Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
01.30 ч. 25.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Како се Балкан називао пре Балкана?  (Прочитано 49606 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
goran laz
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
-
Име и презиме:
Goran Lazarevic
Поруке: 15


« Одговор #30 у: 16.43 ч. 07.12.2007. »



Цитат
Сребрена        Objasni šire, Gorane?

Objasnio bih ja,ali se pomalo bojim poznatih reakcija ( gde su ti reference,to je samo tvoje,ludosti i sl. ).Ipak,snaga ( balam ) je tu negde,pa bih da uskoro oprobam sebe ...

Сачувана
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #31 у: 15.32 ч. 08.12.2007. »


Objasnio bih ja,ali se pomalo bojim poznatih reakcija ( gde su ti reference,....)
.Ipak,snaga ( balam ).

Da, reč postoji u jezicima koje si nabrojao..Snaga ili silina bile bi srodni današnji termini...
Jedna pomoćna referenca:
http://marichin.narod.ru/Sanscrit/VEDRO/02_b.htm
Čak i sličan termin baala  (i baalikaa) odnosi se na muški (i ženski) pol..

Silan neki narod na Bal-kanu, Bal-tiku i u Tri-balskoj zemlji..
Hvala Vama dvojici na ovim novim viđenjima..
Kakva šteta što naš Filološki fakultet ne neguje u većoj meri  poznavaoce samskrita..
Kako bi sve bilo jednostavnije..

A ako sad izbegnemo uvrežene predrasude o turcizmima  i u drugoj polovini ove kovanice - kan...kako bi se mogla objasniti cela reč?

« Задњи пут промењено: 15.41 ч. 08.12.2007. од Сребрена » Сачувана
goran laz
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
-
Име и презиме:
Goran Lazarevic
Поруке: 15


« Одговор #32 у: 21.03 ч. 08.12.2007. »


Цитат
Сребрена      Silan neki narod na Bal-kanu, Bal-tiku i u Tri-balskoj zemlji..

U predvorju si Raja ( Irij ) draga moja.
Ali slava je varljiva,pazi,podeli radosti...

" Kana "  je crveno i crno u isto vreme  ( khanana,kanaan...).Odnosi se prevashodno na ZEMLJU.Crno je vezano za njenu plodnost ( crnica ),a crveno za energetski potencijal samog prostora i naroda koji na tom prostoru razmenjuje energije ( izmedju sebe i izmedju sfera ).

Rodnost i trajanje.
i Sunce,i razmena kroz narod posebnog kova u biološkom smislu !

Seti se podele na "crvene" i "plave".
RA je Sunce,u najnižem delu spektra je crveno,u najvišem belo ( bog Bel ).Raja (radža ) je kralj,crveni.Odora kraljeva je uvek crvena-vatreni su i moćni.

Rača u jeziku Srba je crveno.

KHEM (Misir,Egypt ) je crnica,plodnost.
Boi-Khem (Bohemia ) je nastavak...

Balkan se u jednom trenutku nazivao i KHEM,HELM,Hem,Hum...

Ako bih sada pomenuo i poseban genetski kod ( genetsku matricu ) Srba - energija crvenog dela spektra - ko zna šta sve mogu očekivati

Сачувана
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #33 у: 22.47 ч. 08.12.2007. »

U predvorju si Raja ( Irij ) draga moja.

Ma odavno sam ja stigla, vrtim se već duže tu po predvorju... neko ne znam gde stoji ključ za Dveri Smiley

Цитат
" Kana "  je crveno i crno u isto vreme  ( khanana,kanaan...).Odnosi se prevashodno na ZEMLJU.
MOja asocijacija na crveno=kana je jedna indijska biljka koja služi za prirodno i lekovito farbanje kose.. miriše mnogo na zemlju...I daje tu tamnu boju kosi (ne baš crnu) sa odsjajima i prelivima crvenog.
http://en.wikipedia .org/wiki/Canna_indica

a znam da su naši preci bili poznati po veštini dobijanja lepe crvene boje na tkaninama (u nošnj) i na keramici, i da su to radili uz pomoć biljke broć (iz biljne vrste lazarkinja).Čini mi se da sam o tome čitala u  "Istoriji Slovena" Pavela Šafarika.
Ne mogu da saznam preko neta da li  je možda kana indika= broć...
Od korena broća se dobija farba, ali izgleda da je latinski naziv drugačiji..vidite crveni koren
http://www.getty.edu/conservation/science/asian/images/asian4.jpg
Na latinskom je rubia tinctorum ..kod Pelazgo-Grka se crvena boja dobijala iz korena Erythrodanon-a ( na kraju možda i ispadne neka genetska, krvna linija s obzirom na sličnost sa eritocitima) ..
Većina je verovatno zaboravila, ali Staroplaninci nisu.."Tandara, mandara,..broć" je vrlo stara izreka ..sinopsis slovenskog mita o stvaranju sveta..

Цитат
Ako bih sada pomenuo i poseban genetski kod ( genetsku matricu ) Srba -
Nemoj, ostani samo na analizi jedne jedine reči-Balkan  Wink  i onome što je lako objašnjivo i dokazivo...Na zemaljskom tlu..
« Задњи пут промењено: 23.28 ч. 08.12.2007. од Сребрена » Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #34 у: 14.35 ч. 14.03.2014. »

Ništa čudno. Ogroman broj tzv. „turcizama“ je u turskom već davno zaboravljen, ako je ikad i postojao. Stvar je samo u tome što je od tih turcizama stvoren nekakav fetiš u srpskom jeziku, oko kojeg se, kao, stalno lome koplja. Turci se, kao moderan i fleksibilan narod, ne bave takvim glupostima Smiley

Ne mogu da odolim a da ne prokomentarišem: moderan i fleksibilan narod, zaista.  Grin

Sticajem okolnosti znam da u zadnjih par godina Turci često organizuju poslovne delegacije, mitinge, savetovanja, okupljanja ili kako se to već zove, na balkanskom nivou, uključujući sve bivše jugoslovenske republike (i Kosovo, naravno) — zapravo one bivše republike koje su bile pretežno pod njihovom vlašću; razumljivo Hrvati i Slovenci im u tom pogledu nisu interesno zanimljivi. Turci bi naravno da sarađuju sa nama, da nam prodaju njihove proizvode, kupuju naše fabrike, „investiraju“ u nas...

Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #35 у: 15.09 ч. 14.03.2014. »

"Модеран и флексибилан народ". Један део српства је увек патио од неосновано високог мишљења о другима, и сразмерно ниског мишљења о себи.

Узгред, Турци су тако модерни и флексибилни - чак и напредни - да су увели мере налик на оне које смо видели код Хрвата, само деценијама пре њих. Осмаснки турски језик је у бити данас неразумљив за већину данашњих Турака, услед 'модерних' чистки које су се деценијама одвијале.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #36 у: 16.09 ч. 14.03.2014. »

Један део српства је увек патио од неосновано високог мишљења о другима, и сразмерно ниског мишљења о себи.

Na žalost.

Jedan naš saradnik (saradnik mog bivšeg preduzeća), Nemac, često je govorio kako se svaki put kada ima potrebe za tim da putuje poslovno po Srbiji, on raduje, jer mu je u Srbiji super. Nije ni morao da govori, videlo se to na njemu. I to ne (samo) zbog onog klišea u koji veruje naša većina: strancima je ovde lepo jer ih dobro ugostimo, ukusna je klopa i žene su lepe, već upravo zato što smatra da smo pametni i civilizovani. Jednom je čak poslovno poveo i svoju suprugu u Srbiju, naravno prethodno učtivo zapitavši da li je to prihvatljivo. Boravak ovde njemu je dolazio nekako kao odmor, u najpozitivnijem smislu. Cheesy

Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #37 у: 14.12 ч. 22.03.2015. »

Грци зову Стару Планину Αίμος - транслитерално (пресловљовљено) на српски је  [х]аемос.
Латини су то од Грка преузели те су је исто Haemus звали.

αίμα - значи крв.
sanguis, cruor - се крв вели на латинском, те по томе значи да су стари Латини грчки назив без превођења преузели.

Балкан - кан  на турском дефинитивно значи крв,бал је мед - .

По томе је сасвим логично да су Турци једноставно тај стари назив на свој језик из грчког преузели, односно превели. Е сад, зшто су и мед убацили то не могу да скужим. Питање је каква је граматика старог турског и какав је то језик уопште био.
Још вјероватније је да су стари Перзијци ту ријеч већ превели били, а косооки турци тај појам, попут и већине других, једноставно преузели. Баш ме интересује како се Балкан на перзијским језицима зове и шта би код њих кованица "Балкан" могла да значи.

Је ли има неко неког перзијанца при руци?
 Grin
« Задњи пут промењено: 14.40 ч. 22.03.2015. од bova » Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #38 у: 16.16 ч. 22.03.2015. »

Не, персијске речи за крв и мед се доста разликују од ових, па ће бити да је реч ипак турског порекла. Али, говоримо о, у одређеном смислу, квази-етимологији. То 'бал' би могло бити и неки граматички наставак или ко зна шта друго. Значење 'крвмед' је далеко од сигурног, и ипак пласирано од стране турских романтичара и националиста, а не лингвиста. Цела тврдња да је реч уопште турског порекла је заснована на томе што се не помиње пре њиховог ступања на сцену, што има логике али није никако дефинитиван доказ да је тако.
« Задњи пут промењено: 16.20 ч. 22.03.2015. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #39 у: 16.29 ч. 22.03.2015. »

Претеча Турске је настала тек у тринаестом вијеку, a османлијски језик (којим су се Труци најдуже служили, поготову од доласка на Балкан) је "склепан" углавном од арапског и персијских језика.
У међувремену сам нашао да је арапски изговор исто Балкан - при чему је логично да Арапи имају далеко дужу традицију са Балканом неголи Турци.

Ерго, та "Турска" ријеч је дефинитивно или арапског или неког другог поријекла из тих крајева и тог времена. Опет није искључено ни да је и неки перзијски у питању.

Односно, како сте ви сигурни да перзијски не долази у обзир?
« Задњи пут промењено: 16.35 ч. 22.03.2015. од bova » Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #40 у: 23.16 ч. 22.03.2015. »

Језик из османлијског доба није склепан од арапског и персијског, већ под утицајем истих. Арапског као језика вере, персијског као језика културе.

Чуди ме да нисте нашли да се исто тако зове и на свим другим језицима, па извукли логичан закључак да је то последица распрострањености савремене употребе назива 'Балкан', а не доказ о пореклу те речи. Закључак који сте извукли је у равни са 'на српском је Вашингтон, мора да су то Амери од нас преузели'.

И не, није логично, јер нису имали дужу традицију са Балканом, већ само повремене контакте, нимало значајније од наших контаката са Монголима или било ким другим.
Реч Балкан се прво појављује у 14 веку, баш за време османлијских најезда, па је сасвим логично да би могла имати неке везе са њима.

Персијски не долази у обзир под датим тумачењем јер 'крв' и 'мед' на персијском нису ни налик на 'бал' и 'кан', а познато ми је да персијски није у протеклих хиљаду година прошао кроз тако драстичне промене да би му се речи за тако једноставне ствари промениле до непрепознатљивости.
« Задњи пут промењено: 23.19 ч. 22.03.2015. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #41 у: 00.00 ч. 23.03.2015. »

:-)
Ја нисам закључке доносио већ претпоставке - што сам јасно и гласно и нагласио био.
Као лаик могу само да нагађам, то понових више пута.

Цивилизације као што је персијска или арапска никаквог интереса за географију балкана нису имале?
:-)
Сада ви износите претпоставке које никакве логике немају, да не користим грђе ријечи.

Мора да сте или "савремени" српски историчар или "савремени" језичар.
:-)
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #42 у: 00.17 ч. 23.03.2015. »

Слабо тумачите оно што сам рекао. Замерке вам немају никакве везе са мојим коментаром.

Можда - можда не. Пријатно~
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #43 у: 00.53 ч. 23.03.2015. »

Вјероватно и са укућанима и партнерима комуницирате као и са мном...
:-(
тужно, веома тужно...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!