Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.19 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Глагол „имати“  (Прочитано 45320 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #15 у: 16.41 ч. 19.07.2008. »

Izvini, ali ne razumem ovo da ja povlacim svoj stav... Ne vidim gde ja to povlacim svoj stav. Mozes li citirati gde po tebi ja povlacim svoj stav? Hvala najlepse. Smiley

Заиста ниси нигде рекла да повлачиш свој став. Међутим, читајући тему и мени је, као и Ени, изгледало као да си прихватила аргументе које даје Оли, па ми се, ваљда зато што јој ниси рекла да се и даље не слажеш с њом, чинило да си се на крају повукла, да се слажеш с њом у томе да је „има“ стилски лошије него „постоји“ или „налази се“, макар само у ђачким писменим задацима. Не знам, цела прича некако оставља такав утисак. Дакле, погрешан.

Ето, још једном се показује да треба пажљивије да читамо и да не дозволимо себи да извлачимо лоше закључке, да не подразумевамо оно што неко није рекао, а само нам се учинило да тако мисли.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #16 у: 16.48 ч. 19.07.2008. »

Da li biste mogli da mi citirate to sto sam rekla a sto lici kao da se povlacim? Pogledala sam ono poslednje sto sam napisala (ono sto je i Ena citirala) i zaista ne vidim da ja tu negde povlacim ono sto sam rekla na pocetku tog posta...
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #17 у: 17.10 ч. 19.07.2008. »

Da li biste mogli da mi citirate to sto sam rekla a sto lici kao da se povlacim? Pogledala sam ono poslednje sto sam napisala (ono sto je i Ena citirala) i zaista ne vidim da ja tu negde povlacim ono sto sam rekla na pocetku tog posta...

Па не. Не бисмо могли да цитирамо, јер повлачења и нема. То је неки погрешан утисак који смо, ето, и Ена и ја, стекли.

Кад прочиташ редом поруке, од ове до ове, пет порука, Оли прича о томе да бајке нису основа за књижевни језик и на крају још каже да, бар у писменим задацима ђака, лошим стилом сматра употребу речи „има“ у смислу „постоји“. Ти си се сложила с њом за оно прво, за бајке, а што је свакако тачно, а на оно друго си пропустила да јој одговориш, тј. ниси тада рекла да и даље сматраш да „има“ по теби није стилски лошије, изгледало нам је као да се подразумева да се повлачиш.

То нам се ваљда учинило не због нечега што си написала, већ због тога што ниси написала. Стога цитата не може бити, а нама за наук да не извлачимо закључке из тога што неко нешто није рекао.

Заправо, то је објашњење које важи за мене, а ваљда и за Ену, не знам, то она ипак сама треба да каже.
« Задњи пут промењено: 17.12 ч. 19.07.2008. од Вученовић » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 17.24 ч. 19.07.2008. »

Pa ovako. Narodne bajke nisu osnov za proucavanje knjizevnog jezika i tu je Oli sasvim u pravu, cak je ona i navela neke primere neknjizevnog jezika koji se pojavljuje u narodnim bajkama. Dakle, toj Olinoj izjavi nema se sta zameriti. Ja sam se slozila s tom njenom izjavom , ne sa tvrdnjom da "ima jedna" nije stilski dobro. Medjutim, ako jezik bajki i nije najknjizevniji, to ne znaci da je bas SVE sto se u njima pojavljuje pravopisno nepravilno. Ja mislim da "ima jedna" spada u taj, da kazemo "pravopisno tacan" deo jezickog korpusa bajki.

Dalje, takodje je istinita druga Olina tvrdnja, a to je da bajke pocinju pre sa "Bila jednom jedna" neko sa "Ima jedna", tako da ni tu nemam sta da joj zamerim, ali iako je ta izjava tacna, to opet ne podrazumeva da je "ima jedna" pravopisno netacno. Radi se o dve sasvim odvojene tvrdnje koje nemaju veze jedna sa drugom.

A sto se decjih zadataka tice, nisam videla. Sad sam videla to sto je rekla o decjim zadacima i moram reci da su meni obe izjave sasvim ok. S tim sto druga, "Pored sume se nalazi jedna kuca" mi vise lici na neutralan, obican i svakodnevni jezik, dok "Pored sume ima jedna kuca" vise lici na bajkovit, pripovedacki stil.

Nadam se da sam sad otklonila i poslednju nedoumicu oko toga kakav je moj stav u vezi sa "ima jedna". Grin Grin Grin
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #19 у: 17.35 ч. 19.07.2008. »

Vučenović ti je odgovorio umesto mene (sasvim je pogodio moje razloge Cool), ali evo da se i sama ispravim, preterala sam kad sam rekla da povlačiš svoj stav - to jednostavno nije tačno, i dozvoli da sada povučem moju reč.

Ono što me ja nagnalo na taj pogrešan sud je dalji tok rasprave u kojem ovo pitanje ostaje po strani i nekako neodređeno visi, a pažnja se usmerava na to da li narodne umotvorine predstavlaju osnov za izučavanje književnog jezika. Potom se dolazi do obostrano prihvaćenog zaključka da ne treba da to predstavljaju itd. čime se na kraju stiče utisak da (s obzirom da ste o izrazu ima jedan/a/o raspravljale u kontekstu narodnih priča, a došlo se do zaključka da one nisu relevantan parametar) to onda povlači sobom da i konstrukcija ima jedna kuća ... nije stilski prihvatljiva. Nigde se to izričito ne kaže, i ja samo objašnjavam šta me je navelo da dalji tok diskusije interpretiram kao povlačenje tvog stava. Inače, ti zaista ne povlačiš stav - reč je o mojoj pogrešnoj interpretaciji. Izvini.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #20 у: 17.43 ч. 19.07.2008. »

Ena, taman posla da treba da mi se izvinjavas. Grin

U pravu si da je diskusija u jednom momentu otisla malo u stranu, ali ponekad nam je to nemoguce izbeci. A pitah gde sam ja to rekla ili gde vam se to ucinilo iz ciste znatizelje, ni zbog cega drugog, jer sam mislila da sam bila jasna, medjutim, nakon vasih komentara, ocigledno je bilo da nisam, te me je zanimalo sta je konkretno bilo sto vas je navelo na pogresan zakljucak. Zaista nisam nista drugo mislila, a izvinjenje je zaista nepotrebno jer nije bilo ni uvrede niti bilo cega slicnog sto bi ga iziskivalo. Grin
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #21 у: 18.21 ч. 19.07.2008. »

Сад је ето све јасно. Smiley
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #22 у: 19.06 ч. 19.07.2008. »

Uzgred budi rečeno, ima jedna ... se javlja i u svakodnevnom govoru

Ima (jedna) radnja na kraju ulice, možda u njoj možete da nađete to što tražite.

Ima jedno otvoreno pitanje ...

... gde takođe mislim da je na mestu.

Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #23 у: 14.46 ч. 21.07.2008. »

Uzgred budi rečeno, ima jedna ... se javlja i u svakodnevnom govoru

Ima (jedna) radnja na kraju ulice, možda u njoj možete da nađete to što tražite.

Ima jedno otvoreno pitanje ...

... gde takođe mislim da je na mestu.

Na mestu je i nema — nema problema, nema frke, nema tamo ničega, u toj šumi nema vukova, za nas više nema nade, ovog jutra nema gužve na beogradskim ulicama. Zar bismo lepšim stilom smatrali da se u tim rečenicama nema zameni s ne postoji?
« Задњи пут промењено: 14.49 ч. 21.07.2008. од Вученовић » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #24 у: 15.53 ч. 27.08.2008. »

Ово П. С. је и мени својевремено објаснио Б. Башић Grin. Може оба.

Ово прво. На брзака. Генитив може код именица које могу имати деони генитив. Тако да кућа не може на начин који ти користиш.  Ево једне куће, то да, зато што се иза речце ево намеће генитив, али иза имати треба Имам једну кућу, а тамо има (у значењу налази се) једна кућа, мада ми то стилски није лепо, ја бих рекла тамо се налази једна кућа. [/b]

Деони генитив се често може заменити акузативом и тада је и тај генитив у функцији правог објекта (ако ме то уопште неко пита Grin). Имам хлеб/хлеба; воће/воћа... Иза броја и прилога за количину аутоматски иде генитив без обзира који глагол претходи, просто зато што бројеви и прилози за количину већ самом својом природом означавају део нечега. Имам два хлеба, много хлеба, килограм хлеба...
У бајкама да, и не пише баш има једна чини ми се, већ била једном једна, али то је већ нешто друго.[/b] Могу да коригујем своје мишљење, оно ће зависити од контекста. Ја сам замислила ђачки писмени у коме ђак каже нпр.: Поред шуме има кућа. Стилски би ми ту боље звучало: Поред шуме се налази  кућа. и сл.

Добар дан свима после дуже паузе. Распреде се прича "без крчмара", а ево горе можете погледати ШТА сам написала, тако да, Ена, ниси се имала са чиме не сложити јер ја нисам нити била категорична нити давала примере које сте ви после наводили као примере ЗА употребу глагола имати у овом контексту. Говорила сам о конкретним примерима које сам и навела.  Smiley
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #25 у: 15.47 ч. 30.08.2008. »

Добар дан свима после дуже паузе. Распреде се прича "без крчмара", а ево горе можете погледати ШТА сам написала, тако да, Ена, ниси се имала са чиме не сложити јер ја нисам нити била категорична нити давала примере које сте ви после наводили као примере ЗА употребу глагола имати у овом контексту. Говорила сам о конкретним примерима које сам и навела.  Smiley

Čekaj, ako sad dobro razumem, ima jedna je po tebi loš stil ispred imenice kuća, a ispred imenice pećina nije loš („pećina stroga“ je bio jedan od primera koje sam ja posle naveo)?
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #26 у: 16.45 ч. 30.08.2008. »

Па слушај, Има једна пећина строга је стих из песме, то су сасвим другачије околности.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #27 у: 16.49 ч. 30.08.2008. »

Па слушај, Има једна пећина строга је стих из песме, то су сасвим другачије околности.

A što su to sasvim drugačije okolnosti? Šta nije u redu sa rečenicom: U tom selu, odmah pored seoske kafane, ima jedna mala žuta kuća iz koje se uvek ujutru rano širi neodoljivi miris pečenog hleba...
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #28 у: 16.50 ч. 30.08.2008. »

Па у каквим је побогу околностима лепши стил „постоји једна пећина строга“? У неписаним правилима „лепог“ правничког жаргона једино.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #29 у: 16.58 ч. 30.08.2008. »

Па слушај, Има једна пећина строга је стих из песме, то су сасвим другачије околности.

A što su to sasvim drugačije okolnosti? Šta nije u redu sa rečenicom: U tom selu, odmah pored seoske kafane, ima jedna mala žuta kuća iz koje se uvek ujutru rano širi neodoljivi miris pečenog hleba...

Лепше би било: „У том насељу чије се становништво бави пољопривредом, у непосредној близини локалног ресторанског објекта, постоји једна кућа малих димензија, жуте боје, а из које се у раним јутарњим часовима шири мирис печеног хлеба који се може сматрати неодољивим...“
« Задњи пут промењено: 17.01 ч. 30.08.2008. од Вученовић » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!