Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.03 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Београдски говор?  (Прочитано 31448 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
џафир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 88


« у: 03.46 ч. 26.09.2007. »

Без увреде (ако ово неко узме за увреду), али шта се догађа са београдским говором? Пре две недеље сам био у Београду и веома сам запрепашћен говором Београђана. Ни најмање не личи на говор водитеља и вводитељки са београдских телевизија. Мене лично говор београђана подсећа на говор најјужније Србије. Нагласак ми је, у најмању руку, чудан. Сви од 5 до 55 година (жене мушкарци) говоре "значи" (нарочито), "ово", "оно"... "Ће" и "да" се углављује где год је то могуће. "Ће да буде сређено." "Ал, ће да буде шоу", Другарица је једанпут толико пута рекла "да" у реченици да се и сама насмејала. А конструкција "ево сам", "ено су" (мислим да то сви користе) ми је јако смешна, али она ми је колико, толико симпатична. А чуо сам понегде и "си" као повратну заменицу...

Да ли неко има коментар или сличних утисака из БГ?  Smiley Или нешто што нисам споменуо?
« Задњи пут промењено: 03.53 ч. 26.09.2007. од џафир » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #1 у: 11.15 ч. 26.09.2007. »

Шта се догађа с београдским говором? Мени се чини да је све што си навео одавно у жаргону. Не знам одакле си. Јеси ли мислио да ми у Београду причамо као спикери с дневника? Smiley

Него, баш ме занима шта те је зачудило у нагласку? Мени ваљда звучи нормално, пошто сам цео живот у том граду, а некако ми се не чини да се нагласак променио у ових неколико задњих деценија колико сам ту.
Сачувана
џафир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 88


« Одговор #2 у: 14.32 ч. 26.09.2007. »

Мислио сам да Београђани говоре као спикери са ТВ-а. У реду жаргон, свако подручје има свој, али нагласак је оно што ми "смета"... Како је могуће да се у Београду говори толико друкчије од књижевне норме. А узмимам да је изговор водитеља на ТВ recieved speech српског језика.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #3 у: 14.51 ч. 26.09.2007. »

     Џафире, пробаћу да ти објасним шта је то што си чуо. Сигурно је да нису сва моја опажања и закључци тачни, али - ево ти мог виђења стања ствари:
     То што се прича по београдским улицама - у ствари, не оно што се прича, него оно што углавном скоро једино чујеш (чујем!), просто зато што је најгласније, јесу разговори људи који нису одрасли у Београду (дајем себи за право да пишем о истима, јер ни ја нисам у Београду одрасла, „само“ живим у њему последњих десет година): много пута сам и сама прокоментарисала како се осећам к'о да сам у Босни или Црној Гори (ово не значи да имам нешто против Босанаца и Црногораца, како оних у матичним им државама, тако ни ових овде), или негде у Поморављу, на Златибору или било ком брду у Србији.
     Моји родитељи, као и бабе и деде (и остала најближа родбина) јесу из Београда, тако да сам одувек окружена људима који говоре „онако како се у Београду говори“ (овде не мислим на оне извештачене, изачене и избечене начине изговарања речи и испуштања осталих звукова, то је увек било само смешно - и опет, вероватно, последица разних утицаја..., тако никад нико од мојих није говорио) - тј. без неког нарочитог, препознатљивог акцента.
     Оно друго о чему причаш јесте последица све ужаснијег степена неписмености, чињенице да многи у животу читају у вр' главе поруке са мобилних и сл., тј. крајње ограниченог фонда речи. Ја прва не баратам превеликим бројем термина, врло често саму себе уплашим кад схватим да не успевам да нађем реч која ми у датом тренутку треба... А нешто сам, као, и прочитала до сада (мада, признајем, наше писце - од којих се једино и може много научити о језику и изражавању нисам одавно: преводе не рачунам, јер то сад ради како ко стигне, тако да нису баш идеално „средство“ за проширивање личног фонда речи).
     Иначе, кад одем „кући кући“ одма' ми се вилица олабави и почнем да звучим као и сви остали у мом граду и околним селима. Дакле, „београдском“ (тј. „нормалном“, неизвештаченом и без нагласка) говору научена сам у кругу породице (као што и сви остали то науче код куће). И тај говор нема чудан нагласак. За поштапалице и сл. крива је, као што рекох, неначитаност.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #4 у: 14.52 ч. 26.09.2007. »

     Право да ти кажем, нисам много обраћала пажњу на спикере. Осим кад направе неку страшну грешку. Баш ћу ослушнути ових дана.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 15.00 ч. 26.09.2007. »

Apsolutno se slazem sa Soske. Beograd je, kao metropola, uvek a narocito u poslednjih 15-20 godina sticajem vise nego nesrecnih okolnosti, imao veliki priliv ljudi iz drugih krajeva Srbije (i sire). To nije nista cudno, niti odskace od uobicajenog kad su u pitanju metropole jedne zemlje. U svetu svi glavni gradovi lice na multietnicke sarenolike zajednice - Madrid, London, Pariz, NY... U ovim gradovima, naravno, uticaj ima pre svega imigracija, dok su dosljaci u Bgd (ako ne racunamo Kineze) "samo" ljudi iz drugih delova nase zemlje. Ako se hoce cuti "pravi" beogradski naglasak (dakle, ne onaj kako kaze Soske, izbeceni, dizelaski akcenat), onda treba malo vise i dublje kopati - traziti nekog ko je ako nista drugo, barem rodjen i odrastao u Bgd. Naravno, umnogome utice i drastican pad opste obrazovanosti, ali s obzirom sta smo preturili preko glave u poslednjih 20 godina.... Nije ni cudo.

PS: A i spikeri.... Verovatno mislis na one od pre barem 10 godina. Ovi danas se malo razlikuju od obicnih ljudi na ulici. Proslo je vreme "stare garde" TV spikera koji su kao osnovni uslov trebali da imaju savrsenu dikciju...
« Задњи пут промењено: 15.02 ч. 26.09.2007. од Брунхилда » Сачувана
џафир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 88


« Одговор #6 у: 17.16 ч. 26.09.2007. »

     Дакле, „београдском“ (тј. „нормалном“, неизвештаченом и без нагласка) говору научена сам у кругу породице (као што и сви остали то науче код куће). И тај говор нема чудан нагласак.

Теби нема чудан нагласак јер га слушаш цео живот, а и живиш у Београду 10 година. Мени има, сигурно би теби мој нагласак такође звучао чудно. Али не кажем да је мој акценат правилан. А чини ми се да људи у БГ Smiley нагласак често "бацају" са почетних слогова на последње. (уопштено речено)

Ako se hoce cuti "pravi" beogradski naglasak (dakle, ne onaj kako kaze Soske, izbeceni, dizelaski akcenat), onda treba malo vise i dublje kopati - traziti nekog ko je ako nista drugo, barem rodjen i odrastao u Bgd. Naravno, umnogome utice i drastican pad opste obrazovanosti, ali s obzirom sta smo preturili preko glave u poslednjih 20 godina.... Nije ni cudo.

Између осталог причао сам са људима који су рођени, одрасли, завршили гимназије и студирају у Београду. Smiley

Толико лоше говорих о телевизији али изгледа да ипак постоји бар неки минималац, што се тиче дикције, који "спикери" морају имати.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 18.18 ч. 26.09.2007. »

Па Џафире, то само потврђује оно што смо Сошке и ја рекле. Свакако да има и рођених Београђана који "завијају" и не говоре правилно. Наравно да има и оних који су дошли у Београд као студенти, ђаци, или већ одрасли људи, и опет, лепо говоре. И наравно да није у питању само ко је одакле и да ли је више или мање образован. Ја сам само дала неко моје размишљање и описала нека своја запажања, што никако не мора бити апсолутна истина. С друге стране, колико сам ја могла да приметим, још једино РТС иоле води рачуна о дикцији својих водитеља. Можда донекле Студио Б и БК (док је постојао) имао је водитеље са пристојном дикцијом, али остатак телевизија... Не знам. Мени то све личи на неко уњкаво пренемагање. И да се разумемо, то није ништа ново. Од тог "развлачења" Београђани пате од давнина, и још у старој Југославији су лако били препознавани само захваљујући свом "пекулијарном" говору.

Него... Јеси ли сигуран да бацају с почетних на задње? Мени се чини да је управо обрнуто...
Сачувана
џафир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 88


« Одговор #8 у: 19.12 ч. 26.09.2007. »

Него... Јеси ли сигуран да бацају с почетних на задње? Мени се чини да је управо обрнуто...

Ко призна пола му се прашта. Smiley У праву си...
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #9 у: 23.50 ч. 26.09.2007. »

A ni televizija nije što je nekad bila. Evo, sad nam se vrti jedna reklama za jednog mobilnog operatera, gde iz govora mlade oduševljene gospođice vrišti tako loše "urihtana" južna pruga da to boli. Ajde da nije uopšte "peglana", pa da lepo imamo notu autentičnosti (kao u reklamama za jednog drugog mobilnog operatera, gde je jedini akter u čitavoj seriji pušten da bude "svoj" do na vrlo blizu granice dobrog ukusa), ali neko ko nije niti tamo niti vamo - smejurija.
« Задњи пут промењено: 23.51 ч. 26.09.2007. од Нескафица » Сачувана
nidza
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nikola Plecas
Поруке: 11


« Одговор #10 у: 01.36 ч. 14.11.2007. »

Recimo ja sam imo prilike razgovarati sa starosedeocima i nisam nista primjetio cudno sem sto je normalna ekavica ! E sad jedno je sta se cuje u autobusima i na ulici a drugo je kako ljudi stvarno govore ! Na  ulici i u autobusima ces cuti svasta i satrovackog i nekog sta ja znam mangupskog govora i izopacenih rijeci i svasta a sto rece soske tu ima i nenacitanosti i malogradjanstine i sto je karakteristicno za Beograd tu se dokazuje ko je veci Beogradjanin ko cistije govori Beogradski !
Сачувана
mprotic
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Milos Protic
Поруке: 6


« Одговор #11 у: 17.21 ч. 10.12.2007. »

Цитирано: џафир link=topic=1344. msg10755#msg10755 date=1190771207
А конструкција "ево сам", "ено су" (мислим да то сви користе) ми је јако смешна, али она ми је колико, толико симпатична.  А чуо сам понегде и "си" као повратну заменицу. . .

Kad cujem "Evo su" ili "Kupila sam si . . . " dodje mi da zadavim sagovornika. 
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #12 у: 17.26 ч. 10.12.2007. »

Moram priznati da privatno žalim što u srpskom ne postoji kraći oblik povratne zamenice (kad već postoje kraći oblici svih ličnih) - bio bi ekonomičniji u masi slučajeva.
Сачувана
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #13 у: 19.03 ч. 10.12.2007. »

Bilo je nakaradnosti kod  pridošlica u Beograd i ranije..Najviše pridošlica u Beograd se slilo tokom ere komunizma..Razlikovali su se..Oni su više zavijali , imitirajući mađarski naglasak na prvom slogu.. posebno je to bilo smešno u dugim rečima iz onog vremena napr. Jugoslavija ..
Sad već drugo koleno tih pridošlica živi u Beogradu..
"Sedmih kolena" nema odavno.. Izuzetno su malobrojni, kao i Indijanci u Americi...
Poslednji su bežali iz Beograda u inostranstvo, ko je mogao da ode devedesetih...
A ima i mnogo onih što su prodali stanove u centru, pa sad žive na Avali..

One koje ja znam kao Beogradjane "sa pedigreom" , govore jednu srednju varijantu ..umerenu i prijatnu za slušanje..bez razvlačenja, ali  bez provincijskih poštapalica...Zemun je odmor za uši, što se tiče pravilnog govora (a i ljubaznosti)..
Moji tamošnji rodjaci ( potomci mojih baka udatih   za Beogradjane) govore izuzetno lepo, kao što je , ako se  tko seća, govorila čuvena Draga Jonaš -uzor i legenda radijske produkcije...
Spikere odavno ne biraju po kvalitetu glasa i pravilnoj dikciji, niti ih uče tome  tokom probnog ili početnog rada..
Tako da su pojedinci - tragedija..

Ali, i u malim gradovima ima migracija..Dolazi neki svet čudan i neprilagođen civilizaciji- tako da je problem opšti, nevezan isključivo za prestonicu...Nažalost, vezan je za opšti pad vrednosnog sistema .
« Задњи пут промењено: 19.08 ч. 10.12.2007. од Сребрена » Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #14 у: 21.00 ч. 10.12.2007. »

posebno je to bilo smešno u dugim rečima iz onog vremena napr. Jugoslavija ..

Ovo je i bio i još uvek je pravilan akcenat ove reči.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!