Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.09 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Имперфекат од врети и др.  (Прочитано 16528 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #15 у: 01.49 ч. 07.04.2010. »

Цитат
Да ли је онда и од клати, кољах?
Цитат
Ja bih rekao da od "klati" imperfekat glasi "klah".
Zato što:
Цитат
Млети је, уистину, изузетак. Пошто је то глагол неправилног грађења и само условно припада II врсти (нема а у инфинитиву), импф. му се гради од окрњене презентске основе: мељах, како си и претпоставио.
Klati je glagol II vrste, nije izuzetak od pravila građenja imperfekta. Ima a u infinitivu, koje se sažme sa -a, iz nastavaka, kao što znaš...
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #16 у: 17.17 ч. 04.06.2010. »

Dugo me nije bilo sa pitanjima o imperfektu.  Tongue

Upozorenje kaže da u temi nije pisano više od trideset dana, ali smatram da jeste prikladna za moje novo pitanje, kako su moja ranija pitanjca o imperfektu već bila premeštena ovde. Ako ne, valjda nije toliki problem to srediti...

Jedno pitanje jeste glupo, a jedno valjda nije.  Grin

Prvo ovo glupo:
Kako nas uče neke od gramatika (za osnovne škole, uglavnom), nastavak -jah dodaje se kada se infinitivna osnova završava na e ili i (bolje rečeno, kod III i VI vrste). Kako sam iz ove teme naučio, to ne mora uvek biti tako, pa imperfekat od vreti ne glasi *vrjah već vrah. Od glagola tražiti imperfekat glasi tražah (zar ne?).
E sad, na okrnjenu osnovu (traž-) dodato je -jah. Onda se ž, jer se j sadrži u njemu, redukuje na z koje se onda spoji sa postojećim j i onda se ponovo dobije ž.
Ova tvrdnja nije tačna, zar ne?  Cheesy

Drugo:
Kako glasi imperfekat od smeti, umeti i razumeti.
Negde sam pročitao da od razumeti glasi razumedijah. Da li je ovo tačno, i da li važi i za smeti i umeti?
« Задњи пут промењено: 17.19 ч. 04.06.2010. од Suomalainen » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #17 у: 19.30 ч. 04.06.2010. »

Трáжах (< траж- + -ах; окрњена инф. осн.; VII врста).
Сме̏jа̄x (< сме- + -јах; инф. осн.; V врста) и сме̏дија̄х.
У̀мејāх (< уме- + -јах; инф. осн.; V врста), вероватно и у̀медијāх (немам потврду за ово друго у литератури која ми је доступна).
Разу̀мејāх (< разуме- + -јах; през. осн.; V врста), вероватно и разу̀медијāх (немам потврду за ово друго).

Немам ни нагласке за све облике, па сам неке дао како ја изговарам. Такође, потврда свега овога, неко? Џо? Ђорђе? Smiley
« Задњи пут промењено: 19.40 ч. 04.06.2010. од Мирослав » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #18 у: 01.04 ч. 05.06.2010. »

Ja bih samo drukčije akcentovao: trâžāh, smèjāh, ùmejah, (razùmejah). Sumnjam da je moguće i to raz/umedijah; možda raz/umedah. Razumeti je — zašto sam ga stavio u zagrade Smiley — svršenog vida, pa ne bi trebalo da ima imperfekt.

Tražiti je valjda VI vrste, pa bi trebalo da u građenju imperfekta učestvuje okrnjena prezentska osnova. Zašto ti kod umejah inf. osnova učestvuje u građenju, a kod razumejah prezentska? Verovatno je lapsus, pošto si naveo gl. vrste kako treba. Smiley
« Задњи пут промењено: 01.06 ч. 05.06.2010. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #19 у: 01.33 ч. 05.06.2010. »

Aha, sad čitam kod Stevanovića, pominje među primerima upravo ùmejāše, razùmejāše (ipak ima imperfekat onda) i smȅjāše. Ipak imaju dužinu na nastavku i kratkosilazni je u smejah. Zašto — ne znam. Reći će nam Joe. Smiley

Onda se ž, jer se j sadrži u njemu, redukuje na z koje se onda spoji sa postojećim j i onda se ponovo dobije ž.

J se ne sadrži u ž, otkuda to? Ne postoji glasovna alternacija "redukcija ž na z". (Osim u pisanju osisanom latinicom. Smiley) Cela zabuna je otuda, naravno, što nastavak nije nikakvo -jah nego -ah, kako je Miroslav naveo. Pa i u ovim trima drugim glagolima (smejati i raz/umeti) kod kojih je on zabeležio -jah, to j će zapravo najpre biti hijatsko a sâm nastavak takođe -ah.
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #20 у: 13.00 ч. 05.06.2010. »

Цитат
J se ne sadrži u ž, otkuda to?

Od osobe koja, između ostalog, ne razlikuje metonimiju od sinegdohe ni homonimiju od polisemije.
Rekoh da je pitanje glupo, a nije ni glasilo da li je ovo tačno, već ovo nije tačno, zar neWink

Hvala na odgovorima. Samo mi još odtaje da saznam da li može i umedijah i razumedijahSmiley
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #21 у: 23.55 ч. 05.06.2010. »

Најпре, мислим, треба слушати Стевановића. РМС даје само смејах и смедијах, а за остала два глагола не даје парадигму. Но, обично су ти облици са -д- само резерва, на рубу стандардног језика, јер их нико осим архаичних писаца неће користити (тако и у аористима, негде и у презентима). Занемари их, ако ти је лакше.

Што се акцента тиче, наставачко -ā- увек је дуго, у свим лицима, а акценат је скоро увек исти као акценат презента (отуд Ђорђево трâжāх [ја сам, иначе, ево досад веровао да тај акценат живи само још у Стевановићевој Књизи о акценту из 1991; никог још не нађох да тако говори; браво!]). Изузеци су глаголи који имају презент са сажетим и продуљеним вокалом, од којих је нама запало баш ово смем, где ће у импф. бити, разуме се, кратки силазни акценат. (Смèјāх (се) било би од смèјати (се) — смèјēм (се))

А то -јах које се провлачи по граматикама — пропуст је. Они су пошли од тога да се крајњи сугласник увек јотује; међутим, заборавили су да има глагола на -р-, који су имали меко р што је после шчврсло (горети и сл.).
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #22 у: 00.05 ч. 06.06.2010. »

Смèјāх (се) било би од смèјати (се) — смèјēм (се)

Au, pa ja sam mislio da i govorimo o smejati se, a ne o smeti. Cheesy Zato se načudih kratkosilaznome. Tako mi treba kad ne čitam celu temu. Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #23 у: 01.00 ч. 06.06.2010. »

Рецидер, Џо, јесам ли горе правилно одредио врсте глагола (тј. је ли тражах 6. или 7. врсте) и основе од којих се добијају имперфекатски облици. Имао сам на уму код одређивања је ли крајње е дуго или кратко, па према томе дао једну или другу основу за творбу.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #24 у: 12.39 ч. 06.06.2010. »

Тражити је гл. VI врсте с односом основа -и-/-и- (тражи(ти) : тражи(м)). Обично се, мада и неспретно, каже да се код тих глагола презентско и десилабизује (прелази у ј) и онда јотује основу. Тако пише, како рекох, јер су граматичари превидели глаголе са меком основом и с основом која је очврсла, а мисле само на примере типа носити, возити, градити и сл. Синхронијски најпрецизније било би рећи слично оном твом: на окрњену инфинитивну основу (нема сврхе говорити о презентској кад су исте, а остали глаголи исто граде од инфинитивне) долази наставак -ах, са аломорфом -’ах... (знак значи да се јотује основа кад се завршава на сугласник који се може јотовати).
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #25 у: 12.44 ч. 06.06.2010. »

ОК, хвала обојици, на исправци и потврди.
Сачувана
NouvelleVague
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 9


« Одговор #26 у: 14.06 ч. 15.06.2011. »


Par vrsta glagola grade imperfekat tako što se odbije infinitivni nastavak i dodaju jedino nastavci -AH, -AŠE, itd.  I tako infinitivna osnova se završava na -A, pa dobijemo dugo A, pošto se sažimaju vokali A iz osnove i A iz nastavaka. 

E, sad. .  One vrste glagola koje grade imperfekat od prezentske osnove.  Ja sam našla da postoje nastavci -JAH, -JAŠE. .  dakle sa J. 
Nije mi jasno kako može vokal A da vrši jotovanje? To nikada nismo učili.  Naravno da se glas R ne može jotovati. 

    ц+ј = ч клицати - кличем
    д+ј = ђ млад - млађи
    г+ј = ж благ - блажи
    х+ј = ш махати - машем
    к+ј = ч јак - јачи
    л+ј = љ далек - даљи
    н+ј = њ танак - тањи
    с+ј = ш писати - пишем
    т+ј = ћ платити - плаћен
    з+ј = ж брз - бржи
nepalatalini-> palatalni kao i ono sa m, b, v, p > blj, mlj, vlj, plj. 


I tu gde dolazi do jotovanja, sve su to krnje prezentske osnove.  Ako se ne varam.

Od vreti je vrejah ili vrah? Kako sada ima -JAH? I to imamo puno prezentsku, a gradi se od okrnjene i dodaje se -AH.  Sta je tacno?

Razumeti- V vrsta, gradi se od prezentske, okrnjene? Razumemo> razume > razum- razumjah ili razumejah ili razumah (ako vec nema JAH, kako onda moze AH da stvori glas J?
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!