Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.02 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 14 15 [16] 17 18
  Штампај  
Аутор Тема: Честе грешке  (Прочитано 482425 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
majaristic
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 3


« Одговор #225 у: 12.15 ч. 23.04.2010. »

Цитирано: Зоран Ђорђевић link=topic=184. msg54350#msg54350 date=1271970974
Цитирано: majaristic link=topic=184. msg54348#msg54348 date=1271969318
Mislila sam da znam, a sada sam zbunjena.   Da li se kaže svakodnevica ili svakodnevNica?

Клајн каже да је боље свакодневица.  Што, преведено, значи да може и једно и друго.
Мени се иначе не свиђа та његова формулација "боље", пре би требало "лепше".  О којој "доброти" се ту ради?
Хвала Вам.  У последње време стално чујем „свакодневница“, а мој син, који студира језике, каже да је то правилно а „свакодневица“ неправилно.  Ипак смо ми нешто научили у школи.
Ретко ми је потребна помоћ, а овај сајт заиста пружа корисне информације.  Форум је одличан.
Хвала.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #226 у: 15.19 ч. 23.04.2010. »

Има ли битне разлике између лепо певати и добро певати?

Nema bitne razlike, ali ima izvesne razlike. Ako je pesma lepa, onda nije ružna, ima estet’ke. Smiley A ako je dobra, onda je valjano napisana, ima veštine, stila i sl. Ako dobro pevam, znači da vladam veštinom pevanja; a ako lepo pevam, onda me je, što kaže DM, prijatno slušati.

Dakle, nije nikakva bitna razlika, makar u ovom slučaju, ali je ima, jer sledi iz različitih značenja prideva odnosno priloga "lepo" i "dobro". U nekom drugom slučaju, uporedi: "On je dobar automehaničar" : "On je lep (?) automehaničar", "On dobro radi svoj posao" (ima znanja i veštine) : "On lepo radi svoj posao" (ima smisla za rad Cheesy).

Отприлике сам на то мислио када сам се питао каква је разлика између лепо написано и добро написано.

Pa zato i ovo. Možemo pisati lepo, što znači da nas je milina čitati, da u tome što napišemo ima estetike, ima eufonije ili čega već, npr.: "Ova mlada pesnikinja izuzetno lepo piše". Ali to je izuzetan slučaj, jer inače pišemo dobro ili loše, što znači da pišemo onako kako valja, ili onako kako ne valja. Ako jedan pisac "dobro piše", znači da ima tehnike, veštine, stila...

Opet je tahnušna razlika, ali je ima. Smiley To kako mi pišemo, ako nismo književnici, ne mora uopšte da se ocenjuje estetskim kriterijima ("lepo : ružno"), ali može se ocenjivati prema valjanosti, veštini pisanja (a to pokrivaju pridevi odnosno prilozi "dobro : loše", a ne oni prvi — uporedi "On dobro/lepo piše" sa "On dobro/lepo radi svoj posao").
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #227 у: 15.39 ч. 23.04.2010. »

To kako mi pišemo, ako nismo književnici, ne mora uopšte da se ocenjuje estetskim kriterijima ("lepo : ružno"), ali može se ocenjivati prema valjanosti, veštini pisanja (a to pokrivaju pridevi odnosno prilozi "dobro : loše", a ne oni prvi — uporedi "On dobro/lepo piše" sa "On dobro/lepo radi svoj posao").

I pošto je ovde u pitanju standardni jezik, onda svakako način vladanja njime spada u tu drugu kategoriju — u valjanost, pravilnost, znanje, veštinu; a ne u tu prvu, estetsku. Isto tako i strani jezik koji učimo, možemo ga naučiti i ovladati njime bolje ili lošije; ne možemo lepše ili ružnije.

A jezik nekog pisca, naročito pesnika, spadao bi u tu estetsku kategoriju, i mogli bismo ga (i trebali bismo Wink) tako ocenjivati.

Dok jezik inače, jezik kao takav, sam po sebi — bilo koji jezik na planeti, bilo koji njegov dijalekat ili varijetet, bilo koji idiom — ne spada ni u jednu od tih dveju kategorija, jer jezik je prosto jezik, inventar nekih glasova i gramatičkih pravila, pa ne može biti ni dobar ni loš, ni lep ni ružan.

Samo je vladanje standardnim jezikom ili stranim jezikom dobro ili loše (jer su standardni i strani jezik veštine koje se uče, pa se mogu bolje ili lošije naučiti — a što nijedan prirodni jezik (koji nam je maternji) inače nije: on se stiče i usvaja, i može se slabije usvojiti jedino u slučaju nekih mentalnih ili fizičkih poremećaja, poput retardiranosti, afazije ili poput fizičke odsečenosti od zajednice koja govori tim jezikom). Inače svi imamo jednaku kompetenciju za maternji jezik, ma koliko pismeni bili, jer to nije veština koja se uči poput pismenosti, nego je prirodna, biološka sposobnost naše vrste koja se stiče genetski (tj. koju smo stekli evolucijom čoveka), a manifestuje usvajanjem kompetencije za jedan konkretan maternji jezik u detinjstvu društvenim putem — usvajanjem, a ne učenjem. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #228 у: 22.28 ч. 23.04.2010. »

Pa lepo može biti i dobro, ali dobro ne može biti i lepo. Reči imaju vrlo često više značenja, a ponekad su ona sasvim suprotna i nemaju veze jedno s drugim, tako da ja ne bih pravila paralele tog tipa...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #229 у: 22.42 ч. 23.04.2010. »

Pa lepo može biti i dobro, ali dobro ne može biti i lepo. Reči imaju vrlo često više značenja, a ponekad su ona sasvim suprotna i nemaju veze jedno s drugim, tako da ja ne bih pravila paralele tog tipa...

Имали смо конкретан случај.
Може и свакодневница и свакодневица, али је: 1. боље свакодневица (Клајн, Џо, Ђорђе); 2. лепше свакодневица (ја). Где си ти у тој причи? Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #230 у: 22.49 ч. 23.04.2010. »

Pa lepo može biti i dobro, ali dobro ne može biti i lepo. Reči imaju vrlo često više značenja, a ponekad su ona sasvim suprotna i nemaju veze jedno s drugim, tako da ja ne bih pravila paralele tog tipa...

Имали смо конкретан случај.
Може и свакодневница и свакодневица, али је: 1. боље свакодневица (Клајн, Џо, Ђорђе); 2. лепше свакодневица (ја). Где си ти у тој причи? Smiley

Hehe... Smiley Joe i Đorđe u istoj zagradi sa Klajnom... Treba da budete ponosni, momci... Cheesy

Ovaj... Ne kapiram pitanje? Huh
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #231 у: 23.00 ч. 23.04.2010. »

Stvar je u tome što "dobro" može imati i značenje "ispravno, pravilno" (koje nama i treba), a "lepo" ne može. Ipak, obično ova dva izraza i jesu zamenljiva,1 ali obično i imaju tanahnē razlikē. Setio sam se još jednog dobrog/lepog primera Smiley gde razlika može postojati:

On vrlo lepo govori! — ima lep izgovor, na primer;

On vrlo dobro govori! — vešt je govornik, može te ubediti u bilo što Wink, ili pak vešto vlada pravilima standardnog jezika, a što po mom mišljenju može biti značenje i ove rečenice iznad samo kada nas stil motiviše da umesto običnoga "dobro/bolje" (sa značenjem "ispravno, valjano") kažemo "lepo/lepše"!

1Jer mi stvari najčešće i poimamo tako da nam je ono što je lepo ujedno i dobro, a ono što je ružno ujedno i loše ili zlo — obratite pažnju na neka narodna verovanja, recimo: "veštica je obično kakva ružna žena..." i sl. Međutim, ta zamenljivost nije i neutralna: zamena priloga "dobro" (u smislu "ispravno, vešto") ovim drugim obično je stilski motivisana!
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #232 у: 23.23 ч. 23.04.2010. »

Hm, pa ne znam, baš to za veštice... Ima i onih lepih veštica, a kad su lepe, onda su baš, baš lepe da ti pamet stane... Wink

Fora je u tome da je lepo isključivo subjektivna kategorija, dok dobro nije. Nešto može biti objektivno dobro (po zdravlje, lepotu, i sl.) ali ono što je tebi lepo, ne mora obavezno i meni da bude lepo i obrnuto.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #233 у: 23.24 ч. 23.04.2010. »

Fora je u tome da je lepo isključivo subjektivna kategorija, dok dobro nije. Nešto može biti objektivno dobro (po zdravlje, lepotu, i sl.) ali ono što je tebi lepo, ne mora obavezno i meni da bude lepo i obrnuto.

Naravno, slažem se. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #234 у: 23.26 ч. 23.04.2010. »

Fora je u tome da je lepo isključivo subjektivna kategorija, dok dobro nije. Nešto može biti objektivno dobro (po zdravlje, lepotu, i sl.) ali ono što je tebi lepo, ne mora obavezno i meni da bude lepo i obrnuto.

Naravno, slažem se. Smiley


A za veštice ne? Cheesy
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #235 у: 23.31 ч. 23.04.2010. »

Haha, da, i za veštice. Cheesy
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #236 у: 08.35 ч. 24.04.2010. »

Ovaj... Ne kapiram pitanje? Huh

У којој си ти загради? Smiley Има ли икаквог смисла (макар мало) оно што ја мислим?

Мада би ово:
Fora je u tome da je lepo isključivo subjektivna kategorija, dok dobro nije. Nešto može biti objektivno dobro (po zdravlje, lepotu, i sl.) ali ono što je tebi lepo, ne mora obavezno i meni da bude lepo i obrnuto.
могао да буде одговор.
« Задњи пут промењено: 08.38 ч. 24.04.2010. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Обрен Старовић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Обрен Старовић
Струка: рачунарство и аутоматика
Поруке: 102


« Одговор #237 у: 18.37 ч. 09.05.2010. »

Пошто Клајн свакако није мислио на доброту, онда се овде реч боље може заменити речју исправније.  По мени није логично да је нешто исправније од нечег другог - или јесте или није исправно.  Мени много лепше звучи лепше.  :P Grin
Нешто може бити исправније једино ако има мање грешака, али се то не може рећи кад се ради само о једној ствари.
Сачувана

Иде Црвенкапица шумом.  Наиђе неписмени вук и каже:
-Шта то носиш баци?
И Црвенкапа баци. . . . .
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #238 у: 20.02 ч. 09.05.2010. »

Može i te kako biti u jeziku nešto ispravnije od nečega drugog — ako ni jedno ni drugo nije pogrešno, ali jedno se više uklapa u sistem, u većoj meri sledi neki šablon sa sličnim izrazima, i sl. U takvim slučajima, nije dakle neispravno upotrebiti ni jedno ni drugo, ali je jedno ipak bolje.

Retka su pravila u standardnom jeziku koja su tako crno-bela, da nešto ili jeste ili nije ispravno. Uglavnom imamo sistem, imamo okvir i glavne smernice, pa su ispravne sve one razne izražajne i obličke mogućnosti koje se u taj sistem uklapaju, s tim što neke mogu biti i ispravnije, sistemskije, temeljitije, ali svakako ni one druge nisu pogrešne jer od ključnih smernica sistema ne odudaraju.

Tako to funkcionira, jer je jezik takav — jezik nije logika nego svoj sistem sâm po sebi i sâm za sebe. Wink
Сачувана
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #239 у: 10.29 ч. 22.07.2010. »

Hm, pa ne znam, baš to za veštice... Ima i onih lepih veštica, a kad su lepe, onda su baš, baš lepe da ti pamet stane... Wink

Пајпер, Пру, Фиби, Пејџ... Ето четири лепе вештице. Smiley
Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
Тагови:
Странице: 1 ... 14 15 [16] 17 18
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!