Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Onomad
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
16.10 ч. 26.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Onomad  (Прочитано 26153 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« у: 01.29 ч. 21.02.2009. »

Onomad ili onda kada se desilo i nešto drugo: onom jednom naročitom prilikom koje bismo možda mogli i da se setimo. Mislim da ne postoji adekvatan književni izraz i, mada onomad zvuči prostački grubo (iako ne vulgarno), mora se priznati da taj izraz određuje tačku u vremenu na način na koji se to jednim jedinim prilogom inače ne može uraditi. 
« Задњи пут промењено: 19.27 ч. 21.02.2009. од b.n. » Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #1 у: 01.46 ч. 21.02.2009. »

Zašto onomad ne doživljavaš kao književni izraz?
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #2 у: 07.13 ч. 21.02.2009. »

онoмад прил. а. пре неки дан, недавно.
— А шта је било ономад? Ћос. Д. Принио
сам је очима ко ономад. Цес. Д. б. прекјуче.
онбмадањп, -а, -е в. ономадашњи. Р-К
Реч.

онoмадашњи, -а, -е
који се десио ономад, недавни; прекјучерашњи.
— Ономадашњи догађај показао му је да
се ови људи не шале. Ранк. Сунце је . . .
упијало влагу са земље, наквашене оно-
мадашњом снажном кишом. О-А.

ономадашњица ж ономадашњи дан;
оно што се десило ономад. — Поведите је
да се . . . утјеши мало за ономадашњицу.
Срем.

ономаднашњи, -а, -е ономадашњи. —
Примио [сам] ваше ономаднашње писмо.
Креш.

ономадне прил. ономад.
— Ономадне дође ми овде мој Жика. Вес.
Баш ономадне говорио ми нешто кадија.
Огр.

ономадњи, -а, -е ономадашњи. — Оно-
мадњи ти се сан повољно тумачи. Јурк.


Ево, читаво чудо изведеница, и баш је лијепа ријеч... Smiley
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #3 у: 11.58 ч. 21.02.2009. »

Zašto onomad ne doživljavaš kao književni izraz?
Kako se to lepo vidi i iz onoga što je Bojan naveo, onomad je kolokvijalan izraz, izraz iz narodnog govora. Znam, doduše, da je bar dok sam ja išla u školu važilo da se praktično svaki govor u pismenoj formi može smatrati književnim jezikom što je sigurno tehnički tačno (mada je bar u izvesnom smislu definicija koja se vrti u krug što je, opet, čini bezvrednom) ali stvarno nije... Opet, nekome ko piše neophodni su autentični izrazi da dočara neki lik ili čak samo nijansu značenja ali to već spada u tzv. pesničku slobodu.
Osim toga, jedan jedini prilog, rekao bi neko, može biti i sutra, preksutra, naksutra (uz varijacije prekosutra i nakosutra), kao i juče, prekjuče, nakjuče, o danas da ne govorimo... noćas, takođe; jutros, večeras...
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #4 у: 13.38 ч. 21.02.2009. »

Ne znam, meni je onomad baš lepa reč, onako starinska, arhaična, i nimalo mi prostački ne zvuči, mada je svakako ne bih upotrebila u nekom stručnom ili zvaničnom tekstu. Ali ne vidim razloga da se ne koristi u književnim delima.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #5 у: 15.03 ч. 21.02.2009. »

Kako se to lepo vidi i iz onoga što je Bojan naveo, onomad je kolokvijalan izraz, izraz iz narodnog govora.

Iz onoga što je (moj imenjak) Bojan naveo ne može se nikako izvući taj zaključak, može jedino upravo suprotan: Bojan je prekucao deo rečnika književnog jezika u kom se reč onomad sasvim uredno beleži, bez ikakve naznake da je u pitanju provincijalizam ili nešto slično; dakle, izraz jeste književan.
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #6 у: 16.02 ч. 21.02.2009. »

Мислим да неки не разликују књижевни језик од формалног начина писања... а и не видим по чему ономад није ни књижњвна нити довољно формална ријеч, додуше, само је мало архаична, ништа друго...
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #7 у: 19.33 ч. 21.02.2009. »

Nije samo malo arhaična, ništa drugo : u unutrašnjosti se često može čuti, u Beogradu nikad... U unutrašnjosti, dakle, nije zastarela, u stalnoj je upotrebi, u Beogradu nije - to nije arhaičan izraz nego kolokvijalan. Što se upotrebljava u književnosti nije čudo - u književnosti se upotrebljava sve što je piscu potrebno. To ipak ne znači da sve čini književni jezik.
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #8 у: 19.50 ч. 21.02.2009. »

Po ovom što je napisano u prethodnom postu se može zaključiti da je sve što se ne govori u Beogradu kolokvijalno???
Po kojim se aršinima ti vodiš?
Znači ako se ne govori nešto u glavnom gradu, odmah stavljamo sa strane!!!???

Ja ne mislim da je riječ kolokvijalna, nego mislim da je samo malo zastarjela... Riječ ima savršeno jasno značenje i koristi se i na prostoru Srbije, Vojvodine, Bosne, Hercegovine, i svih ostalih regija gdje žive Srbi... i kako je sad kolokvijalna....
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #9 у: 20.15 ч. 21.02.2009. »

To ipak ne znači da sve čini književni jezik.

Ukoliko je reč zabeležena u rečniku književnog jezika (a ova jeste zabeležena u takvom), ona je književna. Šta tu može da bude nejasno?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #10 у: 20.49 ч. 21.02.2009. »

Не треба бити толико београдоцентричан. Мислим, зашто би Београд био мерило да ли је нека реч колоквијална или није? Мислим, има и речи које се користе само у Београду, па зар те речи нису — колоквијалне? И не бих рекла да се у Београду не користи. Користи се и те како.

Такође бих се сложила с Алцестом да је реч лепа, има призвук архаичности, старине, и уопште није некњижевна, а ни у лудилу простачка.


ПС: Мени се чини да сам ја овде већ постовала, ал сад нема мог поста... Требало би да буде тамо негде између Бојана и Алцесте... Да ли сам ја то моје постовање сањала?Huh
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #11 у: 21.10 ч. 21.02.2009. »

Boga mi te nema, mora da si onomad u snu mjesečarila pa obrisala post Cheesy
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #12 у: 21.11 ч. 21.02.2009. »

Meni često prijavi grešku, i da sam već poslala poruku, kad prvi put hoću da je pošaljem. Možda se i tebi nešto tako desilo pa nisi obratila pažnju.
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #13 у: 21.20 ч. 21.02.2009. »

колоквијалан, -лна, -лно разговоран>
својствен разговору. — У »Поп-Ћирн« је
прави домаћи говор . . . колоквијални тон.
Поп. П. Енглески језик има особену рече-
ничку и колоквијалну структуру. Сек.

Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 21.30 ч. 21.02.2009. »

Boga mi te nema, mora da si onomad u snu mjesečarila pa obrisala post Cheesy

Не ја, вала! Гледала сам у канту за џубре, нема... Smiley Бога питај шта сам ја урадила...
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!