Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.52 ч. 16.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 4 [Све]
  Штампај  
Аутор Тема: gordost,nadmenost,famoznost  (Прочитано 67249 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73

« у: 22.32 ч. 14.09.2008. »

sta znace ove reci?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 00.24 ч. 15.09.2008. »

Мислим да и сам можеш пронаћи истозначнице, јер су ово врло прозаичне речи.
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #2 у: 00.56 ч. 15.09.2008. »

Znam da zelis ispasti pametan, ali  na veliku zalost i zaprepascenje ne mogu se tako oLAKO naci znacenja tih reci.Ja bar, nemam uslova za njihovo trazenje.U ovom vokabularu ih nema, googl ih ne definise, RMS nemam, u Vujakliji takodje nema istih.Tako da tvoja kritika (savet) otpada.I kad kazem da ih nema, mislim na reci gordost i nadmenost.Za famozan pise:čuven, glasovit, slavan, o kome se mnogo govori, izvrstan; na zlu glasu, čuven po zlu.E pa mene zanima zasto famozan mora biti cuven tj.poznat po losem glasu.I da li je iskljucivo tako ili definicija te reci u ovom vokabularu nije tacna?A to sto je tebi prozaicno(svakodnevno) ne mora da znaci da je svima.Meni bar nije.I nisam trazio sugestije nego odgovor na pitanje sta znace te reci.I logicno bi bilo da oni koji znaju se jave i ostave svoje objasnjenje istih.Tako da je tvoj komentar zaista izlisan.

« Задњи пут промењено: 01.08 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #3 у: 02.26 ч. 15.09.2008. »

I jos nesto da dodam.Rec gordost uopste nije prozaicna rec i mogla bi se cela nova tema otvoriti povodom te reci.Da,stalno je upotrebljavamo ali da li zaista znamo sta ona znaci?To nije samo ponos ili samozivost.Gordost je mnogo vise od toga.Zapitajte se da li zaista znate sta znaci ta rec i da li bi mogli da opisete njeno znacenje?Gordost je dosta kompleksna i ako postoji negde definicija te reci ja sam siguran da ta definicija nije dovoljna za takvu slozenu rec.I zato bih zeleo da svako ostavi svoje objasnjenje i misljenjie za tu rec.Ne mora biti stroga definicija, vec izgovorena onako kako je mi smatramo.Da to objasnjenje bude spontano i slobodno.Ja precizno ne znam sta znaci.Ali naslucujem neka znacenja tako da bi mi vasi odgovori zaista pomogli.A verujem i svima nama.Hvala unapred
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 11.00 ч. 15.09.2008. »

Нисам оно написао да бих „испао паметан“, већ зато што изнова питаш за такве свакодневне речи. Премда, кад размислим, и није лоше знати по неколико синонима. Wink И кад сам рекао прозаичне, мислио сам на њихову свакодневност, не прозаичност по значењу.

Гордост може значити и надменост, охолост, осионост, поноситост, дрскост, па и достојанство, висост, узвишеност, величина.
Мислим да је најприкладнији синоним поноситост, јер се оваква употреба најчешће среће. Горд није поносан већ поносит и ту лежи разлика. Саможивост ми се никако не уклапа са гордошћу.

Надменост или гледање с висине, охолост, презривост, сујетност, таштина, надувеност, надутост, уображеност, пркосност, хвалисавост, разметљивост.

Za famozan pise:čuven, glasovit, slavan, o kome se mnogo govori, izvrstan; na zlu glasu, čuven po zlu.E pa mene zanima zasto famozan mora biti cuven tj.poznat po losem glasu.I da li je iskljucivo tako ili definicija te reci u ovom vokabularu nije tacna?
Као што се види, друго значење „ на злу гласу, чувен по злу“ је одвојено реченичним знаком тачка зарез, тако да нема говора како је дефиниција нетачна, већ сâма натукница има ова два значења, која зависе од контекста.
« Задњи пут промењено: 11.03 ч. 15.09.2008. од Мирослав » Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #5 у: 15.51 ч. 15.09.2008. »

Hajde ponovo cu ti, sada podrobno, objasniti posto ocigledno da si negde ispustio nit sustine.Posto jos uvek ne znam kako da citiram sta je neko rekao u postu, onda cu upotrebiti indirektan govor.Procitaj malo bolje gore, moj post.Jasno sam rekao, svakodnevnost, a ne prozaicnost po znacenju.I doista ne znam odakle ti takvo rezonavanje.Ali ok.Ono sto su za Tebe svakakodnevne reci za druge nisu!Za mene nisu!Recnik svakog od nas nije isti.I nemaju svi jednak dijapazon reci u svom vokabularu.To je prag tolerancije koji moras razumeti ili bar se potruditi da prihvatis.Jer ako to ne razumes onda zaista ne trebas ostavljati komentare na ovu temu ili bar ne onakav.A inace cemu bi sluzio ovaj forum kada bi u temi nepoznate reci ti dao komentar da su one svakodnevne i da za njih nisu potrebna objasnjenja.Bilo bi tuzno zar ne?Kako ti znas da ja nisam npr.ziveo 15 godina negde u inostranstvu i da sam se vratio i da zelim saznati nesto vise o nasem jeziku i recima?Postoji jos brdo primera i situacija u kojima se covek nalazi ili se nalazio (a ti ih ne poznajes) zbog kojih tvoj komentar, da su one svakodnevne i da ih kao tako okarakterisane ne treba objasnjavati i pojasnjavati, zaista izlisan.Sta je uopste svakodnevno?Hmm...ima li negde neki zakonik ili pravilnik po kome pise koje reci treba da znamo a ko je ne?Koje su svakodnevne a koje nisu?Nema zar ne?Zapamti da, tebi sto je svakodnevno ne mora da znaci da je i drugima.Ono sto je tebi nesto ne mora da znaci da je i drugima.Zato smo ljudi i svi se ralikujemo.Niko nije isti.Mozda ima neka rec koju ti ne znas, a meni je svakodnevna, pa necu zato  bacati drvlje i kamenja kad me neko pita za njeno znacenje.Niko ne zna sve.Ovaj forum sluzi za pomoc.Sta mislis koliko njih ne znaju znacenje svih tih "svakodnevnih reci"?Koliko se njih stidi pitati za znacenje tzv. svakodnevnih reci?I jos kad vide tvoj komentar, tek onda nece da salju kako ne bi ispali "smesni".Zapitaj se o tome malo.Ali ja se ne stidim niti imam razloga.Pitam nesto sasvim normalno ili se bar meni tako cini.I ne postoje glupa pitanja vec samo glupi odgovori.O sinonimima ti i govorim.Kad postavim temu sa nepoznatim recima bas na te sinonime mislim jer ne postoji laksi nacin razumeti znacenje neke reci nego kad navedes vise sinonima iste. Drago mi je da si bar to shvatio.Hvala sto si mi razgranicio za rec famozan.Kazes nije ponosit i ponosan isto i da tu lezi velika razlika.Pa boze, napisi u cemu je ta ralika.Ako je moj jedini greh sto sam postavio pitanje na sajtu vokabulara,na temu nepoznate  reci, nesto sto se tebi cini suvisnim i podrazumevajucim da bi me udostoji podobnog odgovora, onda OPROSTI.Nisu svi kao ti.Ne znaju svi kao ti.
« Задњи пут промењено: 16.00 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #6 у: 19.15 ч. 15.09.2008. »

Сматрам да нема потребе за падањем у ватру, јер сам остављао културна објашњења на претходним темама, а на овој ми је постало сумњиво да неко стално пита за свакодневне речи — како год их дефинисали.

А, ваљда је ред када неко нови по први пут поставља питање или, барем након неколико зачетих тема, каже и зашто га нешто занима. Како ја могу да знам да си ти живео 15 година у иностранству, па стога постављаш оваква питања?

Ја нипошто неког не осуђујем зато што поставља питања, каква год да су — напротив, драго ми је да има људи који желе да сазнају нешто ново у области за коју мисле да је довољно познају - матерњи језик. И ја не знам много тога, па питам овде шта ме занима и увек неко компетентнији одговори.

Не знам одакле ти право да ми лепиш етикете надобудног и надменог, када сам ти у претодних 5-6 (од тебе покренутих) тема дао прецизне и јасне одговоре, уз брдо истозначница?!

Да си мало пажљивије прочитао моју претходну поруку и мање енергије потрошио на окарактерисавање мојих одговора и ставова, увидео би да поносан значи 'који има поноса', а поносит значи 'горд'.
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #7 у: 19.33 ч. 15.09.2008. »

Padanje u vatru?Potrosio energiju?He he.Necu te udostojiti odgovora.Za raspravu ces morati da nades drugog.Sto se tice etiketiranja nemam komentar.Pa boze moj, ti sam sebe prozivas i etiketiras.A ja te reci nisam upotrebio.To je opet samo TVOJE rezonovanje i nista drugo.Ja samo komentarisem ono sto zapazam.A smatram da imam dovoljan nivo inteligencije za takvu jednu sposobnost.A to sto ti je sumnjivo to je tvoj problem.I ima resenje-nemoj odgovorati na teme ako ne zelis ili ti je "nesto sumnjicavo".E da, hvala ti za kulturne komentare i objasnjenja.Zaista su mi pomogli, ali izgleda da je tacno ono "svakog gosta tri dana dosta".Naravno da ne mozes znati moju proslost, ali to sto je nisam spomenuo na pocetku ti ne daje pravo da apriori okarakterises moja pitanja kao suvisna jer su po TEBI svakodnevna (sta god to znacilo).I da, nemoj biti tako gord Wink
« Задњи пут промењено: 19.54 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #8 у: 20.05 ч. 15.09.2008. »

Нисам уопште намеравао да заподенем расправу. Нити сам горд, али постаћу пошто ми дајеш повода „аргументима“ типа: „Ја те речи нисам употребио“, „Ја то нисам рекао“ и сл. (То је као да ја ставим јабуке у торбу за лаптоп, па је назовем цегер.); енергије ћеш, и то доста богами, морати да потрошиш да упамтиш барем по један синоним за сваку реч за коју си желео објашњење. А имамо и споразум — нећу више одговарати на теме.

И да, НЕМА НА ЧЕМУ.
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #9 у: 20.23 ч. 15.09.2008. »

E pazi, do sada si bio smesan.Sada si vec tuzan.Kad bi samo znao koliko se ljudi nasmejalo na ovaj tvoj poslednji komentar ne bi verovao.Ja se evo jos uvek smejem.Toliko besmislenosti u jednom postu nisam odavno video.Ne moras da vredas,nema potrebe.Ipak ne mozes uvek biti u pravu kao sto se da videti iz prilozenog.A posto vidim da insinuiras i aludiras na moju inteligenciju rado ce je pred tobom izmeriti i testirati.A posto je ne znas kao ni mene sve te tvoje reci i recenice i sva tvoja "pametovanja" zakljucno sa poslednjim tvojim postom padaju u vodu i postaju nebuloze.A ti bulazan.Vidim da se poredis samnom i time hranis svoj ego i tastinu.Znas, ti se bar imas sa kim porediti, je eto vidis...nemam... Wink

I da, I DRUGI PUT.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 20.45 ч. 15.09.2008. »

To je opet samo TVOJE rezonovanje i nista drugo.Ja samo komentarisem ono sto zapazam.
Пошто си много телегентан, да ли ти ово горе личи на „није шија него врат“? Једно је „моје резоновање“, а „ти само пишеш оно што запажаш“.

... ti ne daje pravo da apriori okarakterises moja pitanja kao suvisna jer su po TEBI svakodnevna (sta god to znacilo).
Да ли је и ово било једно твоје запажање, пошто ЈА те речи нисам употребио?

E pazi, do sada si bio smesan.Sada si vec tuzan.Kad bi samo znao koliko se ljudi nasmejalo na ovaj tvoj poslednji komentar ne bi verovao.Ja se evo jos uvek smejem.
Ух, добро је! Ја сам чуо да само интелигентни људи умеју да буду духовити!

A ti bulazan.Vidim da se poredis samnom i time hranis svoj ego i tastinu.Znas, ti se bar imas sa kim porediti, je eto vidis...nemam... Wink
Cheesy Cheesy Cheesy

И шта је то булазан?
« Задњи пут промењено: 20.53 ч. 15.09.2008. од Мирослав » Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #11 у: 21.06 ч. 15.09.2008. »

Ne, nisi ti uopste u svom prvom postu na ovu temu rekao da su one prve tri reci, reci svakodnevnice i da trebam SAM potraziti njihovo odrednice. Ma ne, sta ti je. Zeka je... A ako ni sam u prevodu ne znas sta to znaci onda stvarno svaka dalja diskusija je suvisna. Ajde sad ja tebe malo da poducim. Rezonovanje je: posmatranje(opazanje ili zapazanje)>razmisljanje>rasudivanje>ZAKLJUCIVANJE. I sve bas tim redom. A ovo moje je bilo samo ZAPAZANJE. E u tome je razlika. Pogledaj malo u tvoje spise i recnike pa ces naci sve odgovore.Ti bar imas dobar alat i jos bolju podlogu.Jeste, inteligentni ljudi su duhoviti, ali ja sam tebe nazvao SMESNIM, tako da...sada si postavljen na pravo mesto Smiley. I da, probaj malo kad pises postove da te i ostali razumeju, a ne da razumes samo sam sebe.Ipak je ovo forum, a ne licni dnevnik.
« Задњи пут промењено: 21.14 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #12 у: 21.26 ч. 15.09.2008. »

А, па мозда ме не разумес зато сто писем регуларном цирилицом!!! Сад ми је јасно! Нисам раније ЗАПАЗИО! Цекај, ста предлазес, да поцнем да писем осисаном латиницом или цирилицом?!

А сто се тице мог првог поста, ја сам мислио да си се ти надрндио јер оцуекујес да се сви поломе око тебе и да ти објасне сваку рец, а ти нецес ни за оне стране да погледас у Вокабулар, па ако их нема ни тамо да затразис тумаценје?

Ajde sad ja tebe malo da poducim. Rezonovanje je: posmatranje(opazanje ili zapazanje)>razmisljanje>rasudivanje>ZAKLJUCIVANJE. I sve bas tim redom. A ovo moje je bilo samo ZAPAZANJE.E u tome je razlika.
Захвалјујем ти се из дубине дусе, оци си ми отворио, цовеце! А да ли си ти резоновао да сам ја резоновао или си само запазио да сам ја резоновао ни не помисливси да сам и ја мозда само запазио?
« Задњи пут промењено: 21.35 ч. 15.09.2008. од Мирослав » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #13 у: 21.34 ч. 15.09.2008. »

Мирославе, претерао си. Нема потребе да тако разговараш са човеком. Форума за зајебавање и подјебавање има колико хоћеш. Овај није од тих.
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #14 у: 21.41 ч. 15.09.2008. »

Hajde pokusacu jos jednom da pojasnim. Ovog puta cu probati da nacrtam. U jednom od mojih proslih postova sam napisao da reci gordost i nadmenost nisu definisane na Googlu, nema ih u ovom vokabularu, Vujaklija ih ne definise, a RMS nemam. Odatle logicno sledi da sam pogledao na svim ovim mestima i da ih nisam nasao zar ne? Bar bi iole inteligentan covek tako nesto zakljucio. Ali mozda se Miroslave ne bi slozio sa tim. Uvek sam prvo potrazim znacenja pre nego sto zatrazim pomoc na ovom forumu. A cirilicu ne pisem jer sam navikao na latinicu. I ako to jedina stvar za koju mi mozes doskociti, onda ok. Pobedio si. Svaka ti Njegoseva.
« Задњи пут промењено: 21.45 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #15 у: 22.00 ч. 15.09.2008. »

Није једина ствар, о, Иване Грозни, у којој ти могу доскочити, да ћеш поскочити од чуда и ускочити назад у своју кожу — а да не морам ни да те заскочим. А онда ће неко морати да ти прискочи у помоћ када ти срце буде прескочило од муке.

Не треба више појашњења, све је кристално чисто. Да не буде забуне, ни ја немам РМС, па можеш затражити друго мишљење ако одлучиш да ми не верујеш на реч за затражена објашњења.

Из поштовања према Зорану Ђорђевићу, који је у праву овде — претерао сам мало — нећу више одговарати на твоје, хм, коментаре.
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #16 у: 22.18 ч. 15.09.2008. »

E izvini, ali nisi moj tip, a ja nisam niti gey niti nastran. Moraces naci drugog muskarca za takve vrste orgijanja. Drago mi je sto si napokon razumeo i priznao. Ali ne brini, necu te vise brukati. Dovoljna je bila ona opomena Zoranova. Necu se vise srozavati na tvoj...hmm...nivo. I jos jednom da ponovim i zakljucim za kraj ovu temu: Ti se imas sa kim porediti, ja eto kao sto vidis...nemam... Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #17 у: 22.28 ч. 15.09.2008. »

Поносит и поносан су синоними. Ево шта пише у РМС:

поносан — 1. који је испуњен осећањем поноса, поносит. 2. који изражава понос, у чему се испољава понос: ~ корак.

поносит — в. поносан.

Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #18 у: 22.43 ч. 15.09.2008. »

Извињавам се Зорану, али морам одговорити на онакву бљувотину:

Никада ниси ни имао ниво, Иване Грозни, али те учешће на овом форуму можда малкице издигне са данца данца на коме си сада, употребиш ли енергије. Последњим коментаром си показао и доказао своју интелигенцију, равну старости особе броја у твоме надимку. Lips Sealed Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #19 у: 22.46 ч. 15.09.2008. »

Мики, молим те....
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #20 у: 23.03 ч. 15.09.2008. »

Evo nam ga Miroslav. Vratio se. Opet uvreden i povreden. Rekao bih ponizen. Ali zasto se toliko ljutis? Ti si vec svoje pravo lice pokazao za razliku od " onih finih" ranijih postova. Skinuo si svoju masku strpljenja i pokazao svoje prave kandze. Nisi mogao da izdrzis, a da ne vredas. Ali razumem te. Takav je tvoj nivo. Ja nemam potrebe dokazivati svoju inteligenciju. Bar ne tebi. Svakako ne tebi.  :)Jer bi ti bila previse za jednog takvog tebe.  :)Ivan Grozni? Opet poredenje? Posto vidim da ti samo reci idu od ruke, a istorija ocigledno ne, ukucaj na googlu IVAN GROZNI i videces sa kim me poredis. Veoma sam ti zahvalan sto me uporedujes bas sa Njim. To je cast i privilegija za mene. Ti si prvi ko mi je odao takvo priznanje. Hvala ti puno. Toliko o tvom i mom nivou.  ;)Kad saznas ko je on sve ce ti biti jasno. A kad odradis taj domaci zadatak onda odradi jos jedan. Uguglaj IVAN MILJKOVIC i bice ti jasno zasto bas broj 14. A usput ce ti razgraniciti sve sumnje sto se ticu velikog Ivana Groznog i mog nadimka na ovom forumu. I da, kad prekor zbog  reci bljuvotina dolazi iz tvojih usta, to zaista zvuci kao kompliment. Wink
« Задњи пут промењено: 23.09 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #21 у: 23.14 ч. 15.09.2008. »

Izvinjavam se svima koji su bili svedoci ove rasprave. Samo sam zeleo da otvorimo diskusiju na temu gordosti, ali ocigledno nam neki ne daju to. Morao sam da reagujem. Ispravljanje nepravde mi je u biti. Grin Zao mi je iskreno. Ali ako neko pozeli da nastavi tu pricu na temu gordosti neka slobodno pise. Voleo bih ako bi bilo raspolozenih za tumacenje iste. Hvala unapred!
« Задњи пут промењено: 23.16 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #22 у: 23.19 ч. 15.09.2008. »

Hvala ti Brunichild. Sad mi je jasno. A da li ima nesto za gordost? Sta ti mislis o toj reci?
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #23 у: 13.25 ч. 16.09.2008. »

O boze, kakav je ovaj Miroslav! Ni na private mi ne da mira... Smiley
Сачувана
Stoundar
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973

« Одговор #24 у: 20.56 ч. 16.09.2008. »

Neću da se uključujem u prepucavanje, ali za pitanja korisnika ivangrozni_14 postoji jednostavno rješenje. Ivangrozni_14: pošto se toliko interesuješ za osnovna značenja riječi, očigledno ti treba RMS. Možeš ga kupiti i u nekoliko onlajn knjižara, mada bih preporučio one staromodne jer onda vidiš u kakvom je stanju primjerak koji dobijaš. Teme u kojima se prosto citira RMS ili neki drugi rječnik nisu pretjerano zanimljive. Trebao bi otvoriti posebnu temu za svaku riječ, i to tek onda kada nađeš neku definiciju s kojom se ne slažeš, za koju misliš da je netačna, zastarjela, nepotpuna i sl.

Dalje, ne možeš očekivati da te shvataju ozbiljno ako se makar ne potrudiš da pišeš normalno na forumu na kojem se uglavnom poštuje Pravopis. Tvoje su poruke tek nedavno postale čitljive. Uopšte se ne čudim da je Miroslav posumnjao u tvoje dobre namjere — ne samo da otvaraš toliko nezanimljivih tema, nego i pišeš kao da si na četu, a jasno je da ipak znaš gdje se stavljaju bjeline. Na forumima postoje drukčije konvencije, koje su valjda očigledne.

Mislim da bi ovu temu trebalo zatvoriti.
« Задњи пут промењено: 22.54 ч. 16.09.2008. од Stoundar » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993

« Одговор #25 у: 21.09 ч. 16.09.2008. »

Ипак да додам. Слажем се са Стоундаром. Звучало је провокативно и неприродно. Мирослав је ревносно одговарао и осетио се за тренутк лоше. То је људски.
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373

« Одговор #26 у: 23.54 ч. 16.09.2008. »

Каква расправа! Нисам читала раније покретане теме од стране иванагрозног_14 али мени не изгледа посебно необично оно што њега интересује - овде је било расправе и о томе да ли треба рећи код куће или кући: то би требало да је сасвим свакодневно.
Мислим да се гордост и надменост добрим делом поклапају у садржају али први пут чујем за облик фамозност. Знам да се каже да је нешто фамозно и то је позитивна оцена или је бар било тако у некој врсти омладинског жаргона шездесетих-седамдесетих година прошлог века (!) Каже се и "фамозан/на" али је то помало иронично. "Фамозност", мислим да то не постоји као особина. Појава би могла бити "фама" - из латинског, глас, репутација, код нас можда мало мистификована (репутација): говорило се, бар, "бије га фама да је..." рецимо, срећан на картама или тако нешто, добар коцкар, на пример, вешт возач, али, да ли је то баш сасвим истина не можемо са сигурношћу рећи.
Over and out.
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #27 у: 01.44 ч. 17.09.2008. »

Као прво, једно да рашчистим. То што многи мисле да намерно пишем латиницом и то што у почетку нисам раздвајао речи након интерпукцијских знакова и тиме вређао кућни ред форума, могу само одговорити да то није тачно. Једноставно нов сам овде. И нисам био упознат са правилима. Иначе сам навикао да пишем латиницом. А као што многи знају навика је чудо. Али, као што видите, исправљам се и брзо учим. Али не знам колико то вреди, пошто изгледа да сам већ априори осуђен. Извинио сам се свима који су били сведоци оне раправе. И уверавам вас да та моја тема нија била провокативна и двосмислена. Ово су моје прве теме које покрећем и зато молим за толеранцију и разумевање. Но добро, шта је ту је.  Што се тиче РМС, хвала на савету али, ја заиста тренутно немам финансиских средстава за једну такву инвестицију. Нажалост је тако. Мислим да нисам једини. Мислио сам да овај форум служи за помоћ и зато сам се обратио за СВЕ оне речи. Нисам желео никог да вређам својим темама нити да будем досадан. Само сам искрено желео да знам значење свих тих речи. Свакодневних, како неки кажу. Али мени нису свакодневне. И изгледа да нисам једини. Да објасним. Ја у свакодневном животу сам користио већину тих речи и употребљавао их кад год је ситуација захтевала то. И ретко кад бих грешио у њиховој употреби у мојим реченицама и у свом говору. Али не знам да ли се неком  од вас десило да зна када и где да удене неку реч, то и учини и то буде прикладно и испадне добро, а да касније када застане и замисли и покуша да објасни самом себи, или неком другом значење те исте речи, онда настане проблем. Јер некако, једноставно не уме. Или не може. Не може наћи синониме који би му помогли. Нпр. реч ђаво. Сви ми знамо шта је ђаво и шта он представља и које се све асоцијације нама јављају при помену те речи. Али како би сте нпр. малом детету које тражи да разуме, објаснили значење те речи. Онако, својим речима. На врху је памети, али једноствно наведена реч не може се дефинисати и објаснити. Ја бих том детету рекао да је ђаво оличење зла и свега лошег. Наравно, персонификацијски речено. А да ли би то био адекватан начин? Да ли је тако правилно? Да ли јe довољно разумљиво за то дете? Ето, такве просте речи. И има их тако пуно. Е на то сам ја мислио. Не знам да ли ме сада разумете. Има још пуно таквих речи. Простих и свакодневних. Које када покушате да без речничке или било какве друге дефиниције објасните, онако простим, својим речима, једноставно не успевате. Знате их, осећате у себи њихово значење, али...КАКО извући сопствену дефиницију тих речи? И те све лаке речи тако остану заробљене у мени. И то тако много копка. Е па, мени се то десило. И дешава ми се. Баш код таквих речи. Зато вама изгледа сумњичаво и провокативно. И зато сам се обратио за испомоћ. И корисник б.н. ме је уверио да нисам једини у томе. Још нешто, да не буде забуне, ја нисам брже боље поскочио и обратио се вама за помоћ, јер сам то сматрао линијом мањег отпора. Не, ја сам тражио те речи у свим средствима која су ми приступачна. И тек на крају, када нисам успео, обратио сам се овде, вама. Само сам желео да сазнам значење тих речи и да продискутујемо о њима. И то је све. Ја ћу понекад постављати теме са непознатим речима. Сличне овима. Не морају да одговарају они који не желе и мисле да их зафркавам. Њима се искрено унапред извињавам. Можда ће бити и оних који ће одговорити на моје теме и учестовати у дискусијама. То је бар моја нада. Хвала што сте ме макар саслушали.
« Задњи пут промењено: 02.30 ч. 17.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #28 у: 09.44 ч. 17.09.2008. »

Ja uopšte ne kapiram što se drugi toliko vređaju i iščuđavaju na pisanje ošišanom latinicom. Malo sam šetala po ostalim forumima na srpskom jeziku i mogu vam reći da sam se zgranula. Zaboga, naišla sam na forum koji je CEO ispisan ošišanom latinicom! Shocked Nama se to ne sviđa, mi smo forum ZA i O srpskom jeziku i za razliku od SVIH drugih (ovo mirne duše mogu da kažem) nama JESTE stalo do negovanja srpskog jezika u svojoj pravilnoj formi. Međutim neko ko je navikao na druge forume gde postoji gomila totalno besmislenih pravila (tipa ne smeš staviti svoj avatar nego avatar "kuće" tj. foruma - to me podsetilo na ono komunističko vreme i kecelje Wink), dok se o pravopisu i lepom pisanju apsolutno ne vodi računa.

Dakle, u tom svetlu, Ivane, mi samo ovde pokušavamo da za razliku od drugih foruma, zaista očuvamo srpski u svojoj originalnoj i pravilnoj formi, za razliku od drugih foruma gde im srpski služi isključivo za sporazumevanje pa ne vode toliko računa, te ga na kraju svedu na gotovo nemušti jezik. U tvojim pisanijama nije bio problem latinica (evo ja pišem latinicom), nego OŠIŠANA latinica. Latinica je isto toliko pismo srpskog jezika kao ćirilica i svako ima pravo da koristi ono pismo koje mu više odgovara i nema pravo da prigovara drugome koji koristi drugo pismo.

A što se tiče pitanja... Pa... Lepo je Ivan rekao. Ko misli da je zajebancija, neka ne odgovara.  Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #29 у: 09.47 ч. 17.09.2008. »

Цитат
Али не знам колико то вреди, пошто изгледа да сам већ априори осуђен.

Ниси осуђен, само се нисмо разумели. Можда је ово требало да напишеш на почетку.
« Задњи пут промењено: 09.49 ч. 17.09.2008. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #30 у: 09.56 ч. 17.09.2008. »

Цитат
dok se o pravopisu i lepom pisanju apsolutno ne vodi računa.

Ако читаш неке (било које) новине на интернету и коментаре читалаца видећеш да си апсолутно у праву. Људима је важно само да кажу шта имају, а на шта то личи кад напишу није их брига.
Ево примера из данашње ''Политике'':

tomo padas nize i nize, iznosis prljavi ves , iz partije koju si ti vodio, isve sto je tamo prljavo ti si to zabrljo. nije mogao seselj iza to biti kriv sada??? galamio si o postenju, napadao politicke protivnike za korupciju, pretio i zatvorom, a ti sta si radi, ko tebi sada moze verovati, tomo posle nestanka partijske arhive, priznao si da si ih zaturio sa osmehom koji je sve iskazao o tebi. razbio si srpsku opoziciju tako da dc sada moze vladati drugih 20 godina . jer nikada ti neces u vladu bez dc sa tadicem cankom i dacicem Huh zsto to uradi tomo Huh?

Написа и остаде жив.
« Задњи пут промењено: 10.07 ч. 17.09.2008. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #31 у: 10.00 ч. 17.09.2008. »

Цитат
dok se o pravopisu i lepom pisanju apsolutno ne vodi računa.

Ако читаш неке (било које) новине на интернету и коментаре читалаца видећеш да си апсолутно у праву. Људима је важно само да кажу шта имају, а на шта то личи кад напишу није их брига.

Е, Зоране, али још увек нису почели да пишу искључиво ошишаном латиницом. Морам да поновим да ми је заиста вилица пала до патоса кад сам видела ЦЕО форум исписан ошишаном латиницом. Не мислим на постове, него на цео интерфејс форума. А форум је огроман. Има преко 600 000 чланова и преко милион посета месечно. Кад сам питала зашто је то тако, рекли су ми, ето, тако је, нема никакав посебан разлог за то. Па се онда питамо што смо све неписменија нација.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #32 у: 10.10 ч. 17.09.2008. »

Док сам ја тражио пример да допуним прилог ти си већ написала одговор. Види горе.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #33 у: 10.21 ч. 17.09.2008. »

Док сам ја тражио пример да допуним прилог ти си већ написала одговор. Види горе.

Pretpostavljam da je ovo iz komentara čitalaca, ne iz samog članka...?
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #34 у: 10.24 ч. 17.09.2008. »

Наравно, о томе и говорим.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #35 у: 10.38 ч. 17.09.2008. »

Наравно, о томе и говорим.

Dobro je. Za trenutak pomislih da je sam članak... Mislim da je moje otkiće ipak gore. Ceo celcati interfejs foruma je ispisan ošišanom latinicom. Evo nekih tekstova:

Dobro dosli na najvece slobodne internet diskusije
Forumi za opustanje
Buvljak ~ Opsta blebetanja ~ Svastara     
Film ~ Pozoriste ~ Televizija    
Internet ~ Novosti ~ Provideri (obratiti pažnju na provIderi!)
Pc Klinika ~ Doktori za vas kompjuter
Korisnici koji su trenutno na forumu    462 gostiju, 467 clanova (17 sakrivenih)
Najcesca pitanja
Pretrazi

Kratak izvod iz pravila:
- Odgovore nikad ne pisite samo VELIKIM slovima
- Nemojte skretati sa teme ili vredjati ucesnike diskusije.
- Nemojte forum koristiti za reklamiranje bilo kakvih sadrzaja
- Nemojte svojim kometarima krsiti aktuelne zakone Srbije.
- Ne vadite teme neaktivne duze od 6 meseci ako nemate jak razlog

Vazno prilikom postovanja pitanja:
- Pre postavljanja pitanja uvek pretrazite forum
- Vodite racuna da pitanje postavite na pravom mestu
- Svaka oblast je zastupljena, pisite u odgovarajucem forumu.
- Koristite opisne naslove, "Pomoc", "Hitno" i sl nisu dobrodosli
- Ako ne znate gde je mesto vasem pitanju, postavite u [Buvljak].

i tako dalje...
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #36 у: 11.17 ч. 17.09.2008. »

Хвала још једном свима на саветима и разумевању. И извињавам се што нисам на почетку написао онај прошли пост. Само нисам желео да малтретирам друге дугим објашњењима. Изгледа да је ту настала грешка. Ипак, хвала пуно. Smiley
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #37 у: 12.02 ч. 17.09.2008. »

Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #38 у: 12.35 ч. 17.09.2008. »

Цитат
Mislim da je moje otkiće ipak gore. Ceo celcati interfejs foruma je ispisan ošišanom latinicom.

Опет долазимо до онога - чему служи правопис. Односно, ко је дужан да се придржава правописа.
Онај читалац не мора, много га брига, рекао је шта је хтео и ми смо разумели. Али заглавља на сајтовима, меморандуми неких фирми на којима се пишу службена писма, рачуни, опомене и сл. морају да се пишу како треба.
И кључно питање: шта ако се не ради тако? Да ли имаш право да вратиш рачун са именом неког другог, Зиван Ацимовиц, на пример? Већ смо писали о томе.
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #39 у: 16.23 ч. 17.09.2008. »

Ево нашао сам један веома занимљив текст, више пост, на тему гордости. Мислим да ће вам се свидети и бити занимљив.

Gordost ne znači samo uništenje ljubavi, nego i uništenje harmonije, uopšte uništenje istine stvari; jer ona znači odsustvo osećanja stvarnosti.

Koliko je samo tragikomičan gord čovek.

Koliko je samo slep za stvarnost u sebi i za stvarnost oko sebe.

On u sebi vidi sve, a van sebe ništa.

On ne vidi svet onakav kakav on u stvari jeste;pun darovitih i mudrih ljudi, daleko darovitijih i mudrijih od njega samoga, svet koji je bogat  u ljudskoj dobroti i osećanjima.

Njemu se čini da je čitav svet smesa od gluposti, slabosti i prostote, i da on i njegova izuzetna i dragocena darovitost i čistota u tom svetu svetli nekim nadzemaljskim sjajem, kao što zrno zlata svetli u prljavom mulju.

Na ulici u kući, u kancelariji, među drugovima, kada jede, kada govori, u svako vreme i na svakom mestu on se trudi da istakne svoju genijalnost, otmenost, smirenoumlje, svoju nadmoćnost nad drugima.

On razume.

On sve zna.

Sve ostale brige imaju važnost utoliko ukoliko služe ovoj glavnoj.

Da, gordost znači odsustvo osećanja stvarnosti.

On misli da je od svih njegovih saputnika baš on najmudriji, najviši i najbolji.

Svi ostali su površni, ne razumeju, ne znaju o čemu pričaju.

On ih može sve naučiti.

Samo ako ga slušaju.

Jer on zna.

Gordost je najtajniji i najrasprostranjeniji greh.Svi smo joj robovi poslušnosti.

Ja nisam toliko gorda da mislim da u meni nema taštine i sujete.

O ne. Ja se borim sa njom svom svojom snagom.

Razlika među ljudima je u tome što sam ja primila pet talenata, a ti samo jedan.

Sluga sam ja, sluga si ti, sluga je on.

Isto sam ja , isto si ti.

Jer kome je više dato od njega će se više i tražiti ( Lk.12,4)

Neko se veseli jer ima deset talenata i smeje se onom ko nema nijedan.

Treba paziti samo da mu veselje ne presedne.

Gord čovek je velikodušan.On oprašta tražeći pokajanje.

Zaboravlja da niti je njegovo da prašta niti je njegovo da nudi pokajanje..

Ali on sve zna.On je mudar, on je dobar, on daje ljubav, on „krade“ samo ono što sam nema ; ljubav.

Gordouman osorno odgovara.

Gordouman  za sebe misli da je hedonista.

Sve se vrti oko njegovog ličnog zadovoljstva.

Najbolji dokaz koji mi neko može pružiti o svojoj gordosti je kada kaže „ ja nisam gord“

Kao što je najveća laž koju sam ikada čula „ Ja nikada nisam slagao“ i“ Ja ne lažem“

Opet gordost.

Ne izgovaranje lažći ne znači automatski i da se ne laže.

Prećutkivanje, prikrivanje, sa obrazloženjem da se to drugih ne tiče, a itekao ih se tiče, je majka laži – obmana.

O kako sam gorda bila .

U svojoj gordosti ja sam hranila tvoju taštinu.

Šta kažete? Smiley Да ли се слажете са овим? Shocked
« Задњи пут промењено: 16.25 ч. 17.09.2008. од ivangrozni » Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #40 у: 16.33 ч. 17.09.2008. »

Звучи невероватно. Скоро свеобухватно, као код америчких пуританаца. Одакле је текст?

Ех, да, сетила сам се још нечега. Постоји једна изрека која говори о бахатости и гордости, ако се не варам, која се мени веома допала али сам заборавила како иде. Главно, каже, између осталог, "... а гордост сама припрема свој пад."
« Задњи пут промењено: 16.53 ч. 17.09.2008. од b.n. » Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #41 у: 16.42 ч. 17.09.2008. »

http://lazarica.mojblog.rs/arhiva-4-2007.html

Девојка, власник блога, или невероватно лепо пише или на волшебан начин налази све те текстове однекуд. Погледај цео блог. Има доста занимљивих ствари. Ево нпр. за таштину.

Ona je divna, najbolji je prijatelj.Uvek je  tu kada nam treba, a treba nam stalno.

Ona nas teši, ona nas miluje, ona hrani našu dušu.Ona nudi ljubav i spokojstvo.Opojna je kao najlepši cvet, blistava kao duga, sveža kao jutarnja rosa.Ona zna da smo mi dobri, šapuće nam najlepšu ljubavnu pesmu u uho, ona nas zavodi.

Ona nas sluša i kada niko drugi neće.Ona nas razume i kada nas niko drugi ne razume.Ona zna da smo mi u pravu.Da su drugi zli i nepravedni.

Uvek će biti uz nas, da nas nežno privije u svoj zagrljaj.

Toliko se naviknemo na njeno naručje da nikome ne dozvoljavamo da je dotakne.

Ona je samo naša, najbolja, najintimnija prijateljica.

A ona, mazno se osmehuje svima.Svima je najbolji prijatelj, ljubavnica koja nam  pruža  sve ono što smo samo mogli zamisliti.

Svuda stiže, nikog ne zapostavlja.Vremenom  nam postaje važnija od samih sebe.

Svi je poznajemo, ona  je deo svih nas.

Da li smo sposobni da se odreknemo takvog prijatelja?Da ga odbacimo?

Ah da zaboravila sam da vam kažem njeno ime.

A sigurna sam da je svi poznajemo

Njeno ime je Taština.

Наравно, иако су многи сигурно увидели већ, текст је писан иронијом. Али супер је испало. Мислим на иронију тескта таштине, а не на мој текст. Grin
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #42 у: 17.18 ч. 17.09.2008. »

Погледаћу блог. Текст ми се не допада превише, мислим да је помало претенциозан.
Узгред, текст не може бити писан иронијом. Аутор може бити ироничан, може рећи нешто иронично или се изразити кроз иронију.  Smiley
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #43 у: 17.27 ч. 17.09.2008. »

Управо сам била да погледам блог. Има још неколико сличних текстова. Deep, што би рекли Американци.
Мислим да аутор није девојка! (Нисам хтела да кажем ништа безобразно.) Јесте ли сигурни да није реч о некој верској секти или нечему сличном? Нешто као флертовање са сатанизмом или нечим сличним? Жао ми је због мањка ентузијазма али ја имам ћерку-тинејџера и коса ми се диже на глави од лутајућих мудраца и т.сл.  Cry
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #44 у: 17.30 ч. 17.09.2008. »

Ok. U pravu si. Ali naravučenije je isto. Ja mislim da nije pretenciozan. Taman je onakav kako njegova tema i zahteva to. Jer ipak se radi o taštini. I moraš uzeti u obzir da autor nije prepisao definiciju iz nekog od rečnika, već je sopstvenim rečima i vlastitim iskustvom pretočio ono sto misli i oseća o taštini u tekst. Tako da tu tolerancija mora postojati. Smiley
Сачувана
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

« Одговор #45 у: 17.35 ч. 17.09.2008. »

Evo sad sam pročitao ovu drugu tvoju poruku. Jeste, teški su tekstovi. Možda stvarno nije devojka. Ne znam da li se radi o sekti ili bilo čemu sličnom. Iskreno, ne vidim i ne mislim da je to u pitanju. Ma biće sve u redu sa ćerkom. Samo što više razgovora o svemu i neće biti lutajućih mudraca. Smiley
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #46 у: 23.01 ч. 17.09.2008. »

Толеранција, али и афинитет. Текст је, за мој укус, сувише драматичан. Мистика. Увек сумњиво.

Изгледа да администратор меша редослед порука.
Није важно, за претходну поруку, хвала на лепим жељама - и ја мислим да ће бити све у реду.

Smiley
« Задњи пут промењено: 23.07 ч. 17.09.2008. од b.n. » Сачувана
katoblepa
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Ruza
Струка: profesor
Поруке: 1

« Одговор #47 у: 12.54 ч. 23.07.2009. »

Gordost je isto sto i egocentricnost pocinje sa JA
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 4 [Све]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!