Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.04 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Нека питања  (Прочитано 11504 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #15 у: 16.07 ч. 31.07.2009. »

Možda se može reći i "pleonazmično", ali meni "pleonastično" zvuči bolje.

Jer, ako je pleonaZAM, onda je pleonaSTično, kao što je od entuzijaZMa entuzijaSTa, od socijaliZMa socijaliSTa i socijaliSTičko i slično. Tu smo alernaciju, ZM u osnovnoj imenici spram ST u izvedenicama, uzeli tako u kompletu iz stranih jezika.

Управо тако, само што плеоназмично не долази у обзир.


Ја ипак мислим, а то сам негде и читао (да ме Бог убије, не могу се сетити где), да велика већина није чак ни стилска грешка. Мала кућица не долази у обзир у добром стилу јер нема опозицију са *велика кућица. Велика већина, видели смо, има: незнатна/тесна/... већина, те је стога тај атрибут, иако дијахронијски истог корена као именица, семантички на месту — уноси промену у значењу. Уосталом, и код најпознатијих лингвиста (рецимо, код М. Ивић) сретао сам ову синтагму.
Сачувана
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #16 у: 21.36 ч. 07.09.2009. »

Ne mora većina biti samo na glasovanju. "Većina" znači "veći deo", na primer "većina knjiga o tome nalaze se u gradskoj biblioteci" i slično

Претпостављам да је моја недоумица вама смешна, али кажу да нема глупих питања, већ само глупих одговора. Некад се слажем са овим тврђењем, некад не, али данас се ослањам на оно да није срамота не знати, него не хтети знати. Имам два питања:
1. Да ли је исправно рећи гласање и/или гласовање?
2. Друго питање ћу поставити у виду исказа, звучи ми и делује културније. Ја бих рекао ''већина књига о томе налази се у градској библиотеци''.
Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #17 у: 23.17 ч. 07.09.2009. »

1. Да ли је исправно рећи гласање и/или гласовање?
2. Друго питање ћу поставити у виду исказа, звучи ми и делује културније. Ја бих рекао ''већина књига о томе налази се у градској библиотеци''.

1. Гласовати не бележе новији речници (у Једнотомнику те речи нема), а старији (РМС, РСАНУ) бележе и гласовати и гласати, само што са првог облика упућују на други и за тај дужи дају цитате махом из хрватских писаца.
2. И Клајн препоручује тако, али дозвољава и множину (налазе се). То је ствар слагања предиката са субјектом по облику (јд.) или по значењу (мн.).
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #18 у: 01.07 ч. 08.09.2009. »

Da se i ja oglasim. Smiley

1. Kako razvoj jezika neprestano ide, a ja manje-više stojim sa ovim jezikom koji sam već usvojio u određenoj svojoj životnoj dobi Wink, dogodi se da ne govorim uvek po (najnovijem) JUS-u. Smiley Ali ja nemam niti najmanji zazor od kroatizama, dijalektizama, okazionalizama i drugih izama, već pišem onako kako mi tada najlepše u rečenici zazvuči.
Uglavnom kada se okoristim nekim kroatizmom, to najčešće činim zato da bih svojoj rečenici dodao sarkastičan ton. Valjda je to posledica odrastanja uz Alana Forda. Cheesy

2. Atributi i predikat se sa subjektom u nekim situacijama mogu slagati bilo po obliku bilo po značenju. O tome smo i dosta puta već govorili na forumu. To su rečenice poput Ova dva čoveka su dobra / Ova dva čoveka su dobri, Stroge sudije ne praštaju grehe / Strogi sudije ne praštaju grehe i sl. A pravilno je i jedno i drugo (mada, evo, Joe reče kako Klajn preporučuje ovo prvo, verovatno u rečenici sa ovom „većinom“), šta već kome više leži na jezičkom osećanju. Smiley Ja obično biram slaganje po značenju.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!