Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.10 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 7
  Штампај  
Аутор Тема: Ljubomir Simović  (Прочитано 118742 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #15 у: 23.50 ч. 09.11.2008. »

*

Što se ne nađosmo u Beogradu, pomislih,
a on — ko da to glasno kazah — iz topa:
„Bolje je sresti se na pola puta!“
Pola puta! Između Beograda — i čega?
A munja se u goluba obukla,
pa mu — te oko glave,
te oko viljuške podignute — leti.
Pola puta!
Smeje se lukavo,
pola puta!
Lupih se šakom po čelu,
nije mi bilo ni na kraj pameti!
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #16 у: 21.08 ч. 10.11.2008. »

Dobila sam obaveštenje da je odgovoreno na moju poslednju poruku itd. i - to je ovo.
Ne znam da li se stvarno očekuje komentar ali, za slučaj da je tako, meni se pesma dopada, mada moram da priznam da još uvek nisam shvatila gde je pola puta ali mislim da to i nije važno.
Сачувана
србољуб
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Милан Ђорић
Поруке: 88



« Одговор #17 у: 22.26 ч. 10.11.2008. »

Није да сам нешто много радознао, али бих и ја волео да сазнам где се налази ово пола пута.   Smiley
Није ваљда на оној белој линији (пуној или испрекиданој) што раздваја коловозне траке?  Grin
Сачувана

you're going to reap just what you sow
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #18 у: 18.52 ч. 11.11.2008. »

Не верујем  Cheesy
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #19 у: 22.26 ч. 11.11.2008. »

Pa može biti i tu, ovo je poezija. Smiley

Ovakva mesta i zahtevaju individualna tumačenja.

„On“ u pesmi očigledno je đavo, a nije li lirski subjekat žensko? (Iako to nije nigde u pesmi ničim naznačeno!) Onda je to što je njozi Beograd, njemu verovatno džehenem, pa je jasno kuda je stvar otišla, ako je i krenula s pola puta između Beograda i njega, a da njoj to nije bilo ni na kraj pameti.
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #20 у: 17.40 ч. 12.11.2008. »



„On“ u pesmi očigledno je đavo, a nije li lirski subjekat žensko? (Iako to nije nigde u pesmi ničim naznačeno!) Onda je to što je njozi Beograd, njemu verovatno džehenem, pa je jasno kuda je stvar otišla, ako je i krenula s pola puta između Beograda i njega, a da njoj to nije bilo ni na kraj pameti.


Dakle, to se zove kulturne razlike! I čemu služe razgovori o poeziji! Ne bi mi nikad palo na pamet da je "on" u ovoj pesmi đavo, a još manje da je to "očigledno", takođe ne bih nikad pomislila da je "lirski subjekat žensko" niti bi mi palo na pamet da je "on" "džehenemlija" (našla u rečniku turcizama) - mada, ako se koriste ovi jevrejsko-turski pojmovi (i ako u pojam iste kategorije svrstamo i ime autora) nije neobično smatrati da je lirski subjekat žensko  Grin
Osim toga, ne znam kako ste objasnili viljušku kao motiv ( Wink) - ja sam, izgleda, više navikla da poeziju primam kao utisak, bez neke naročite analize.
« Задњи пут промењено: 17.43 ч. 12.11.2008. од b.n. » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #21 у: 19.32 ч. 12.11.2008. »

Трозубац ђаволов. (Не знам како гласи турска реч за трозубац. Smiley)
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #22 у: 19.49 ч. 12.11.2008. »

Turcizmi su moji, nisu Simovićevi. Wink

Vidite kako jedna pesma može jako šarenoliko da se razumije. Pa i ako uzmemo da je „viljuška podignuta“ oko koje leti munja obučena u goluba — zaista samo viljuška za jelo, dobijamo jednu sasvim drugačiju sliku ručka ili večere dvoje ljudi, a „pola puta“ je obrok za kojim su se sreli. (Za momka i devojku, ona večera na pola puta između upoznavanja i kreveta? Za Hrista, večera sa apostolima među kojima je lukavi Juda, na pola puta do raspeća?) Da li onda „džehenem“ nastaje u stomaku, kada se proguta zalogaj? Ili kada se „proguta“ nečija lukava prevara? (Pojede otrovna jabuka? Primi izdajnički poljubac?)

No, svakako, poezija je ponajviše utisak. Analize su uvek individualne i slede iz tih utisaka.

Nadasve je zanimljiva munja koja se „u goluba obukla“. Golub je simbol mira, a munja je nešto sasvim suprotno. Kada se to zlo oličeno u munji obuče u goluba, ono se skriva pod maskom, pod lažnim imenom, ne bi li nasamarilo druge. I, naravno, leti oko glave i viljuške onoga koji ga je proizveo. Znajući Simovićevu poetiku, ovaj momenat može imati i znatne političke konotacije u vezi sa pesniku neomiljenim socijalizmom koji je, pod maskom izobilja, krasote i blagodeti, donosio siromaštvo, jad i bedu.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #23 у: 20.27 ч. 12.11.2008. »

Ah, da, zaboravih da pomenem i to kako je ova pesma jedna od onih koje se nalaze u ciklusu pod imenom — Subota; i koje uglavnom govore o banalnim, subotnjim, jako prizemnim ljudskim stvarima dokolice i uživanja (pića, kafane i koitus — zamalo pa „sex, drugs, and rock’n’roll“ Cheesy), ali je među njima možda i najslojevitija, najzakukuljenija. Smiley
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #24 у: 00.02 ч. 13.11.2008. »

Pa, lepo, dobili smo i pesmu i tumačenje. Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #25 у: 16.59 ч. 07.02.2009. »

Možda sam ja onda prestrogo ocenio nove Simovićeve pesme. Sad ih opet listam s vremena na vreme, i ipak se oduševim pokojom.

Osnove računa

Trgovac u riznicu prilaže hiljadu lepti.
A udovica prilaže dve lepte.

Pismenom čoveku ni na um ne pada
da se upita ko je dao više:
i budala nepismena zna
da je hiljadu više nego dva!

Ali mudrac, koji zna da su trgovcu
tih hiljadu lepti čist suvišak,
a da su dve lepte udovici sve,
i koji shvata da pitanje nije:
šta je veće, hiljadu ili dva,
nego: šta je veće, višak ili sve,

bez po muke će znati da nam da
na pravo pitanje i pravi odgovor:
budući da je od viška veće sve,
od hiljadu lepti veće su lepte dve!


Jutro u Kovilju

Ne čuje se samo ovde,
nego i preko reke,
i u drugom selu,
i na drugom svetu!

Ko?

Ta kokoška!

Kokodače,
kô da je snela planetu!
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #26 у: 21.29 ч. 07.02.2009. »

Вама се баш допада тај песник!
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #27 у: 22.25 ч. 07.02.2009. »

O, da. Smiley Ljuba Simović je znatno uticao na mene još od prvih mojih ozbiljnijih susreta sa književnošću, svojim pesmama, a posle su došle i njegove drame i njegova „poetična proza“ Užica sa vranama. Njegovo je stvaralaštvo, kako slično i on sam piše, kao nekakav drugi svet koji živi sam za sebe, a pesnik tu samo prepričava ono što je putujući kroz njega video.

Tu su druga sela i gradovi, drugi ljudi i životinje, neko drugo vreme koje drugačije teče, tu i šivaća mašina može da misli, pesnik i sa slikama da razgovara, ljudi i stvari da se premeću jedni u druge, vojnici i iz nekih davno prohujalih ratova da i dalje traže po svetu svoju čast, šejtan i sa onoga sveta da zakazuje svadbu, ribarica da prodaje i ribe kojih nema, i sve to naizgled fantastično a toliko surovo realno i svakidašnje, s nepravdom podjednakom kao u našem svetu, s prevarama jednako podlim kao u realnom životu, i zimom jednako hladnom a stomacima jednako praznim. A na razmeđi tih dvaju svetova, našeg i pesničkog, stoji Veliki Pesnik, koji zamišljen nad tim nepravdama „iz nekog drugog sveta kroz nas u treći gleda“.

Naravno, pod uslovom da takva granica uopšte postoji. Gde je granica između stvarnog i umetničkog — pitaju se i Simovićevi glumci putujućeg pozorišta Šopalović. I ne samo gde je, već da li i zaista postoji. Šekspir je na to pitanje davno odgovorio: Ceo svet je pozornica; a na njega odgovara i Ljuba Simović, kroza sliku jedne Užičanke koja po svom običaju, nalaktivši se na jastuk koji je prebacila preko prozorskog simsa, odatle posmatra ulicu koja poda njom protiče i ljude na ulici kao kakvu pozornicu, a da joj pri tom i ne pada na pamet kako ti ljudi na ulici možda upravo gledaju u nju kao u kakvo pozorište.

Takva je i Simovićeva poetika, uvek dvosmerna. Wink
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #28 у: 23.52 ч. 07.02.2009. »

Nadahnuto, nema šta. Oduševljeni ste stvarno kao neki veoma mlad čovek - da li vam je književnost profesija?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #29 у: 02.54 ч. 08.02.2009. »

Zahvaljujem. Wink

Svi mi živimo u književnosti, ili štono jedan drugi pisac reče: „Ja moram pisati, kao što moram da dišem, i znam da će negdje uvijek biti ljudi kojima će to biti zanimljivo i drago pročitati“, sasvim poput Andrićevog Alihodže koji je umro sa istom takvom idejom. Ne znam je li tada svesno parafrazirao Andrića, ali znajući ovoga pisca, slatko sam se nad time ismejao. Cheesy
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!