Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.22 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6
  Штампај  
Аутор Тема: Презентска основа  (Прочитано 44131 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #60 у: 18.16 ч. 19.09.2008. »

Презентска основа се добија од 1. л. мн. презента, за ма који глагол. Дакле, добро си схватила. Smiley

I kako da ovo objasnim jednom strancu?
Никако не бих волео да сам у кожи тог странца. Grin

П. С. Немој му, молим те, рећи да се заповедни начин гради од измењене презентске основе — побећи ће главом без обзира, бојим се. Grin
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #61 у: 18.36 ч. 19.09.2008. »

Странац свакако мора да научи и једну и другу, то јест: мора сваком глаголу знати инфинитив и презент.

Богме, и аорист. Smiley

П. С. Зато сам ја немачки научио очас посла: једна основа, па „такари“ наставке до миле воље! Негде преглас, па то значи нешто друго... Ма, милина једна! Grin Grin Grin
« Задњи пут промењено: 18.38 ч. 19.09.2008. од Мирослав » Сачувана
maja...
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 57


« Одговор #62 у: 18.38 ч. 19.09.2008. »

I niste mi bas pomogli.  Nista sto vec nisam znala.  Ovim pravilima bi neko trebao ozbiljno da se pozabavi.  Radim u skoli kao nastavnik i nasa djeca to ne shvataju, a tek stranci.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #63 у: 18.44 ч. 19.09.2008. »

Па ни нама није било свеједно кад смо били клинци! Grin Сад неким новим клинцима то није јасно. Grin

Шалу на страну, не може се једноставније објаснити. Морају знати 1. л. мн. презента како би дошли до презентске основе од које се граде неколика глаголска облика, док морају знати инфинитив и, понегде, аорист глагола, како би добили инфинитивну основу и од ње изградили мало више гл. облика. Smiley Такав нам је језик, шта да се ради... Smiley
« Задњи пут промењено: 19.04 ч. 19.09.2008. од Мирослав » Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #64 у: 18.20 ч. 20.09.2008. »

Ovim pravilima bi neko trebao ozbiljno da se pozabavi. 

Правила су сасвим јасна и логична (додуше, тешка). Једино што може бити проблем за схватање јесте оно што се на енглеском зове „circular reference” (презент се гради од презентске основе, презентска основа од презента). Ја сам покушао да предочим да се то може избећи ако се објасни да није битно како ће се основе именовати (Белић их, на пример, назива, осим како је уобичајено, још и несвршеном и свршеном, а могу се назвати, у методичке сврхе, и X и Y, 1 и 2...), већ да је битна суштина: како се које време гради.

Морају знати 1. л. мн. презента како би дошли до презентске основе

Не знам зашто је уврежено ово мишљење код наших наставника српског језика, па и лингвиста. То јесте тачан начин добијања презентске основе, али не и једини и најпростији. Много је лакше детету једноставно рећи: презентска основа једнака је 3. л. јд. презента, зар не?
Мене је наставница учила да се презентска основа добија од 2. л. јд., када се обије . Бесмислено! Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #65 у: 18.26 ч. 20.09.2008. »

У суштини, презентска основа се може добити од свих лица једнине и множине одбитком наставака, сем од 3. л. мн. Оно за 1. л. мн., па и 2. л. јед. је општеприхваћено у граматикама и сви тако уче и знају. Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #66 у: 19.42 ч. 20.09.2008. »

Не знам зашто је уврежено ово мишљење код наших наставника српског језика, па и лингвиста. То јесте тачан начин добијања презентске основе, али не и једини и најпростији. Много је лакше детету једноставно рећи: презентска основа једнака је 3. л. јд. презента, зар не?
Мене је наставница учила да се презентска основа добија од 2. л. јд., када се обије . Бесмислено! Smiley

Ево само делића читаве приче о основи на овом истом форуму. Цитиране речи су моје: "Мислим да се тога као кроз маглу сећам, да сам приметила кад је изашла и кад сам је (још) читала, и да сам се запитала, откуд сад то, кад смо целог живота учили да се одбија наставак од другог лица једнине. И нек ми неко нађе пример у коме ће основа бити различита зависно од тога да ли се одбити наставак од другог лица једнине или првог множине?" Написала сам ти цитат просто зато што је тамо општи хаос у виду питања, лапсуса, нервирања итд., али ипак: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=2261.0

Такође сам увек размишљала (и закључивала да они горе знају зашто) има ли неког посебног разлога што се наставци морају одбијати. И не муче само наставници малу децу, у противном не би Поповић написао у својој граматици да треба одбијати наставак. Или и он мучи децу (као и Стевановић пре њега), или има нека ситна, јадна, бедна реч која се разликује па нас (и ми њих Grin) зато муче Huh.
« Задњи пут промењено: 19.44 ч. 20.09.2008. од Оли » Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #67 у: 20.18 ч. 20.09.2008. »

Прелистао сам ону другу тему о основама и још увек нисам убеђен да постоји системски глагол коме је 3. л. јд. различито од 2. л. јд. или 1. л. мн. Хајде(мо), све и да је глагол, има један једини облик: императив и смешно је причати о његовој основи. Јесам спада у помоћне глаголе и његова се промена увек учи посебно (сетимо се да је још у прасловенском био атематски). Једино би моћи могао да прави проблем, али његово прво лице ће, како се год дефинисала презентска основа, штрчати. Дакле, тај ситни, јадни, бедни глагол не постоји.

Још само две мале исправке. Оно о презентским основама у жутој граматици је писао Станојчић (Поповић је синтактичар). Стевановић је рекао да се презентска основа прави одбијањем наставка за 1. л. мн. ИЛИ било ког другог наставка презента (осим 3. л. мн.). А ако ме неко пита зашто је уопште помињао то 1. л. мн. (које ће, из незнаног разлога, доспети као једино код Станојчића), ја бих рекао да некад и добри Стевановић задрема.  Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #68 у: 22.18 ч. 20.09.2008. »

Наравно, нико није ни покушао да тврди како постоји тај фамозни глагол, но сам се ја малопре упитала, није ли то неки глупави разлог што се смислило одбијање наставака.

Можда је збиља Стевановић задремао, па сви после преписивали или модификовали кроз дремеж.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #69 у: 22.19 ч. 20.09.2008. »

П. С. Колико мене сећање служи и Станојчић је синтаксичар?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #70 у: 22.38 ч. 20.09.2008. »

Знам да се бавио и синтаксом, и морфологијом, и дијалектологијом... Оно што сам хтео рећи јесте да је у жутој граматици Станојчић писао све осим синтаксе, за шта је био задужен Љуба.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #71 у: 00.05 ч. 21.09.2008. »

Ааа. То. Па добро. "Осим синтаксе глаголских облика" Grin.
Сачувана
lazarus
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: profan
Поруке: 18


« Одговор #72 у: 19.24 ч. 07.11.2016. »

Људи, помагајте!
Била ми је савјетница за српски језик и констатовала сљедеће неправилности:

1. презентска основа се не гради од 1. л. мн. него, цитирам њен уџбеник за основну школу: "Презентска основа добија се из трећег лица множоне одбијањем наставака -У, -ју, или -е, као на примјер: рад-е, пиш-у, чита-ју, ишчитава-ју итд."

2. Морфологија у ширем смислу не проучава творбу ријечи- Творба је аутономна дисциплина.

3. Не постоје једноморфемске ријечи. Ако се чини да ријеч има једну морфему, она, заправо, има тзв. нулти наставак!

Реците ми да је била у праву - биће ми лакше.
Сачувана
harry.gegic
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Haris Gegić
Струка: Učenik
Поруке: 6


« Одговор #73 у: 18.41 ч. 20.11.2016. »

Цитирано: J o e link=topic=2261. msg24302#msg24302 date=1221927650
Цитирано: maja. . .  link=topic=2437. msg24230#msg24230 date=1221842312
Ovim pravilima bi neko trebao ozbiljno da se pozabavi.  

Правила су сасвим јасна и логична (додуше, тешка).  Једино што може бити проблем за схватање јесте оно што се на енглеском зове „circular reference” (презент се гради од презентске основе, презентска основа од презента).  Ја сам покушао да предочим да се то може избећи ако се објасни да није битно како ће се основе именовати (Белић их, на пример, назива, осим како је уобичајено, још и несвршеном и свршеном, а могу се назвати, у методичке сврхе, и X и Y, 1 и 2. . . ), већ да је битна суштина: како се које време гради.

Цитирано: Мирослав link=topic=2437. msg24231#msg24231 date=1221842647
Морају знати 1.  л.  мн.  презента како би дошли до презентске основе

Не знам зашто је уврежено ово мишљење код наших наставника српског језика, па и лингвиста.  То јесте тачан начин добијања презентске основе, али не и једини и најпростији.  Много је лакше детету једноставно рећи: презентска основа једнака је 3.  л.  јд.  презента, зар не?
Мене је наставница учила да се презентска основа добија од 2.  л.  јд. , када се обије .  Бесмислено! :)

I, na kraju zaključismo da nikako ne možemo doći do prezenta kombinovanjem neke osnove i nastavaka (osim prezentske koja sama nastaje od istog prezenta koji kasnije treba da gradi)?
Mislim da bi to značilo da se prezentska osnova glagola mora učiti napamet.
Isto se javlja i kod glagola čiji se infinitiv završava na ći ili sti, pa se osnova dobija odbijanjem nastavka oh od 1.  lica jednine aorista, a sam aorist se gradi od te osnove i nastavka oh za prvo lice jednine.
Apsolutno nelogično! Mislim da se nešto u jeziku mora raditi po tom pitanju.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #74 у: 20.48 ч. 20.11.2016. »

Harise, zaista je tako. Prezentska se osnova gradi odbijanjem prezentskih nastavaka od...prezentskih oblika. Obicno se uzima za to trece, pardon PRVO lice mnozine. I ja sam to ucio pre skoro 40 godina...
Sta se po tom pitanju moze uraditi?
Ne mnogo. U stvari - nista.
« Задњи пут промењено: 21.04 ч. 20.11.2016. од VladKrvoglad » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!