Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.31 ч. 13.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Sta cete  (Прочитано 27203 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #15 у: 12.57 ч. 23.12.2007. »

Начин на који Соломон води расправу наводи ме на помисао да је управо он онај професор чији став тако здушно брани. Није ми јасна логика: ''Погрешно је размишљати да ако се реч не налази у речнику, не постоји.'' Чему онда речници, правописи, језички приручници?  Зар не води хаосу став да речи може да измишља како ко хоће?
   Узгред, како би Соломон превео штаћете на неки страни језик?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #16 у: 16.57 ч. 23.12.2007. »

"Whatcanyoudo"? Cheesy
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #17 у: 17.47 ч. 23.12.2007. »

Ова расправа ме подсетила на догађај који ми се десио пре неког времена на послу.
Наиме, колега, дугогодишњи програмер у једном од програмских језика, је изјавио како му не треба књига коју је написао један од водећих светских стручњака за тај језик. Из тих осамсто страница књиге он није хтео ни да види да ли има нешто што би му било од користи. Довољно му је било оно што је научио на овај или онај начин.
Изненадио ме тај недостатак жеље да се прошире видици, да се сазна нешто ново и то од најкомпетентније особе на свету за тако нешто.
На срећу, или нечију жалост, речници, правописи, граматике и остала лингвистичка литература остаје и даље главни извор исправног расуђивања у језичким питањима.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Solomon
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak
Поруке: 69

« Одговор #18 у: 20.59 ч. 23.12.2007. »

Погрешно ме тумачите. Верујем да користим лингвистичку литературу и речнике више од вас двојице, међутим, чињеница је да постоје речи ко је се не налазе у речнику. Што се овог конкретног случаја тиче, признајем да можда нисам у праву, али такође ни ви нисте ништа корисно рекли на ту тему, осим што провоцирате. Поново вас питам, зашто се оглашавате на тему, ако немате да кажете ништа стручно у вези са "штаћете"?
« Задњи пут промењено: 21.08 ч. 23.12.2007. од Solomon » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #19 у: 22.09 ч. 23.12.2007. »

Цитат
али такође ни ви нисте ништа корисно рекли на ту тему, осим што провоцирате.

Нисмо се разумели. Веруј нам да немамо намеру да провоцирамо. Тек смо се упознали и не би било ни лепо од нас да те тако дочекамо. Не знам шта си по струци, али имам осећај да си доста добро упућен у  језик.
    Стоји чињеница да постоје речи које се не налазе ни у најобимнијим речницима. То су, пре свега, локализми и архаизми, речи које користи мали број људи и које су често неразумљиве другима. Никоме ни на крај памети не пада да то оспорава. Конкретан повод за расправу је оно несрећно ''штаћете''. Та реч,како рече Бојан, једноставно не постоји. Нема је у речнику не зато што је локализам из неке забити, него зато што не значи ништа.
    Још нешто. Не знам какав си ''стручан'' коментар очекивао. Ни Клајн ти ништа више не би рекао. Можда би само испричао целу причу, а свело би се на исто.
Сачувана
Solomon
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak

« Одговор #20 у: 01.01 ч. 24.12.2007. »

Цитат
али такође ни ви нисте ништа корисно рекли на ту тему, осим што провоцирате.

Нисмо се разумели. Веруј нам да немамо намеру да провоцирамо. Тек смо се упознали и не би било ни лепо од нас да те тако дочекамо. Не знам шта си по струци, али имам осећај да си доста добро упућен у  језик.
    Стоји чињеница да постоје речи које се не налазе ни у најобимнијим речницима. То су, пре свега, локализми и архаизми, речи које користи мали број људи и које су често неразумљиве другима. Никоме ни на крај памети не пада да то оспорава. Конкретан повод за расправу је оно несрећно ''штаћете''. Та реч,како рече Бојан, једноставно не постоји. Нема је у речнику не зато што је локализам из неке забити, него зато што не значи ништа.
    Још нешто. Не знам какав си ''стручан'' коментар очекивао. Ни Клајн ти ништа више не би рекао. Можда би само испричао целу причу, а свело би се на исто.

Пре свега се извињавам, ако сам остављао свађалачки утисак. Свакако да је то последње што је потребно на једном овако племенитом и пријатном месту. Опет ћу рећи да ми се изузено допада идеја о оваквом форуму. Нисам стручњак по питању језика, стога ми је и задовољство да на овоме месту комуницирам са људима који се занимају за језик и који могу да помогну око разноразних недоумица или граматичких правила. Књижевник сам, а тим и уско везан за језик. Наравно да сам одмах проверио реч "штаћете" у Речнику српскохрватскога књижевног језика. Реч заиста делује сумњиво. Држао сам могућност да можда постоји, иако сте ме убеђивали у супротно. На крају, иако је дискусија, да кажемо, невредна уложенога труда, нисмо успели да пронађемо, евентуално, неко правило које би потврдило мишљења. Све у свему, ипак је ово једна маргинална тема. Поздрав граматичком ентузијазму Wink
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889

« Одговор #21 у: 15.52 ч. 24.12.2007. »

Соломоне, ствар је само у томе да ћемо реч која није регистрована ни у једном речнику сматрати за непостојећу. Уколико се нека нова реч користи и сви је разумеју, њу ће неко ко је надлежан за то забележити негде. Тада њена употреба постаје правилна у српском језику.

Можемо говорити о речима које се косе са правилима творбе речи и, с друге стране, о онима које настају у складу с тим правилима али просто нису правилне зато што нису забележене. Ја сам једном (ево овде) поставио питање које се односило на (заправо непостојећи) прелазни глагол нервозити. Ако си погледао ту тему, видећеш да је свима било јасно шта та реч значи, али то није довољно да реч буде правилна. Она то није, она није забележена ни у једном речнику - дакле, она не постоји у српском језику, без обзира на то што је можда творена у складу са правилима српског језика.

Zato što niko ne kaže da „priloška fraza koja stoji za sebe, koja je jasno odvojena zarezom i koja ne utiče na ostatak rečenice“ mora biti jedna reč. Konkretno, jednostavno ne postoji reč štaćete.

Соломоне, ти можеш расправљати о томе да би можда требало увести правило спајања двеју речи у једну онда када оне заједно имају улогу некакве „прилошке фразе која стоји за себе, одваја се зарезом и не утиче на остатак реченице.“ Када то такво ново правило буде можда прихваћено, опет треба неки речник да забележи конкретну реч „штаћете“ и тек онда је можеш сматрати исправном, тек онда она постаје део српског језика.
Сачувана
Solomon
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak

« Одговор #22 у: 15.59 ч. 24.12.2007. »

Соломоне, ствар је само у томе да ћемо реч која није регистрована ни у једном речнику сматрати за непостојећу. Уколико се нека нова реч користи и сви је разумеју, њу ће неко ко је надлежан за то забележити негде. Тада њена употреба постаје правилна у српском језику.
Будући да је овакво размишљање врло инфантилно, рећи ћу да није тачно да са правом можеш сматрати за непостојећу реч, ону која није регистрована у речнику, и упутити те на распитивање о припреми речника и времена потребног за исто. Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #23 у: 16.43 ч. 24.12.2007. »

Нама је оно ''штаћете'' личило на ''незнам'', ''немогу'', ''самном''..., тако да нисмо мислили да је потребно да потежемо књиге и приручнике. Нешто ''стручно''. Могу да се кладим да ни ти тако никада ниси написао.
Надам се да смо неспоразум изгладили.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #24 у: 16.49 ч. 24.12.2007. »

рећи ћу да није тачно да са правом можеш сматрати за непостојећу реч, ону која није регистрована у речнику, и упутити те на распитивање о припреми речника и времена потребног за исто. Wink

Evo ja znam da se rečnici književnog jezika sastavljaju na osnovu dobrih književnih dela. Ako misliš da je to presudno, navedi tri-četiri primera reči štaćete u književnim delima, pa da vidimo.
Сачувана
Solomon
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak

« Одговор #25 у: 17.03 ч. 24.12.2007. »

рећи ћу да није тачно да са правом можеш сматрати за непостојећу реч, ону која није регистрована у речнику, и упутити те на распитивање о припреми речника и времена потребног за исто. Wink

Evo ja znam da se rečnici književnog jezika sastavljaju na osnovu dobrih književnih dela. Ako misliš da je to presudno, navedi tri-četiri primera reči štaćete u književnim delima, pa da vidimo.

Хтео сам рећи да се речници састављају просечно по 10, 15 година те се у сваком моменту може наћи гомила речи које нису обухваћене речником.
Сачувана
Solomon
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak

« Одговор #26 у: 17.05 ч. 24.12.2007. »

Нама је оно ''штаћете'' личило на ''незнам'', ''немогу'', ''самном''..., тако да нисмо мислили да је потребно да потежемо књиге и приручнике. Нешто ''стручно''. Могу да се кладим да ни ти тако никада ниси написао.
Надам се да смо неспоразум изгладили.
Слажем се.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.946

« Одговор #27 у: 14.52 ч. 25.12.2007. »

Treba imati u vidu da ne postoji zavrsen recnik srpskog jezika te samim tim ne moze da se smatra da rec ne pripada jeziku ako je nema u recnicima.
Сачувана

Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #28 у: 15.05 ч. 25.12.2007. »

A „šta ćete“ i nije reč nego dve. Kao i „šta se može“ a ne **„štasemože“ (Šta se može, radimo i trpimo.), ili „uzgred budi rečeno“ a ne **„uzgredbudirečeno“, ili „može biti“ a ne **„možebiti“ (To je, može biti, njegov novi imidž. Wink), ili „rekao bih“ a ne **„rekaobih“ (Kiseonik ima, rekao bih, atomski broj osam.) i sl. Ovo su u stvari (a ne **„ustvari“ Smiley) umetnute rečenice.

Kakvog poređenja radi, u Pravopisnom rečniku pod slovom Š nalaze se reči štogde, štogod, štokad, štokakav, štoko, štokoji, štokud(a), štono, štošta, ali izrazi „što bilo“, „što bolje“, „što li“, „što manje“, „što mu drago“, „što pr(ij)e“...
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #29 у: 16.35 ч. 25.12.2007. »

Treba imati u vidu da ne postoji zavrsen recnik srpskog jezika te samim tim ne moze da se smatra da rec ne pripada jeziku ako je nema u recnicima.

Ukoliko ubrajaš i srpskohrvatske (a ne vidim zašto ne bi), imaš ih tušta i tma, i završenih, a i Akademijin nezavršeni može se koristiti zaključno s reči opovo (jer je dotle stigao). Ako ipak tražiš „čisto srpski“, jedan takav sam pomenuo ovde (i napisao malo više o njemu u nastavku teme), a otad je u međuvremenu izašao „čisto srpski“ Rečnik srpskoga jezika (Matica srpska, 2007). E sad, pošto si učestvovao u ovoj temi, verovatno znaš makar za ovaj poslednji, i u tom slučaju tvoju poruku mogu shvatiti samo kao podvlačenje činjenice da nijedan rečnik ne može da obuhvati baš sve reči nekog jezika. To se može prihvatiti za neke usko stručne termine, dijalektalizme, strane reči i sl. Međutim, rečenica o kojoj ovde raspravljamo, „Šta( )ćete, tako vam je to!“, toliko je česta da bi reč *štaćete, ukoliko bi zaista postojala, neizostavno bila zabeležena u svim pobrojanim rečnicima.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!