Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Порекло речи Србенда
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.02 ч. 04.11.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Порекло речи Србенда  (Прочитано 33793 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #15 у: 15.35 ч. 06.10.2007. »

jes' od koristi Smiley


Baš mi je milo; zbog ameba.
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #16 у: 15.39 ч. 06.10.2007. »

Ih, pa to što se ne slažem u svemu s nekim ne znači da ga automatski smatram nekorisnim ili da ga ne volim Cheesy
Naravno da je korisno kad ič ne razumem bez prevoda.
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #17 у: 15.48 ч. 06.10.2007. »

Onda još jednom "baš mi je milo..."
Сачувана
alessandra
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
alessandra genovesi
Поруке: 16


« Одговор #18 у: 10.22 ч. 08.10.2007. »

"Kad ustade da se protegne, tada se tek vidje da je pravi Pilipenda, kako su ga seljani zvali, jer kad diže ruke povrh glave, umalo ne dohvati ševar na krovu! Bješe krakat, duga vrata i oble glave." (Simo Matavulj, Pilipenda)
Сачувана
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #19 у: 03.35 ч. 21.10.2007. »



Walter Wust (1901-1991) аустријанац, најпознатији санскритолог 20. века:

"Srbinda wurde demnoch soviel heissen wie Herr, Furst, Erster der SRB-s und mit einer Bedeutungsentwicklung, die aus vedischer und nachvedischer Zeit gelaufig ist, darnach die Srb's selbst."

Много ти хвала што коначно сазнах где је то отштампано..Иначе сам читала на страним форумима о овоме, као и тумачење да додатак ИНДА  у санскриту означава поглаварство, шефовство , вођство...Па према томе Срб+ инда је Вођа Срба, како је и В.Вист протумачио..
Сачувана
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #20 у: 13.51 ч. 09.12.2007. »

Наставак - инда задржао се и у речи која означава обредну поворку колиндара..прастари обичај код словенских народа да обележавају рођење младог сунца (кол-а) и почетак новог циклуса окретања Земље око Сунца, односно нове календарске године. 
Чини ми се да апсолутно одговара значењу инда= вођа или владар, први међу првима Smiley

У различитим крајевима ове поворке имају варијантне  називе.. колиндари, колидари, коледари.. итд..чак и коринђаши..Каои обично, Срби су најдоследније и најдуже одржали овај обред, на дан зимске краткодневице (ноћ између Бадњака и рођења Богића), иако је данас изузетно тешко пронаћи жив ообред и то само у најзабитијим пределима..
А, успут, наша старија реч за 365 дана у години (Речник САНУ) јесте колидар..
У значењу Колин дар..Дарован од Кол-ина или Кол-инде..
Овде немам неке битније референце.. осим здравог разума..
Сачувана
neznani
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Lazar Kujundzic
Поруке: 1


« Одговор #21 у: 15.35 ч. 24.06.2008. »

Ja sam procitao da je Srbenda povezano za Serbona Makarova, coveka slavljenog kao bozanstvo, 'ledenog diva' koji je vodio pohod preko himalaja u indiju, pa na bliski istok u severnu afriku, pa kroz spaniju pa preko alpa nazad, pre vise hiljada godina, po istim tim spisima koji su nemacki izvor naveden gore.  Poznat i kao krotitelj lavova.  Inace Serbona, krilata boginja , sa lavovima u ruci i zmajama kod glave i sa krstom i cetiri s na odeci kao simbolom je bila postovana u mesopotamiji u neko davno vreme, posle toga.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #22 у: 17.24 ч. 24.06.2008. »

a Filipenda ?

Овде је требало да пише Пилипенда, јунак Матавуљеве приповетке? Будући да он јесте био Србин и по, а физички велики човек, сва се значења некако уклапају.

Међутим ја сам много пута чула Ма дај пусти га он је тешка/велика/неопевана Србенда, може свакако бити и пејоративно значење, како ко воли Roll Eyes.
Сачувана
mssdm
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 8


« Одговор #23 у: 15.18 ч. 23.08.2008. »

kalendar je latisnka verzija slovenskog koledar tj kolo - sunce i dar.  to je slovenski prethriscanski obicaj kao sto je Srebrena navela.  Srbenda je isto sto i vedski Srbinda (sanskritsko vedski ratnik i junak).  Srb-inda je slozenica (inda je jedna od verzija drevnog srpskog drugog imena, vind, vend, ved - sto znaci znanje) ali u ovom smislu inda oznacava narod indijski (tj arijevski nne dravidski).  I danas kod nas postoji grad Indjija kao i vik iz ocajanja "zemljo Indijo!" koji nam je ostao od davnina kad smo proterani iz nase nekadasnje postojbine ali necemo to ovde, ipak je lingvisticki forum.  Nikad nisam cuo da se moze Srbenda koristiti u pogrdnom smislu.  Ta rec oznacava najboljeg Srbina - primer za ostale nikako nesto ogavno ili ruzno.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #24 у: 19.34 ч. 29.11.2010. »

Цитирано: mssdm link=topic=1155. msg23346#msg23346 date=1219497489
kalendar je latisnka verzija slovenskog koledar tj kolo - sunce i dar.   to je slovenski prethriscanski obicaj kao sto je Srebrena navela.   Srbenda je isto sto i vedski Srbinda (sanskritsko vedski ratnik i junak).   Srb-inda je slozenica (inda je jedna od verzija drevnog srpskog drugog imena, vind, vend, ved - sto znaci znanje) ali u ovom smislu inda oznacava narod indijski (tj arijevski nne dravidski).   I danas kod nas postoji grad Indjija kao i vik iz ocajanja "zemljo Indijo!" koji nam je ostao od davnina kad smo proterani iz nase nekadasnje postojbine ali necemo to ovde, ipak je lingvisticki forum.   Nikad nisam cuo da se moze Srbenda koristiti u pogrdnom smislu.   Ta rec oznacava najboljeg Srbina - primer za ostale nikako nesto ogavno ili ruzno. 

'srbenda' jeste augmentativ od 'srbin' i moze se koristiti i kao pezorativ.  (I koristi se)

Ali, ovo mi je jako zanimljivo: 'srb-inda', 'inda' - 'venda'. 
Zorben i Wenden su cuvena slovenska plemena koja su tlacila. . . Nemce! :))) Zna se da su preci Srba dolazili sa severa Evrope, gde su ziveli graniceci se sa germanskim plemenima.  (Luzicki Srbi nisu slucajno 'Srbi', makar je jezik koji danas govore slicniji poljskom ili ceskom, zavisno od dijalekta)
Сачувана
VPF
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vladimir Filipović
Поруке: 194


« Одговор #25 у: 04.33 ч. 22.02.2011. »

Pa može biti da su Rimljani preuzeli kalendar od Srba, tako i ono "delenda" u "Carthago delenda est" znači "veliko delo", jer jest bilo potrebno mnogo truda da se cela Kartagina sravni, a i "agenda" je od nekog omraženog age koji je sve zapisivao u tefter koliko će raju da globi. Smiley

A može biti i da ima taj latinski glagol calo ili kalo, prezentske osnove kala-, a ima i gerundivni nastavak -ndus, u ženskom rodu -nda (opet ta Carthago, pa još delenda!) pa kad ih spojite ispadne kalanda "koja se ima prizvati ili sazvati", onda ako tom rečju nazovete neku svetkovinu oko mladog meseca, prebacićete je u množinu jer su latinske svetkovine u množini, dakle Kalandae, odakle nije teško doći ni do Kalendae, pa ako imate i neki mesečni spisak poslova ili akata koji se obrađuje ili objavljuje o kalendama svakog meseca, nije nerazumno ni da taj spisak nazovete kalendarium ili tad već calendarium, a i do tad ste već prestali da gledate mesečeve mene i dani kalendi se određuju ukazom, pa dokoni ljudi kasnije prestupni dan pred martovske kalende iz čista mira nazovu interkalarni.

O lavandi bolje nemojmo.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!