Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.29 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: ПИБ; ИБОМ; СЋ; ПЋ; ПТ; ЕЋ; БИ - скраћенице  (Прочитано 39578 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
arksi
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
škola
Име и презиме:
iskra isaeva
Струка: profesor bugarskog jezika i knizevnosti, prevodilac
Поруке: 64


« у: 00.58 ч. 12.10.2008. »

 ZDRAVO SVIMA,
Potrebna mi je pomoć oko jednog prevoda sa srpski na bugarski. Prevodim jednu fakturu i ne znam šta znače ove skraćenice:ПИБ ; ИБОМ;СЋ;ПЋ;ПТ;ЕЋ;БИ.Ako mi neko objasni biću mu veoma zahvalna. I još jedno pitanje: Dali PDV znaći porez dodatne vrednosti?
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #1 у: 01.27 ч. 12.10.2008. »

   Покушаћу нешто да пронађем, мада ни мени никад није било јасно шта значе та слова.
   ...
   ПДВ је порез на додату вредност;
   ПИБ је „порески идентификациони број“ (http://registarfirmi.com/saveti/saveti/poreski-identifikacioni-broj-pib.html)
   „IBFM je jedinstveni broj koji dodeljuje proizvođač fiskalnog uređaja......“ и тако се, колико успевам да видим на брзину, зове и на енглеском.
   
   Даље не успевам да отворим стране по овом интернету (оне које ми личе на званичне нешто не функционишу). Покушај ти кад будеш имала времена. Последње што сам уписала у претраживач је просто „pib ibfm“, и појавило се пар линкова, али... Можда ће прорадити.
Сачувана
arksi
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
škola
Име и презиме:
iskra isaeva
Струка: profesor bugarskog jezika i knizevnosti, prevodilac
Поруке: 64


« Одговор #2 у: 12.50 ч. 12.10.2008. »

Hvala ti, Soške. To mi je pomoglo. Pokušavala sam da pronađem nešto o ostalim skraćenicama, ali uzalud. Guglaću još i videću šta će biti.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #3 у: 20.12 ч. 12.10.2008. »

   Нема на чему, нисам учинила богзна шта  Smiley.
   Него, чини ми се да сам начула да нека од слова на рачуну (додуше, не СЂ, СЕ, ПЂ и др., него оно по једно слово иза цене (Е или Ђ); за СЂ могу да претпоставим да је тај ПДВ, јер износи 18% - ако сам добро разумела да то „треба“ да буде толико) имају везе са врстом намирнице/робе, тј. да једна означавају свакодневне неопходности (хлеб, млеко и др.), а друга стоје поред цена за ствари без којих се баш и може преживети; ваљда се некако и различит порез наплаћује за то, не разумем. Ваљда ће се ускоро јавити неко ко зна о чему се ради. А ако ти у међувремену успеш нешто да ископаш, можеш и овде да пошаљеш, баш да видим шта је све то.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 21.30 ч. 12.10.2008. »

Као што рече Сошке: Ђ је ознака за ПДВ (Порез на додату вредност) од 18%. Е је ознака за ПДВ од 8%, и њиме се опорезују основне потрепштине.

Неки економист је добродошао... Smiley
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #5 у: 17.37 ч. 29.04.2014. »

БИ = број (фискалног) исечка  Huh

На овом сајту има о томе:

http://www.paragraf.rs/propisi/pravilnik_o_konturi_i_bitmapi_fiskalnog_loga_izgledu_fiskalnih_dokumenata_i_znacenju_pojedinih_podataka_sadrzanih_u_fiskalnim_dokumentima.html

Cx   Vrednost poreske stope "x", gde je "x" jedan znak iz skupa {"A", "G", "D", "Đ", "E", "Ž", "I", "J", "K"}

Px    Iznos PDV po poreskoj stopi "x", gde je "x" jedan znak iz skupa {"A", "G", "D", "Đ", "E", "Ž", "I", "J", "K"}

PT   Ukupan iznos PDV

Ex    Vrednost prometa dobra i usluga po poreskoj stopi "x", gde je "x" jedan znak iz skupa {"A", "G", "D", "Đ", "E", "Ž", "I", "J", "K"}

ET  Ukupna vrednost evidentiranog prometa dobara i usluga

BI   Redni broj fiskalnog isečka

Верујем да и иза ових скупова стоји нешто једноставно, али немам воље да даље истражујем ...  Grin Словом Ђ је на фискалном рачуну који тренутно гледам означена цена производа, тј. оно се налази одмах десно од цене производа, и ваљда у складу са тим касније имамо СЂ, ПЂ, ПТ, ЕЂ, ЕТ
« Задњи пут промењено: 18.06 ч. 29.04.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #6 у: 19.21 ч. 29.04.2014. »

Ена, шта је све ово.. О_О

Накнадно додато: Контам сад
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!