Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.10 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Како се бројеви пишу словима?  (Прочитано 161739 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« у: 22.25 ч. 15.09.2006. »

   На већини новчаних докумената, тамо где се новчани износ пише словима, чиновници га пишу без размака. На пример, 25 382 динара пишу: двадесетпетхиљадатристаосамдесетдвадинара. Да ли је ико од вас видео пропис, правило, препоруку (макар интерну), да тако треба. Или они једноставно не размишљају, него терају даље оно што је неко некада почео.
Овакав начин писања сам виђао код Немаца, али њихов правопис се знатно разликује од нашег.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #1 у: 22.33 ч. 15.09.2006. »

Pravopis je jasan: razdvojeno (osim dvesta, trista, četiristo pored dve stotine, tri stotine, četiri stotine; šest stotina je šeststo da bi se razlikovalo od rednog broja šesto).

Uzgred budi rečeno, kada brojeve pišemo ciframa, grupe od po tri cifre razdvajamo ili prazninama (kao što je Zoran uradio) ili tačkama, dok decimale odvajamo zarezom. Vreme se kod nas ne razdvaja dvotačkom, kako se često viđa, već tačkom (dakle ne 11:45 nego 11.45).
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #2 у: 09.53 ч. 09.10.2006. »

Koliko mene poznavanje pravopisa služi, pravilo je pisati odvojeno, baš kao što je iznad već rečeno. Takođe postoji pravilo (ili preporuka) da se jednocifreni brojevi u tekstu pišu slovima, a višecifreni brojkama.
Spojeno ispisivanje brojeva se koristi na čekovima u mnooogo zemalja, ne samo u Nemačkoj, pa je i kod nas to svakodnevna praksa, ali to nije zbog nepoznavanja pravopisa, nego kao dodatni vid zaštite od prepravljanja. Prosto, time se sprečava pokušaj ubacivanja bilo čega.
Сачувана
Мирна
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159


« Одговор #3 у: 10.51 ч. 23.10.2006. »

ali to nije zbog nepoznavanja pravopisa, nego kao dodatni vid zaštite od prepravljanja. Prosto, time se sprečava pokušaj ubacivanja bilo čega.
Да, ово је поента. Чак сам негде прочитала (можда код Клајна) да је у овим случајевима изнимно дозвољено писање заједно (по оној народној – нужда закон мења).
Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #4 у: 21.16 ч. 25.10.2006. »

Напишите, руком, двадесет пет хиљада триста осамдесет седам динара, па покушајте да ''уденете'' нешто што ће променити износ од 25 387 дин.
Сачувана
Мирна
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159


« Одговор #5 у: 08.10 ч. 26.10.2006. »

Управо то је био и мој аргумент кад сам први пут чула за то, али они који раде с парама понекад толико инсистирају на томе, да изгледа већ и Правопис (као паметнији) почиње да попушта. Smiley

Ја, иначе, пишем раздвојено, рецимо у уговорима, кад вредност уговора треба да се напише и словима и бројевима.

Али понекад, једноставно, немам живаца да се расправљам с неком службеницом на шалтеру или продавачицом, па пишем како ми она "нареди".
Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #6 у: 16.10 ч. 26.10.2006. »

To sto postoje slucajevi u kojima je nemoguce logicno umetnuti nesto ne znaci da treba zamenariti one gde je to moguce. Ako samo u jednom slucaju moze da se umetne tekst koji menja znacenje, a u ovom slucaju naveden iznos novca, treba preduzeti mere da se to ne moze desiti. Sastavljanje reci, dodavanje nule ispred jednocifrenih brojeva novacnim iznosima, nestavljanje razmaka izmedju brojeva u datumu su takve metode.
Сачувана

Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #7 у: 16.58 ч. 26.10.2006. »

Волео бих да видим тај 1 (један) случај у коме је то могуће.
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #8 у: 13.21 ч. 27.10.2006. »

dvadeset
stodvadeset
glup primer, ali nekada se može ispred dodati kratka reč koja može izmeniti smisao, a jedinicu je tek lako dodati, dovoljno je "mršava".
Zbog toga se potpuno nepravilno dodaje znak jednakosti ili crtica ispred iznosa i broj se podjednako nepravilno ispisuje sastavljeno.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #9 у: 17.15 ч. 27.10.2006. »

Додати нешто испред је могуће, али уметнути било шта између није.
Сачувана
stanko
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
www.ZNANjE.co.yu
Поруке: 10


« Одговор #10 у: 01.52 ч. 08.11.2006. »

Додати нешто испред је могуће, али уметнути било шта између није.


E, izem ti tvrdoglavog čoveka!!!  Huh Roll Eyes

Pa dodaj i sam još nešto ispred, pa će ti (to) ući u sredinu  Wink

I nacrtano:

Na primer, broj 8.020 može vrlo lako da se prepravi ako je napisan kao 8 020 umetanjem, recimo jedinice izmedju osmice i nule, pa se dobije broj 81020.

Isti broj ispisan slovima može da od osam hiljada dvadeset postane osam hiljada sto dvadeset.
Potrebno je samo da razmak bude dovoljno veliki, što se često dogadja u brzom pisanju na šalteru. Ne treba isključiti ni neretko pisanje traženog iznosa i u dva reda zbog dužine i malih obrazaca, a posebno ne treba zaboraviti razne falsifikatore i secikese kojima je to osnovno zanimanje i koji su na tim i takvim stvarima doktorirali.

Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #11 у: 23.03 ч. 17.11.2006. »

А кад се број куца на машини, па има размак само за једно слово?
''Осам хиљада двадесет'', да узмем баш то за пример.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #12 у: 23.58 ч. 17.11.2006. »

Ali ovde se misli na zloupotrebu čekova, uplatnica i sličnog. Teško da će neko uzeti to da popunjava na mašini ili kompjuteru.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #13 у: 16.40 ч. 18.11.2006. »

Станко је у праву, стварно сам тврдоглав.

Мислио сам, као што сам на почетку рекао, да ли је неко негде видео пропис, макар интерну препоруку, да тако треба.
Ја знам да не треба. То је чисто чиновнички манир.
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #14 у: 09.39 ч. 19.11.2006. »

Ma svi znamo da ne treba tako, nemoj da gubiš živce Cheesy
Prosto se ustalilo i tako se radi godinama, čini se ljudima da je tako sigurnije i to je to. Niko ne tvrdi da je pravilno, a verovatno (nadajmo se) nikada neće ni biti.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!