Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.47 ч. 07.06.2020. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 6 7 [8]
  Штампај  
Аутор Тема: од болесна/болесног краља  (Прочитано 31979 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #105 у: 23.10 ч. 22.12.2008. »

Pa i zašto da ne, u stvari. Imam poznanicu u Trsteniku koju bih voleo da vidim, naravno tu si i ti, a ni večeri poezije ne zvuče loše. Smiley

Mene je, zapravo, malčice odgovorila bojazan da će to biti previše patetično za moj ukus, sa sve Jefimijom, „ćerkom gospodara Drame i ženom despota Uglješe“, stihovima nabijenim snažnim rodoljubivim emocijama, pa još u porti manastira... Iako su me ubeđivali da i nije sasvim tako klišeirano.

Pa nije mi baš ni blizu, niti ikad idem na tu stranu, ali nije ni neizvodljivo. Mogao bih sebi priuštiti i jednu takvu dijalekatsku ekskurzijicu u dubine kosovsko-resavskoga dijalekta. Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #106 у: 22.55 ч. 23.12.2008. »

Надам се да нисам „мањи Србин“ јер волим да кажем „црпка“, „спремник“, „земљопис“, „повест“ и тако даље, пошто све ове речи налазимо у РМС, а волим да их користим и користићу их надаље, јер ми је посве мука од, бићу вулгаран, го**аве спрске политике: „Туђе го**о мање смрди!“, па је овде сматра „српскијим“ „пумпа“, „резервоар“, „географија“, „историја“ и сл., а још мање ми пада на памет да се „исправљам“ да бих био добар Србин користећи потоње усвојенице. Још ми није јасно како се и поред српске речи „пацер“ усталила енглеска „аутсајдер“, али се за то опет може кривити го**ава политика Срба да прихватају све што је страно, поготово енглеско у последње време, и газе свој језик као последње го**о а са друге стране се диче својим „богатством језика“ и „флексибилношћу“, па „ослушкују средину“ како говори и „према томе формирају нормативни језик“: „фан“, „официјелно“ и други много гори и глупљи примери.
« Задњи пут промењено: 23.17 ч. 23.12.2008. од Мирослав » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #107 у: 23.12 ч. 23.12.2008. »

Pacer nije srpska reč, nemačkog je porekla, a RMS kaže da označava neznalicu i šeptrlju, nije baš isto kao autsajder. Ali potpuno se slažem da u principu nema svrhe gomilati strane reči za isto značenje, a posebno kad smo već jednu pozajmljenicu odavno usvojili. Meni je zemljopis mnogo lepše od geografije, a povest mi je već nekako poetičnije, za posebnu upotrebu: bilo bi tako prozaično čitati Sentimentalnu istoriju Britanskog carstva. Cheesy
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #108 у: 23.14 ч. 23.12.2008. »

Molim te, Miki, nemoj da psuješ, nije lepo to čitati, važi? Sad

Nama se možda to usvajanje tuđica ne sviđa, nekome se možda ipak sviđa. Bitno je, međutim, to što je naša jezička „politika“ takva da, iako se usvajaju nove tuđice, druge starije reči svejedno ostaju, i rečnici ih beleže, pa svako može govoriti kako mu volja, „spremnik“ ili „rezervoar“ i dr. Jer, kako će ko govoriti i hoće li se ispraviti ako ne kaže onako kako bi voleo da kaže, sasvim je individualna stvar. Nekakva opšta „jezička politika“ očituje se iz rečnikâ, normativnih priručnika i drugih ćitaba, a ne iz jezika pojedinih ljudi i sredina.  Wink

No ipak, neke od takvih reči i kod nas imaju u rečnicima oznaku arhaizma ili kroatizma, jer su se danas izobičajile, pa ih je možda ipak bolje upotrebljavati u nekom knjiškom, poetičnom ili retoričkom stilu, nego u svakodnevnom književnom jeziku.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 6 7 [8]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!