Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
23.54 ч. 01.02.2023. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: порађати (се)  (Прочитано 7359 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #15 у: 11.03 ч. 16.02.2014. »

"поро̀дити, по̀родӣм свр. I. 1. дати живот рођењем, донети на свет, родити (дете). — ....... За девет година шеснаестеро деце породила (Радић Д., РМС).

Ne znam kako je moguće roditi šesnaestoro dece za devet godina. Jedino ako su (skoro) sva nedonoščad. Sad
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #16 у: 11.31 ч. 16.02.2014. »

Близанци, ваљда.. Како год, пример је помало безвезе.. Зашто у речницима не измисле примере, барем понекад, уместо што увек користе примере из литературе инсличниг? Знам да је циљ приказати жив језик, али понекад једноставно нема прикладних примера који су у стању лепо илустровати прсвилну употребу речи. Речник није корпус, па је његова просветна вредност битнија од архивске.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #17 у: 23.24 ч. 16.02.2014. »

Vidiš, blizanci (trojke i četvorke?) mi nisu pali na pamet. Izmišljeno u literaturi ili izmišljeno za određenu trenutnu namenu, mislim da je svejedno. Pitam se koliko li je od tih šesnaestoro (fiktivnih) preživelo. Visoka stopa smrtnosti (male) dece pre samo par vekova ... ne znam ...  Sad

Možda nam danas neke stvari koje su u davna vremena bile normalne izgledaju skoro nemoguće, jer postoji u razvijenom svetu taj trend da se sve manje dece rađa po porodici.

Ali čak i kad probam da odbacim savremene trendove (što mi međutim ne uspeva), meni je nekako žao te žene. Ona je onda bez prestanka bila trudna ili u babinjama, a pritom je sigurno imala da radi na njivi, i bude domaćica kod kuće i majka svojoj deci naravno. Ovo treće podrazumeva da ceo svoj vek provodi u silnim brigama za svoj brojni naraštaj (za njihovu prehranu, bolesti koje vrebaju sa svih strana, da li će se živi i neosakaćeni vratiti iz rata/ratova...)...
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #18 у: 01.09 ч. 17.02.2014. »

Свакако тежак живот. Није било лако нашим бакама.. Sad
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
gorstak-7
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Срђан Хрњак
Струка:
Поруке: 12

« Одговор #19 у: 05.58 ч. 18.02.2014. »

Имам још једно питање, чисто да будем сигуран да сам добро схватио.  Реченица: "Дете се породило (порађало). " може да има два значења.  Дете може да буде новорођенче, а може да буде и породиља, коју родитељи и ближа родбина од милоште зову дете.  Да ли је у оба облика ова реченица исправна и прихватљива? Дакле, без говора о утицају треће особе, лекара, бабице или неког другог.
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #20 у: 12.28 ч. 18.02.2014. »

Да, то је сасвим исправно. Наравно, кад се ради о коришћењу назива 'дете' од милоште, можда би било добро додати 'ми', чиме се указује на присност. Значи 'дете ми/јој се породило'. Наравно, то је више ствар стила и избора, па нема везе са вашим питањем.
« Задњи пут промењено: 21.26 ч. 18.02.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
gorstak-7
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Срђан Хрњак
Струка:
Поруке: 12

« Одговор #21 у: 21.10 ч. 18.02.2014. »

Ово се подразумева, али свеједно да напишем, захваљујем свима на помоћи! :)
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #22 у: 21.26 ч. 18.02.2014. »

Нема на чему : )
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!