Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.58 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 7
  Штампај  
Аутор Тема: brojanica  (Прочитано 97994 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« у: 00.40 ч. 02.12.2008. »

Postavljam ovu temu jer mi deluje da je nosenje brojanice sve vise popularno u nasem narodu . Buduci da ne zivim u Srbiji vec dugo vremena, interesuje me kada je lansirana ova nova vrsta pomodarstva . Sto se mene tice, poklonjena mi je jedna pre nekoliko meseci i od tada ne prestajem da ih primecujem na ljudima sa naseg podneblja .

Za mene je od uvek taj predmet bio vezan za mantru u nekim religijama kao budizam,hinduizam ili islam . Bejah vrlo iznenadjen kada mi rekose da se isto tako koristi i u nasoj, pravoslavnoj religiji kod monaha .
 
Jedna stvar je sigurna : veoma mi se dopada kao ukrasni predmet, da ne kazem nakit (ja se nikada nisam kitio ogrlicama i narukvicama), i odlicno je sredstvo prepoznavanja nasih ljudi u dijaspori.

Nesto unutar mene mi govori da je brojanica nasla mesto u domacoj kulturi ....
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 01.35 ч. 02.12.2008. »

Ja bolje da ne govorim šta mislim o pomami kićenja što šarenijim brojanicama i mestu koje su one pronašle u domaćoj nazovi kulturi.

To ide u isti koš sa onim zlatnim i srebrnim krstačama koje su, izgleda, takođe našle zgodno mesto na grudima suvremenog Srbina.

Tako to izgleda kada se zlatna djeca socijalizma odjednom dosete majke Crkve i njezine spasilačke religije, pa kao da sada time mahnitim megalomanstvom pokušavaju nadoknaditi sve one uludo utrošene ateističke decenije. Valjda će tako više milosti božije imati. Ah, to me podseti na jedan Simovićev stih. Smiley
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #2 у: 08.12 ч. 02.12.2008. »

Ova sto mi bese poklonjena je crne boje i dosta neutralna, a vidjao sam u drugih te sarene o kojima ti govoris.
Dakle ja govorim o ovoj mojoj koja ima vise sentimentalnu nego religijsku vrednost jer sam agnostik po prirodi.

Ali buduci da sam video profil ovih nekoliko ljudi (Srbenda nacionalista), jasan mi je tvoj stav .
 Ovaj jedan momak ima dugacak, negovan nokat na oba mala prsta, nesto sto nisam video vec decenijama ali se secam da je to nekada bio u modi kod onih mangupa sa sela  Grin Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 14.05 ч. 02.12.2008. »

Ja nisam imala pojma o tom novokomponovanom običaju... A jes vala seljački, kao i ti nokti na malom prstu... Cheesy

S druge strane, apsolutno se slažem s Đorđem u vezi sa tim naprasnim pobožništvom našega naroda... Čvrsto verujem da polovina onih koji su devedesetih godina počeli da slave slave, to rade iz fazona, a ne iz iskrenog verskog osećanja...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 20.04 ч. 02.12.2008. »

Богме, слава и црква имају везе једно с другим колико „баба и скејтборд“ једно с другим, мада је тачно да су се многи одлучили у скорије време за слављење славе из „напрасних верских побуда“ и „блискости са црквом“. Као диван симбол те оданости служе не само бројанице, већ и од истог материјала и истом техником плетене крстаче позамашних димензија... Треба то видети. Мхм, кад их већ поменусте, — одувек сам „обожавао“ те са негованим ноктом на малом прсту... Делује ми као оруђе за ископавање „блага“ сакривеног у мрачним дубинама...

Уклапају се некако ова два поменута.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 20.09 ч. 02.12.2008. »

Kad smo vec kod noktiju, primetila sam da je to obavezan deo imidza ovih ovde Kineza (ne znam da li isto vazi i za one u Srbiji)...

A sto se krstaca tice, mislim da je odlika pravog hriscanina upravo suprotno — diskretan simbol vere (dakle mali, ne veliki) pritisnut na srce (dakle ispod kosulje, na srcu, odmah do tela, ne izbacen napolje da ga svi vide)... Medjutim, skromnost, koju je Hrist propovedao, izgleda da je zaboravljena odavno i medju vernicima i u samoj crkvi...

Ja se ponekad zapitam, kako je moguce da ljudsko bice uspe da ama bas svaku lepu i dobru stvar toliko izvitoperi i pokvari, da se vise ne moze prepoznati ono izvorno sto je u pocetku bilo?
Сачувана
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #6 у: 13.51 ч. 03.12.2008. »

hehe, niste videli najnoviju modu u dizajnu brojanica: umesto cvorica, koriste se... pa nisam siguran, nesto kao da uzmete grancicu precnika 1cm ili malo manje i presecete poprecno na kolutove, na svakom kolutu imate minijaturnu sliku nekog sveca i sve je to zaliveno u lak, kolutovi su probuseni i nanizani i tako je napravljena "brojanica".

preduzetnicki inovativni duh nema granica Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 14.10 ч. 03.12.2008. »

Ух, каква кичерица...  Grin
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #8 у: 14.25 ч. 03.12.2008. »

Вала баш! Следећи корак ове „привржености цркви“ ће вероватно бити тај, да ће и на маскенбале неко долазити заодевен у св. Ђорђа, бојим се...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 15.03 ч. 03.12.2008. »

Вала баш! Следећи корак ове „привржености цркви“ ће вероватно бити тај, да ће и на маскенбале неко долазити заодевен у св. Ђорђа, бојим се...

E, a meni je to bas super... Pa maskembal i trazi uprvo to — krajnosti... Cheesy


PS:MaskeMbal ili MaskeNbal? Huh
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 18.12 ч. 03.12.2008. »

Претпостављам да је немачка етимологија, па реч гласи са Н: маскенбал.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 19.03 ч. 03.12.2008. »

U pravu si. Sad videh u RMS.
Сачувана
duk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 39


« Одговор #12 у: 17.57 ч. 09.01.2009. »

Prave brojanice su crne boje, to što se danas prodaju na pijaci u svim duginim bojama, pet komata za tri dindži, nikako ne znači da svi ljudi slave slavu jer je to moderno, niti da svi veruju u Boga jer je moderno.  Ne možete generalizovati sve zbog nekolicine drastičnih primeraka.  Ljudi su krišom obeležavali slavu(ne slavili u kafani, kao što neki danas rade, već obeležavali) i u ona, što neko reče ateistička vremena, koja su bila sve samo ne ateistička(neki vladika je držao govor otome, ne sećam se koji).  Čak su i deca krštena. 
Druga stvar je što danas svako gleda da što bolje iskoristi svoj položaj, pa čak i sveštenici(čast izuzecima).
A te velike brojanice za "oko vrata" ljudi nose možda ne da bi se hvalili nego da bi prkosili ovom svetu poremećenih vrednosti.  :)
Сачувана

Pokušaj ponovo.
Jovana_NS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 27



« Одговор #13 у: 11.50 ч. 11.01.2009. »

Ја знам дана свакој бројаници (треба) да има 33 чворића :)
Сачувана

directed by: Jovana :D
duk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 39


« Одговор #14 у: 21.52 ч. 11.01.2009. »

. . . axa. . . i ako se doda 633, dobije se 666. . .  :)
"Okovratne brojanice" imaju daleko više.  Kako se u tom sličaju broj čvorića odnosi na Isusove godine?
Сачувана

Pokušaj ponovo.
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!