Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
01.37 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: banderola ili?  (Прочитано 8866 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« у: 12.25 ч. 12.11.2007. »

Mislim da to beše banderola, ili tako nekako... Ne mogu tačno da se setim, ako nije dobro, neka me neko ispravi Wink
Сачувана
sandra
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Dolores
Поруке: 45


« Одговор #1 у: 12.38 ч. 12.11.2007. »

Hvala ti. Ne znam da li to smem da ostavim tako, da li je to naša reč, znaš kako se svi bune ako je reč internacionalna, a ne izvorna... srpska. Ako se neko seti još nečega...
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #2 у: 13.15 ч. 12.11.2007. »

Ne znam ko će se to buniti, ali skoro sam sigurna da mi srpsku reč za to nemamo (ova je očigledno stranog porekla i zvuči mi onako španski, mada nisam sigurna šta znači na stranim jezicima Wink). Ovo je jedini naziv za tu stvar koji sam uopšte čula, ako sam ga dobro upamtila Smiley
Сачувана
sandra
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Dolores
Поруке: 45


« Одговор #3 у: 13.18 ч. 12.11.2007. »

O, pa bune se svi... Lektori, urednici itd. Ne daj bože da nekad prevedeš reč kao avantura, umesto pustolovina... i slične stvari i, po meni, gluposti. Mada i nije loše težiti tome. Obogaćuje se rečnik.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #4 у: 17.44 ч. 12.11.2007. »

   У Великом речнику пише:
   бандерола, -е ж (фр. banderole, итал. banderuola) 1. папирна трака, узани омотач (на кутији цигарета, боци пића и сл., као знак плаћене таксе). 2. шарена врпца као украс на труби или бубњу. 3. заставица. 4. лик. трака са натписом који означава особу или призор на слици.
   Нема баш тачно онога што теби треба, али - није да не личи...

   P.S.
   Можда би и ово могло да се извуче у посебну тему?
Сачувана
sandra
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Dolores
Поруке: 45


« Одговор #5 у: 11.04 ч. 13.11.2007. »

Da li bi neko znao da mi kaže kako se naziva ona traka koja ide oko knjige, na kojoj se štampa neki kratak tekst o kritikama, nagradama i sl. Ko razume, shvatiće... Ne mogu da kažem omotnica jer se to onda odnosi na cele korice itd, a meni treba naziv samo one trake...
Hvala unapred...   
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #6 у: 12.44 ч. 13.11.2007. »

Dragi moderatori, nemam pojma šta ste ovde uradili, ali ovo:

Da li bi neko znao da mi kaže kako se naziva ona traka koja ide oko knjige, na kojoj se štampa neki kratak tekst o kritikama, nagradama i sl. Ko razume, shvatiće... Ne mogu da kažem omotnica jer se to onda odnosi na cele korice itd, a meni treba naziv samo one trake...
Hvala unapred...   

je bila poruka koju je Sandra napisala u ne-sećam-se-više-kojoj-temi, na šta sam ja odgovorila sa

Mislim da to beše banderola, ili tako nekako... Ne mogu tačno da se setim, ako nije dobro, neka me neko ispravi Wink

nakon čega su se postovi dalje ređali. Vi ste to izgleda malo izmiksovali prilikom prebacivanja u novu temu.

Ništa strašno, samo da se zna... reda radi i muške dece Wink
Сачувана
sandra
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Dolores
Поруке: 45


« Одговор #7 у: 12.51 ч. 13.11.2007. »

Nisu moderatori krivi nego ja... Htela sam da otvorim novu temu, pa sam uradila ko zna šta...
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #8 у: 12.55 ч. 13.11.2007. »

Aha. Pa dobro, onda ćemo ih ovim putem zamoliti da postove slože po redu Smiley
Сачувана
sandra
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Dolores
Поруке: 45


« Одговор #9 у: 13.28 ч. 13.11.2007. »

Hm, samo da nekome ne sine da za tu reč stavi bandolero Smiley
Сачувана
sandra
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Dolores
Поруке: 45


« Одговор #10 у: 18.21 ч. 13.11.2007. »

E sad, ako mi neko može reći kako da uđem na temu "nije sramota ne znati, već je sramota ne pitati", jer kad kliknem tu temu, ne pojavljuje mi se prostor za pisanje tj. za pitanje (jer se ne stidim da pitam). Naziv teme je super...
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #11 у: 09.07 ч. 14.11.2007. »

E sad, ako mi neko može reći kako da uđem na temu "nije sramota ne znati, već je sramota ne pitati", jer kad kliknem tu temu, ne pojavljuje mi se prostor za pisanje tj. za pitanje (jer se ne stidim da pitam). Naziv teme je super...

Кад боље погледаш, видећеш да је тамо на списку тема овог потфорума, та тема коју помињеш с десне стране означена симболом катанца. То значи да је закључана, не можемо да шаљемо поруке.

Поред симбола катанца, ту је још неки симбол, некаква чиода или тако нешто. Тај други симбол имају још две теме на списку. То значи да те три теме остају на врху списка, без обзира на то што у њима нису најсвежије поруке.

Мислим да је Пеђа поменуту тему замислио просто као једно обавештење. Стога ју је одмах закључао и означио том шпенадлом. Хтео је да та тема буде стално на врху и није је наменио за расправу.

Тај позив слободно питајте, није срамота, треба стога схватити као отварајте нове теме на форуму, слободно постављајте питања.
Сачувана
sandra
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Dolores
Поруке: 45


« Одговор #12 у: 11.26 ч. 15.11.2007. »

Hvala!
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!