Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.39 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Штампај  
Аутор Тема: од болесна/болесног краља  (Прочитано 45572 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #75 у: 09.22 ч. 17.12.2008. »

I nije razlog za čuđenje — ona sama ne želi da govori „izvještaj“ nego „izvješće“ jer je tako danas „moderno“, pa koriguje svoj dotadašnji govor u skladu s onim što želi i oseća.
Неће бити. Она не коригује свој говор у складу са оним што жели и осећа, него напротив, у складу са оним што мора.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #76 у: 12.22 ч. 17.12.2008. »

Или, да не будемо тако искључиви: не мора, али би било пожељно, јер у супротном   . . . Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #77 у: 20.36 ч. 17.12.2008. »

Uopšte ne mora, rječnici hrvatskoga jezika navode i „izvještaj“ i „izvješće“, što je neobično snažan argument u ovakvoj vrsti rasprave. A koji je tvoj protuargument da se „izvještaj“ naprosto mora korigovati?

Šta bude, u stvari, u suprotnom? Hoće li je novčano kazniti? Krivično goniti, zatvoriti u kazneno-popravni zavod? Ucjenjivati, prijetiti joj, oduzeti joj... život? Prava i slobode? Imovinu, posao, ugled...? Huh
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #78 у: 20.44 ч. 17.12.2008. »

Pa Djole, nece je obesiti, ali pretpostavljam da ce je smatrati manje patriotom, a a patriotizam se u 'Rvatskoj malkice ozbiljnije shvata nego ovde kod nas (mislim, tamo kod nas jer ja nisam tamo s vama Smiley). Verovatno su na to mislili Zoran i Delija...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #79 у: 21.00 ч. 17.12.2008. »

Uopšte ne mora, rječnici hrvatskoga jezika navode i „izvještaj“ i „izvješće“, što je neobično snažan argument u ovakvoj vrsti rasprave.

За њу то неће бити никакав аргумент. Да се кладимо?
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #80 у: 23.40 ч. 17.12.2008. »

У Великом Анићу пише:

izvještaj v. izvješće.

С тим да је одредница извјешће у Речнику пре одреднице извјештај и да је прописно дефинисана. А у поговору Рјечника нисам успео да пронађем објашњење за оно в. осим да значи види.

У Хрватском енциклопедијском рјечнику извјешће је наведено у оквиру главне одреднице извијестити и дата је дефиниција за извјешће, а извјештај је наведен послије одреднице извјешће (али у истом "грозду") и поред њега стоји усп. извјешће.

Дакле, можда се извјешће и извјештај у угледним речницима и међу угледним и озбиљним лингвистима и третирају као равноправне, али, послушајте мало званичне хрватске медије па ћете се моћи уверити да је извјешће ипак мало равноправније. Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #81 у: 22.46 ч. 18.12.2008. »

Дакле, можда се извјешће и извјештај у угледним речницима и међу угледним и озбиљним лингвистима и третирају као равноправне, али, послушајте мало званичне хрватске медије па ћете се моћи уверити да је извјешће ипак мало равноправније.

Tačno, jeste običnije. Pa zašto je onda čudno to što se ova žena ispravila? Čudno, strašno, neobično, šta je već. Samo sledi „jezičku modu“, tj. jezik svoje sredine u svome vremenu, a to svi čine.

Jedini razlog što se vi sablažnjavate nad njenom ispravkom jeste taj što biste vi rekli „izveštaj“ i što vama to nije čudno. A sad što bi neko drugi radije rekao „izvješće“, pa i kad kaže „izvještaj“ ispravi se, to postaje toliko neobično neobično da neobično debelo skrećemo sa teme ne bismo li se tako neobično veselo iščuđavali tome toliko neobično neobičnom.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #82 у: 23.28 ч. 18.12.2008. »

Цитат
Tačno, jeste običnije. Pa zašto je onda čudno to što se ova žena ispravila? Čudno, strašno, neobično, šta je već. Samo sledi „jezičku modu“, tj. jezik svoje sredine u svome vremenu, a to svi čine.

Ђорђе, уопште се не чудимо нити саблажњавамо. Само покушавамо да опишемо атмосферу у Хрватској.
Не знам зашто користиш реч ''мода'', када је реч о нечем другом.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #83 у: 23.58 ч. 18.12.2008. »

Vi opisujete atmosferu u Hrvatskoj kao da na svakom ćošku stoji jedan orwellovski „telescreen“, pa se svačija riječ bilježi, ne bi li se oni koji ne govore onako kako je poželjno prema pravilima nekog istog takvog orwellovskog „Newspeaka“, novogovora, kakvim smatrate hrvatski jezik, odmah odstranili iz društva, kao u „1984“.

A radi se o tome što se neko ispravio kada je, umesto češće i običnije u svojoj sredini, rekao reč kojom se verovatno ranije služio, a ne želi da odudara od jezika sredine pa se zato ispravlja. Takva atmosfera valjda postoji svugde i u svakom jeziku, zašto je onda u Hrvatskoj posebno zanimljiva?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #84 у: 10.11 ч. 19.12.2008. »

Hhehe... Djole, pa nije bas da je Hrvatska kao 1984... Mislim, ne znam, al bih jako volela da nije tako. Ja vise mislim da je ta samokontrola autoinicijativna... Iako mislim da mozda Delija i Zoran malko preteruju takodje mislim da ipak nije da su u totalnoj zabludi...
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #85 у: 13.39 ч. 19.12.2008. »

Па, јес' да се можда мало претерује (али то сам и констатовао у једном од претходних постова), али, ја бих ипак нагласио да се Ђорђов и мој стави суштински разликују у томе што он сматра да је реч о "језичкој моди" као последици реализовања хрватске тежње ка "неовисности", док ја сматрам да је реч о једном пажљиво испланираној и пажљиво спроведеној инструментализацији језика у процесу стицања самосталности и стварања независне хрватске државе. И још сам нагласио - ако, ако, и треба тако. Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #86 у: 13.44 ч. 19.12.2008. »

Ђорђов? Ццццц... Делија, постао си много брзоплет... Smiley

Ја верујем да је тај процес који ти описујеш, постојао, али верујем да је од ономад доста ослабио, с обзиром да је циљ постигнут, према томе средство (инструментализација језика као средство у постизању независности) је постало сувишно... Уосталом, ниси ли ти сам говорио како тежња за пошто пото разликовањем од српског, карактеристична за почетак деведесетих, сад више није толико јака, ако се није и потпуно изгубила (причасмо о томе у некој другој теми...)...
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #87 у: 14.46 ч. 19.12.2008. »

Ослабио је процес ковања нових речи, али је оно фамозно "одржавање постојећих разлика" између српског и хрватског још увек прилично витално и без било икаквог знака слабљења. Наравно, ово је лични утисак и сигурно се многи форумаш неће сложити с тим, али, зато ваљда и постоји Форум  ... Grin

П.С. Питање: Зашто постоји Форум?
       Одговор: Да се форумаши не би слагали међусобно.  Grin

А један стари афоризам каже:

      Питање: Зашто ветар дува?
      Одговор: Ветар дува да би се наша застава вијорила.  Grin
« Задњи пут промењено: 14.50 ч. 19.12.2008. од Психо-Делија » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #88 у: 15.01 ч. 19.12.2008. »

Super je ovo s forumom... Cheesy
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #89 у: 15.22 ч. 19.12.2008. »

Па, јес' да се можда мало претерује (али то сам и констатовао у једном од претходних постова), али, ја бих ипак нагласио да се Ђорђов и мој стави суштински разликују у томе што он сматра да је реч о "језичкој моди" као последици реализовања хрватске тежње ка "неовисности", док ја сматрам да је реч о једном пажљиво испланираној и пажљиво спроведеној инструментализацији језика у процесу стицања самосталности и стварања независне хрватске државе. И још сам нагласио - ако, ако, и треба тако. Grin

Са овим се потпуно слажем.

Може се неко тамо позивати на речнике и доказивати да је дозвољено и присутност и назочност, али тврдим да се то доживљава као пишање уз ветар.
Или, да употребим еуфемизам, не гледа се добро на то.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!