Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Клуб обожаваоца/обожавалаца
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.40 ч. 27.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Клуб обожаваоца/обожавалаца  (Прочитано 11381 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
mt
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 287



« у: 20.45 ч. 30.11.2008. »

Која од ове две речи је правилно употребљена?
клуб ОБОЖАВАОЦА/ОБОЖАВАЛАЦА

Због прелаза Л у О...
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #1 у: 21.44 ч. 30.11.2008. »

   Пази, ако клуб има само једног члана, може да стоји и „обожаваоца“.
   То са О је у номинативу множине - обожаваоци. Генитив множине је обожаваЛАЦА, као и у другим случајевима. Постоји већ пар (не само мојих) шиштања по питању тих -оцева и -лаца.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #2 у: 22.44 ч. 30.11.2008. »

Soške je baš zgodno primetila: ako klub ima samo jednog obožavatelja, samo onda može biti „klub obožavaoca“. Smiley Inače je svakako „klub obožavalaca“ jedino pravilno.
Сачувана
mt
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 287



« Одговор #3 у: 13.20 ч. 01.12.2008. »

Хвала!
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #4 у: 15.16 ч. 01.12.2008. »

Поткрао нам се један логички парадокс: клуб је по дефиницији "организовано удружење", "друштво", "организација" (овако је клуб и дефинисан у КШ Речнику страних речи), па самим тим не може да постоји клуб са само једним обожаваоцем! Један обожавалац је један обожавалац (али није клуб), а тек два обожаваоца (или више њих) могу да чине клуб.
Дакле, исправно је само клуб обожавалаца (и логички и правописно), а клуб обожаваоца је ипак, само једна натегнута језичка конструкција. Cool

П.С. Не спорим да се може појавити неко ко ће, штоса ради,  основати клуб и бити једини члан тог клуба (а можда је могућ и клуб без чланова;D), али, питање је постојања смисла у свему томе. Cool
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #5 у: 16.28 ч. 01.12.2008. »

   Види (кад сам већ почела да буквалишем), може неки обожавалац да има омиљени клуб или да буде члан неког клуба (обожацалаца или другачијих истомишљеника), па да постоји нешто што је клуб обожаваоца Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!