Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.38 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Stihijski  (Прочитано 35952 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Avet
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
-----------
Име и презиме:

Поруке: 23


« у: 12.38 ч. 21.01.2008. »

Već par puta naiđoh na tu reč i razmišljam da ću razumeti njeno značenje ako bude u kontekstu. Međutim,ništa od toga.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #1 у: 18.15 ч. 21.01.2008. »

Stihija je koliko znam grčka reč, mislim da joj je oblik potpuno isti i u srpskom i u grčkom, označava recimo neku prirodnu silu (poput onih letošnjih požara u Grčkoj koji bi se mogli nazvati „vatrenom stihijom“) a stihijski bi značilo, na primer, haotičan, silovit, nasumičan... 
Сачувана
Solomon
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak
Поруке: 69


« Одговор #2 у: 19.54 ч. 21.01.2008. »

стихија - 1. а) природна појава која се истиче силном рушилачком снагом б) јако, слепо, подсвесно осећање, инстинкт 2. фиг. а) снажна друштвена појава која се не да потчинити б) начин живота, рада, понашања као последица укорењених навика; неорганизована снага која делује у друштвеној среднини 3. а) у античкој материјачистичкој филозофији један од основних елемената природе (ватра, вода, ваздух, земља) б) фиг.  основни елемент

стихијски - који се односи на стихију, који се оснива на стихији, који је изазван деловањем природних сила; снажан, несавладив; неорганизован
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #3 у: 22.17 ч. 21.01.2008. »

Imao sam utisak, da je ova recx vezana za nesto shto dolazi krisxom uz sve ovo sto je citirao Solomon ... Da li gresim ?
Сачувана
Solomon
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak
Поруке: 69


« Одговор #4 у: 23.35 ч. 21.01.2008. »

Imao sam utisak, da je ova recx vezana za nesto shto dolazi krisxom uz sve ovo sto je citirao Solomon ... Da li gresim ?

Стихија се превасходно користи да означи природну непогоду. Па тако и придев "стихијски" прво буди асоцијацију нечега што има снагу природне непогоде, нешто силовито...
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!