Зоран Ђорђевић
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364
|
 |
« Одговор #135 у: 23.28 ч. 08.02.2009. » |
|
Кад кажемо "пар гаћа" мислимо на једне гаће. Три пара нису шест комада.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #136 у: 23.29 ч. 08.02.2009. » |
|
Гаће су плуралија тантум. Као и панталоне, маказе, наочаре...
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Психо-Делија
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 1.457
|
 |
« Одговор #137 у: 23.43 ч. 08.02.2009. » |
|
Завршетак цитата: Уместо два пара панталона, пет пари панталона и сл. боље је и јасније двоје панталона, пет панталона (петоре панталоне) итд. Овај савет вероватно вреди и за гаће.  Мала дигресија: у Далмацији су панталоне гаће, а гаће су муданте. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
   
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.611
|
 |
« Одговор #138 у: 00.33 ч. 09.02.2009. » |
|
Завршетак цитата: Уместо два пара панталона, пет пари панталона и сл. боље је и јасније двоје панталона, пет панталона (петоре панталоне) итд. Pročitao sam tvoju poruku i odmah poskočio do police s knjigama po RJN, da vidim je l’ moguće da tako piše, da l’ se Klajn zeznuo ili sam ja nešto umislio. Uglavnom, pogrešio si u crvenom slovu, kod Klajna piše kako treba: dvoje pantalone. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Психо-Делија
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 1.457
|
 |
« Одговор #139 у: 00.36 ч. 09.02.2009. » |
|
Ма да, преписивао сам у неком полумраку и нисам проверавао написано. Две личне грешке за кратко време. Најважније је да ниједна није била намерна. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Вученовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација: _
Име и презиме:
Поруке: 889
|
 |
« Одговор #140 у: 12.00 ч. 10.02.2009. » |
|
Гаће су плуралија тантум. Као и панталоне, маказе, наочаре...
Да ли је то одредница која дозвољава употребу речи пар за једне гаће? Није, рекао бих — и кола и врата су такође у тој групи, а нећемо рећи пар кола за једна кола, нећемо рећи пар врата за једна врата. Дакле, изгледа да не кажемо пар гаћа зато што једне гаће имају облик множине.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Вученовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација: _
Име и презиме:
Поруке: 889
|
 |
« Одговор #141 у: 12.02 ч. 10.02.2009. » |
|
Мала дигресија: у Далмацији су панталоне гаће, а гаће су муданте.  Муданте!?? Хахаха! Јел и женске гаће тако зову? 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #142 у: 20.11 ч. 10.02.2009. » |
|
Ahahaha, ovo nisam znala! Super!  Jasno je da je italijanizam od mutande, ali baš su ga kreativno permutovali.  Да ли је то одредница која дозвољава употребу речи пар за једне гаће? Није, рекао бих — и кола и врата су такође у тој групи, а нећемо рећи пар кола за једна кола, нећемо рећи пар врата за једна врата. Дакле, изгледа да не кажемо пар гаћа зато што једне гаће имају облик множине.
Možda zbog nogavica? 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #143 у: 20.17 ч. 10.02.2009. » |
|
Ahahaha, ovo nisam znala! Super!  Jasno je da je italijanizam od mutande, ali baš su ga kreativno permutovali.  Да ли је то одредница која дозвољава употребу речи пар за једне гаће? Није, рекао бих — и кола и врата су такође у тој групи, а нећемо рећи пар кола за једна кола, нећемо рећи пар врата за једна врата. Дакле, изгледа да не кажемо пар гаћа зато што једне гаће имају облик множине.
Možda zbog nogavica?  Ja bih rekla da je tako. Pluralija tantum je obično imenica koja se sastoji iz dva nečega (da tako kažemo) - gaće, pantalone, naočare i sl... Valjda otud i taj par koji se stalno stavlja uz pluralije tantum...
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Вученовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација: _
Име и презиме:
Поруке: 889
|
 |
« Одговор #144 у: 10.59 ч. 11.02.2009. » |
|
Ja bih rekla da je tako. Pluralija tantum je obično imenica koja se sastoji iz dva nečega (da tako kažemo) - gaće, pantalone, naočare i sl... Valjda otud i taj par koji se stalno stavlja uz pluralije tantum...
Ne, dakle, ne stavlja se stalno. Uz kola, vrata, usta, taljige, novine se ne stavlja. Ja mogu sad da se setim samo gaća i pantalona. Za naočare koje navodiš, takođe nisam čuo da neko kaže par.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #145 у: 11.00 ч. 11.02.2009. » |
|
Ja bih rekla da je tako. Pluralija tantum je obično imenica koja se sastoji iz dva nečega (da tako kažemo) - gaće, pantalone, naočare i sl... Valjda otud i taj par koji se stalno stavlja uz pluralije tantum...
Ne, dakle, ne stavlja se stalno. Uz kola, vrata, usta, taljige, novine se ne stavlja. Ja mogu sad da se setim samo gaća i pantalona. Za naočare koje navodiš, takođe nisam čuo da neko kaže par. Обрати пажњу на болд. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Вученовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација: _
Име и презиме:
Поруке: 889
|
 |
« Одговор #146 у: 11.36 ч. 11.02.2009. » |
|
Ja bih rekla da je tako. Pluralija tantum je obično imenica koja se sastoji iz dva nečega (da tako kažemo) - gaće, pantalone, naočare i sl... Valjda otud i taj par koji se stalno stavlja uz pluralije tantum...
Ne, dakle, ne stavlja se stalno. Uz kola, vrata, usta, taljige, novine se ne stavlja. Ja mogu sad da se setim samo gaća i pantalona. Za naočare koje navodiš, takođe nisam čuo da neko kaže par. Обрати пажњу на болд.  Ма океј, само сад је болд мој. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #147 у: 19.14 ч. 11.02.2009. » |
|
Možda se gaće, osim što su pluralia tantum, shvataju i kao dvodelne, i zato se uz njih upotrebljava „par“ — ne možete navući pantalone odjednom na obe noge, nego jednu pa drugu nogavicu. Par gaća (= jedne gaće, pl. tant. iz dva dela) navlači sa na par nogu (= dve noge). Ili, imam par stakala (= dva sočiva) na paru naočari (= jednim naočarima, pl. tant. iz dva dela za oba oka).
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #148 у: 21.18 ч. 11.02.2009. » |
|
Pa da, to sam i htela da kažem. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #149 у: 21.31 ч. 11.02.2009. » |
|
И ја. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|