Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.27 ч. 16.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Етимологија и значење личних имена код Срба  (Прочитано 79729 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Mile
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 21


« Одговор #15 у: 08.16 ч. 03.02.2009. »

Veoma okrutno od nje, mora da je bila pijana kada je to rekla. Wink

Ма јок, она је била дивна жена, учитељица "старог кова" SmileySmileySmiley

Иначе, звала се Љиљана.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #16 у: 21.59 ч. 03.02.2009. »

Ja sam imao dobru i milu seosku učiteljicu koja nas nije ničemu naučila, ali je se svi rado sećamo. Smiley Zvala se Viđenka. Eto, dobro je i to znati. Wink
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #17 у: 22.08 ч. 03.02.2009. »

   Definiši, molim te, ono "imao" - s obzirom na ostatak poruke Cheesy.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #18 у: 22.21 ч. 03.02.2009. »

   Моја се учитељица звала (тј. ваљда се још увек зове) Ранђија. Ни то име, уз Виђенку, нисам никад више чула. А васпитачица (једна у низу - ваљда је се сећам јер је увек била најлепша) је Љупка. Тата каже да и даље пита за мене Smiley.
    Наставница која нам је у основној предавала хемију и домаћинство је Ратомирка. Не могу да се сетим више нечестих имена.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #19 у: 22.51 ч. 03.02.2009. »

Ja znam jednu Perku i jednog Mrguda...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #20 у: 23.08 ч. 03.02.2009. »

Kod mene ima dosta takvih imena, to ovde nije neobično.

Od pre pedesetak godina pa do skoro, u Užicu je postojalo jedno jedino saobraćajno preduzeće koje se zvalo „Raketa“, i koje je svojedobno dosta dobro radilo prevozeći širom užičkog kraja, čak do gradova istočne Bosne i severne Crne Gore. Elem, kako su se u to vreme žene i iz sela počele porađati u užičkom porodilištu, često su, nemajući drugog prevoza od sela do Užica, putovale Raketinim autobusima, sve zajedno sa porođajnim bolovima i puklim vodenjakom. I, događalo se da se neke i porode u Raketinom autobusu ne stigavši dovoljno brzo do Krčagova, gde se nalazi užička bolnica. Pa ako bi se rodio sin, neretko je dobijao ime — Rȁketa.

Taj užički duh jedna je od stvari koje nikada neće nestati. Grad se može menjati vremenom, i kuće i ljudi i navike i jezik, ali taj duh će vazda ostati u zraku nad „sevap-gradom“, kako su neki stariji hroničari iz vremena Osmanlija nazivali šeher Užice. Pogledajte ovaj filmić na Jutjubu, o Užicu 1960-ih, i obratite pažnju naročito na onu scenu koju je kamera tada zabeležila ispred kafane na autobuskoj stanici koja se zvala — logično, „Kod Rakete“. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #21 у: 23.17 ч. 03.02.2009. »

Ali sigurno nema Mrguda od 14 godina... Wink
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #22 у: 23.38 ч. 03.02.2009. »

Ipak nema Mrguda. Wink Ali ima ime Stanica. U mojoj je familiji bila i jedna strina Sunčica, pokojna je.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #23 у: 23.47 ч. 03.02.2009. »

Moja majka je imala koleginicu koja se zvala Ljubicica. Udala se za coveka koji se prezivao Zelen... Cheesy
Сачувана
Вукотић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Душан Вукотић
Поруке: 155



WWW
« Одговор #24 у: 13.55 ч. 04.02.2009. »

Kod mene ima dosta takvih imena, to ovde nije neobično.

Od pre pedesetak godina pa do skoro, u Užicu je postojalo jedno jedino saobraćajno preduzeće koje se zvalo „Raketa“, i koje je svojedobno dosta dobro radilo prevozeći širom užičkog kraja, čak do gradova istočne Bosne i severne Crne Gore. Elem, kako su se u to vreme žene i iz sela počele porađati u užičkom porodilištu, često su, nemajući drugog prevoza od sela do Užica, putovale Raketinim autobusima, sve zajedno sa porođajnim bolovima i puklim vodenjakom. I, događalo se da se neke i porode u Raketinom autobusu ne stigavši dovoljno brzo do Krčagova, gde se nalazi užička bolnica. Pa ako bi se rodio sin, neretko je dobijao ime — Rȁketa.

Taj užički duh jedna je od stvari koje nikada neće nestati. Grad se može menjati vremenom, i kuće i ljudi i navike i jezik, ali taj duh će vazda ostati u zraku nad „sevap-gradom“, kako su neki stariji hroničari iz vremena Osmanlija nazivali šeher Užice. Pogledajte ovaj filmić na Jutjubu, o Užicu 1960-ih, i obratite pažnju naročito na onu scenu koju je kamera tada zabeležila ispred kafane na autobuskoj stanici koja se zvala — logično, „Kod Rakete“. Wink


Ех... да су се такве жене породиле у ЈАТ-овом авиону, дете би им се звало Јат. Или, да су се, којим случајем, породиле у тракторској приколици, далe би детету име Трактор или Тракторка (или можда Зетор, Џон Дир... Smiley).

Ипак, овде би требало размислити и видети да ли је некада постојало српско име Ракета (са нагласком на првом слогу; Рака), пошто данас имамо српска презимена Ракета, Ракита и Ракитић (претпостављам од имена Ракета, Ракита; слично Никита, Никета, Ничетић, Никитовић), која, наравно, немају никакве везе ни са каквом "ракет(л)ом", па ни оном ужичком. Више је него сигурно да нико од Срба не би могао дати своме детету име по аутобусу, па макар то била и ужичка Ракèта.

Наравно, не би се могла искључити могућност да је неки Циганин такво име наденуо своме детету (пошто они, колико знам, имају понекад обичај да трагају за "егзотичним" именима), али, уколико тако нешто постоји, то би, евентуално, могло бити по правој рекети, а не по аутобусу.

Поздрав,
Душан
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #25 у: 14.44 ч. 04.02.2009. »

У мом старом крају нека деца су имала ту "срећу" да добију име Винету, Тарзан или Дракула (додуше, постоји и презиме Дракула које је варијанта презимена Дракулић, али, овде се ради о имену!). Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #26 у: 14.47 ч. 04.02.2009. »

У мом старом крају нека деца су имала ту "срећу" да добију име Винету, Тарзан или Дракула (додуше, постоји и презиме Дракула које је варијанта презимена Дракулић, али, овде се ради о имену!). Grin

A Jamesdin? Cheesy
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #27 у: 15.32 ч. 04.02.2009. »

   Vi’š, kad pomenuste. Čula ja nekad davno za Traktorke, Soliterke, Mašinke i sl.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #28 у: 15.43 ч. 04.02.2009. »

E, bas sad Traktorka.... Cheesy
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #29 у: 15.52 ч. 04.02.2009. »

   Може бити и да грешим, али мислим да сам чула да је било и тога. У доба кад је трактор био откровење.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!