Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.19 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [Све]
  Штампај  
Аутор Тема: Dodaj mi tu skriptu ili dodaj mi ta skripta???  (Прочитано 26698 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
sonja025
Гост
« у: 15.53 ч. 24.06.2008. »

Ljudi meni treba pomoc! Naime sad u utorak cu da polazem prijemni za pravni fax.  I dobila sam u onim orjentacionim pitanjima jedno pitanje:
 zaokruzi slovo ispred pravilno napisane recenice:
a) dodaj mi tu skriptu
b) dodaj mi ta skripta

E , sad ,ja bih UVEK rekla pod a) no, neke profesorice kod kojih su isle moje drugarice su rekle da je tacan odgovor pod b) i to jedno 4 ili 5 profesorica! Ja ne razumem!!! Kosi mi se sa logikom, please help  Huh Huh Huh
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #1 у: 16.25 ч. 24.06.2008. »

Пошто се ради о именици у множини, правило је заиста под б, дакле:

Додај ми та скрипта.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #2 у: 16.55 ч. 24.06.2008. »

Била бих мало прецизније (ако немаш ништа против), то је именица која има само множину средњег рода, дакле нема једнину.
Једна од сличних грешака јесте, у последње време веома распрострањена, изговарање именице новине у једнини. Новине су плуралија тантум, тј. именица која има само множину и не може се користити у примерима попут Прочитао сам ту новину. Искључиво Прочитао сам те новине.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #3 у: 17.26 ч. 24.06.2008. »

Ма нема проблема.  Smiley
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 17.30 ч. 24.06.2008. »

Пошто смо питање разрешили, мала дигресија: мислим да од скора „постоји“ и панталона, како чујем неке на телевизији. Вероватно их неки кројач кроји маказом — ном. јед. маказа. Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Још да чујем једнину од врата, кола...
Сачувана
sonja025
Гост
« Одговор #5 у: 15.38 ч. 25.06.2008. »

Hvala vam na pomoci, konacno mi je neko objasnio pa mi je sad jasno Smiley
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #6 у: 16.04 ч. 25.06.2008. »

У реду, правилно је Додај ми та скрипта због тога што се овде ради о плуралија тантум (како је лепо Оли објаснила), односно, скрипта је именица женског рода у множини. Сличан је случај са именицом акта, која у једнини гласи акт, а у множини акти или акта и имао сам прилике да чујем изразе Додај ми те акте, али и Додај ми та акта. Међутим, нико није објаснио збога чега се именица скрипта у последње време све чешће схвата и поима као именица женског рода, али у једнини, па се врло често сусрећемо са фразама Додај ми ту скрипту, Купио сам скрипту, Посудићу ти скрипту  . . .. Мени се чини да је посреди аналогија са речју крипта, која је врло слична речи скрипта, али се у овом случају ради о именици женског рода, али у ЈЕДНИНИ. Тако се крипта склања по падежима као крипта, крипте, крипти  итд, а будући да се на основу облика речи скрипта не може знати да ли се ради о једнини или о плуралија тантум, многи говорници српског прибегавају "логичном" решењу: претпостављају да је скрипта именица женског рода у једнини и склањају је по падежима аналогно сличној именици - крипта. Мало сам приспитао самог себе и закључио сам да сам, чини ми се, све време мислио да је скрипта именица женског рода у једнини и да сам је, следствено томе, и склањао по падежима. Такође мислим да је употреба ове речи у једнини толико узела маха да би лингвистима било најбоље да верификују ту "неправилну" употребу, уосталом, као и  случају са речју "исхитрено" о којој је већ било говора на овом форуму. А ја сам сигуран да ћу и даље користити израз Додај ми ту скрипту, иако се то коси са правописним нормама. Grin
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #7 у: 17.58 ч. 25.06.2008. »

скрипта је именица женског рода у множини.

Не, грешиш. Именице женског рода на имају множину на , тако да је овде у питању именица средњег рода у множини.

Мало сам приспитао самог себе и закључио сам да сам, чини ми се, све време мислио да је скрипта именица женског рода у једнини и да сам је, следствено томе, и склањао по падежима. Такође мислим да је употреба ове речи у једнини толико узела маха да би лингвистима било најбоље да верификују ту "неправилну" употребу, уосталом, као и  случају са речју "исхитрено" о којој је већ било говора на овом форуму. А ја сам сигуран да ћу и даље користити израз Додај ми ту скрипту, иако се то коси са правописним нормама. Grin

Мислим да због овог првог очекујеш и надаш се овом другом Cheesy. Аналогија нас у језику често води у заблуду. Мој омиљени пример је именица конкретно коју треба акцентовати као додатно. Ако акцентујеш конкретно како је погрешно распрострањено (краткосилазни на е), акцентуј тако и додатно, и види шта добијаш Huh. Тако би аналогија у неким случајевима уништила језик. Мислим да ће народ говорити (та) скрипта у једнини, али тешко да ће "победити", зато што би онда (по аналогији) врло лако победиле и речи новина, маказа, панталона... и све остале речи које имају само множину. А грешка се јавља управо зато што је облик средњег рода множине често једнак женском роду једнине (та жена, та деца; та кућа, та села...)
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #8 у: 19.40 ч. 25.06.2008. »

У праву си. Средњи род множине. А сад за казну идем да оптрчим неколико кругова око зграде. Ионако ми је време за ђогинг. Ба.Grin
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #9 у: 19.49 ч. 25.06.2008. »

Али, баш бих волео да спроведем једну малу анкету (анкетицу чак) на овом часном Форуму. Да се појединачно изјаснимо (али ИСКРЕНО) како у свакодневном животу кажемо: да ли Додај ми ту скрипту, или Додај ми та скрипта. Мислим да би резултати били прилично занимљиви, а занимљивост би се сигурно повећала када би у анкетицу били укључени и "обични људи" (разумемо се, наравно). Ја и даље тврдим да врло мали број људи (рецимо, студената) за увезану гомилу листова на којима су одштампана предавања наког професора, дакле, за нешто што личи на књигу врло мали број њих каже Додај ми та скрипта, већ углавном Додај ми ту скрипту, а под скриптом подразумева то нешто што личи на књигу, па је самим тим логично да буде у једнини (та књига).  Cool
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #10 у: 19.56 ч. 25.06.2008. »

Боље то него да (као ја) скачеш с моста Cry.

Само још да додам (пошто сам у међувремену схватила да постоје две врсте погрешне употребе ове именице, неки мисле да је та скрипта једнина женски род, па мењају кроз падеже као скрипта, скрипте, скрипти...; други мисле да је женски род множине па мењају скрипта, скрипта, скриптама...) промену кроз падеже: скрипта, скрипата, скриптима, скрипта, скриптаааа! Grin, скриптима, о скриптима; значи у дативу (и њему по облику истим падежима) гласи скриптима, као селима.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #11 у: 19.57 ч. 25.06.2008. »

Али, баш бих волео да спроведем једну малу анкету (анкетицу чак) на овом часном Форуму. Да се појединачно изјаснимо (али ИСКРЕНО) како у свакодневном животу кажемо: да ли Додај ми ту скрипту, или Додај ми та скрипта. Мислим да би резултати били прилично занимљиви, а занимљивост би се сигурно повећала када би у анкетицу били укључени и "обични људи" (разумемо се, наравно). Ја и даље тврдим да врло мали број људи (рецимо, студената) за увезану гомилу листова на којима су одштампана предавања наког професора, дакле, за нешто што личи на књигу врло мали број њих каже Додај ми та скрипта, већ углавном Додај ми ту скрипту, а под скриптом подразумева то нешто што личи на књигу, па је самим тим логично да буде у једнини (та књига).  Cool

Ех, ех, ех. Како упадамо у замку онога против чега се у неким другим околностима и сами боримо Wink.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #12 у: 20.31 ч. 25.06.2008. »

Човек се учи док је жив. Нисам знао да је скрипта плуралија тантум, ево, ради анкете Grin, али морам да додам како нисам никад рабио Smiley измишљене једнине других плуралиâ тантумâ. Smiley *Врато, рецимо. Или *наочар. Grin Grin Grin Вероватно ћу усвојити та скрипта и тако надаље говорити, макар да бих гледао изразе лица оних којима ово овако саопштим. Grin Grin Grin

Допуна: сад замијетих Smiley нешто поучен малочашњим Smiley коментаром: кад кажемо вратно крило, овде смо ипак употребили једнину именице која иначе постоји смо у множини. Да ли је онда ово неисправно рећи? Опет, крило вратију дође некако извештачено и не верујем да би неко ово рекао (јесте ли за анкету? Grin Grin Grin).
« Задњи пут промењено: 20.43 ч. 25.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #13 у: 20.48 ч. 25.06.2008. »

Само си направио придев. Људски род, људски поступак, да ли је од једнине човек (или боље људ) или од множине људи?
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #14 у: 20.51 ч. 25.06.2008. »

Допуна: сад замијетих Smiley нешто поучен малочашњим Smiley коментаром: кад кажемо вратно крило, овде смо ипак употребили једнину именице која иначе постоји смо у множини. Да ли је онда ово неисправно рећи?

Ili leđni pršljen, ili kolski put, ili (što da ne) gaćni lastiš. Smiley Nije neispravno.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #15 у: 20.54 ч. 25.06.2008. »

Али, баш бих волео да спроведем једну малу анкету (анкетицу чак) на овом часном Форуму.

А зар те ово не подсећа на анкете на теби омраженом сајту. "Да гласамо да ли смо за правопис или смо против њега?"
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #16 у: 22.51 ч. 25.06.2008. »

Анкета и гласање нису исто. Анкета је ипак малкице неформалнија. Cool
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #17 у: 00.00 ч. 26.06.2008. »

Анкета даје увид у заступљеност неког појма. Гласањем се на тим "омраженим сајтовима" одлучује који ће се облик користити. Уколико у анкети "победи" неправилан облик, неће се ништа страшно десити. Само ћемо констатовати да много људи користи погрешан облик. Међутим, ако на гласању победи неправилан облик, то значи да ће се тај неправилан облик и користити. Барем на том, некима "омраженом сајту" таква гласања се сасвим озбиљно схватају.

БТЊ, да додам и ја своје зрнце песка тој анкети: ја сам одувек говорила додај ми та скрипта. Смешно ми је било кад год бих чула додај ми ту скрипту. Скрипта сам одувек схватала као и акта.
« Задњи пут промењено: 00.03 ч. 26.06.2008. од Brunichild » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #18 у: 08.24 ч. 26.06.2008. »

Идеја о анкети представља неверицу. Познато је да је ово једна од честих грешака зато је и нашла своје место у РЈН, у Правопису, у СЈП итд., тако да то одавно установљено нема потребе поново доказивати, ал’ добро, шта сад.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #19 у: 09.42 ч. 26.06.2008. »

Uopste se ne radi o dokazivanju, vec o zelji nekoga da se utvrdi koja je od dve (ili vise) varijanti zastupljenija. Ja sam barem u tom smislu shvatila Deliju. Takodje se nadam da sam i tebe dobro shvatila, jer nisam bas u to sigurna, s obzirom da pominjes RJN, Pravopis itd... Anketa ne bi nista drugo dokazala osim koliko je koja varijanta uslovno receno u upotrebi. Otuda i ne znam cemu spominjanje RJN, Pravopisa i i drugih citapa... Niko ne osporava STA je tacno, samo se postavilo pitanje koji je oblik vise u upotrebi, koji bi se resio tako sto bi se eventualno mogla napraviti anketa.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #20 у: 09.56 ч. 26.06.2008. »

Uopste se ne radi o dokazivanju, vec o zelji nekoga da se utvrdi koja je od dve (ili vise) varijanti zastupljenija. Ja sam barem u tom smislu shvatila Deliju. Takodje se nadam da sam i tebe dobro shvatila, jer nisam bas u to sigurna, s obzirom da pominjes RJN, Pravopis itd... Anketa ne bi nista drugo dokazala osim koliko je koja varijanta uslovno receno u upotrebi. Otuda i ne znam cemu spominjanje RJN, Pravopisa i i drugih citapa... Niko ne osporava STA je tacno, samo se postavilo pitanje koji je oblik vise u upotrebi, koji bi se resio tako sto bi se eventualno mogla napraviti anketa.

Разумела сам ја вас обоје одлично. Не доказујеш (утврђујеш, свеједно) ти шта је исправно већ шта је заступљеније. Ја само велим да се сви ти уџбеници управо и баве том речју зато што је пракса већ утврдила да је погрешна употреба веома заступљена и мислим да Делија заправо себи жели да докаже оно што му је сад постало јасно. Као кад ја питам тамо за 2. л. једнине презента и презентску основу, из сличног мотива. Можда су теби моје речи звучале као конфликт, истеривање; ако јесу, да знаш да нису Grin.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #21 у: 10.07 ч. 26.06.2008. »

Цитат
Ја само велим да се сви ти уџбеници управо и баве том речју зато што је пракса већ утврдила да је погрешна употреба веома заступљена и мислим да Делија заправо себи жели да докаже оно што му је сад постало јасно. Као кад ја питам тамо за 2. л. једнине презента и презентску основу, из сличног мотива.
E, pa moram da ti kazem da mislim da nije bas uvek tako. Ili ti lingvisti osluskuju u nekoj drugoj zemlji koja nije Srbija. Najdrasticniji primer su transkripcije — svi znamo sta je pravilno, i svi znamo da to ama NIKO zivi ne koristi. A sto se tice ovog drugog dela... Pa to svi radimo... Ja ponajvise... Smiley

Цитат
Можда су теби моје речи звучале као конфликт, истеривање; ако јесу, да знаш да нису
Taman posla. Zaista nisam shvatila zasto pominjes te knjige. Mozda tebi moje reci zvuce konfliktivno, pa si zato mislila da sam ja mislila da si tikonfliktivna. A nisam. A nisi ni ti. A cik sada ti shvati sta sam ja htela reci... Grin
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #22 у: 17.20 ч. 26.06.2008. »

Цитат
Ја само велим да се сви ти уџбеници управо и баве том речју зато што је пракса већ утврдила да је погрешна употреба веома заступљена и мислим да Делија заправо себи жели да докаже оно што му је сад постало јасно. Као кад ја питам тамо за 2. л. једнине презента и презентску основу, из сличног мотива.
E, pa moram da ti kazem da mislim da nije bas uvek tako. Ili ti lingvisti osluskuju u nekoj drugoj zemlji koja nije Srbija. Najdrasticniji primer su transkripcije — svi znamo sta je pravilno, i svi znamo da to ama NIKO zivi ne koristi. A sto se tice ovog drugog dela... Pa to svi radimo... Ja ponajvise... Smiley

Једва сам схватила шта кажеш. Па да, књиге упућују на нешто зато што је у пракси превише распрострањено погрешно. Ако добро схватам, ти ми дајеш као аргумент против овога управо пример који доказује то што сам и ја рекла. Пример транскрипције доказује да је међу људима устаљено погрешно, а књиге покушавају да упуте како треба.

Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #23 у: 19.52 ч. 26.06.2008. »

Цитат
Ја само велим да се сви ти уџбеници управо и баве том речју зато што је пракса већ утврдила да је погрешна употреба веома заступљена и мислим да Делија заправо себи жели да докаже оно што му је сад постало јасно. Као кад ја питам тамо за 2. л. једнине презента и презентску основу, из сличног мотива.
E, pa moram da ti kazem da mislim da nije bas uvek tako. Ili ti lingvisti osluskuju u nekoj drugoj zemlji koja nije Srbija. Najdrasticniji primer su transkripcije — svi znamo sta je pravilno, i svi znamo da to ama NIKO zivi ne koristi. A sto se tice ovog drugog dela... Pa to svi radimo... Ja ponajvise... Smiley

Једва сам схватила шта кажеш. Па да, књиге упућују на нешто зато што је у пракси превише распрострањено погрешно. Ако добро схватам, ти ми дајеш као аргумент против овога управо пример који доказује то што сам и ја рекла. Пример транскрипције доказује да је међу људима устаљено погрешно, а књиге покушавају да упуте како треба.



Е, сад си ме скрооооз збунила... Huh Ја сам схватила да ти кажеш да лингивисти прогласе правилним онај облик који је више у употреби, те се зато не сложих и дадох пример са транскрипцијама. Сад више не знам ни шта сам ја рекла ни шта си ти рекла ни шта је било ко рекао... Huh
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #24 у: 20.58 ч. 26.06.2008. »

Новине су плуралија тантум, тј. именица која има само множину и не може се користити у примерима попут Прочитао сам ту новину. Искључиво Прочитао сам те новине

Жао ми је што вас прекидам, и пустићу вас да се објашњавате Smiley, само ово: мислим да се ово „новина“ користи место „часопис“, јер данас ретко ко говори „часопис“ — све саме ревије, магазини... Па да би се разликовало од, најчешће, дневних новина, изњедрена је једнина именице новине.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #25 у: 09.52 ч. 27.06.2008. »



Е, сад си ме скрооооз збунила... Huh Ја сам схватила да ти кажеш да лингивисти прогласе правилним онај облик који је више у употреби, те се зато не сложих и дадох пример са транскрипцијама. Сад више не знам ни шта сам ја рекла ни шта си ти рекла ни шта је било ко рекао... Huh

Наравно, наравно, постоји и тај пут. Али од много фактора зависи који ће пут лингвисти пратити. Један од њих (ког могу да се сетим), јесте да речи, које би променом исправног облика у популарнији, утицале и на многе друге речи и тако и њих поквариле, не треба мењати. У "нашем" случају то би се могло десити са речју акта и са још многима... Када је пракса упорна (као у примеру милион пута  даваном за пример Grin, Лос Анђелос уместо Лос Анђелес, код транскрипције), онда лингвисти о томе брује у свим својим књигама, не би ли успели да исправан облик ипак "победи". Овде се ради о томе.
Победа праксе над исправним допушта се у неким случајевима који неће угрозити (по аналогији  Embarrassed) језик и у случајевима за које се процени да је прошло довољно ( Grin) времена да се од њих "могу дићи руке". Мислим да ћемо се сад разумети?

Жао ми је што вас прекидам, и пустићу вас да се објашњавате Smiley, само ово: мислим да се ово „новина“ користи место „часопис“, јер данас ретко ко говори „часопис“ — све саме ревије, магазини... Па да би се разликовало од, најчешће, дневних новина, изњедрена је једнина именице новине.

Што се мене тиче, не мари Smiley.

Ово новина је почело да се употребљава (молим да се има у виду да је ово моје лично мишљење, изграђено ослушкивањем, анализом ослушкивања и закључивањем произашлим из ослушкивања и анализе Grin) из чисте покондирености. Почели су с тиме (као и обзиром уместо с обзиром, постоји и треће које у то убрајам, ал’ сам сад заборавила) назовиинтелектуалци, а пошто они личе на праве интелектуалце, онда је обичан свет почео да слуша како они причају, и... насео. Зашто су они почели, хм, не бих рекла да су ту твоју аналогију (опет аналогија Grin) имали у виду. То ми звучи као кад би ми рекао: "Људи говоре панталона, да би панталоне разликовали од бермуда. или Људи говоре маказа да би их разликовали од грицкалице пошто грицкалицу више нико не користи..." или тако неки ваљан (Grin) аргумент.
« Задњи пут промењено: 15.46 ч. 27.06.2008. од Оли » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #26 у: 11.02 ч. 27.06.2008. »

Ја сам само изнео неко своје запажање. Приметио сам да моји у кући, а и доста пријатеља, уредно кажу новине, мислећи притом на Блиц или други дневни лист, а додај ми ту новину мислећи на некакав часопис. Панталону, маказу итд. нисам, фала богу, још чуо ни од кога, само на ТВ-у. Smiley
« Задњи пут промењено: 11.04 ч. 27.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #27 у: 11.20 ч. 27.06.2008. »

Hm, nisam znala da je stvar tako ozbiljna... Meni to lici na zezanje — mislim, da neko kaze novina, pantalona, itd... S tim u vezi, i ja ponekad kazem novina (neko me je ovde vec bio uredno ispravio Wink) samo sale radi... Nisam znala da ljudi ozbiljno misle da se tako kaze...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #28 у: 15.48 ч. 27.06.2008. »

Панталону, маказу итд. нисам, фала богу, још чуо ни од кога, само на ТВ-у. Smiley

Нисам ни ја чула. Само сам ти дала пример како (мени) звучи та "аргументација".
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #29 у: 15.56 ч. 27.06.2008. »

Hm, nisam znala da je stvar tako ozbiljna... Meni to lici na zezanje — mislim, da neko kaze novina, pantalona, itd... S tim u vezi, i ja ponekad kazem novina (neko me je ovde vec bio uredno ispravio Wink) samo sale radi... Nisam znala da ljudi ozbiljno misle da se tako kaze...

Ма наравно да је зезање, нисам никад чула да (још и) то неко каже, но по аналогији ( Grin Grin Grin) са новине, свашта би могло да се деси.

И ја сам се некад играла с језиком на тај начин (моја другарица и ја смо често говориле шта хвали, док нисмо схватиле да има људи који заиста тако кажу, те да неко може да помисли то и за нас), многе речи сам извртала, кривила, превртала, карикирала, и престала кад сам схватила да ја као борац за чистоту говора не треба да дајем такав пример. Ух, што је ова реченица бапски звучала: Еее, децо моја, кад сам ја била млада, и ја сам...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #30 у: 16.56 ч. 27.06.2008. »

Хе, хе... И ја сам престао са тим. Ми смо замењивали почетна слова суседних речи у реченици или уметали нека где им место није: кози вола уместо вози кола, нема на чесму... Smiley
Сачувана
andrea021
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
andrea zuljevic
Поруке: 3


« Одговор #31 у: 22.51 ч. 27.06.2008. »

Ljudi i ja isto polazem u utorak prijemni, prava. . .  i evo bakcem se sa istim problemom, samo imam jos jedno pitanje MOTIVNA REC ZA IMENICU MISLILAC JE. . . .  i da li je na kraju dodaj mi ta skripta ili tu skriptu?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #32 у: 05.58 ч. 28.06.2008. »

Да ли је мотивна реч можда мисао, то ће неко други сигурно боље знати, а утврдили смо да је ЈЕДИНО ИСПРАВНО додај ми та скрипта, јер је скрипта плуралија тантум средњег рода. И срећно на пријемном! Wink
Сачувана
andrea021
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
andrea zuljevic
Поруке: 3


« Одговор #33 у: 11.45 ч. 28.06.2008. »

Neki kazu da je motivna rec MISLITI, a neki MISAO. . . .  Ja cu da poludim! Hvala za CUVENU skriptu!
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #34 у: 12.05 ч. 28.06.2008. »

Hvala za CUVENU skriptu!

Па не каже се „Хвала за ЧУВЕНУ скрипту!“, већ „Хвала за ЧУВЕНА скрипта!“ Grin

Замршћеш ти тај факултет пре времена, видим ја! Grin
« Задњи пут промењено: 12.07 ч. 28.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #35 у: 12.19 ч. 28.06.2008. »

Hvala za CUVENU skriptu!

Па не каже се „Хвала за ЧУВЕНУ скрипту!“, већ „Хвала за ЧУВЕНА скрипта!“ Grin

Сад сам то хтела да кажем Cheesy.

Иначе, за мотивну реч сам копала по литератури. Ух. Морфологија ми увек задаје муке. О овоме пише сигурно у Станојчићевој и Поповићевој граматици, али сам заборавила шта тачно Huh. Знам да је мотивна реч она од које су настале све остале. Лако је за каснити уочити да је од прилога касно, то се ради чак и у основној школи, али код оваквих случајева ја увек имам проблем. Све именице са суфиксом -лац грађене на исти начин, па ако знаш за неку другу такву именицу, види да ли се уклапа? Вежбај даље, одговорићемо ти ми некако Grin. А зар немаш решења?

Послала сам СМС особама за које мислим да знају, па ћу ти написати, ако претходно неко, ко сигурно зна, не одговори.

Ово ме је инспирисало на још једну мисао у вези са школством. Некад давно смо учили да су, на основу статистичких података, правници и новинари најнеписменији факултетски образовани људи (извињавам се правницима и новинарима, то су били статистички подаци). Касније, не знам да ли због тога или не, уведен је пријемни из српског језика за будуће студенте права, што ме је веома обрадовало. Али погледајмо ово питање? Какве оно везе има са евентуалном писменошћу будућег правника. Ух, ух, ух. Научиће творбене морфеме, граматичке морфеме, мотивне речи, врсте стиха... али ће (неки) остати базално неписмени!

 Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #36 у: 14.19 ч. 28.06.2008. »

Драга будућа студенткињо Grin, ево одговора који добих пре неколико минута, од поуздане особе:

Мотивна реч је део мотивисане речи. У речи мислилац, у овом случају мотивна реч је мислити (на њену основу, која гласи мисли, дода се суфикс -лац, и добије се реч мислилац, која се зове мотивисана (или образложена) реч.

Дакле, да се не би преварила као код скрипата, мотивна реч ти је мислити, а уз ово мало објашњење, вероватно ће ти и остали слични примери бити јаснији. Срећно. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #37 у: 16.31 ч. 28.06.2008. »

А шта је то уопште мотивна реч? Huh
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #38 у: 16.36 ч. 28.06.2008. »

Па реч која је "основ" за стварање неке нове речи. Реч на чију се основу додају наставци да би се добила жељена реч. У нашем случају жељена реч је мислилац. Једноставно речено, питање гласи од које речи је настала реч мислилац. Компликовано  Grin речено, мотивна реч је део мотивисане речи (оне коју тражимо), део мотивне речи налази се у творбеној основи нове (мислилац) речи.
« Задњи пут промењено: 16.39 ч. 28.06.2008. од Оли » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #39 у: 16.39 ч. 28.06.2008. »

Аха. Хвала на објашњењу.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #40 у: 20.14 ч. 28.06.2008. »

Ово ме је инспирисало на још једну мисао у вези са школством. Некад давно смо учили да су, на основу статистичких података, правници и новинари најнеписменији факултетски образовани људи (извињавам се правницима и новинарима, то су били статистички подаци). Касније, не знам да ли због тога или не, уведен је пријемни из српског језика за будуће студенте права, што ме је веома обрадовало. Али погледајмо ово питање? Какве оно везе има са евентуалном писменошћу будућег правника. Ух, ух, ух. Научиће творбене морфеме, граматичке морфеме, мотивне речи, врсте стиха... али ће (неки) остати базално неписмени!

 Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry

   Научиће... Али ће и даље писати отприлике овако:

   У конкретном случају нема никаква доказа да је тужилац као странка прије неголи је било донесено првостепено решење, био саслушан да би му се предочиле чињенице на темељу којих се води поступак око његова исељења из досадашњег стана и да би му се дала могућност да те чињенице и евентуалне доказе оспорава, како би се – а то је смисао правила управног поступка – омогућило да чињенично стање буде правилно установљено, што је неопходно да би се материјални пропис правилно примјенио, а нема ни доказа да се тужилац није одазвао позиву ради саслушања па је и то разлог због којега је оспорено рјешење требало поништити.

   Цитат је из мог омиљеног приручника „Језички савјетник за уредске кадрове“ загребачког професора Мирка Церовца, из1960. Дивна књижица, штета што се Клајн и његови сарадници не прихвате посла да тако нешто напишу. Материјала има на претек.
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #41 у: 01.55 ч. 29.06.2008. »

Bas mi je interesantno citati vas sve u ovoj temi, samo nastavite...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #42 у: 20.31 ч. 29.06.2008. »

   Зар професорима права није важније да виде како би будући студенти преформулисали, рецимо, реченицу из горњег примера и написали нешто разумљиво? Зашто се тако нешто не тражи на пријемном испиту?
   Можда грешим. Да би неко адвокатско писаније што више личило на науку мора да буде писано језиком који је разумљив (ако је) само њима. Иначе би иоле писменији човек закључио да то може и сам да напише.
   Сад се сетих оне причице о адвокатовом сину који је завршио права и убрзо се похвалио оцу да је очас посла завршио спор који је овај развлачио годинама.
А шта ти мислиш – пита га отац – од чега сам ја тебе школовао?
Сачувана
andrea021
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
andrea zuljevic
Поруке: 3


« Одговор #43 у: 20.41 ч. 22.07.2008. »

Hvala jos jednom.  Prijemni je prosao.  Iz srpskog sam imala 27 bodova, iz istorije 30, zadovoljna sam:) Veliki pozdrav za sve:)
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #44 у: 01.18 ч. 23.07.2008. »

Мило нам је, ем драго што смо малкице помогли овде. Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [Све]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!