Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.38 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Lud kao...  (Прочитано 20448 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #30 у: 21.46 ч. 03.02.2009. »

... ali sad moram da bežim, pa ću nastaviti sutra šta sam htela da kažem. Smiley

Ajde. Smiley Pazi sta si obecala... Cheesy
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #31 у: 00.50 ч. 04.02.2009. »

Nešto malo stariji izraz (a stariji žargonizmi obično s vremenom dobijaju patinu "poluknjiževnosti", kad ih potisnu noviji, slikovitiji izrazi) jeste "pukao kao sijalica". Meni bi to verovatno bila dobra sredokraća između književnih ali "sivih" varijanti tipa "sišao s uma" i vrlo familijarnih tipa "lud kao struja". (Pre svega zato što je asocijacija [zašto "kao sijalica"?] sasvim jasna.)
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #32 у: 08.20 ч. 04.02.2009. »

...Ливије остаје без престола, а луди Комод...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #33 у: 09.53 ч. 04.02.2009. »

Nešto malo stariji izraz (a stariji žargonizmi obično s vremenom dobijaju patinu "poluknjiževnosti", kad ih potisnu noviji, slikovitiji izrazi) jeste "pukao kao sijalica". Meni bi to verovatno bila dobra sredokraća između književnih ali "sivih" varijanti tipa "sišao s uma" i vrlo familijarnih tipa "lud kao struja". (Pre svega zato što je asocijacija [zašto "kao sijalica"?] sasvim jasna.)

Допада ми се овај израз... Хвала, Несице! Smiley
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #34 у: 20.29 ч. 04.02.2009. »

Naskroz opičen? Potpuni fijuk? Prsao načisto? Ovo je već možda preterano... Cheesy

E sad odoh da vidim šta sam juče htela da kažem... Smiley

Evo, našla sam. Htela sam da kažem, kao što je već Đorđe ili Zoran rekao na početku, da izgleda da nam za ludost potpuno nedostaje neko poređenje koje bi odgovaralo španskom, ili nekim drugim jezicima, tipa A kao B (inače ima jedan španski lingvista vrlo zanimljiv članak baš o tom tipu poređenja i njegovoj strukturi u španskom i drugim jezicima, ako te zanima mogu iščeprkati tačne podatke o tekstu i autoru). Recimo, kao što je pomenuto, imamo pijan kao ćuskija/majk/zemlja/letva/smuk i koliko ti duša ište još sinonima, ali za neke prideve nemamo iako drugi imaju. Lud mi je bilo već problem kad je trebalo italijansko pazzo come un cavallo prevesti poređenjem iste strukture, osim struje ni ja nisam ništa drugo našla; pored toga mislim da mi je nedostajao i ekvivalent za slep; Italijani kažu "slep kao krtica", ali meni se ne čini da je u duhu našeg jezika, nisam ništa uopšte čula da se kaže u tom smislu, u svakom slučaju nema šanse da se setim. Imamo gluv kao top, ali slep kao...?
Mislim da je za ludog jedini izlaz da se izvadimo nekim glagolom. A za slepog stvarno nemam ideju... Sad
« Задњи пут промењено: 20.44 ч. 04.02.2009. од alcesta » Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #35 у: 22.08 ч. 04.02.2009. »

Mislim da je postojao indijanski poglavica koji se zvao Ludi Konj - ako je lud kao konj beogradski izraz verovatno je odatle.
Ne verujem da će poslužiti za ovo što se ovde traži ali, uzgred, kaže se smeje se k`o lud na brašno i smeje se k`o lud na komad  Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #36 у: 22.14 ч. 04.02.2009. »

hehe. lud na komad nisam nikad čula... Što to? Cheesy

Ja znam za lud na kvadrat....
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #37 у: 22.17 ч. 04.02.2009. »

ne, ne, ne, smeje se onako kako se lud smeje na komad - isto kao što se smeje na brašno. Nije valjda lud na kvadrat isto što i lud na brašno(?)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #38 у: 22.41 ч. 04.02.2009. »

ne, ne.. ja sam u isto vreme mislila na vise stvari. Razumela sam ja to da je komad isto sto i brasno. Ali nije mi jasno na kakav se komad misli... Cheesy
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #39 у: 23.22 ч. 04.02.2009. »

Na komad kao fenomen, ja mislim (ako se tako može reći).
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!