Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.55 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 59
  Штампај  
Аутор Тема: "Бисери" са српске Википедије  (Прочитано 382464 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #150 у: 19.44 ч. 07.05.2008. »


Ја, дакле, мачака. А шта је са црквама?
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #151 у: 10.05 ч. 08.05.2008. »

А сад, нешто сасвим другачије!

Наслов чланка:

Нови Авион  Huh Grin  (чланак је о типу авиона који се производио у СФРЈ)


Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #152 у: 15.30 ч. 08.05.2008. »

Ја, дакле, мачака. А шта је са црквама?

Od literature u koju sam gledao, jedino Matičin šestotomnik beleži genitiv ove imenice, i to obe varijante (crkava i crkvi). Ipak, Klajn kasnije u RJN naglašava da je samo prvi ispravan. Ovo je u skladu s onim što sam govorio, da je nastavak -i samo vid kompromisa koji se koristi kad nam „nema druge“, i primer bi se fino uklopio u tabelu koju sam tad sastavio.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #153 у: 15.33 ч. 08.05.2008. »

Ја, дакле, мачака. А шта је са црквама?

Od literature u koju sam gledao, jedino Matičin šestotomnik beleži genitiv ove imenice, i to obe varijante (crkava i crkvi). Ipak, Klajn kasnije u RJN naglašava da je samo prvi ispravan. Ovo je u skladu s onim što sam govorio, da je nastavak -i samo vid kompromisa koji se koristi kad nam „nema druge“, i primer bi se fino uklopio u tabelu koju sam tad sastavio.

Daklem, ja sam ipak bila u pravu. "Crkvi" nije pravilno! Cheesy
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #154 у: 18.51 ч. 08.05.2008. »

Цитирано: Бојан Башић
[...] da je nastavak -i samo vid kompromisa koji se koristi kad nam „nema druge“, i primer bi se fino uklopio u tabelu koju sam tad sastavio.

Хм... Ипак да питам конкретно: за ‘фасцикла’, генитив множине је ‘фасцикала’ или ‘фасцикли’?
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #155 у: 21.17 ч. 08.05.2008. »

Цитирано: Brunichild
Цитирано: Часлав Илић
[...] а још више разумем реакције википедијанаца у наведеним распрама [...]

Би ли мало појаснио шта то конкретно разумеш?

Бих.

Ствар је у култури која стоји иза Википедије. Као и многи слични (мада учесницима у овој теми махом непознати), Википедија је подухват меритократске структуре, у који разноврсне личности својевољно уграђују свој рад вођене уским заједничким циљем. Хајмо сад корак по корак шта ово значи.

Меритократска структура значи да се, при недоумицама чије разрешење утиче на збивања унутар подухвата, највише уважава реч оних који заједничком циљу највише (квантитативно!) доприносе, а не реч некога са стране, без обзира на његове титуле и признања изван подухвата. Тежина речи неког изван подухвата (усмене или писане) у подухвату има онолику тежину колику од ње унесу сами учесници подухвата, сразмерно њиховом доприносу.

Овакво разрешавање недоумица у подухвату неопходно је због разноврсности личности које у њему учествују. Сваки другачији начин разрешавања недоумица, у недостатку спољашње мотивације учесника (паре, батина), водио би колапсу подухвата на дуже стазе. Својевољан допринос подухвату мора инверзно зависити од осујећености личних жеља у њему, па је тако мања штета за заједнички циљ ако се мање осујећеним осећа (до тог тренутка) ангажованији учесник, него обрнуто.

Уска усредсређеност заједничког циља неопходна је да би се разноврсне личности могле ухватити у подухват, и касније да би се меритократским принципом разрешиле недоумице и сукоби. Усредсређеност олакшава процену меритократске заслуге — да парафразирам извесну особу у контексту Википедије, „чланак на сунце!“.

Шта ово значи у вези са правописним питањем које се развлачи у овој теми?

Значи, прво, да одредбе Правописа имају у Википедији онолику тежину колику им дају википедијанци, одмерено њиховим појединим уложеним радом. Ако тако преломљена одредба нема више никакву тежину, онда неће ни бити притискана. Коме се не свиђа, може да прихвати и настави са учествовањем, или да... учини нешто друго (нећу да кажем „пољуби ил' остави“, читај ниже).

Друго, усредсређеност значи да је Википедији важећи Правопис споредно питање; ако се тренутни највиши меритократи морају ставити на једну страну, при чему она која води већој сагласности Правопису води и одустајању (до тог тренутка) ангажованијих учесника, јасно је коју ће страну изабрати. Ово даље значи да се од учесника Википедије не може очекивати веће слагање у народски гледано спорним правописним питањима, него што је то изван ње.

Цитирано: Психо-Делија
Баш сам нешто размишљао: на овом Форуму дан и ноћ борави велик број потенцијалних Википедијиних сарадника, поготово у вези са правописом, граматиком и језичким питањима уопште који би у једном разумном року могли да очисте Википедију од свих језичких будалаштина накупљених током свих ових година. Али, нисам приметио да је било који од тих потенцијалних сарадника показао имало жеље да помогне Википедији.

Поставио си питање и сам дао одговор. Нема довољно људи који би учинили Википедију сагласном Правопису, јер сагласност Правопису није један од њених главних циљева. Или, воља за штовањем важећег Правописа и воља за енциклопедијским радом нису две које имају исувише заједничких додирних тачака, услед чега Википедија вероватно даје неки просек усвојености Правописа у данашњој српској више и високообразованој популацији.

Неко би могао приметити да, ипак, не морам бити у праву у овој тврдњи. Може бити да је за тренутно стање заслужна википедијанска „врхушка“, односно дежурне меритократе; да растерују све правописџије које би се иначе једро упустиле у одржавање једне Правопису сагласне Википедије, тиме још подигли њен сјај и привукли још више нових чланака.

Оваква примедба не би била на месту. Јер, меритократска култура којој Википедија припада, такође је и култура слободне информације. Да ли сте се запитали шта од права интелектуалне својине, од оне фразе „сва права задржана“, Википедија заиста задржава? Одговор је — ништа (осим једног интересантног условчића, али небитног за ову причу). Практично, то значи следеће. Правописџије могу овог тренутка покренути свој „поглед“ на Википедију, интернет сајт који ће повући сав постојећи садржај на Википедији, али га уредити до правописне сагласности, а затим, аутоматски довлачити и сва нова уређивања на Википедији, ревносно их претходно пропуштајући кроз правописно сито. Поред садржаја, сав софтвер који погони Википедију слободно је доступан: њен наменски, интернетски који је сервира, и оперативни систем на којем све то ради. Тако је врхушка Википедије елиминисана из приче, и правописџије могу поступати по Правопису до последњег словца и без сметњи.

То се, међутим, неће десити, јер хипотеза да има људи с довољно знања и мотивације — посебно мотивације — да би одржавали Википедију сагласну Правопису, не пије воду. Уместо тога, ево контрахипотезе: Правопису у потпуности сагласна Википедија јесте пропала Википедија. Као што описах у претходном пасусу, ко год жели има материјала и оруђа колико је то могуће да ову хипотезу обори.

Цитирано: Мирослав
[...] а како је [чланак на Википедији] ипак један званични документ, да тако кажем, исти се мора писати књижевним језиком.

Грешиш у потпуности. Чланак на Википедији има званичну тежину листа папира који прикуцам на тарабу, с унутрашње стране свог дворишта. То је јасно кад се узме у обзир да га било ко може репродуковати и изменити како му се ћефне, као што сам описао претходно.

Можда је онда јаснија, ако није била сасвим, моја зачуђеност твојим чином. Хотимице си уништио минут-два времена људи који, за разлику од већине данас, нису замахнули батином интелектуалне својине, не спутавши те да с њиховим радом чиниш како ти воља, минулим, садашњим и будућим, и обликујеш га према лику свом и својих сличномишљеника.

Ниси ти једини коме су ствари изнете у овој теми изболе очи довољно да се реши на уређивачки захват. Мени је нпр. чудно зазвучала Психо-делијина порука с прве стране, где даје одломак „који говори сам за себе“ у вези с покудом чланка о Римској републици. Пошто нисам схватио шта тај одломак говори сам за себе, исправио сам дотични чланак колико сам умео, да бих видео неки ефекат који ће можда уследити. Још се ништа није догодило.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #156 у: 21.22 ч. 08.05.2008. »

Predlažem da se pitanja u vezi s genitivom množine odvoje od ove teme i prebace na onu kojoj pripadaju, bilo bi korisnije.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #157 у: 21.37 ч. 08.05.2008. »

Цитат
највише уважава реч оних који заједничком циљу највише (квантитативно!) доприносе, а не реч некога са стране,

Много грешиш у овоме. На Википедији не командује онај који највише доприноси, већ онај који се слизао са адмнистраторском врхушком. Било је доста људи захваљујући којима се у једном моменту подигао и број и квалитет чланака, што садржински, што правописно, међутим, ти људи су отерани јер нису хтели да се повинују психичким малтретирањима администраторске клике, која не бира средства — од произвољног тумачења онога што је неко урадио и рекао и осталих гебелсовских метода, до најпримитивнијих понашања најпростачкијег псовања и вређања. Википедија има једну добру особину — све памти, сваку реч коју си написао. Свака псовка и простаклук је записан. И да... Ни један од администратора није ни на какав начин сносио последице за свој поган језик, док су друге кориснике блокирали небројено пута из чисте сујете и вишка тестостерона.
Цитат
Пошто нисам схватио шта тај одломак говори сам за себе,
Али има и оних који су сасвим лепо схватили. Прочитај опет, мада... Ја лепо рекох — онај који није искусио, тешко да може поверовати да се један тако племенити подухват може тако ужасно извитоперити. Хвала богу те у овој теми има учесника који и те како добро знају о чему причам.
« Задњи пут промењено: 22.03 ч. 08.05.2008. од Brunichild » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #158 у: 21.57 ч. 08.05.2008. »

Ех, да. А нису враћали твоје измене јер се сигурно не косе са накарадним схватањима правописа квази правопсиних стручњака који се сада шире тамо јер нема више никога ко би им се супротставио. Пробај да транскрибујеш имена програма или недајбоже, видео игара, или пробај да недајбоже транскрибујеш неки чланак који је посебно прирастао за срце неком од тих истих квази стручњака који транскрибују према слуху а не према правилима транскрипције (ако уопште и мисле да нешто треба да се транскрибује — били би најсрећнији кад би се ћирилица укинула а транскрипција протерала са ових простора, а богами и превод — све на енглеском! Јер забога, "сви ће да нам се смеју", "то је глупо" и "тако нико не говори"), да видимо шта ће онда да се деси... А кад будеш пробао да их аргументима убедиш, доживећеш прави твајлајт зоун и после стотог покушаја да их уразумиш, почећеш да се питаш да ли си ти луд ил ти ноге смрде, а онда у зависности од твог карактера, или ћеш да постанеш све агресивнији, или ћеш једноставно да све отераш у три лепе (ако они тебе не почасте пре предивним репертоаром најинтересанбтнијих атрибута) и да се више никад не вратиш.
Ево, пробај да промениш име чланка са Ајбрн у Ајсберн, Miladojka Youneed у Миладојка Јунид (чланак који је писан ћирилицом а наслов му је латиницом у оригиналу), The Corrs у Корси, или Street Fighter, Bad Religion, Манга (овде пробај да ставиш имена у транскрипцију а оригинал у заграду), или пробај да Политикин Забавник и Смедеревску Седмицу напишеш правописно правилно — Политикин забавник и Смедеревска седмица. Да видимо шта ће да се деси. Па ако будеш успео, крени са информатичким програмима и појмовима... Желим ти сву срећу. Биће ти потребна.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #159 у: 23.19 ч. 08.05.2008. »

Чаславе, суштина оног налази се у ове две реченице:



Цитат
Nađa, slobodno ispravljaj sve što smatraš da nije u redu i što očigledno nije u redu, naročito kada su u pitanju jezičke i stilske greške.


Цитат
Koji licemeri!

—79.143.164.133 (razgovor) 20:07, 21. april 2008. (CEST)
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #160 у: 23.49 ч. 08.05.2008. »

Чаславе, можда нисам лепо срочио: хтедох рећи да би требало писати Википедију књижевним језиком, а то подразумева како би морао свако ко је уређује да има свест о томе да оно што представља широкој јавности напише „људски“, што повлачи поштовање правописних норми. Јасно, то писаније има тежину, као што рече, цедуље са унутрашње стране тарабе, али се људи поводе неписменошћу представљеној на Википедији, узимајући је за меродавну — тако да овај плиткоумни, наизглед безначајни, а рећи ћу изнова, званични документ има ипак погубнији утицај, несразмерно својој званичној тежини.

Ја не могу ништа друго против таквих недовољно свесних и плитких сељобера који не схватају овакву своју улогу у друштву, осим да им се подсмевам (што и није нека особина, морам рећи) и то обично не радим, али ако и читам њихове чланке, а који су написани полуписменим језиком, не могу друкчије одреаговати него иронијом, сарказмом, цинизмом, па и вређањем и др.

У њиховом мошчићу је препрека писмености и исправљању од језикословаца страх да неко други (читај: језикословци) не преузме заслугу за „учињено добро дело“ — што је врло често једино превођење (неретко веома лоше) и објављивање страна са Википедија на другим језицима. Друга препрека је сујета — „људи ће им се смејати“, буду ли прочитали шта правилно. Трећа, можда и најважнија, те уједно уско повезана са другом ставком, јесте недовољна свест о томе да писањем чланака у овој јавној установи уз сву неписменост пропорционалну својој доброј вољи, доприносе даљем обесписмењавању оних који је читају, јер потоњи неретко и немају жеље да провере, често немају где да провере (сем на тој истој Википедији!), или се пак поводе тиме да нешто званично објављено јесте правилно написано (дакле, поседују свест о којој писах) И доводе тиме своје знање под сумњу, те се на крају, нажалост (више своју, но моју), „преобрате“ у „„„писмене“““, или: „писменије“ но што бејаху.

Надам се да нисам превише изфилозофирао. Уствари, оно што рекох спочетка како „нисам лепо срочио“ обухвата све ово, а хтедох избећи оволико разглабање. Можда је мој проблем што лепо и правилно изражавање подразумевам (како сам сада на немачком говорном подручју, покушавам да проникнем у све тајне лепог изражавања на немачком — то изискује перфектно познавање граматике, а зато сам члан на овом форуму, јер желим да усавршим своје знање граметике и много чега другог у српском језику, пошто немачка и није неки задатак за наше говорнике). Згадим се над упитима из којих сазнам да просечан грађанин барата са стотинак глагола, неколико придева и три глаголска времена! Томе је сигурно допринела задњих година и Википедија, али и много других фактора доста пре ње: одсуство лектора у штампаним и електронским медијима итд. Као илустрација: прочитах скоро у Блицу: „Депресија и страх немају где да се лече“ — прелепо срочено, а са лакоћом се проглашавају „најчитанијим листом“. Од кога онда учити књижевни језик?!
« Задњи пут промењено: 23.55 ч. 08.05.2008. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #161 у: 00.08 ч. 09.05.2008. »

Ja bih samo ipak istakla jos jednu stvar — Na Vikipediji je radilo i radi takodje veoma veliki broj zaista filantropski nastrojenih ljudi i rade kako najbolje znaju i umeju, prihvatajuci dobronamerno kritike i ispravke. Problem je grupica najglasnijih unistavaca srpskog jezika (ciji je broj veoma mali, moze stati na prste jedne ruke), zajedno sa grupom administratora koji ili jednostavno ignorisu prostakluke i napade na ljude koje vrsi ta grupa siledzija, ili opet aktivno ucestvuju u maltretiranju i izivljavanju nad onima kojima je stalo do pravopisne tacnosti clanaka. Dakle, oni koji bi trebalo da umeju da prepoznaju korisnike koji znaju sta pricaju (a prepoznace ih po kolicini validnih argumentata kojima korisnici podupiru svoje tvrdnje) ne rade to, nego ili cute i dopustaju da se ti korisnici kao i sami strucnjaci  (Klajn, ponajvise, Prcic je drzavni neprijatelj br. 1 nekih vikipedista, a bogami i akademici koji su napisali pravopis) su psovani i vredjani bez pardona, dok oni, administratori, ladno to posmatraju i nista ne cine po tom pitanju.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #162 у: 00.17 ч. 09.05.2008. »

Управо. Мој коментар се односи на те из другог дела Брунхилдине поруке. Све поштовање и свака част онима који се труде да нека страна одише квалитетом написаног — у сваком погледу.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #163 у: 08.14 ч. 09.05.2008. »

Е, ово би могао бити "бисер године":

Кртис (Curtis) Huh Grin Cheesy

И то у наслову чланка и на неколико места у самом чланку. Дакле, није типфелер! А један администратор је као средио чланак. Ова транскрипција је на трагу транскрипционих безобразлука типа Спајс грлс, Калчр клаб или Брд!
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #164 у: 08.33 ч. 09.05.2008. »

Само на брзину: да нема можда и Бртрнд Рсл?!
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 59
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!