Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.19 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: gordost,nadmenost,famoznost  (Прочитано 73831 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« у: 22.32 ч. 14.09.2008. »

sta znace ove reci?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 00.24 ч. 15.09.2008. »

Мислим да и сам можеш пронаћи истозначнице, јер су ово врло прозаичне речи.
Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #2 у: 00.56 ч. 15.09.2008. »

Znam da zelis ispasti pametan, ali  na veliku zalost i zaprepascenje ne mogu se tako oLAKO naci znacenja tih reci.Ja bar, nemam uslova za njihovo trazenje.U ovom vokabularu ih nema, googl ih ne definise, RMS nemam, u Vujakliji takodje nema istih.Tako da tvoja kritika (savet) otpada.I kad kazem da ih nema, mislim na reci gordost i nadmenost.Za famozan pise:čuven, glasovit, slavan, o kome se mnogo govori, izvrstan; na zlu glasu, čuven po zlu.E pa mene zanima zasto famozan mora biti cuven tj.poznat po losem glasu.I da li je iskljucivo tako ili definicija te reci u ovom vokabularu nije tacna?A to sto je tebi prozaicno(svakodnevno) ne mora da znaci da je svima.Meni bar nije.I nisam trazio sugestije nego odgovor na pitanje sta znace te reci.I logicno bi bilo da oni koji znaju se jave i ostave svoje objasnjenje istih.Tako da je tvoj komentar zaista izlisan.

« Задњи пут промењено: 01.08 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #3 у: 02.26 ч. 15.09.2008. »

I jos nesto da dodam.Rec gordost uopste nije prozaicna rec i mogla bi se cela nova tema otvoriti povodom te reci.Da,stalno je upotrebljavamo ali da li zaista znamo sta ona znaci?To nije samo ponos ili samozivost.Gordost je mnogo vise od toga.Zapitajte se da li zaista znate sta znaci ta rec i da li bi mogli da opisete njeno znacenje?Gordost je dosta kompleksna i ako postoji negde definicija te reci ja sam siguran da ta definicija nije dovoljna za takvu slozenu rec.I zato bih zeleo da svako ostavi svoje objasnjenje i misljenjie za tu rec.Ne mora biti stroga definicija, vec izgovorena onako kako je mi smatramo.Da to objasnjenje bude spontano i slobodno.Ja precizno ne znam sta znaci.Ali naslucujem neka znacenja tako da bi mi vasi odgovori zaista pomogli.A verujem i svima nama.Hvala unapred
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 11.00 ч. 15.09.2008. »

Нисам оно написао да бих „испао паметан“, већ зато што изнова питаш за такве свакодневне речи. Премда, кад размислим, и није лоше знати по неколико синонима. Wink И кад сам рекао прозаичне, мислио сам на њихову свакодневност, не прозаичност по значењу.

Гордост може значити и надменост, охолост, осионост, поноситост, дрскост, па и достојанство, висост, узвишеност, величина.
Мислим да је најприкладнији синоним поноситост, јер се оваква употреба најчешће среће. Горд није поносан већ поносит и ту лежи разлика. Саможивост ми се никако не уклапа са гордошћу.

Надменост или гледање с висине, охолост, презривост, сујетност, таштина, надувеност, надутост, уображеност, пркосност, хвалисавост, разметљивост.

Za famozan pise:čuven, glasovit, slavan, o kome se mnogo govori, izvrstan; na zlu glasu, čuven po zlu.E pa mene zanima zasto famozan mora biti cuven tj.poznat po losem glasu.I da li je iskljucivo tako ili definicija te reci u ovom vokabularu nije tacna?
Као што се види, друго значење „ на злу гласу, чувен по злу“ је одвојено реченичним знаком тачка зарез, тако да нема говора како је дефиниција нетачна, већ сâма натукница има ова два значења, која зависе од контекста.
« Задњи пут промењено: 11.03 ч. 15.09.2008. од Мирослав » Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #5 у: 15.51 ч. 15.09.2008. »

Hajde ponovo cu ti, sada podrobno, objasniti posto ocigledno da si negde ispustio nit sustine.Posto jos uvek ne znam kako da citiram sta je neko rekao u postu, onda cu upotrebiti indirektan govor.Procitaj malo bolje gore, moj post.Jasno sam rekao, svakodnevnost, a ne prozaicnost po znacenju.I doista ne znam odakle ti takvo rezonavanje.Ali ok.Ono sto su za Tebe svakakodnevne reci za druge nisu!Za mene nisu!Recnik svakog od nas nije isti.I nemaju svi jednak dijapazon reci u svom vokabularu.To je prag tolerancije koji moras razumeti ili bar se potruditi da prihvatis.Jer ako to ne razumes onda zaista ne trebas ostavljati komentare na ovu temu ili bar ne onakav.A inace cemu bi sluzio ovaj forum kada bi u temi nepoznate reci ti dao komentar da su one svakodnevne i da za njih nisu potrebna objasnjenja.Bilo bi tuzno zar ne?Kako ti znas da ja nisam npr.ziveo 15 godina negde u inostranstvu i da sam se vratio i da zelim saznati nesto vise o nasem jeziku i recima?Postoji jos brdo primera i situacija u kojima se covek nalazi ili se nalazio (a ti ih ne poznajes) zbog kojih tvoj komentar, da su one svakodnevne i da ih kao tako okarakterisane ne treba objasnjavati i pojasnjavati, zaista izlisan.Sta je uopste svakodnevno?Hmm...ima li negde neki zakonik ili pravilnik po kome pise koje reci treba da znamo a ko je ne?Koje su svakodnevne a koje nisu?Nema zar ne?Zapamti da, tebi sto je svakodnevno ne mora da znaci da je i drugima.Ono sto je tebi nesto ne mora da znaci da je i drugima.Zato smo ljudi i svi se ralikujemo.Niko nije isti.Mozda ima neka rec koju ti ne znas, a meni je svakodnevna, pa necu zato  bacati drvlje i kamenja kad me neko pita za njeno znacenje.Niko ne zna sve.Ovaj forum sluzi za pomoc.Sta mislis koliko njih ne znaju znacenje svih tih "svakodnevnih reci"?Koliko se njih stidi pitati za znacenje tzv. svakodnevnih reci?I jos kad vide tvoj komentar, tek onda nece da salju kako ne bi ispali "smesni".Zapitaj se o tome malo.Ali ja se ne stidim niti imam razloga.Pitam nesto sasvim normalno ili se bar meni tako cini.I ne postoje glupa pitanja vec samo glupi odgovori.O sinonimima ti i govorim.Kad postavim temu sa nepoznatim recima bas na te sinonime mislim jer ne postoji laksi nacin razumeti znacenje neke reci nego kad navedes vise sinonima iste. Drago mi je da si bar to shvatio.Hvala sto si mi razgranicio za rec famozan.Kazes nije ponosit i ponosan isto i da tu lezi velika razlika.Pa boze, napisi u cemu je ta ralika.Ako je moj jedini greh sto sam postavio pitanje na sajtu vokabulara,na temu nepoznate  reci, nesto sto se tebi cini suvisnim i podrazumevajucim da bi me udostoji podobnog odgovora, onda OPROSTI.Nisu svi kao ti.Ne znaju svi kao ti.
« Задњи пут промењено: 16.00 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #6 у: 19.15 ч. 15.09.2008. »

Сматрам да нема потребе за падањем у ватру, јер сам остављао културна објашњења на претходним темама, а на овој ми је постало сумњиво да неко стално пита за свакодневне речи — како год их дефинисали.

А, ваљда је ред када неко нови по први пут поставља питање или, барем након неколико зачетих тема, каже и зашто га нешто занима. Како ја могу да знам да си ти живео 15 година у иностранству, па стога постављаш оваква питања?

Ја нипошто неког не осуђујем зато што поставља питања, каква год да су — напротив, драго ми је да има људи који желе да сазнају нешто ново у области за коју мисле да је довољно познају - матерњи језик. И ја не знам много тога, па питам овде шта ме занима и увек неко компетентнији одговори.

Не знам одакле ти право да ми лепиш етикете надобудног и надменог, када сам ти у претодних 5-6 (од тебе покренутих) тема дао прецизне и јасне одговоре, уз брдо истозначница?!

Да си мало пажљивије прочитао моју претходну поруку и мање енергије потрошио на окарактерисавање мојих одговора и ставова, увидео би да поносан значи 'који има поноса', а поносит значи 'горд'.
Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #7 у: 19.33 ч. 15.09.2008. »

Padanje u vatru?Potrosio energiju?He he.Necu te udostojiti odgovora.Za raspravu ces morati da nades drugog.Sto se tice etiketiranja nemam komentar.Pa boze moj, ti sam sebe prozivas i etiketiras.A ja te reci nisam upotrebio.To je opet samo TVOJE rezonovanje i nista drugo.Ja samo komentarisem ono sto zapazam.A smatram da imam dovoljan nivo inteligencije za takvu jednu sposobnost.A to sto ti je sumnjivo to je tvoj problem.I ima resenje-nemoj odgovorati na teme ako ne zelis ili ti je "nesto sumnjicavo".E da, hvala ti za kulturne komentare i objasnjenja.Zaista su mi pomogli, ali izgleda da je tacno ono "svakog gosta tri dana dosta".Naravno da ne mozes znati moju proslost, ali to sto je nisam spomenuo na pocetku ti ne daje pravo da apriori okarakterises moja pitanja kao suvisna jer su po TEBI svakodnevna (sta god to znacilo).I da, nemoj biti tako gord Wink
« Задњи пут промењено: 19.54 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #8 у: 20.05 ч. 15.09.2008. »

Нисам уопште намеравао да заподенем расправу. Нити сам горд, али постаћу пошто ми дајеш повода „аргументима“ типа: „Ја те речи нисам употребио“, „Ја то нисам рекао“ и сл. (То је као да ја ставим јабуке у торбу за лаптоп, па је назовем цегер.); енергије ћеш, и то доста богами, морати да потрошиш да упамтиш барем по један синоним за сваку реч за коју си желео објашњење. А имамо и споразум — нећу више одговарати на теме.

И да, НЕМА НА ЧЕМУ.
Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #9 у: 20.23 ч. 15.09.2008. »

E pazi, do sada si bio smesan.Sada si vec tuzan.Kad bi samo znao koliko se ljudi nasmejalo na ovaj tvoj poslednji komentar ne bi verovao.Ja se evo jos uvek smejem.Toliko besmislenosti u jednom postu nisam odavno video.Ne moras da vredas,nema potrebe.Ipak ne mozes uvek biti u pravu kao sto se da videti iz prilozenog.A posto vidim da insinuiras i aludiras na moju inteligenciju rado ce je pred tobom izmeriti i testirati.A posto je ne znas kao ni mene sve te tvoje reci i recenice i sva tvoja "pametovanja" zakljucno sa poslednjim tvojim postom padaju u vodu i postaju nebuloze.A ti bulazan.Vidim da se poredis samnom i time hranis svoj ego i tastinu.Znas, ti se bar imas sa kim porediti, je eto vidis...nemam... Wink

I da, I DRUGI PUT.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 20.45 ч. 15.09.2008. »

To je opet samo TVOJE rezonovanje i nista drugo.Ja samo komentarisem ono sto zapazam.
Пошто си много телегентан, да ли ти ово горе личи на „није шија него врат“? Једно је „моје резоновање“, а „ти само пишеш оно што запажаш“.

... ti ne daje pravo da apriori okarakterises moja pitanja kao suvisna jer su po TEBI svakodnevna (sta god to znacilo).
Да ли је и ово било једно твоје запажање, пошто ЈА те речи нисам употребио?

E pazi, do sada si bio smesan.Sada si vec tuzan.Kad bi samo znao koliko se ljudi nasmejalo na ovaj tvoj poslednji komentar ne bi verovao.Ja se evo jos uvek smejem.
Ух, добро је! Ја сам чуо да само интелигентни људи умеју да буду духовити!

A ti bulazan.Vidim da se poredis samnom i time hranis svoj ego i tastinu.Znas, ti se bar imas sa kim porediti, je eto vidis...nemam... Wink
Cheesy Cheesy Cheesy

И шта је то булазан?
« Задњи пут промењено: 20.53 ч. 15.09.2008. од Мирослав » Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #11 у: 21.06 ч. 15.09.2008. »

Ne, nisi ti uopste u svom prvom postu na ovu temu rekao da su one prve tri reci, reci svakodnevnice i da trebam SAM potraziti njihovo odrednice. Ma ne, sta ti je. Zeka je... A ako ni sam u prevodu ne znas sta to znaci onda stvarno svaka dalja diskusija je suvisna. Ajde sad ja tebe malo da poducim. Rezonovanje je: posmatranje(opazanje ili zapazanje)>razmisljanje>rasudivanje>ZAKLJUCIVANJE. I sve bas tim redom. A ovo moje je bilo samo ZAPAZANJE. E u tome je razlika. Pogledaj malo u tvoje spise i recnike pa ces naci sve odgovore.Ti bar imas dobar alat i jos bolju podlogu.Jeste, inteligentni ljudi su duhoviti, ali ja sam tebe nazvao SMESNIM, tako da...sada si postavljen na pravo mesto Smiley. I da, probaj malo kad pises postove da te i ostali razumeju, a ne da razumes samo sam sebe.Ipak je ovo forum, a ne licni dnevnik.
« Задњи пут промењено: 21.14 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #12 у: 21.26 ч. 15.09.2008. »

А, па мозда ме не разумес зато сто писем регуларном цирилицом!!! Сад ми је јасно! Нисам раније ЗАПАЗИО! Цекај, ста предлазес, да поцнем да писем осисаном латиницом или цирилицом?!

А сто се тице мог првог поста, ја сам мислио да си се ти надрндио јер оцуекујес да се сви поломе око тебе и да ти објасне сваку рец, а ти нецес ни за оне стране да погледас у Вокабулар, па ако их нема ни тамо да затразис тумаценје?

Ajde sad ja tebe malo da poducim. Rezonovanje je: posmatranje(opazanje ili zapazanje)>razmisljanje>rasudivanje>ZAKLJUCIVANJE. I sve bas tim redom. A ovo moje je bilo samo ZAPAZANJE.E u tome je razlika.
Захвалјујем ти се из дубине дусе, оци си ми отворио, цовеце! А да ли си ти резоновао да сам ја резоновао или си само запазио да сам ја резоновао ни не помисливси да сам и ја мозда само запазио?
« Задњи пут промењено: 21.35 ч. 15.09.2008. од Мирослав » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #13 у: 21.34 ч. 15.09.2008. »

Мирославе, претерао си. Нема потребе да тако разговараш са човеком. Форума за зајебавање и подјебавање има колико хоћеш. Овај није од тих.
Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #14 у: 21.41 ч. 15.09.2008. »

Hajde pokusacu jos jednom da pojasnim. Ovog puta cu probati da nacrtam. U jednom od mojih proslih postova sam napisao da reci gordost i nadmenost nisu definisane na Googlu, nema ih u ovom vokabularu, Vujaklija ih ne definise, a RMS nemam. Odatle logicno sledi da sam pogledao na svim ovim mestima i da ih nisam nasao zar ne? Bar bi iole inteligentan covek tako nesto zakljucio. Ali mozda se Miroslave ne bi slozio sa tim. Uvek sam prvo potrazim znacenja pre nego sto zatrazim pomoc na ovom forumu. A cirilicu ne pisem jer sam navikao na latinicu. I ako to jedina stvar za koju mi mozes doskociti, onda ok. Pobedio si. Svaka ti Njegoseva.
« Задњи пут промењено: 21.45 ч. 15.09.2008. од ivangrozni_14 » Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!