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #4 у: 18.13 ч. 01.05.2006. »

Наташа, зар се не каже ''пишући'' а не ''писајући?
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #5 у: 18.53 ч. 01.05.2006. »

Haha..
Potpuno ste u pravu....

Prvo sam pročitala pet puta moj poslednji post, i kako negde nisam videla reč "pisajući"....
Onda sam pogledala prethodni, i naravno, vidim...
Izvinjavam se, stvarno ne znamo odakle mi ispade "pisajući"...
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #6 у: 23.30 ч. 01.05.2006. »

Видело се одмах да је лапсус, али нисам могао да одолим.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #7 у: 09.22 ч. 02.05.2006. »

Ako, tako i treba, jer ako počnemo da gledamo kroz prste jedni drugima, na kraju ćemo da se opustimo pa će lapsusi da prelaze u naviku, a navika u kvarenje jezika...
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Fantina
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 6


« Одговор #8 у: 15.00 ч. 04.05.2006. »

Sumnjati znači ne verovati, a ne - verovati, a još manje pretpostavljati; sumnjati u nešto znači postaviti pitanje njegove istinitosti, verodostojnosti - u pravničkom i u bilo kom drugom smislu (kada je reč o verovanju, to se pitanje ne postavlja, irelevantno je - jer se veruje, argumenti i dokazi su nepotrebni). Tako da bi navedeni iskazi mogli da se istumače jedino kao neverovanje u to da je neko umro prirodnom smrću, odnosno neverovanje u to da je neko otrovan - odakle god da se krene, implikacije su iste: pojava iziskuje proveru i dokazivanje.
Сачувана
Marko Milošević
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 21


Ja kao lik iz Southparka (djelo mog brata)


« Одговор #9 у: 17.59 ч. 01.06.2006. »

Hoću da prokomentarišem ove postove. Slažem se sa Fantinom i moram priznati da sam primijetio da vremenom riječi mijenjaju smisao. Zavisno u kojem periodu istorije su izgovorene, one imaju određeno značenje, a isti slučaj je i sa dvije različite kulture, čak i u okviru jedne zemlje postoje razlike u definisanju termina. Nijesam se bavio istraživanjima ovog tipa, ali pretpostavljam da su izuzetak naučni termini koji su većinom preuzeti iz jednog jezika - latinskog. To je najčešće slučaj sa egzaktnim naukama.
Сачувана

Great ideas have always encountered
violent opposition from mediocre minds

~Albert Einstein
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #10 у: 18.47 ч. 01.06.2006. »

Posle dužeg razmišljanja, ipak mislim da sumnjati ne znači samo NE VEROVATI, nego u zavisnoti od konteksta, može značiti i BOJIM SE DA, NASLUĆUJEM, pa samim tim i VERUJEM. Ako SUMNJAM znači samo NE VERUJEM, onda šta u stvari hoće da kaže muž koji SUMNJA da ga žena vara?Huh?

Sigurno ne da ne veruje u to.
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #11 у: 02.33 ч. 02.07.2006. »

Ivan Klajn o glagolu sumnjati piše sledeće:
Цитат
Ovaj glagol može biti uzrok dvosmislenosti, u rečenicama kao "Nije bilo razloga da se sumnja u krivicu noćnog čuvara", "Mnogi naučnici sumnjaju da se u pećini kriju značajna arheološka blaga" i sl. Već prema tome da li je stvarni smisao pozitivan ili negativan, rečenice treba drugačije formulisati: "Nije bilo razloga da se sumnjiči noćni čuvar", odnosno "Krivica noćnog čuvara bila je van sumnje" i sl.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #12 у: 18.04 ч. 16.07.2006. »

Суштина питања је била како би адвокати ово тумачили. Све остало знам.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #13 у: 03.20 ч. 17.07.2006. »

Nisam advokat, ali se u potpunosti slažem sa ranijim tumačenjem:

Потпуно сте у праву, али суштина  питања је у томе како би правници ово тумачили. Тврдим да би један исти адвокат, зависно од тога коју страну заступа, мислио једанпут једно, а други пут друго. Они уживају у могућим двосмисленостима.

Dakle, ukoliko ne želimo da neko izvrće naše reči, jedini nam je lek da izbegavamo glagol sumnjati u slučajima kada može da dođe do dvosmislenosti.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #14 у: 13.28 ч. 17.07.2006. »

Адвокати би се ипак потрудили да искључе двосмисленост, дакле већ приликом давања саме изјаве, адвокат би требао да тражи појашњење ако из самог контекста изјава није јасна.
Сачувана

Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!