Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.54 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Штампај  
Аутор Тема: brojanica  (Прочитано 97597 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #45 у: 00.41 ч. 17.01.2009. »

Зар у животу твоје породице мора да постоји нешто што се зове слава да бисте се окупили? Мислим, ако не поштујеш ни један једини обичај који иде уз догађај који се зове слава, зашто га зовеш слава? Зашто ти је толико битно да се то зове слава и да окупљање буде баш на дан славе твоје породице?

Ovo ću odvojeno. Slavu sam, dakle, već rođenjem u svojoj porodici dobio kao već određen porodični praznik. Ja sam ga, u skladu s onim što rekoh u poruci iznad, korigovao dotle dok mi nije bio potaman, ali sam ga sačuvao jer mi odgovara ideja postojanja porodičnog praznika, i zato mi je bitna — nije bitno koga dana, ali kad već imam ovaj dan, zašto da ne?

A zovem je „slavom“ zato što se tako već zove u ovom jeziku kojim se koristim. Wink


Али, зашто се то онда не би звало "породични дан" или "Божовића дан", зашто слава, кад нема ни колача, ни свеће, ни жита, нити било чега другог по чему би се препознала једна слава?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #46 у: 00.52 ч. 17.01.2009. »

Заправо, мислим да Христ никад није ни имао на памети стварање цркве као институције, с обзиром да је говорио да се бог налази у сваком од нас, и у свуда око нас...

Pa sad, ipak ima ona igra reči: „Ti ćeš, Petre, biti kamen na kome...“; ali svakako ne možemo znati je li to Isus zaista rekao. Smiley

Bogumili su u srednjem veku tako odbacivali crkvene institucije, verujući da se bog nalazi svuda — molili su se na livadama, pod drvetom, na gradskom trgu, gde su se zatekli, a nisu imali crkava ni manastira.

Али, зашто се то онда не би звало "породични дан" или "Божовића дан", зашто слава?

Zato što se „slavom“ zove u ovom jeziku porodični praznik, koji kod mene jeste nakosutra i jeste Jovanjdan, a ne zove se drugačije i ne mogu mu ja izmisliti ime. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #47 у: 00.55 ч. 17.01.2009. »

Zato što se „slavom“ zove u ovom jeziku porodični praznik, koji kod mene jeste nakosutra i jeste Jovanjdan, a ne zove se drugačije i ne mogu mu ja izmisliti ime. Smiley

А што не би могло? Мислим, ако си анархиста, па буди онда до краја... Или ти је ипак стало до одржања неких традиција, па макар то било и на неки само теби својствен начин? Wink


Bogumili su u srednjem veku tako odbacivali crkvene institucije, verujući da se bog nalazi svuda — molili su se na livadama, pod drvetom, na gradskom trgu, gde su se zatekli, a nisu imali crkava ni manastira.

Па зато их је званична црква и таманила (као и албижане), јер су они управо доказивали да црква као институција није уопште потребна. И сам Христ се молио где је стизао и није имао никакав храм где би ишао да посети свог оца...
« Задњи пут промењено: 00.58 ч. 17.01.2009. од Brunichild » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #48 у: 00.59 ч. 17.01.2009. »

Ti bi baš da me doćeraš do duvara? Cheesy

Jeste mi stalo do očuvanja tradicije koja je lepa i korisna, kao što je okupljanje moje porodice na Jovanjdan, ali nije mi stalo do očuvanja neke druge tradicije koja se izobičajila i nema jasnog razloga zašto bi se i dalje čuvala, kao što je npr. žrtvovanje ovna kad se gradi kuća i uziđivanje u temelje — evo moja kuća stoji već decenijama na svom mestu iako nema uzidanog jagnjeta u temeljima (da kucnem u drvo Cheesy).
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #49 у: 01.03 ч. 17.01.2009. »

Ti bi baš da me doćeraš do duvara? Cheesy

Jeste mi stalo do očuvanja tradicije koja je lepa i korisna, kao što je okupljanje moje porodice na Jovanjdan, ali nije mi stalo do očuvanja neke druge tradicije koja se izobičajila i nema jasnog razloga zašto bi se i dalje čuvala, kao što je npr. žrtvovanje ovna kad se gradi kuća i uziđivanje u temelje — evo moja kuća stoji već decenijama na svom mestu iako nema uzidanog jagnjeta u temeljima (da kucnem u drvo Cheesy).


Ћути, добро је да нема живијех ђевојака, а овце нису битне... Smiley

Шалим се ја с тобом мало, а мало се и инатим, јер знам да се ти нећеш љутити, нити ме погрешно схватити... Wink

Схватила сам ја тебе, мислила сам да је то до сад било јасно, ако није, извињавам се...

Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #50 у: 01.09 ч. 17.01.2009. »

Znam ja da se ti šališ i inatiš, zato se i ja pomalo šaluckam. Wink

Do dana današnjeg mnogi Ere kada grade kuće uziđuju jagnjad ili ovnove u temelje ne bi li se kuća održala. I to je tradicija koju su nasledili od svojih predaka već mnogo stoleća unazad, ali pobogu, što je mnogo, mnogo je.

Dobro je da barem nema živih đevojaka ili blizanaca Stoje i Stojana, to si dobro rekla... Samo bi još to falilo. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #51 у: 01.17 ч. 17.01.2009. »

Пази, таки да кажемо дивљачки и примитивни обичаји треба да се искорењују. Овде имам прилике да се згражавам над гомилом сличних обичаја, јер људска машта кад је у питању малтретирање животиња у циљу сопствене забаве која се лицемерски назива традиција је неограничено. Барем су деведесетих година забранили оно ужасно бацање козе са звоника, међутим, бикови овде пролазе ко боси по трњу, где је корида само врхунац суровости. Свако шпанско село има неки само себи својствен начин иживљавања над биковима, почев од паљења рогова до јурцања по доковима и терања бикова да скачу у море, до организовања правог сафарија на бикове са копљима да би на крају онај који га је докусурио имао ту част да му одсече мушкост и понесе кући као невиђени трофеј... Тако да, драги мој Жорже, МИ (!) Срби Wink имамо још и доста благе обичаје у односу на друге...
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #52 у: 14.13 ч. 17.01.2009. »

Ја искрено и даље мислим да такви људи нису прави и искрени верници, као што такође врло оштро раздвајам веру и цркву. За мене су то две сасвим различите ствари и мислим да данас не постоји хришћанска црква која се чврсто држи изворног Христовог учења, већ га је свака изврнула онако како њој то највише иде у корист... Заправо, мислим да Христ никад није ни имао на памети стварање цркве као институције, с обзиром да је говорио да се бог налази у сваком од нас, и у свуда око нас... Ал, добро, то је већ нека друга прича...
Морам мало у офтопик. Ово ми звучи мало источњачки. Јеси ли сигурна да је Христос баш тако говорио?
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #53 у: 14.16 ч. 17.01.2009. »

Ја искрено и даље мислим да такви људи нису прави и искрени верници, као што такође врло оштро раздвајам веру и цркву. За мене су то две сасвим различите ствари и мислим да данас не постоји хришћанска црква која се чврсто држи изворног Христовог учења, већ га је свака изврнула онако како њој то највише иде у корист... Заправо, мислим да Христ никад није ни имао на памети стварање цркве као институције, с обзиром да је говорио да се бог налази у сваком од нас, и у свуда око нас... Ал, добро, то је већ нека друга прича...
Морам мало у офтопик. Ово ми звучи мало источњачки. Јеси ли сигурна да је Христос баш тако говорио?
Да, колико се ја сећам кад сам читала Библију. Покушаћу да нађем цитат, ал не могу сад. Обећавам током викенда, сигурно.
Сачувана
duk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 39


« Одговор #54 у: 18.12 ч. 18.01.2009. »

Ja se ne slažem sa ĐorđETOM za ono "ja i mi", jer upotreba "ja" umesto "mi" vodi raspadu svakog oblika društvenih grupa, što bi u budućnosti dovelo do najgoreg mogućeg oblika anarhije, jer će ljudi misliti samo na sopstvenu egzistenciju. Ali čak i tada, pojedinci će imati sklonosti za pripadnost grupi.

Slažem se da crkva ne treba da bude "privredna ustanova", koja će izrabljivati sopstveni narod, ali mislim još i da crkva treba da postoji kao spomenik koji govori o kulturnoj istoriji našeg naroda, ali i nas koji danas živimo.
I još da odgovorim za sveštenike, iako me niko ništa nije pitao. Sveštenik je čovek kao i svaki drugi, ali njegov je posao da u određeno vreme prisustvuje određenom obredu, gde će simbolisati Boga(ovo je veoma važno), i za tako nešto nikako ne sme da traži novac, već mu se, shodno obićaju, da koliko se ima.
Ono što današnji sveštenici(ne svi) rade je blago rečeno katastrofa. Sveštenik u mom komšiluku švercuje automobile, a trenutno vozi Audi A6, ali to ne treba da zanima ni mene, niti bilo koga drugog, dok god on radi posao sveštenika kako treba i ne pravi cirkus od obreda. Smiley
Сачувана

Pokušaj ponovo.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #55 у: 20.55 ч. 18.01.2009. »

Ja se ne slažem sa ĐorđETOM za ono "ja i mi", jer upotreba "ja" umesto "mi" vodi raspadu svakog oblika društvenih grupa, što bi u budućnosti dovelo do najgoreg mogućeg oblika anarhije, jer će ljudi misliti samo na sopstvenu egzistenciju. Ali čak i tada, pojedinci će imati sklonosti za pripadnost grupi.

A ja se plašim one druge strane medalje, kada zamišljeno „mi“, iza koga se krijemo i pomoću koga se pravdamo, stalno i isključivo umesto realnog „ja“, dovede do potpunog i najgoreg mogućeg nestanka ikakve individualnosti i scenarija neobično sličnog onome koji je Orwell zamislio u Hiljadu devetsto osamdeset četvrtoj, ili onome koji Camusov Meursault proživljava na svome suđenju u Strancu (zato što mu je, eto, bilo vrućina, ali zaboga, on nema pravo da mu bude vrućina i da ga nešto tako individualno spreči da se povinuje pravilima grupe i društva), ili onome čije smo neke čari mogli ranije i odista iskusiti gradeći svoj suncem obasjani put ka komunizmu.

Pomenu Brunhilda kako je čovek gregarno biće. U kakvom god uređenju se nalazio (od jedne totalitarističke krajnosti do druge anarhističke), uvek će imati saosećanja i ljubavi za svoje roditelje, svoju braću i sestre, svoje ljubavnike, svoju decu, svoje prijatelje i druge bližnje, čak i za nepoznatog prolaznika na ulici koji se oklizne i padne, pa priđeš da mu pomogneš. To je u prirodi čoveka i nema nikakve veze sa društvenim uređenjem, zato je anarhija i moguća, jer će ljudi pronaći i u njoj svoj prirodan red i poredak a ne neki nametnut odozgo. Onih koji misle samo na sopstvenu egzistenciju ima i sada i imalo ih je vazda, pa to ne znači da se zbog toga nalazimo u nekom najgorem mogućem obliku organizacije.

Govoriš tako kao da je raspad društvenih grupa strašna stvar, smak sveta. Smiley Kao da ne možemo da živimo i da se snađemo ako nismo u grupi, ako nemamo neke „svoje“ da se sa njima držimo zajedno braneći se od „tuđih“. To je ono imaginarno „mi“ u kome se skrivamo, ali u kome i nestajemo kao pojedinci, i koje nam može često ozbiljno i opasno zamutiti mišljenje i prosuđivanje. (Čega smo, uostalom, takođe bili svedoci pre desetak i petnaestak godina, a što, nažalost, proživljavamo i upravo sada, kada nama pomoću jednoga takvoga „mi, naši“ i jednoga takvoga „oni, tuđi“ ponovo strahovito manipulišu u vezi sa južnom nam pokrajinom, tako da izlazimo na ulice, divljamo i lomimo, mrzeći neke ljude koje nikada u životu nismo niti videli niti upoznali, pa da onda možda i imamo nekoga razloga za mržnju — a mrzimo ih samo zato što su „oni“, zato što nisu u našoj grupi i, zamislite, nisu „mi“.)
Сачувана
duk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 39


« Одговор #56 у: 23.18 ч. 18.01.2009. »

A možda ih mrzimo zato što su nam pobili porodicu, preorali grobna mesta naših predaka, i na tom mestu napravili kockarnicu, ili park. Možda ih mrzimo zato što se njihove žrtve dižu u nebesa, a naše niko ne pominje. Možda ih mrzimo zato što su nam uzeli ono za šta su naši roditelji i njihovi roditelji od usta odvajali da bi kupili i obezbedili nas. Možda ih mrzimo zato što se oni sada baškare u stanovima naših bližnjih, koji sada nemaju gde da žive, a koje ni sopstveni narod ne prihvata, jer oni su, pobogu "Kosovari".
E pa, mrzećemo ih, i ne samo njih, sve dok bude bio svako za sebe i dok se svaki pojedinac bude pravio pametan, a ustvari blage veze nema ni šta ga je snašlo, ni kako treba da reaguje.

I jako je loša stvar što je politika ušla u svaki segment života.

Anarhija je ustvari režim u kome svaki pojedinac funkcioniše po moralnim pravilima, i sam sebe kontroliše. Samim tim, to je savršen režim, ALI baš zbog toga ne postoji, jer pojedinac ne ume da funkcioniše normalno, a da ne ugrožava druge. To je duboko usađeno u svest našeg naroda, i ne možeš to da promeniš preko noći, jer ljudi jednostavno ne znaju šta da rade, šta smeju, a šta ne.

I "ja" i "mi" mora da postoji, jer je svaki čovek drugačiji i neponovljiv, ali i pored toga, mora da bude pripadnik grupe, i celog života teži da se što bolje uklopi u grupu, ali i zadrži svoj identitet. Treba pronaći balans između ta dva.
Baš sam pisao o ovoj temi, ako ste zainteresovani, mogu da se potrudim da prekucam tekst. Smiley
Сачувана

Pokušaj ponovo.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #57 у: 00.41 ч. 19.01.2009. »

„Oni“ su naudili „nama“. Svi su „oni“ naudili svima „nama“? Meni nisu. Moju porodicu, bogu hvala, niko nije dirao. Grobove mojih predaka niko nije orao. Meni niko ništa nije otuđio. Niko se ne baškari u mome stanu a da ja nemam gde da živim. I nemam razloga nikoga da mrzim.

Kome nesretniku je neki podao čovek naneo takvih zala, bilo koji i na bilo komu mestu, taj nesretnik verovatno ima razloga da mrzi toga zlobnika. (Ako je neki Albanac nekom Srbinu to uradio, jesu li svi Albanci zato krivi a svi Srbi žrtve? I obratno. Pa i ako Srbi već iz nekog njihovog razloga mrze, moraju li svi Srbi da mrze? I zašto, kao da su nekakva primitivna plemenska zajednica koja prezirno pamti i sveti se? Svi za jednog, jedan za sve? Ko nije s nama, on je protiv nas? Neka crknu dušmani?)

Pa zašto se onda i oni Srbi koji nemaju nikakve blage veze sa tim zverstvima opet pobuđuju najodvratnijom vrstom manipulacije da mrze sve odreda kosovske Albance? Muslimane? Hrvate? Jevreje zato što su Jevreji?! Crnogorce zato što nisu Srbi?! Ameriku zato što nije Rusija?! Strašno, odvratno, beskrupulozno, i slutim da o tome ti i ja imamo sasvim različita gledišta i ne želim o tome da pričam — jalovo je, glupo i beskorisno, i truje ovaj forum.

I „ja“ i „mi“ treba da postoji, i dobro si primetio kako valja pronaći ravnotežu. Ali, ne valja kada ijedno od tih dvaju odnese prevagu. Ja sam ubeđen kako anarhija može i treba da postoji, i verujem da svaki čovek ume i može da funkcioniše normalno i moralno, ne ugrožavajući druge, te da nam stoga nikakva kontrola niti represija nije potrebna, gnušam je se. Verujem u čoveka i zato sam anarhista. Smiley
Сачувана
Waigani
Гост
« Одговор #58 у: 02.22 ч. 20.01.2009. »

Da ima neukusa sa religijoznim predmetima,ali to je na pojedncima.
Licno  mislim da sem monha ,kod Srba niko nije nosijo i upotrebljavao brojanice,sada nose ne jednu nego vishe,chak sam vidjela i neke na prstima.
U Dijaspora mozda jei neki sada simbol da se Srbi medjusobno jave jedni drugima,da se prepoznaju.
Mada sam vjernik,mogu reci da mi nishta ne smijeta,ko shta kaci na sebe,pa makar nosili i Krst,veci od Vladika.
Shta mi ide na zivce su osobe,koje namecu citiranjem Svijetaca,komadovanjem o licnom ponashanje
tu dvolicnost ne podnosim,licemjerja sam sita.
Сачувана
bukuroshe
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
***
Име и презиме:

Струка:
Поруке: 192


« Одговор #59 у: 10.13 ч. 20.01.2009. »

Pročitah sad na drugoj temi citat koji me podsjetio na ovu dikusiju

"Иако је на овом свету већ провео више од тридесет година, Јаков се стално изнова ишчуђавао како велики број Јевреја поштује само једну половину Торе. Они исти људи који су се строго придржавали небитних обреда и обичаја, чак изричито и ненаведених у Талмуду, оглушавали су се без размишљања о најсветије законе, чак и о Десет заповести. Настојали су да буду снисходљиви према богу, али не и према човеку; но, зар је човекова снисходљивост потребна богу? Шта ваљан отац тражи од своје деце сем да једни другима не  чине зло - Јаков уздахну. Било је то попут вапаја пророка. Можда због тога Месија није дошао."

Исак Башевис Сингер, Роб
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!