Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.52 ч. 13.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Моменат у којем изгубим поверење у своје знање...  (Прочитано 23413 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
DorianaGray
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
fizicko lice
Име и презиме:
Tatjana Vojnovic
Поруке: 31

« у: 02.59 ч. 22.10.2007. »

Ћао свима, није ме дуго било, надам се да сте ми сви добро и здраво...

Елем... Ево, данима већ, од како слушам ту монструозну рекламу која ми пара уши, покушавам да нађем мало слободног времена и да се овде са неким "испропитујем". Сам садржај рекламе сам већ и заборавила, чак нисам ни сигурна да је реч, коју ћу касније поменути, уопште и била субјекат исте. О чему се ради? Не једанпут. Не двапут. Више пута у току тих 30ак секунди, запара ми уво како, када једном пробате, "више нећете помислити на друге СОСЕВЕ..."

Е, сад, немам времена за прелиставање граматике. Молим вас, помозите ми, да ли сам потпуно закречанила и да ли се заиста изговара - од именице у једнини: СОС, у множини: сосЕви?

Постоји доста ствари које су се од моје основне и средње школе промениле. На факултету се подразумевало ваљда да смо писмени, кад смо већ одлучили да студирамо књижевност, било какву, макар и Светску, тј. Општу.

На крају: СОСОВИ  или   СОСЕВИ, како својим слатким гласићем цвркуће женска особа плаћена да прочита оно што су јој подметнули... Ако сам погрешила, грех на моју душу...

Поз свима,
Д.Г.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #1 у: 12.04 ч. 22.10.2007. »

U pravu si.

Od nekih imenica sa završetkom -s ili -z svakako će biti mnogo običnija množina dodavanjem nastavka -evi: pojasevi, nosevi, mrazevi, pa je tu priznat dubletizam (pored, dakle, pojasovi, nosovi, mrazovi). No, sličan dublet kod imenice sos ne registruju rečnici ni Matice srpske ni Klajna i Šipke, već navode da je množina samo sosovi.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.946

« Одговор #2 у: 12.52 ч. 22.10.2007. »

A množina od nos, bos, kos, štos, nanos? Utisak je da baš i nema pravila.
Сачувана

Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #3 у: 13.19 ч. 22.10.2007. »

"Nanos" je dvosložan, pa smo makar tu stopostotno sigurni da je množina "nanosi".

Mislim da sam od "kos" ('tica pevaljka?) čuo samo "kosovi", a lično nikad ne bih rekao "štosevi". "Bos" je šta - mafijaški gazda? I tu bih rekao "bosovi".

Dapače, mislim da je preterivanje s množinom na -evi osobina nekih naših dijalekata - to će Đorđe sigurno bolje znati - tipa "gradevi, hrastevi, vratevi" i sl.
« Задњи пут промењено: 13.20 ч. 22.10.2007. од Нескафица » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #4 у: 17.50 ч. 22.10.2007. »

tipa "gradevi, hrastevi, vratevi"...
pa "putevi"... Smiley A ako se ne varam, u hrvatskom je i dalje "putovi". Wink

To je tačno za neke dijalekte, dok se u nekima drugim preteruje s "tvrdim" vokalom "o" u nastavcima "-ovi" za množinu, "-om" za instrumental i dr.: "krajovi", "mišovi", "maljovi", "žena sa minićom", "sečem nožom", "s mojim učiteljom", "sa svojim mladićom" i slično, gde bi zbog mekog suglasnika na kraju osnove trebalo da bude "meki" vokal "e" u nastavku. (Ta se glasovna promena zove preglas ili promena "o" u "e" iza umekšanih suglasnika, i ona, dakle, izostaje u nekim dijalektima u korist samoglasnika "o", dok se u nekima učestalije sprovodi, što će reći u korist samoglasnika "e".)
Сачувана
DorianaGray
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
fizicko lice
Име и презиме:
Tatjana Vojnovic

« Одговор #5 у: 20.10 ч. 22.10.2007. »

Ух... Стварно не знам како странци пливају у овом мору наших језичких и осталих недоумица... У сваком случају, у моментима када нисам сигурна у нешто, ја се поуздам у свој слух, сматрајући да је он "запамтио" праву ствар, те он ступа у акцију уколико ми нешто немилосрдно гребе по поменутом, као нокат по табли или виљушка по празном тањиру... Е, сад, да ли је то баш паметно или не, предмет је неке друге приче.

Дакле, ја ћу увек рећи: СОСОВИ. Никад СОСЕВИ.

Поздрав свима
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #6 у: 20.33 ч. 22.10.2007. »

Jao da, i meni su ti sosevi zaparali uši, ali pošto ima toliko dubleta a primer nisam uspela da nađem, pomislila sam da možda može i jedno i drugo.
Kad smo kod reklama, čula sam pre neki dan isto neku grozotu u reklami za internet provajdera, ali sad se ne sećam šta je bilo u pitanju... tu nije bilo nikakve nedoumice oko ispravnosti, uglavnom.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889

« Одговор #7 у: 10.37 ч. 23.10.2007. »

Мени је још увек апсолутно најодвратнија највећа награда икада. Што је посебно страшно, намножило се већ неколико реклама с тим наградама које су највеће икада.
Сачувана
DorianaGray
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
fizicko lice
Име и презиме:
Tatjana Vojnovic

« Одговор #8 у: 11.57 ч. 23.10.2007. »

Ћао свима, морам да вам испричам једну сцену и једно запажање једног мог, као што ћете се, надам се, сложити са мном, веома виспреног пријатеља: када смо већ код реклама... Седимо код њега, док киша неуморно пада, баш као данас. Он, само што је стигао из Париза и унео са собом у наше животе мирис света и мирис живота... Киша пада. Моја пријатељица пере судове. Седимо у кухињи и пушимо. Углавном ћутимо. Први налет празнине после љубљења, поздрављања, препричавања и допричавања... Негде у позадини се чује укључен телевизор. Рекламе...

А онда, мој велики пријатељ који је стигао после читавог једног еона из белог света, онако, више за себе, прокоментарише: "Ех, мора да се дебело опарио онај који је измислио ову идиотску синтагму - ТВРДОКОРНЕ ФЛЕКЕ. Од кад сам дошао, како укључим ТВ, неко нешто пере, нешто запрљано тако као да никада прано није. Ничим. Хм. Па, стварно, какве би и биле... Тврдокорне....

Ето. Шта је језик. И шта би могао да постане...
Поз,
ДГ
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.946

« Одговор #9 у: 18.15 ч. 23.10.2007. »

Ne vidim sta ima lose u tom izrazu tvrdokorne fleke. Sasvim odgovara.
Ko je ikada imao problema sa njima, potpuno razume motivaciju tog izraza Smiley
Сачувана

Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #10 у: 22.14 ч. 23.10.2007. »

Они судови и шпорети који се виде у рекламама изгледају као да су из барака неких зидара и дрвосеча, а не у кухињама оних финих дама које то са лакоћом чисте.  Smiley
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #11 у: 22.17 ч. 23.10.2007. »

Они судови и шпорети који се виде у рекламама изгледају као да су из барака неких зидара и дрвосеча, а не у кухињама оних финих дама које то са лакоћом чисте.  Smiley

Skrivena poruka jeste da su u nas fine dame poudate za zidare i drvoseče Wink
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500

« Одговор #12 у: 22.22 ч. 23.10.2007. »

Fine dame su obično poudate za one koje vole i koji ih vole, ma ko i ma šta oni bili Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #13 у: 23.10 ч. 23.10.2007. »

Ma sve je to laz. Ta navodna masnoca i prljavstina na tim loncima, da je stvarna, djavola bi se tako lako cistila. Ti lonci i serpe su lonci i serpe iz kuhinja finih dama, samo su malo zakamuflirani u lonce i serpe drvoseca, za potrebe reklame. Cik neka tako lako ociste prave lonce i serpe drvoseca i zidara....Cheesy
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #14 у: 16.46 ч. 27.10.2007. »

Ово је у непосредној вези са насловом теме. Ако Мујо пошаље Хаси поруку на мобилни:
—   Син ми је положио пријемни на грађевини;
може да добије одговор:
—   На којој грађевини?

Да ли у првој реченици ''г'' треба да буде велико?
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 4  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!