Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Izraz "po pitanju"
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
00.31 ч. 27.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Izraz "po pitanju"  (Прочитано 11362 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Frieda
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 53


« у: 12.32 ч. 17.09.2008. »

Pozdrav!

Da li se preporučuje upotreba izraza po pitanju.

Na primjer: "Ne slažem se s tobom po pitanju toga. "
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #1 у: 13.41 ч. 17.09.2008. »

Мени то личи на чиновнички стил, довољно је око тога. Бар у овом контексту.
Ипак, нисам ја од оних који могу нешто да препоручују. Сачекај да видиш још неко мишљење.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 14.58 ч. 17.09.2008. »

Не видим ништа лоше у твом примеру...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #3 у: 16.20 ч. 17.09.2008. »

По питању ипак припада административном стилу. У књижевном језику је боље употребити неки предлог или израз: овде може око тога, у том погледу и сл. Тако каже и Клајн.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 16.21 ч. 17.09.2008. »

Ali nije nepravilno.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #5 у: 16.48 ч. 17.09.2008. »

Јесте у стандардном језику.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 16.53 ч. 17.09.2008. »

Јесте у стандардном језику.
Hm, ne razumem. Dakle, postoji neki drugi pravopis i neki drugi jezik za administrativni stil? Hoćeš da kažeš da administrativni radnici koriste nestandardni jezik?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #7 у: 17.15 ч. 17.09.2008. »

У то да административни радници користе нестандардни језик никад нисам ни посумњао.
Стилови су периферије стандардног језика. Стандардни језик није унија свих стилова, него база од које се полази када се гради стил. Административни се, чини ми се, највише одваја од своје базе, махом својом рогобатношћу: синтактичким конструкцијама које нису у духу језика, бројним беспотребним понављањима због прецизности и сл. Сад ми, рецимо, од тих службеничких израза пада на памет у вези тога, што је у том стилу нормално, а у књижевном није.
Слично томе, Правопис каже да се правила о великом слову у верским текстовима не морају поштовати.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #8 у: 18.18 ч. 17.09.2008. »

Можда бисмо ово могли да пребацимо у тему у којој већ скоро годину дана нико није писао: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=96.0
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 18.28 ч. 17.09.2008. »

У то да административни радници користе нестандардни језик никад нисам ни посумњао.
Стилови су периферије стандардног језика. Стандардни језик није унија свих стилова, него база од које се полази када се гради стил. Административни се, чини ми се, највише одваја од своје базе, махом својом рогобатношћу: синтактичким конструкцијама које нису у духу језика, бројним беспотребним понављањима због прецизности и сл. Сад ми, рецимо, од тих службеничких израза пада на памет у вези тога, што је у том стилу нормално, а у књижевном није.
Слично томе, Правопис каже да се правила о великом слову у верским текстовима не морају поштовати.

Али... Мора да постоји неки "чиновнички стил" који је правописно правилан. Наравно да има много "чиновника" који не познају правопис па и кажу "у вези тога", али то (барем ја) се и не рачуна у чиновнички стил, него у неписменост оног ко је то писао (колико год то било учестало у одређеној области). Чиновнички стил карактерише рогобатан стил, ок, то је нешто својствено СВИМ чиновничким стиловима у свим језицима, али не могу да прихватим да га сачињава и неписменост. Мислим, једно би требало да буде чиновнички стил, који би био толерисан у наравно, чиновничким текстовима, али сасвим нешто друго неписменост тих истих чиновника о којима и говори тема чији је линк дао Зоран.

Мислим, велики Срби такође пишу срБски великим словом, па то не рачунамо у великосрБски стил, него у великосрБску неписменост. Grin
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #10 у: 19.30 ч. 17.09.2008. »

Dragi diskutanti, niste se dovoljno dobro razumeli, ali ono o čemu pričate postoji. Ovde je reč o lingvističkim pojmovima stila i registra. Bilo bi preopširno da ovde pišem o tome, ali nije teško pronaći nešto u stručnoj literaturi, ako nekoga zanima. 
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #11 у: 20.02 ч. 17.09.2008. »

Лолита, дуго се ниси оглашавала. Само нас гледаш...
Шта је ''регистар'' у овом контексту?
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #12 у: 22.06 ч. 22.09.2008. »

Hm... da to malo prostije razložimo. Ako upotrebim izraz "po pitanju nečega" izvan činovničkog konteksta, hoće li to biti nepravilno? Ne mislim na registar (ako je Lolita na to mislila) u smislu da li je nešto probranijim, "višim" ili prostijim jezikom rečeno. Interesuje me hoće li taj izraz biti nepravilan sam po sebi van konteksta, kao što je nepravilno "u vezi toga".
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #13 у: 22.29 ч. 22.09.2008. »

Да. Под језиком који припада административном стилу, најчешће се мисли на оне изразе у језику који језик руже и које и поред упорног инсистирања лингвиста на њиховој измени, никако не можемо протерати. Поента реченице да "ипак припада административном стилу" значи управо (извињавам се због интерпретације туђих речи) "неправилно је, али ето, иако се толико боримо против тога, запослени у администрацији нам упорно пркосе, мислећи да ће њихове реченице и изрази изгубити ту финесу у значењу коју су они хтели да им дају, и која се само тако и никако другачије не може дати". Grin
« Задњи пут промењено: 22.33 ч. 22.09.2008. од Оли » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #14 у: 22.30 ч. 22.09.2008. »

Хе, хе... Свиђа ми се та фина доза сарказма... Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!