Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.04 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Бре  (Прочитано 39852 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Mile
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 21


« Одговор #15 у: 13.56 ч. 02.02.2009. »

У праву си то за негативну корелацију у позанавњу архаичног језика и нивоа образовања... Ипак, ја сам пошао од претпоставке да је реч "магарац", "глупак" и сл. нешто увек актуелно. Са друге стране, напоменуо сам да су то углавном људи широког образовања, тако да мислим да ипак нисам погрешио.

Што се тиче великог слова... Обратио сам пажњу на то. Код мене је тешко наћи појам турчин или турска написан великим почетним словом... Не знам шта је у питању, али не да ми се никако Wink
Сачувана
Вукотић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Душан Вукотић
Поруке: 155



WWW
« Одговор #16 у: 16.03 ч. 02.02.2009. »


Било како било, мени ова прича о Сефардима делује најубедљивије.

Вероватно је то донео међу Срмбре некакав црно-(на)горени Сефард (из Семберије) - un sombrío hombre!  Cheesy

Поздрав,
Душан
Сачувана
Вукотић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Душан Вукотић
Поруке: 155



WWW
« Одговор #17 у: 16.22 ч. 02.02.2009. »

Речник турцизама Абдулаха Шкаљића вели да бе! и бре! значи море! та!

Реч "бре" не постоји у турском речнику. Код Срба на југу и у Македонији постоји "бе" уместо "бре" (синкопа); шо бе сакаш? Тако да није искључено да је Абдула слушао домаће Турке, који су, природно (живећи међу Србима), усвојили српску реч "бре" или "бе".
Наравно, ми Срби какви смо, изгледа да смо некритички прихватали све што Турчин изговори, сматрајући, ваљда, да турска мора бити старија него српска. Отуда толико наводних турцизама у српском а, малтене, ниједна српска реч у турском (што је, свакако, далеко од истине).

Поздрав,
Душан
Сачувана
Вукотић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Душан Вукотић
Поруке: 155



WWW
« Одговор #18 у: 16.43 ч. 02.02.2009. »

У праву си то за негативну корелацију у позанавњу архаичног језика и нивоа образовања... Ипак, ја сам пошао од претпоставке да је реч "магарац", "глупак" и сл. нешто увек актуелно. Са друге стране, напоменуо сам да су то углавном људи широког образовања, тако да мислим да ипак нисам погрешио.

Што се тиче великог слова... Обратио сам пажњу на то. Код мене је тешко наћи појам турчин или турска написан великим почетним словом... Не знам шта је у питању, али не да ми се никако Wink

Eh, da... verovatno su Sefardi doneli špansku reč "burro" (magarac), tako da, zaista, srpsko "šta hoćeš, b(u)re?" (od bure koje nije kaca već tovar) ima isto značenje što i "šta hoćeš, magarčino?" Cheesy
Сачувана
Mile
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 21


« Одговор #19 у: 08.05 ч. 03.02.2009. »

Речник турцизама Абдулаха Шкаљића вели да бе! и бре! значи море! та!

Реч "бре" не постоји у турском речнику. Код Срба на југу и у Македонији постоји "бе" уместо "бре" (синкопа); шо бе сакаш? Тако да није искључено да је Абдула слушао домаће Турке, који су, природно (живећи међу Србима), усвојили српску реч "бре" или "бе".
Наравно, ми Срби какви смо, изгледа да смо некритички прихватали све што Турчин изговори, сматрајући, ваљда, да турска мора бити старија него српска. Отуда толико наводних турцизама у српском а, малтене, ниједна српска реч у турском (што је, свакако, далеко од истине).

Поздрав,
Душан
То је то! Браво!
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #20 у: 11.51 ч. 03.02.2009. »

Речник турцизама Абдулаха Шкаљића вели да бе! и бре! значи море! та!

Реч "бре" не постоји у турском речнику. Код Срба на југу и у Македонији постоји "бе" уместо "бре" (синкопа); шо бе сакаш? Тако да није искључено да је Абдула слушао домаће Турке, који су, природно (живећи међу Србима), усвојили српску реч "бре" или "бе".
Наравно, ми Срби какви смо, изгледа да смо некритички прихватали све што Турчин изговори, сматрајући, ваљда, да турска мора бити старија него српска. Отуда толико наводних турцизама у српском а, малтене, ниједна српска реч у турском (што је, свакако, далеко од истине).

Поздрав,
Душан
То је то! Браво!

Ал' га оправисте, свака вам част!  :-\Узгред, човек се зове Абдулах. Shocked
Сачувана
Вукотић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Душан Вукотић
Поруке: 155



WWW
« Одговор #21 у: 13.33 ч. 03.02.2009. »

Цитат
Ал' га оправисте, свака вам част!  UndecidedУзгред, човек се зове Абдулах. Shocked

Abdulah, iz milja Abdula... ne znam šta tu vidite loše? No, taj "ćojek" i nije toliko bitan za temu o kojoj govorimo, već srpsko slepo pristajanje na svakakvu vrstu "promidžbe", a pogotovo one koja ide "u korist vlastite štete". Činjenica je da je tu "tursku" reč Abdula (ili Abdulah, ako vam je draže) izmislio, a da smo mi Srbi, kao papagaji ponavljali tu njegovu "grešku", verujući da je "bre" uistinu turcizam.

Opet, sudeći po ovome gore, što nas tako olako "zapaliste", rekao bih da ćete vi ipak nastaviti da se "družite" s Abdulahovim izmišljotinama (nije u pitanju samo "bre")? Grešim li? Undecided

Pozdrav,
Dušan
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #22 у: 13.51 ч. 03.02.2009. »

U knjizi  http://books.google.com/books?id=dGhFQFJZUIYC&printsec=frontcover&dq=contagious+couplings&hl=sr, na strani 8, oko sredine prvog pasusa, pominje se da je cela familija GRČKIH uzvika "more/vre/re/bre" potekla od, koliko bih rekao, Roma (u engleskom originalu: Romani).

(To uopšte ne bi bilo nemoguće. Recimo, glagol "kenjati" uzeli smo iz romskog.)
« Задњи пут промењено: 13.54 ч. 03.02.2009. од Нескафица » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #23 у: 22.12 ч. 03.02.2009. »

Mislim da je zaista vreme da Dušan dobije opomenu od moderatora. Niko mu ne brani da naglas razmatra svoje alternativne teorije, ali stvarno je krajnje bezobrazno da tako nipodaštava nekog naučnika zato što mu se ne sviđa naučna etimologija.

Kako god loše mislio, Dušane, nemoj samoga sebe pretvarati u (-) tako što ćeš izvrtati čoveku ime, zvati ga „ćojekom“ zato što je musliman, i ono što piše nazivati izmišljotinama i prevarom nesretne srpske raje. Ako se ne slažeš ti tako reci, ali nemoj da budeš nevaspitan, jer niko nije nevaspitan ni prema tebi iako je jasno ko tu više izmišlja, Škaljić ili ti.

O, vratija se Neskafica! Smiley

[mod] Izbačene direktne uvrede.
« Задњи пут промењено: 11.04 ч. 04.02.2009. од Дарко Новаковић » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #24 у: 23.01 ч. 03.02.2009. »

Mislim da je zaista vreme da Dušan dobije opomenu od moderatora.

И ја сам за!  Smiley
Сачувана
Вукотић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Душан Вукотић
Поруке: 155



WWW
« Одговор #25 у: 23.38 ч. 03.02.2009. »

Mislim da je zaista vreme da Dušan dobije opomenu od moderatora. Niko mu ne brani da naglas razmatra svoje alternativne teorije, ali stvarno je krajnje bezobrazno da tako nipodaštava nekog naučnika zato što mu se ne sviđa naučna etimologija.

Kako god loše mislio, Dušane, nemoj samoga sebe pretvarati u (-) tako što ćeš izvrtati čoveku ime, zvati ga „ćojekom“ zato što je musliman, i ono što piše nazivati izmišljotinama i prevarom nesretne srpske raje. Ako se ne slažeš ti tako reci, ali nemoj da budeš nevaspitan, jer niko nije nevaspitan ni prema tebi iako je jasno ko tu više izmišlja, Škaljić ili ti.

O, vratija se Neskafica! Smiley


Божовићу, видим, једва си чекао да ме ухватиш на "кривој нози", иако си био чврсто одлучио да са мном ни по коју цену даље не комуницираш. Твоја реакција, у којој зовеш у помоћ модератора је типичан пример (-).

Мој "ћо'ек"није никаква увреда, већ је то уобичајена комуникација између мене и једног мог пријатеља Фахрудина, с којим се тако "фрљам" већ двадесет година, а коју сам ја овде помало несвесно пренео. Фахро мене углавном зове "Влаше!", а ја њега најчешће "Туре!" или "Тур-ћо'ек" и то ниједном од нас нимало не смета. Наравно, за све те године ја Фахри говорим да је он Србин, али још ми није пошло за руком да га у то одистински убедим.

Дакле, у речи "ћо'ек" не постоји ништа ружно, јер та реч (ако ниси знао), заправо, има исто значење као и "човек", али на "језику" Срба Бошњака. Замисли, да ли би се неки Далматинац наљутио када би му неко рекао да је "човик". Јасно је да не би, али би се свакако грдно увредио ако би му било речено да је "нечовик". Тако и Фахрудин, сигурно, никада не би са мном проговорио, ако бих га ја (што ми не би пало на памет ни у лудилу) назвао "нећо'еком".

А што се тиче Абдулаха и његове књиге, ту нема никаквог говора о било каквој "научној етимологији", јер та Абдулахова књига турцизама, у суштини, нема никакве везе с етимологијом. Ако ти то није јасно, реци ми, и ја ћу ти потанко објаснити зашто један обичан (на потпуно ненаучној основи скарабуџен) речник "турцизама" никако не може бити назван ни иоле озбиљном, а камоли научном литературом. 

Коначно, у свом бесу, ти Ђорђе ниси у стању да схватиш да, можда, Абдулах уопште није муслиман, те да је, може бити, атеиста, а можда је до данас прешао у хришћанску веру, сајентологе или брамане. Ако је неко овде увредио тог мог "ћо'ека", тада си то ти, јер га уопште не посматраш као слободно људско биће, које има право избора, већ га a priori и без његовог одобрења сврставаш у муслимане. Твоја логика је крајње примитивна и она барата чистом шовинистичком свешћу и предрасудом да неко ко се зове Абдулах мора истовремено да буде и муслиман и да мора свакодневно, окренут ка Ћаби, по пет пута да се моли Алаху; те да неизоставно посећује петковну џуму и замишља борбу с Иблисом у бесомучној трци од Арефата до Музделифе.

Уверавам те и молим да схватиш да су сви људи једнаки и да лично име служи само за то да се људи препознају и лакше комуницирају, а не за то да би се рекло, "он је муслиман" или "он је хришћанин". Имај барем мало поштовања према људском достојанству.

Поздрав,
Душан

[mod] Izbačene direktne uvrede.
« Задњи пут промењено: 11.06 ч. 04.02.2009. од Дарко Новаковић » Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #26 у: 00.11 ч. 04.02.2009. »

На форуму Вокабулар се служимо признатом, званичном лингвистичком литературом приликом налажења одговора на питања. Тако је и у форуму Порекло значења речи. С обзиром на то да неколико речника страних речи (Клаић, 6Т РМС, 1Т РМС, Клајн-Шипка) наводи турско порекло ове речи, констатујем да је ту прича завршена. Пошто у овој теми износите разне егзотичне теорије у вези са пореклом ове речи, тема се пребацује у форум Антиправила.

Молим форумаше да своје тврдње износе у пристојном тону.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #27 у: 01.06 ч. 04.02.2009. »

Mislim da je zaista vreme da Dušan dobije opomenu od moderatora. Niko mu ne brani da naglas razmatra svoje alternativne teorije, ali stvarno je krajnje bezobrazno da tako nipodaštava nekog naučnika zato što mu se ne sviđa naučna etimologija.

Kako god loše mislio, Dušane, nemoj samoga sebe pretvarati u nevaspitanog egoistu tako što ćeš izvrtati čoveku ime, zvati ga „ćojekom“ zato što je musliman, i ono što piše nazivati izmišljotinama i prevarom nesretne srpske raje. Ako se ne slažeš ti tako reci, ali nemoj da budeš nevaspitan, jer niko nije nevaspitan ni prema tebi iako je jasno ko tu više izmišlja, Škaljić ili ti.

O, vratija se Neskafica! Smiley


Pridružujem se peticiji.

Eto malo svratija Smiley
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #28 у: 10.50 ч. 04.02.2009. »

Ja se javljam pošto se, vidim, potpisuje nekakva peticija.
Vi tražite opomenu zbog navodnog vređanja. U onome što je Dušan napisao gore, ja ne vidim ništa takvo. Zapravo, čitajući to što je on napisao, mislim da postoji mogućnost da je on hteo da uvredi tog Abdulaha, ali daleko od toga da bih to mogao sa sigurnošću da zaključim, čak mi to uopšte nije verovatno. Nazivanje muslimana „ćojekom“, mogu objasniti i drugačije, ne kao vređanje. Npr. možda je to samo neki (loš ili dobar, drugo je pitanje) poseban smisao za humor.
Dalje, Dušan kasnije i jasno kaže da nije hteo da vređa, tako da se sad već stvarno pitam protiv čega zapravo vi ustajete ovde?
« Задњи пут промењено: 10.56 ч. 04.02.2009. од Вученовић » Сачувана
Вукотић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Душан Вукотић
Поруке: 155



WWW
« Одговор #29 у: 10.55 ч. 04.02.2009. »


Pridružujem se peticiji.



Придружујем се и ја...  Angry

И додатно захтевам да се овај форум (у пуному свому обуму) одлучно и конкретно конкроатизује и конкретенизује .  Cool

Поздрав,
Душан
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!