Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
01.52 ч. 30.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Željne rečenice  (Прочитано 66987 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
mama Helen
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 68



WWW
« у: 21.35 ч. 16.02.2009. »

Na zalost sad mi nije pri ruci sinovljeva knjiga Gramatika srpskog jezika za V osnovne,ali cim je se dokopam prepisacu od reci do reci.
Ja sam prvi put cula za ZELJNE recenice, kao posebnu grupu Shocked A to su, po definiciji iz knjige, "recenice kojima se nesto ZELI", tipa:" Zelim ti srecan rodjendan!", "Zelim ti srecnu Novu godinu"..itd.
Moze li neko da mi objasni je li to neka novotarija ili ja nisam bila na casu kad se to ucilo?  Roll Eyes
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #1 у: 21.41 ч. 16.02.2009. »

Најпре ће бити да је то нека новотарија.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 21.44 ч. 16.02.2009. »

Meni to lici na recenice u kojima se koristi konjuktiv, ali... U stranim jezicima. Cheesy Engleski ima konjuktiv (doduše neki zakržljali), španski i svi ostali romanski jezici imaju prilično jak konjuktiv, nemački takođe, i u svim tim jezicima koristi se u tim tzv. željnim rečenicama, tj. njime se izražava želja, i ne samo želja, već sumnja, strah i sl. Dakle sve ono što se ne izražava indikativom, koji bi bio jasna tvrdnja ili negacija. U srpskom nisam bogami čula za željne rečenice, ali, nikad se ne zna...
Сачувана
mama Helen
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 68



WWW
« Одговор #3 у: 22.04 ч. 16.02.2009. »

Sutra cu prepisati iz knjige od reci do reci i to i, uslovno receno, novi "pomocni glagol" LAZITI (eto meni jos jednoga iznenadjenja Cheesy) , "koji mozda do sada nisi primetio, ali ga svi puno koristimo" (tako nekako pise na pocetku lekcije), jer:
pLAZITI, izLAZITI, proLAZITI, odLAZITI...itd

Sto mi deca starija, ja sve nepismenija Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 22.14 ч. 16.02.2009. »

... uslovno receno, novi "pomocni glagol" LAZITI (eto meni jos jednoga iznenadjenja Cheesy) , "koji mozda do sada nisi primetio, ali ga svi puno koristimo" (tako nekako pise na pocetku lekcije), jer: pLAZITI, izLAZITI, proLAZITI, odLAZITI...itd

Јел’ ово нека шала или збиља?! На почетку које лекције?!?

Глагол „лазити“ постоји и значи гмизати, пузати, плазити, али он није основа за грађење ових изведених глагола.
Сачувана
mama Helen
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 68



WWW
« Одговор #5 у: 22.19 ч. 16.02.2009. »

Nije sala, najozbiljnija sam. I ja sam bila ovako Shocked kad sam procitala u knjizi. Sutra cu uskenirati ili prepisati ovde, pa ces videti.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #6 у: 22.37 ч. 16.02.2009. »

Лазити или лазати значи пузати, гмизати и не верујем да пише како је у питању помоћни глагол, већ глагол од кога су направљене многе сложенице.

Жељне реченице јесу новост у подели за децу у основној школи. Напросто су додали податак више. И за мене је глупост што се изучавају на том узрасту, али уче се као посебна врста реченица које осим што на свом крају имају узвичник, означавају и жељу. Да си ми жив и здрав! Постоје и заповедне реченице које осим што имају узвичник, означавају и заповест. Иди у собу и учи! Осим њих постоје и обичне узвичне реченице. Мислим да ово није новост, али да се недуго (релативно) изучавају и у основној школи.
« Задњи пут промењено: 22.40 ч. 16.02.2009. од Оли » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #7 у: 22.40 ч. 16.02.2009. »

Глагол „лазити“ постоји и значи гмизати, пузати, плазити, али он није основа за грађење ових изведених глагола.

Како мислиш није основа за грађење ових осталих? Мислиш да то нису сложенице од лазити? Јеси ли сигуран?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 22.42 ч. 16.02.2009. »

Мислим да се Мики зајабунио, хтео је рећи да лазити није никакав помоћни глагол, како је то Хелен рекла да пише у књизи њеног сина...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #9 у: 23.08 ч. 16.02.2009. »

Како мислиш није основа за грађење ових осталих? Мислиш да то нису сложенице од лазити? Јеси ли сигуран?

Нисам стопостотно, али мислим да је није. Не могу сад да претурам по граматикама, а не бих да лупам шта се од чега изводи.
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #10 у: 00.54 ч. 17.02.2009. »

Ја само да напоменем да се онај горе наведени конјуктив у енглеском углавном назива субјунктив(subjunctive)... Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 07.35 ч. 17.02.2009. »

Ја само да напоменем да се онај горе наведени конјуктив у енглеском углавном назива субјунктив(subjunctive)... Smiley

Na engleskom, da. Subdžanktiv. Na srpskom je to konjuktiv. Wink Rec subjunktiv ne postoji u srpskom... Na španskom subjuntivo, na francuskom subjonctif, na nemačkom ... E, na nemačkom je kao kod nas — Konjunktiv. Verovatno da smo odatle i uzeli reč...
« Задњи пут промењено: 08.06 ч. 17.02.2009. од Brunichild » Сачувана
mama Helen
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 68



WWW
« Одговор #12 у: 09.02 ч. 17.02.2009. »

ne, ne, nisam rekla da je to POMOCNI GLAGOL! Rekla sam :: ulovno, "pomocni glagol"... Mozda se nisam dobro "odrazila" Wink
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #13 у: 10.13 ч. 17.02.2009. »

немој ти мени да не постоји субјунктив, ако постоје жељне реченице, постоји и субјунктив...... боље да кажем субјунктив, него по твојим и Прћићевим правилима Сабџанктив  Grin Grin Grin...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 10.15 ч. 17.02.2009. »

немој ти мени да не постоји субјунктив, ако постоје жељне реченице, постоји и субјунктив...... боље да кажем субјунктив, него по твојим и Прћићевим правилима Сабџанктив  Grin Grin Grin...

Pa postoji, ali se na srpskom zove konjuktiv (i nema nikakve veze s konjima, čisto da se zna!) Cheesy Cheesy

I nije sAbdžanktiv nego subdžanktiv.... IPA je  /səbˈdʒʌŋktɪv/ , a nenaglašeni glas /ə/ se transkribuje onim slovom kojim je predstavljen, a ovde je to U (ala sam naučila, svaka mi čast Cheesy)
« Задњи пут промењено: 10.19 ч. 17.02.2009. од Brunichild » Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 6
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!