skok:
djëtao, gen. -tla (Vuk) = djeteo, gen. -ela = ditei, gen. -ela (ikavski, ŽK) = djêtelj (18. v.) = ditelj — dètelj (čakavski) »picus«. Praslavenska i sveslavenska riječ bez baltičke paralele.
Odatle: pridjev na -/ detelja trava (hrv.-kajk.), na -ič djetlić (Vuk) ; djetelina f (praslavenska izvedenica) = ditelina (ŽK) = djeteljina (poimeničenje pridjeva s pomoću -ina), nazvana po boji ptice. Služi i u nazivima domaćih životinja prema boji ptice: na -ka djêteljka f (koza, ovca, Lika), djêteo (Vuk, jarac), odatle hipokoristici djétla f (ovaca, Lika), na -an (tip Milan) djêtlan (ovan, Lika) = djètlãn (jarac, Lika)...Nema paralela u ie. i nema jedinstvenosti u tumačenju osnove. Prema Budmaniju ptica je prozvana po jakom i oštrom kljunu.
radi reference, koga buni boja detlica:
http://sr.wikipedia .org/sr/%D0%97%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%B6%D1%83%D0%BD%D0%B0(^ nadam se da nisam nesto promasio ovde i da se radi o ovoj vrsti detlica, odnosno da je to poenta - zelena ptica, zelena travka, fazon "zelenovina"
)
ovo o tome kakve veze ima boja zelene ptice sa bojem ovce nisam kompetentan da odgovorim ali imamo i 'zelenko' za sivkastog konja. bice da su siva i zelena bile nekako semanticki-kognitivno (da se slobodno odrazim) povezane.