Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.49 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Божов или Божин  (Прочитано 55021 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #45 у: 19.50 ч. 07.01.2007. »

   На улазу у Краљево, од ибарске магистрале, стоји велика реклама на којој пише: Кафана КОД ЛЕПОГ БОРА.  У питању је кафеџија Боро, а не дрво, бор.
Већ од Краљева на запад Боривоја чешће зову Боро, него Бора. Александра — Ацо, не Аца. Божидара зову Божо, и углавном тако.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #46 у: 19.53 ч. 07.01.2007. »

Užice (Užica-Užicu, bolje nego Užice ž. mn., Užicâ-Užicama).

Немам речи. Још је Вук писао да има људи који "чак и у Србији" говоре Ужицама, јасно означавајући то као грешку. Не видим зашто је Правопис једну такву баналну погрешку дозволио, кад ниједан једини Ужичанин никад не би рекао "Ужицама".

А кад у новинама видим "у Кремни", "из Кремне", тек тад се сав најежим. Smiley Кремна су средњи род множине (рекао бих вероватно чак и остатак некадашње двојине).

Cinjenica je da je ime grada Uzica srednjeg roda jednine isto kao sto je Pedja muskog roda, tako da je jedino ispravno reci "u Uzicu".

Ali naprotiv, citirao sam referentnu literaturu u kojoj piše da Užice može da se menja i kao srednji rod jednine i kao ženski rod množine. Ako misliš drugačije, bilo bi lepo da to potkrepiš nekim referencama umesto što jednostavno tvrdiš "da je to činjenica".

Зар није то што ми Ужичани кажемо да је Ужице средњи род једнине довољно? Smiley Неће сад ваљда неко тамо нас да учи како ћемо мењати име своје чаршије по падежима? Wink

   На улазу у Краљево, од ибарске магистрале, стоји велика реклама на којој пише: Кафана КОД ЛЕПОГ БОРА.  У питању је кафеџија Боро, а не дрво, бор.
Већ од Краљева на запад Боривоја чешће зову Боро, него Бора. Александра — Ацо, не Аца. Божидара зову Божо, и углавном тако.


Бар је у ужичком крају тако - Ацо, Божо, Перо... (и ген. искључиво Аца, Божа, Пера; а присвојни придев Ацов, Божов, Перов)
« Задњи пут промењено: 20.00 ч. 07.01.2007. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #47 у: 14.31 ч. 08.01.2007. »

Čitala sam da je nedavno jedna ulica u Beogradu dobila ime po narodnom heroju čije je ime Miro Popara. Pridržavajući se valjda gore navedenog pravila, ulici su dali naziv Mire Popare što je učinilo da to zvuči kao da je u pitanju žena. Mislim da bi se o takvim stvarima moralo voditi računa.   

Прекјуче сам, шетајући Бановим брдом, налетео на ту улицу и запамтио име. На табли са називом улице (бар једној, на једном ћошку) сигурно пише Мира Попаре. На жалост, то што пише на табли са називом не значи да је то и званични назив. Не знам. Претрага по Гуглу даје шарене резултате: отприлике пола адреса Мире Попаре и пола адреса Мира Попаре.

Пример који говори о томе да табла са називом не значи много је да у Хаџи Мелентијевој улици на Неимару постоји табла на којој пише Хаџи Милентијева, а на другом ћошку, на другој табли, правилно је написано Хаџи Мелентијева.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #48 у: 19.19 ч. 08.01.2007. »

Ne znam zašto je Užice takav problem. Dovoljno je setiti se da se ne tako davno zvalo Titovo Užice, pa je iz prideva sasvim jasan i rod i broj.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #49 у: 12.30 ч. 26.08.2010. »

А кад у новинама видим "у Кремни", "из Кремне", тек тад се сав најежим. Smiley Кремна су средњи род множине (рекао бих вероватно чак и остатак некадашње двојине).

Како је, Ђорђе, генитив имена овог места? Кремнâ или Кремана? А придев? И акцентуј ми, молим те. Мислим да је Шипка опет нешто забрљао у Речнику.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #50 у: 09.12 ч. 27.08.2010. »

Кремна
од Кремана
ка Кремнима
кроз Кремна
о Кремна!
над Кремнима
у Кремнима

Акценте не знам да означим.
Сачувана

J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #51 у: 09.48 ч. 27.08.2010. »

Хвала, Пеђа. Тако сам и мислио. У питању је дакле, множина средњег рода. Код Шипке стоји да је род — женски! А генитив му је: Кремна.

Сачекаћу Ђорђа за акценат.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #52 у: 03.38 ч. 01.09.2010. »

Krȅmna—Krȅmānā—Krȅmnima.

Odakle si? /ìskremānā/. Smiley
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #53 у: 14.19 ч. 01.09.2010. »

Значи, Шипка ни то није погодио. Пише: Крȇмна-Крȇмнā-Крȇмнима!
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #54 у: 18.11 ч. 01.09.2010. »

Subhanalah. Roll Eyes
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!