Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.50 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Projekat Vokativ  (Прочитано 36240 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« у: 14.11 ч. 22.09.2008. »

Pre nekog vremena povela se diskusija na DevProTalk-u (inicijator je bio, ako se ne varam, Filip Miletić sa ovog foruma) o tome da se napravi programska promena imena po padežima, odnosno, za početak, samo iz nominativa u vokativ, a sve u cilju da se, kada vam se sajt obraća, obraća sa npr.  "Zdravo Filipe", umesto "Zdravo Filip", čak iako ste prilikom registracije kao ime uneli "Filip".

Inicijalnu verziju napravio je Miloš Vukotić, a onda sam mu se pridružio i ja, te smo malo sredili projekat.

Trenutno projekat radi tako što prvo pogleda u rečnik (čiji izvor može biti MySQL baza podataka, INI fajl ili DAT fajl koji sadrži serijalizovani PHP asocijativni niz - može se isprogramirati još izvora vrlo lako) da li postoji par nominativ -> vokativ, i ako postoji - vraća vokativ, a ako ne postoji, pokušava putem algoritma da od nominativa napravi vokativ.  Algoritam nije savršen i sastoji se od desetak if/elseif uslova, tako da se dešava da greši (zato postoji rečnik - baza izuzetaka).  Podržava i ćirilicu i latinicu.

Ono što mene zanima je da li na ovom sajtu ima zainteresovanih za pomoć u razvoju projekta, kao i to da li je ekipa sa ovog sajta voljna da pruži logističku podršku (recimo neki poddomen tipa vokativ. vokabular. org i/ili podforum za podršku u okviru ovog foruma)? Nama zaista nije teško da podignemo sajt i forum, ali nam jeste problem da održavamo još jednu u nizu web aplikacija.

Takođe, ima li nekoga ko može da osmisli dizajn za prezentaciju projekta?



Kako sam ja zamislio da projekat funkcioniše

Princip je sličan onome kako funkcioniše GeoIP: Izbaci se PHP klasa (ko zna neki drugi jezik može prevesti klasu na taj jezik) koja učitava bazu rečnika (izuzetaka) i sadrži algoritam za pravljenje vokativa od nominativa, ukoliko ime ne postoji u rečniku.  Klasa je read-only i samo može da čita podatke iz rečnika - dakle korisnik ne može preko klase da dodaje vrednosti u bazu, već bazu ažuriramo mi na sajtu projekta (eventualno dodamo opciju da posetioci predlažu nominativ-vokativ parove, ali oni ne ulaze u bazu dok ih administrator ne odobri) i periodično (npr.  na mesec dana) se radi eksport baze (to može automatski preko cron-a) koju onda korisnici mogu preuzeti i ažurirati na svom sajtu.
PHP klasa se retko ažurira (u početku bi se verovatno ažurirala često zbog dodavanja novih pravila).

Šta vi mislite o svemu ovome?

p. s.  Zašto mi forum izbacuje linkove iz poruke? Naveo sam neke relevantne linkove ali su svi izbačeni iz poruke.  U svakom slučaju, pogledajte www. avramovic. info/razno/vokativ/
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #1 у: 16.35 ч. 22.09.2008. »

Predostrožnost samog foruma. Treba da imaš više od pet poruka (čini mi se) da bi mogao da postuješ linkove.

Što se tvog predloga tiče, pozdravljam ga, zaista je super ideja i svaka čast što si se latio tog posla, ali ovde ima samo nekoliko ljudi koji se razumeju u informatičke nauke, tako da je slaba vajda ovde tražiti pomoć, što se samog tehničkog dela posla tiče.

Ipak, nadam se da će se nekome od njih dopasti tvoja ideja i da će pristati da ti pomogne...
Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #2 у: 16.58 ч. 22.09.2008. »

Pa dobro, ako ideja nastavi da se razvija ovako kako je krenulo, neće nam ni biti preko potrebna pomoć poznavaca informatike, već ljudi koji bi dodavali nove nominativ-vokativ parove u bazu podataka.

Međutim, neko je predložio, a Miloš i ja smo razgovarali o tome da bi trebalo da se algoritam preradi tako da krene od gramatičke podele imenica, po rodu i broju, pa da se onda dalje raščlanjava.  Mislimo da je moguće naraviti potpuni algoritam za vokativ (mada nismo sigurni).  E sad, tu bi nam bila potrebna pomoć nekog lingviste, a možda i nekoga ko se bolje razume u informatiku od nas.  Mada, opet, pitanje je da li se isplati raditi tako nešto (mnogo je to posla), ili je dovoljno samo da popunimo bazu sa svim imenima, pošto ipak imena u srpskom jeziku ima ograničeno mnogo, a i kad se pojavi neko novo, lako je dodati ga u bazu.

Ajde za početak testirajte skriptu (na kraju prve poruke stoji URL) sa svim mogućim imenima kojih se možete setiti, pa ovde prijavite eventualne greške na koje naiđete, da ih ubacimo u bazu izuzetaka.

Pozdrav,
Nemanja
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 17.01 ч. 22.09.2008. »

http://www.avramovic.info/razno/vokativ/

Evo da stavim link dok ti ne napraviš svojih prvih pet postova. Smiley

PS: Hm, vidim da imaš već 10 postova, znači da je limit viši... Možda 20?
Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #4 у: 17.04 ч. 22.09.2008. »

Nemam pojma, sa prethodnom porukom sam dostigao 10 poruka. Test... radi?

U svakom slučaju, eto linka, pa vas molim da testirate skriptu.

izmena: Evo radi, granica je 10 poruka.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 17.32 ч. 22.09.2008. »

Немања, заиста одлична замисао! Поздрављам! Колико знам, ипак има неколико људи на овом форуму који су информатичари по струци: Филип Милетић, Часлав Илић, Предраг Супуровић Пеђа, Милош Станић, Игор Шандрлија, Јован Турањанин, ... Надам се да ће видети ову тему и оставити поруке ако су заинтересовани за сарадњу.

Не би ме чудило да Часлав Илић већ има нешто слично на уму! Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 18.35 ч. 22.09.2008. »

Miki, nije ŠanDRLija nego ŠaLINdrija Cheesy Grin

Pa ja nisam ni rekla da nema niko. Rekla sam da ih ima malo. Ovaj forum nije baš mesto gde se okupljaju sve sami kompjuteraši... Imamo jednu grupu malu, ali odabranu ... Grin
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #7 у: 18.56 ч. 22.09.2008. »

Miki, nije ŠanDRLija nego ŠaLINdrija

Упс! Моје извињење Игору Шалиндрији.
« Задњи пут промењено: 20.44 ч. 23.09.2008. од Мирослав » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #8 у: 13.07 ч. 23.09.2008. »

Ja mislim da bi se baza relativno brzo popunila, imena ima ograničeno mnogo, te mi se čini da nema velike potrebe za procedurom koja bi od nominativa pravila vokativ. Ako imate neku verziju takve procedure, ona bi mogla da se pusti na neki unapred pripremljen spisak imena, čisto da inicijalno popuni bazu, pa da se onda ručno izvrše korekcije. Poseban je problem što vokativ ponekad zavisi od naglaska — npr. Maja, Rada, Mira (dugosilazni) se menjaju u Majo, Rado, Miro — s druge strane imena Sanja, Tanja, Vesna (kratak naglasak) ostaju u vokativu nepromenjena u odnosu na nominativ. Glupo je tražiti da korisnici unose i akcenat kad upišu svoje ime, naročito zato što većina ljudi ne zna koji je akcenat u pitanju, a čak i ako zna, ne zna da ga unese s tastature. Možda je ipak bolje opredeliti se za pristup da se, ukoliko ime ne postoji u bazi, računar obraća korisniku nominativom, a ne da pokušava programski da konstruiše vokativ.

Evo, ja sam napravio sad neki spisak imena iz glave s vokativima, ima 126 imena, možda vam posluži. Kliknite ovde da ga skinete.
Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #9 у: 13.20 ч. 23.09.2008. »

Pa dobro, mislim da je bolje da se ostavi korisniku ove skripte da odluči da li želi da se programski konstruiše vokativ ako ga nema u bazi, a kako klasa vraća izvor (rečnik ili algoritam), lako može da se stavi jedan IF i da se, u slučaju da vokativ ne dolazi iz baze, koristi nominativ.

Hvala na bazi imena, pogledaću pa ću ubaciti u našu bazu.
Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #10 у: 18.04 ч. 27.09.2008. »

Evo, podigao sam prvu verziju sajta na http://vokativ.vokabular.org/
Ako primetite neku grešku, javite, pa da ispravljam.
Сачувана
Јован Турањанин
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 28


« Одговор #11 у: 13.36 ч. 28.09.2008. »

У примеру који стоји на сајту пише $vokativ->cirilica = $vokativ->da_li_je_cirilica($ime); (што је, колико сам видео, и исправно) али се доње црте уопште не виде (тестирано у Опери). То би требало исправити.

Мислим и да би, при дну стране, требало да стоји "О ауторима" а не "о ауторима".
« Задњи пут промењено: 13.54 ч. 28.09.2008. од Јован Турањанин » Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #12 у: 13.54 ч. 28.09.2008. »

Hm... vidim da se u Operi ne vide donje crte, ali tu su, jer kad se iskopira kod - ima ih. Stvarno ne znam kako bih mogao to da ispravim, mora da je nešto do Syntax Highlightera (i CSS-a koji koristi). Ako neko ima ideju, neka kaže.

Ispravio sam ovo "O autorima".

Hvala na sugestijama.
Сачувана
35-68
сарадник
посетилац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Душан Бошкић
Струка: Firefox add-on developer
Поруке: 30




« Одговор #13 у: 00.06 ч. 09.11.2008. »

API dodat u https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4438
Direktan link https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/downloads/file/40766/vokabular-1.2-fx.xpi
Trenutni status nove verzije ekstenzije je "Pending Review", dok Firefox editori ne odobre update biće u sandbox-u.
Ako nemate Firefox nalog, a želite da isprobate ekstenziju sa vašim API-em, u prilogu će te naći zip fajl čiju ekstenziju morate da preimenujete u xpi i zatim samo prevučete u Firefox.
Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #14 у: 01.48 ч. 09.11.2008. »

Reci mi samo da li ovo koristi API koji se hostuje na vokabular.org ili si iskorpirao API.php negde na neki svoj host? Pošto Peđa reče da ne preopterećujemo server preko ove API skripte, tako da će ista morati da bude skinuta ako bude previše zahteva.
Сачувана
Тагови: padeži  vokativ  internet firefox 
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!