Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
17.38 ч. 24.10.2020. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 25
  Штампај  
Аутор Тема: "Muški" nazivi zanimanja u ženskom rodu  (Прочитано 236079 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #90 у: 21.18 ч. 22.01.2007. »

Немој тако.
Феминисткиње могу да се буне јер ће у том случају за исто занимање постојати два израза за мушкарце, а само један за жене.  Grin
« Задњи пут промењено: 10.57 ч. 23.01.2007. од Дарко Новаковић » Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Фаренхајт
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 803

« Одговор #91 у: 21.22 ч. 22.01.2007. »

Само један?! Ох, немој да сад овде цитирам студију "Опсцене речи у српском језику" Данка Шипке Wink
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.943

« Одговор #92 у: 21.44 ч. 22.01.2007. »

Postoji gomila imenica koje imaju samo zenski rod.
Сачувана

Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #93 у: 21.56 ч. 22.01.2007. »

Да, баш сам претражио Лаловићев речник синонима. Како живописних речи има. Нпр. рашчепуља, роспија и слично. Нисам знао да роспија има ово значење.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Фаренхајт
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

« Одговор #94 у: 22.11 ч. 22.01.2007. »

Пеђа, гомила именица за ЗАНИМАЊА? Нешто нисам сигуран... Мада можда и грешим. Хајде наведи неку.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500

« Одговор #95 у: 22.16 ч. 22.01.2007. »

Цитат
Feministkinje mogu da se bune jer će u tom slučaju za isto zanimanje postojati dva izraza za muškarce, a samo jedan za žene

Feministkinje će se uvek buniti, ma koliko bilo kakvih izraza postojalo o bilo čemu   Wink
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

« Одговор #96 у: 22.30 ч. 22.01.2007. »

Много су ми накарадне оне феминистичке творбе "психолошкиња, музиколошкиња, педагошкиња" и сл. Ако се већ род мора мењати, далеко ми боље делују варијанте "психологиња, музикологиња, педагогиња", усвојене у Хрватској. А неколиким феминисткињама сам рекао: "Свака част вашем феминизму кад желите да се римујете са 'слушкиња' а не са 'богиња'." Wink
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #97 у: 22.52 ч. 22.01.2007. »

Ne vidim ni zašto se ne bi moglo reći psiholog ili muzikolog, gospođa ili gospođica ta i ta. Zaista mrzim da se reči tvore „na silu“, iz bilo kojih razloga. Ako se već zna o kome se radi, ne vidim zašto bi bilo kojoj ženi smetalo da je nazivaju „pedagogom“, a ne „pedagoškinjom“. Naravno, reči koje zvuče sasvim normalno i normalno se upotrebljavaju (profesorka, doktorka, glumica itd.) treba koristiti, ali ne moramo valjda na silu boga tvoriti reč samo da bi ona izražavala (navodno Smiley ) prirodni rod onoga ko je imenovan. TO je, po meni, seksizam.
A što se tiče feministkinja i rimovanja, nisam sigurna da se radi samo o "željama". Mislim da mešate uzrok i posledicu Wink
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521

« Одговор #98 у: 08.06 ч. 23.01.2007. »

Ja sam već rekla kakav je moj stav po ovom pitanju. Ne znam zašto kod nas svi uvek moraju da iskopaju nešto negativno u svakom pokušaju. Stvarno smo opterećen narod. Zbog čega je problem uvesti ženske parnjake? Nazivati takav pokušaj seksizmom je, blago rečeno, neodgovarajuće. Čudo kako neke stvari olako prihvatamo i nimalo ne cenimo, a do njih je trebalo doći nekada i krvavim raspravama.
Farenhajte, potpuno se slažem sa sufiksima. Pravo da ti kažem, prvi put sam baš ovde čula to
-Škinja.
Do sada sam mislila da taj sufiks stavljamo na imenice muškog roda koje završavaju sa ga, a da -kinja ide na imenice koje završavaju slovom g.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

« Одговор #99 у: 10.02 ч. 23.01.2007. »

Контра, шта значи "Фаренхајте, потпуно се слажем са суфиксима" - да ли "Фаренхајте, слажем се с избором суфикса" или "Фаренхајте, слажем се с твојим мишљењем о избору суфикса"? Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #100 у: 15.28 ч. 23.01.2007. »

Много су ми накарадне оне феминистичке творбе "психолошкиња, музиколошкиња, педагошкиња" и сл. Ако се већ род мора мењати, далеко ми боље делују варијанте "психологиња, музикологиња, педагогиња", усвојене у Хрватској. А неколиким феминисткињама сам рекао: "Свака част вашем феминизму кад желите да се римујете са 'слушкиња' а не са 'богиња'." Wink
Можда је боље и психологичарка, музикологичарка, педагогичарка.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

« Одговор #101 у: 15.36 ч. 23.01.2007. »

Писали су језикословци о том облику, Ђорђе. Сматрају да га треба оставити у ђачком жаргону, где суфикс "-ичарка" означава наставницу одговарајућег предмета (очито сковано по аналогији са "математичарка, хемичарка, физичарка, музичарка, историчарка" итд.).
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #102 у: 15.37 ч. 23.01.2007. »

To već ne može, pošto bi muški rod onda glasio psihologičar, muzikologičar, pedagogičar.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

« Одговор #103 у: 15.56 ч. 23.01.2007. »

Akademik? Nabrojte mi koliko ima žena koje su članovi SANU! To donekle objašnjava nepostojanje parnjaka, mada ko zna, možda jednog dana budemo prihvatili kao sasvim normalno akademkinja.

Ако извучемо паралелу с именицом "католик", где је "католкиња" разговорно а "католИкиња" књижевно, држим да би било боље "академИкиња".

Ево и мале анкете: шта вам делује прихватљивије - "Инспектор Петровићева је изјавила..." или "Инспекторка Петровић је изјавила..." (пошто "Инспектор Петровић је изјавила..." никако не може - у српском именице имају природни род и ту збора нема.)

И као королар претходне анкете: како интервенисати у случајевима "незгодних" презимена, рецимо: "Гувернер Удовички је изјавила..." Творба "Удовичкијева" граматички не долази у обзир.
« Задњи пут промењено: 16.05 ч. 23.01.2007. од Фаренхајт » Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #104 у: 17.15 ч. 23.01.2007. »

Volela bih da mi neko kaže (jer zaista ne znam, a ne mogu ni da zamislim) da li i u drugim jezicima postoje slična upinjanja da se stvore reči koje bi označavale ženu pilota, hirurga, itd, ili je i to naš, srpski specijalitet Smiley
Moram da konstatujem da je zaista šteta što još nijedna žena nije dospela u SANU, ali svakako, to nije zbog toga što im to brani nekakav zakon ili nečiji seksizam. A što se recimo pilota (pilotkinja? pilotica?) tiče, u nekim razvijenijim afričkim zemljama postoji znatan broj žena pilota, što kod nas nije slučaj. Završile žene školu, položile ispite i pilotiraju. Naše žene valjda čekaju da im se prvo smisli odgovarajuća titula. Možda je isti slučaj i sa SANU Smiley   
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 25
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!