Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.59 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 59
  Штампај  
Аутор Тема: "Бисери" са српске Википедије  (Прочитано 384702 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #315 у: 15.50 ч. 23.05.2008. »

U svakom slucaju, autor ovog komentara (inace admnistrator!)  je veoma dugo pisao isti, jer je vise puta menjao reci kojima bi nazvao Big brodera koji ga gleda "nonstop".... Nekako nije mogao naci odmah sto uvredljiviji naziv za one kojima je pravopis srcu drag.... Grin

Мислим да то и није нека нарочита срамота што човек греши у правопису, као ни то што се тешко и споро изражава. Много људи греши.
Међутим, то што не дозвољава добронамерном лешинару (добронамерној лешинару Wink ) да исправи његове грешке, стварно само може значити да човек има врло озбиљан проблем са сујетом. Ја то стварно не могу да разумем, такав его је болестан. Уместо да буде захвалан кад му исправиш поруку, да се не бламира што је неписмен, он хоће да истера је он у праву, насупрот правопису (!?). Стварно не знам како бих то објаснио, зашто би неко одбијао такву помоћ. психичка болест ваљда Huh.


Niko nije ni rekao da je sramota ne znati. Osim toga, ovaj nesklad u rodu i broju je verovatno nastao onako kako sam ja rekla — više puta je promenio reč na onom mestu na kom se sad nalazi reč "pravopisni lešinari" i nije obratio pažnju na ostatak rečenice. Brzopletost, svakako, neznanje, nikako.
Međutim, sramota je ono što taj administrator sistematski radi, a to je upravo to što si ti naveo. Zašto bi neko odbijao takvu pomoć? Pa verovatno zato što misli da je najpametniji na svetu i da on najbolje zna, te da mu "pomoć" ni ne treba. A to je ovaj administrator nebrojeno puta pokazao u svom dugogodišnjem radu na Vikipediji, između ostalog i nakaradno menjanje SVIH članaka sa temom informatike u originale... Po njegovoj logici, treba da se SVUDA piše Windows a ne vindouz, nema veze da li je tekst ćiriličan ili latiničan, transkripcija jednostavno za tog administratora ne važi kad su u pitanju informatički pojmovi. Kaže, uniformnost je važnija od pravopisa...  Roll Eyes Stigao je čak i da blokira one koji su mu se u tom njegovo krstaškom pohodu suprotstavljali... Shocked No, još je to i dobro, jer ima i takvih koji u istom tipu sukoba pribegavaju najnižem i najprostačkijem rečniku koji ljudski um može zamisliti...

Sujeta je jedan od uslova da bi se postao administrator na Vikipediji.
« Задњи пут промењено: 16.02 ч. 23.05.2008. од Brunichild » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #316 у: 22.30 ч. 23.05.2008. »

Ево свежег бисера:

Цитат
...у Римини и Мантови...

Еррр... Град се зове Римин? Huh

Цитат
осим читања и писања, ради много и са абакусом"

Ем је грозоморно трапав превод, ем је правописно неправилан.

Цитат
Међу његова рана дјела у Милану, убрајају се ректорат Св. Амброзија и црква Св. Марије.

Зарез на погрешном месту, Св. два пута великим словом, црква малим словом...

Цитат
Базилика Светог Петра...

Исто.

Цитат
Тај цртеж је био прелиминарна студија за графику Миланског графичара Бернарда Преведарија,

А хиљаду пута је речено на небројено много места на Википедији да се придеви на ски и чки пишу малим словом. Конкретно, овом администратору и аутору овог чланка, лично ја рекох то небројено пута... Некима изгледа не вреди причати...  Roll Eyes

Цитат
видљиви су утјецаји Албертија, Мантегне, Брунелескија

Мантегна....?  Grin Ал, ко бре, сме да се усуди да му каже...? Кад је због Голђија испсовао човека, ни кривог ни дужног, а другима претио блокадом... Grin
« Задњи пут промењено: 22.33 ч. 23.05.2008. од Brunichild » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #317 у: 22.40 ч. 23.05.2008. »

А ево и богами бисера нашег данашњег посетиоца са Википедије...

Цитат
Међутим, ако ипак желиш да ти се уклоне права, мораш да то пријавиш на овом месту, па ће неко од стјуарда да процесуира захтев.

Процесуира Huh  Roll Eyes

Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #318 у: 22.53 ч. 23.05.2008. »

Цитат
средњевековну утврђену престоницу Српске Деспотовине



Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #319 у: 17.50 ч. 24.05.2008. »

Цитат
...Pa verovatno zato što misli da je najpametniji na svetu i da on najbolje zna, te da mu "pomoć" ni ne treba.
eto, kad moram.
Ako ćemo već da kritikujemo i to na više od 20 stranica rad nekoga ko jeziku ne mora biti vičan bilo bi lepo znati da ćemo i sami biti podložni kritici Grin
Ni ispred negacije prelazi u i!
Tako će "ni ne treba" biti "i ne treba",
"ni nemoj, ni neću"... "i nemoj, i neću"...
Već sam počela da se pitam jesam li pogrešno naučila ovo pravilo, jer se ovde često krši, al' proverih još jednom i niko ga nije ukinuo.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #320 у: 18.02 ч. 24.05.2008. »

Цитат
...Pa verovatno zato što misli da je najpametniji na svetu i da on najbolje zna, te da mu "pomoć" ni ne treba.
eto, kad moram.
Ako ćemo već da kritikujemo i to na više od 20 stranica rad nekoga ko jeziku ne mora biti vičan bilo bi lepo znati da ćemo i sami biti podložni kritici Grin
Ni ispred negacije prelazi u i!
Tako će "ni ne treba" biti "i ne treba",
"ni nemoj, ni neću"... "i nemoj, i neću"...
Već sam počela da se pitam jesam li pogrešno naučila ovo pravilo, jer se ovde često krši, al' proverih još jednom i niko ga nije ukinuo.

Срећом ја нисам као наведени администратор Grin. Ја прихватам исправке својих грешака. Увек су добродошле. Захваљујем, нисам знала за то правило.
« Задњи пут промењено: 18.08 ч. 24.05.2008. од Brunichild » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #321 у: 18.14 ч. 24.05.2008. »

Цитат
Ako ćemo već da kritikujemo i to na više od 20 stranica rad nekoga ko jeziku ne mora biti vičan

А што се овог тиче, омашила си појенту Grin...

Има овде у неком од форума један стики који каже: Није срамота не знати... Није срамота не знати. Срамота је правити се паметан и вређати и ниподаштавати оне који боље знају од тебе, и притом не мислим само на друге кориснике који евидентно имају више знања у на пример, правопису од њих, него и самих ауторитета српског језика — колико је само пута јадни Клајн био поменут у најнедоличнијим и најпростачкијим реченицама на тој истој Википедији, не може се избројати.... Мислиш да је неко и опоменут био због тога? С друге стране, људи који су се борили за правописно правилно писаније на Википедији, били су збо тога псовани и блокирани. Дакле, критика не иде на незнање, него на арогантност којом се то незнање оправдава и одржава на Википедији.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #322 у: 18.37 ч. 24.05.2008. »

Цитат
rad nekoga ko jeziku ne mora biti vičan

Запањен сам овом констатацијом. Побогу, Контра, па они пишу енциклопедију! Значи ли то да не морају бити "вични" ни читању? Значи ли то та екипа не мора познавати ни основе информатике, односно рачунарске писмености? Значи ли то да ти тзв. сарадници не морају бити "вични" ни оној области људског знања о којој имају намеру да пишу на тој тзв. енциклопедији већ да је довољна само жеља да се сарађује на том "епохалном пројекту"? И коначно, значи ли то да
онај "ко језику није вичан" треба да одбије савет и помоћ оног "ко је језику вичан", користећи при том сва средства да би оправдао и одбранио своју "невичност?
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #323 у: 22.36 ч. 24.05.2008. »

А ево и богами бисера нашег данашњег посетиоца са Википедије...

Цитат
Међутим, ако ипак желиш да ти се уклоне права, мораш да то пријавиш на овом месту, па ће неко од стјуарда да процесуира захтев.

Процесуира Huh  Roll Eyes



Зар се то ради у авиону? Huh
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #324 у: 23.07 ч. 24.05.2008. »

А ево и богами бисера нашег данашњег посетиоца са Википедије...

Цитат
Међутим, ако ипак желиш да ти се уклоне права, мораш да то пријавиш на овом месту, па ће неко од стјуарда да процесуира захтев.

Процесуира Huh  Roll Eyes



Зар се то ради у авиону? Huh

хехех... Не. Стјуард је неко звање на Википедији, више од администратора (чим му овај може укинути админ. права)... Наши Википедијанци се нису ни потрудили да преведу та звања, него су их једноставно, као транскрибовали....
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #325 у: 23.24 ч. 24.05.2008. »

Срећом ја нисам као наведени администратор Grin. Ја прихватам исправке својих грешака. Увек су добродошле. Захваљујем, нисам знала за то правило.
E, baš mi je drago Grin

Цитат
rad nekoga ko jeziku ne mora biti vičan

Запањен сам овом констатацијом. Побогу, Контра, па они пишу енциклопедију! Значи ли то да не морају бити "вични" ни читању? Значи ли то та екипа не мора познавати ни основе информатике, односно рачунарске писмености? Значи ли то да ти тзв. сарадници не морају бити "вични" ни оној области људског знања о којој имају намеру да пишу на тој тзв. енциклопедији већ да је довољна само жеља да се сарађује на том "епохалном пројекту"? И коначно, значи ли то да
онај "ко језику није вичан" треба да одбије савет и помоћ оног "ко је језику вичан", користећи при том сва средства да би оправдао и одбранио своју "невичност?
Pa, s obzirom na to da saradnik može biti BILO KO - znači.
Ja na Vikipediju ne gledam kao na relevantnu enciklopediju, mada je često od velike pomoći i koristi. Prosto, ona je svima dostupna u svakom smislu, pa i radi izmena postojećih unosa, te je samim tim podložna gomili grešaka i neproverenih informacija koje treba uzimati s rezervom.
Druga je stvar kakav stav imaju administratori. Ne ide im u prilog ništa od ovde navedenog, ali često stvari nisu crno bele kako se nama čine. Na osnovu ovde iznetog mogu zaključiti da postoji par nekorektnih ljudi, ali isto tako da postoji i bar još toliko korektnih. Zapravo, uopšte me ne dotiče niti jedno niti drugo, ono što me dotiče je činjenica da je ovde otvorena (i trenutno je najposećenija) tema koja ne služi da bi se ukazalo na greške i odmah predložilo bolje ili ispravnije rešenje, nego da bi se izvrglo ruglu sve što je pogrešno. Znam da je razlog zbog čega je nešto pogrešno prosta arogancija pojedinaca na Vikipediji, ali malo mi je mučno na ovom forumu videti ovakvu temu, očigledno otvorenu iz nimalo dobronamernih poriva. To ni nas ne prikazuje u sjajnom ruhu Sad
Samo to htedoh reći, nisam uopšte imala nameru da se upuštam u neku ozbiljniju raspravu povodom ovog (što ne znači da neću rado odgovoriti na bilo kakvo pitanje ili konstataciju).
:*
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #326 у: 23.34 ч. 24.05.2008. »

Isti ovi ljudi koji po tebi ovde nisu dobronamerni, na Vikipediju su se uclanili iz iskljucivo alturistickih razloga, da pomognu sirenju besplatnog znanja, da doprinesu tom velikom i plemenitom projektu dodajuci svoje zrnce peska onime sto najbolje znaju — poznavanjem pravopisa, medjutim, ta dobra namera im se olupala o glavu. Bili su ponizavani na najgore moguce nacine od balavaca koji bi mogli da im budu deca, samo zato sto se nisu odmah povukli kad je neki siledzija istrcao cim su progovorili i pokusao da ih ucutka.

Ja bih ti predlozila da otvoris nalog na Vikipediji i da krenes ozbiljno da se bavis pravopisom, pogotovu transkripcijom. Sledi uputstva Pravopisa i drugh nam dragih lingvista koje ovde rado pominjemo, pa da vidim koliko ces da opstanes. Kreni da transkribujes muzicke grupe i informaticke programe da vidimo koliko ce im trebati pre nego sto ti se sruce na glavu da te uce kako se grupe i informaticki programi ne transkribuju. Pokusaj da im na lep nacin objasnis zasto se to sve ipak da transkribovati, udji u raspravu, pa da vidim koliko ces dugo uspeti da izdrzis da ne puknes slusajuci nebuloze koje ti daju kao argumente  i kako nipodastavaju tvoje argumente koji ce sigurno biti Pravopis, Klajn, Prcic i dr. Kad sve to prezivis (ako prezivis) vrati se ovde pa nam reci kako se osecas. Ja ti opet ponavljam. Ja razumem potpuno tvoje razmisljanje, jer KO NIJE DOZIVEO, NE MOZE DA VERUJE.
« Задњи пут промењено: 23.36 ч. 24.05.2008. од Brunichild » Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #327 у: 00.45 ч. 25.05.2008. »

Biće da nisi razumela ono što pričam - ne sporim da tamo ima (kad već moram da "se izražavam") sirovina neopevanih, pratim ja Viki podugo, tu i tamo sam nešto i ispravljala, ali ne kontam zašto bih se latila isključivo pljuvanja nečega što je korisno samo zato što ima par idiota? Po čemu sam onda ja bolja od njih?
Verujem ja tebi, no ne kontam potrebu da se tema ovde, a i poruke na njoj ovako orijentišu.
Zar ne bi bilo bar deset puta lepše na svaku primedbu dati i pravilno napisan unos, uz komentar koji upućuje na izvor na koji se "ispravljač" poziva? Tada bismo svi nešto i naučili (ja bih sigurno, jer mi je znanje sporadično, puno rupa), ovako mi je pomalo... ma, ne pomalo, nego mnogo, krivo što najposećenija tema ove male oaze služi za pljuvanje nečega.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #328 у: 00.58 ч. 25.05.2008. »

Biće da nisi razumela ono što pričam - ne sporim da tamo ima (kad već moram da "se izražavam") sirovina neopevanih, pratim ja Viki podugo, tu i tamo sam nešto i ispravljala, ali ne kontam zašto bih se latila isključivo pljuvanja nečega što je korisno samo zato što ima par idiota? Po čemu sam onda ja bolja od njih?
Па овако. Тих пар идиота држи википедију у шаци, и нема начина да се уклоне. А ово овде је једноставно оглашавање да свет зна ко су у ствари ти људи који повремено излазе на ТВ и причају о супер алтруистичком пројекту и тако лицемерно (као онај од јуче што је овде залутао) позива људе добре воље да се прикључе и "исправе оно што сматрају да треба исправити". Лицемерство на квадрат!

Verujem ja tebi, no ne kontam potrebu da se tema ovde, a i poruke na njoj ovako orijentišu.
Zar ne bi bilo bar deset puta lepše na svaku primedbu dati i pravilno napisan unos, uz komentar koji upućuje na izvor na koji se "ispravljač" poziva? Tada bismo svi nešto i naučili (ja bih sigurno, jer mi je znanje sporadično, puno rupa), ovako mi je pomalo... ma, ne pomalo, nego mnogo, krivo što najposećenija tema ove male oaze služi za pljuvanje nečega.
Овде имаш право. Ја нисам тако изверзирана у транскрипцији, а грешке које сам ја налазила су толико елементарне да сам мислила да би било увредљиво да људима овде говорим шта је у ствари правилно. И ја бих волела да Сајко неке погрешне транкскрипције које је навео употпуни оригиналом и правилном транскрипцијом.

И немој да ти је толико криво, јер није ова тема најпосећенија, него само има највише постова, чији су аутори углавном исти.... Wink
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #329 у: 01.00 ч. 25.05.2008. »

Да сам желео да нешто исправљам на Википедији, то бих и учинио - али на самој Википедији. Дакле, на овом форуму се указује на нечије погрешке а на "грешницима" је да те погрешке САМИ исправе - ако уопште неко од њих посећује овај Форум да би увидео у чему греши. Јер, такав начин исправљања грешака су САМИ одабрали. Како објашњаваш чињеницу да се за последњих неколико месеци на српској Википедији није појавио ни један нови сарадник који би покушао да исправи барем део нагомиланих правописно-граматичких и стилских грешака (након што је четворо-петоро сарадника који су покушавали да ураде нешто на том плану напросто отерано)? И онда се жале да "немају неког ко се разуме у правопис".

И тачно је да Википедију може да уређује - СВАКО. Управо зато мислим да српској Википедији не може да верује - НИКО. Cool
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 59
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!