Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
23.28 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Radni glagolski pridev  (Прочитано 38847 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
sinisake
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 24


« у: 19.39 ч. 04.02.2009. »

Ako se radni glagolski pridev gradi od infinitivne osnove i nastavaka (-o, -la, -lo, -li, -le, -la), sta se desava sa tom osnovom (u toj osnovi) kod nekih glagola ciji se infinitiv zavrsava nastavkom ći:

proći - prošao (prođ je infinitivna osnova)
doci - dosao   (dođ je infinitivna osnova)
Huh

Koja glasovna promena je to? Da li je uopste glasovna promena?
Eto, ovo me muci vec dugo, i ako mi pomognete da razresim tu misteriju, bicu vam izuzetno zahvalan.  :)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #1 у: 19.55 ч. 04.02.2009. »

Ivan Klajn, Gramatika srpskog jezika, str. 126-7:

Glagoli sa infinitivom na -ći (osim glagola ići i glagola izvedenih od glagola ići) prave infinitivnu osnovu od 3. lica množine prezenta:

peći — peku — pek-ao
seći — seku — sek-ao
tući — tuku — tuk-ao
moći — mogu — mog-ao
itd.

Od glagola ići i svih njegovih izvednica, odbacujemo završetak -ći i dodajemo -šao, -šla, šlo. Da li je glagol izveden od glagola ići, može se videti u 1. licu j. prezenta: od glagola ići i otići 1. lice j. prezenta se završava na -dem (idem, odem), a svi ostali na -đem (dođem, uđem itd).

ići — išao
doći — došao
ući — ušao

itd.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #2 у: 20.18 ч. 04.02.2009. »

Не, не, Бруни, ниси разумела човека. Лако је код сећи јер је основа сек, али код доћи је дођ, ја гледах у граматици, нема ничег прецизног, елегантно се прескачу неке ствари. Послах питање паметнијима од себе, јер је баш и мене заинтригирало. Код Поповића и Станојчића пише све нешто изокола, али на ова питања не дају директне одговоре.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 20.23 ч. 04.02.2009. »

Da ti budem iskrena, ja sam samo prepisala iz Klajna. Ja nemam pojma o tome. Međutim, po onome što sam citirala, vidim da su seći i doći u dve različite grupe, tako da nisam ni izjednačila seći i doći. Seći je u grupi glagola koji se završavaju na  -ći (osim ići i izvedenica od ići), a doći je u grupi sa ići i izvedenica od ići... Pogledaj opet molim te šta sam PREPISALA...  Grin

(gledam sad da nisam nešto pogrešno prepisala, al mi se čini da ipak nisam...)

Samim tim što pripadaju dvema različitim grupama, doći ne određuje osnovu kao seći, prema 3. l. m. prezenta, već na sasvim drugačiji način, kao ići — odbaci se -ći i doda se -šao, a, o...
« Задњи пут промењено: 20.25 ч. 04.02.2009. од Brunichild » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #4 у: 20.25 ч. 04.02.2009. »

Па добро, али то нема везе са питањем које је човек поставио. Како од инфинитивне основе дођ и сличних, додавањем наставака о, ла, ло... стижемо до дош(а)о и сличних облика?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 20.27 ч. 04.02.2009. »

Па добро, али то нема везе са питањем које је човек поставио. Како од инфинитивне основе дођ и сличних, додавањем наставака о, ла, ло... стижемо до дош(а)о и сличних облика?

Pa naravno da ima! Odgovor je da se kod glagola doći osnova NE PRAVI kao od seći.

Jer doći ne pravi infinitivnu osnovu od 3. l. m. prezenta (dakle ne od dođu) nego na drugačiji način, kao ići - odbaci se -ći i doda se -šao, -la -lo... Dakle do-šao, -šla, šlo.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 20.32 ч. 04.02.2009. »

A i proći i doći je izvedeni glagol od ići, i to se proverava na sledeći način:
Цитат
Da li je glagol izveden od glagola ići, može se videti u 1. licu j. prezenta: od glagola ići i otići 1. lice j. prezenta se završava na -dem (idem, odem), a svi ostali na -đem (dođem, uđem itd).

Dakle, pro-đem, do-đem.

Dakle, proći; doći —> pro-šao, pro-šla, pro-šao

Menii je stvarno sve jasno. Zaista ne vidim u čemu je problem.
Сачувана
sinisake
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 24


« Одговор #7 у: 20.34 ч. 04.02.2009. »

Ovaj, zar se infinitivna osnova glagola koji se zavrsavaju nastavkom -ći ne gradi prelaskom u aorist (prvo lice jednine) i uklanjanjem nastavka -oh?
Ovo Klajnovo tumacenje prvi put vidim (izgleda je gramatika srpskog jezika napredovala poslednjih godina, ako, i treba:))

 Grin
Сачувана
sinisake
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 24


« Одговор #8 у: 20.42 ч. 04.02.2009. »

I, dakle, kod ovih nekoliko glagola nastavak za RGP je -šao? Pa dobro, ja volim jednostavna resenja.   :)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 20.48 ч. 04.02.2009. »

Ne znam, sad gledam kod Stanojcica i Popovica i da budem iskrena, mnogo mi je jasnije ovo Klajnovo objasnjenje...

I, dakle, kod ovih nekoliko glagola nastavak za RGP je -šao? Pa dobro, ja volim jednostavna resenja.   Smiley

Pa prema Klajnu, moraš praviti razliku između glagola ići i njegovih izvedenica i svih ostalih glagola na -ći...
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #10 у: 20.50 ч. 04.02.2009. »

Najveća prednost Klajna i jeste što se mnogo više trudi da bude jasan od Stanojčića i Popovića, bez obzira na to što su oni pisali školsku gramatiku.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 20.54 ч. 04.02.2009. »

Stanojčić i Popović kažu:

Radni glagolski pridev se pravi od infinitivne (aoristne) osnove i nastavaka:

-ao, -la, -lo za glegole I vrste

i

-o, -la, -lo kod glagola II-VII vrste.

To je uglavnom sve što kažu.  Očigledno je da se nisu bavili problemom za koji si ti pitao. Klajn s druge strane, jeste. Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 20.56 ч. 04.02.2009. »

Najveća prednost Klajna i jeste što se mnogo više trudi da bude jasan od Stanojčića i Popovića, bez obzira na to što su oni pisali školsku gramatiku.

Zato ga ja i toliko volim Smiley Jedan od retkih koji umesto da u akademskom dobro poznatom fazonu zakukulji i zamumulji što više može e da bi samo izgledao naučniji, Klajn radi posve suprotno: razlaže do u sitna crevca stvari da stvarno samo debilu ne može biti jasno... Cheesy
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #13 у: 21.05 ч. 04.02.2009. »

Tačno. Smiley E da, sve hoću da zamolim, da neko ispravi naslov teme, ako može. Ovako me strašno podseća na nadev ili nešto drugo za jelo, što nije baš dobro... Cheesy
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #14 у: 21.16 ч. 04.02.2009. »

Ау, која збрка настаде око јасног питања. Радни глаголски придев гради се додавањем наставака на инфинитивну, а не (Бруни) презентску основу. Инфинитивна основа глагола на -ћи добија се одбијањем наставка -ох од првог лица једнине аориста. Зато је питање умесно и одговор није баш тако једноставан као што на први поглед изгледа.

Станојчић и Поповић петљају много о грађењу самог инфинитива и помињу разне асимилације у том процесу, чак кажу и: Резултат сличних промена је и инфинитив глагола ићи и свих сложених с њим (поћи, доћи, наићи...). Не помињу које су то сличне промене, и свакако не дају решење за питање које је Синисаке јасно и основано поставио.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!