Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.07 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Афоризми: мудре мисли, изреке, цитати...  (Прочитано 101385 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
mt
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 287



« Одговор #15 у: 00.56 ч. 03.06.2009. »

Сошке, може и мени на мејл?  Grin
Да додајем у своју колекцију...  Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #16 у: 01.22 ч. 03.06.2009. »

I meni, i meni! Grin

(Ko zna kad, i ko zna kamo su moja stara papirnata izdanja zalutala, i netragom nestala... Sad)
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #17 у: 10.35 ч. 03.06.2009. »

   Може, другари. Ово свака пристојна кућа мора да има Smiley.
   Сад, као, мало журим. Послаћу ускоро.
Сачувана
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #18 у: 21.27 ч. 12.09.2009. »

Ја обожавам Мешу Селимовића. Дервиш и смрт ми је омиљена књига, имам гомилу реченица које сам записао, али можда би било најбоље да сам преписао целу књигу.

Од памтивјека синови су неразумнији од очева, и разума би тако сасвим нестало, али срећом синови постану разумни чим постану очеви.

Људска мисао је несигуран талас што га подиже или смирује ћудљиви вјетар страха или жеље.

Требало би убијати прошлост са сваким даном што се угаси. Избрисати је, да не боли. Лакше би се подносио дан што траје, не би се мјерио оним што више не постоји. Овако се мијешају утваре и живот, па нема ни чистог сјећања ни чистог живота. Даве се и оспоравају, непрестано.

Није човјек оно што мисли, већ оно што чини.

До краја живота упознаваћу људе, а никада их упознати нећу, увијек ће ме збуњивати необјашњивошћу поступака.

Смисао је горак: човјек треба да се одрече свега што би могао да заволи, јер су губитак и разочарење неизбјежни.

Цијеним нова пријатељства, она су љубав која нам је увијек потребна, али стара пријатељства су више него љубав јер су дио нас самих.

Страх и немоћ рађају ниске нагоне.

Човјек није дрво и везаност је његова несрећа, одузима му храброст, умањује сигурност. Вежући се за једно мјесто човјек прихвата све услове, чак и неповољне, и сам себе плаши неизвјесношћу која га чека. Промјена му личи на напуштање, на губитак уложеног, неко други ће запосјести његов освојени простор, и он ће почињати изнова. Укопавање је први почетак старења јер је човјек млад све док се не боји да започиње. Остајући, човјек трпи или напада. Одлазећи, чува слободу, спреман је да промјени мјесто и наметнуте услове.

Шта се то одједном деси, који се то камен из темеља измакне, па све почне да се руши и одроњава? Живот је изгледао чврста зиданица, ниједна пукотина се није видјела, а изненадан потрес, бесмислен и нескривљен, порушио је поносну зиданицу као да је од пијеска.

Било би лијепо да сам скитница. Он увијек може да тражи добре људе и друге крајеве и носи ведру душу отворену за широко небо и слободан друм који не води никуда, који води свукуда. Кад човјека само не би држало освојено мјесто.

Увијек сви знају за несрећу и зло, само добро остаје скривено.

Земља је ненастањива, као и Мјесец, а ми себе варамо да је ово наш прави дом јер немамо куд.

-Ствари не постоје док се не кажу.
-Ствари не могу да се кажу док не постоје.

Ред је коначност, тврди закон, умањивање броја могућих животних облика, лажно увјерење да владамо животом, а живот се све више отима, све нам више измиче што га више стежемо.

Аааах, књига мог живота... Да могу да сварим целулозу, прогутао бих је. Smiley
Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #19 у: 02.27 ч. 14.09.2009. »

Da, fenomenalan roman. Smiley Osim unutarnjih borbi Ahmeda Nurudina, zbog čega je ovo psihološki roman i priča o čoveku, takođe je i društveni roman, jer je, kao i Prokleta avlija, kao i Majstor i Margarita, priča o totalitarnim sistemima i vlastima, i o njihovom sukobu sa slobodom govora i mišljenja.

Zato je fantastična i meni jedna od omiljenih ona slika kada Ahmed Nurudin posećuje onoga muftiju ili valiju, ne sećam se koji je bio, a koji igra šah, slep i gluv za bilo šta, nezainteresovan i razočaran u tu zemlju u koju je došao. Što je vlast viša, to je sleplja, gluvlja i nezainteresovanija. „Bože, kako je dosadno. Igaš li šah?“
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #20 у: 12.47 ч. 15.09.2009. »

Sigurno sam ponekad gledao „Na slovo na slovo“ kad sam imao pet-šest godina, ali sam se početkom devedesetih preselio u inostranstvo, pa sam nažalost mnogo toga propustio s naših prostora. Hvala na informaciji, pogledaću malo bolje.

Ниси пропустио Душка Радовића због тога што си напустио земљу, пошто си се одселио тек деведесетих. Душко Радовић је умро 1984.
Сачувана
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #21 у: 13.14 ч. 15.09.2009. »

Рјечица је слична мени, бујна и плаха понекад, а чешће тиха, нечујна. Криво ми је било кад су је загатили испод текије и јарком натјерали да буде послушна и корисна, да кроз бадањ тјера воденични точак, а радовао се кад је, набујала, разрушила уставу и потекла слободно. А знао сам да само укроћена меље жито.

Смрт је промјена стања. Душа почиње да живи сама. Док се није растала од тијела она је прихватала руком, гледала оком, слушала ухом, али је суштину ствари знала сама собом.

На дан моје смрти, кад буде ношен мој табут,
не мисли да ћу осјећати бол за овим свијетом.
Не плачи и не говори: штета, штета.
Када се млијеко поквари, већа је штета.
Кад видиш да ме положе у гроб, ја нећу нестати.
Зар мјесец и сунце нестану кад зађу?
Теби се чини смрт, а то је рађање.
Гроб ти се чини тамница, а душа је слободна постала.
Које то зрно не никне кад се стави у земљу?
Па зашто да сумњаш у зрно човјеково?

Да, Ђорђе, феноменална књига. Such a masterpiece! Cheesy
Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #22 у: 10.57 ч. 17.09.2009. »

Sigurno sam ponekad gledao „Na slovo na slovo“ kad sam imao pet-šest godina, ali sam se početkom devedesetih preselio u inostranstvo, pa sam nažalost mnogo toga propustio s naših prostora. Hvala na informaciji, pogledaću malo bolje.

Ниси пропустио Душка Радовића због тога што си напустио земљу, пошто си се одселио тек деведесетих. Душко Радовић је умро 1984.

Ја типујем онда да је Стоундар деведесетих био много мали, чим не зна за г. Душка...
Сачувана
Шишмиш
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: ждера
Поруке: 126



« Одговор #23 у: 11.09 ч. 17.09.2009. »

Ова Душкова ми се допада:
Да је ваша жена нешто вредела, удала би се за неког другог, не би чекала вас.

Ако ни због чега другог, барем због тога што открива једног великог циника у чувеноме афористичару.
Сачувана

[citation needed]
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #24 у: 11.45 ч. 17.09.2009. »

Sigurno sam ponekad gledao „Na slovo na slovo“ kad sam imao pet-šest godina, ali sam se početkom devedesetih preselio u inostranstvo, pa sam nažalost mnogo toga propustio s naših prostora. Hvala na informaciji, pogledaću malo bolje.

Ниси пропустио Душка Радовића због тога што си напустио земљу, пошто си се одселио тек деведесетих. Душко Радовић је умро 1984.

Ја типујем онда да је Стоундар деведесетих био много мали, чим не зна за г. Душка...

Baš ste navalili. Smiley Kažem, vjerovatno bih ranije čuo za Duška Radovića da sam sve ovo vrijeme živio na našim prostorima, bez obzira na to kad je umro, a takođe je istina da sam devedesetih bio prilično mali, tako nisam imao mnogo vremena da čujem za njega, a kamoli da slušam njegovu emisiju uživo. (Ipak, maglovito se sjećam programa Na slovo, na slovo.)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 11.51 ч. 17.09.2009. »

Цитат
istina da sam devedesetih bio prilično mali

Eto, ja sam bila u pravu... Cheesy
Сачувана
d@do
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 184


« Одговор #26 у: 13.25 ч. 17.09.2009. »

Kad je Brunichild pominjala vađenje pasoša sjetih se sljedeće izreke:

"Nigdje čovjek nije mali kao pred šalterom i nigdje mali ljudi nisu veći nego iza njega."
Matija Bećković
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #27 у: 13.30 ч. 17.09.2009. »

Kad je Brunichild pominjala vađenje pasoša sjetih se sljedeće izreke:

"Nigdje čovjek nije mali kao pred šalterom i nigdje mali ljudi nisu veći nego iza njega."
Matija Bećković

Tacno tako!!!! Samo kad se setim onolikog znaka zabranjeno pusenje, a sve salteruse po tri cigare odjednom duvane li duvane... UUUUUUfffff.... Angry
Сачувана
d@do
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 184


« Одговор #28 у: 13.34 ч. 17.09.2009. »

Vjerovatno je na znaku bila prekrižena samo jedna cigareta pa je po logici pušenje tri cigatere odjednom dozvoljeno. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #29 у: 13.39 ч. 17.09.2009. »

Vjerovatno je na znaku bila prekrižena samo jedna cigareta pa je po logici pušenje tri cigatere odjednom dozvoljeno. Wink

Ma, prekrizenu pamet imaju te salteruse... Cheesy
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!