Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.26 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Metafora i metonimija  (Прочитано 69172 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
language_master
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Stefan L
Поруке: 14


« у: 14.29 ч. 22.02.2009. »

upravo sam analizirao malo metaforu i metonimiju,ali ne znam koliko bi mogao da nadjem razliku izmedju ove dve leksicke pojave. . . na primeru. . . .
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #1 у: 14.39 ч. 22.02.2009. »

Ево ово би требало да је метонимија
Цитат
U Kraljevu će biti kako Beograd kaže
, pošto Beograd ne može da kaže, nego može da kaže neki predstavnik vlasti iz Beograda, tj. predstavnik državne vlasti koja ima sjedište u Beogradu... Isto tako i Bijela Kuća često govori i slične građevine.... Cheesy Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 21.40 ч. 22.02.2009. »

Kuća malim slovom. Grin
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #3 у: 21.46 ч. 22.02.2009. »

Ривенџ из свит ај си!!! Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 21.46 ч. 22.02.2009. »

Хахаха... Cheesy Вас двоје један другог чекате на кривини? Grin

Ривенџ из свит ај си!!! Wink

Јок. Ривенџ из а диш бест срвд колд! Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 21.52 ч. 22.02.2009. »

He, he... Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #6 у: 09.52 ч. 23.02.2009. »

Metafora je „skraćeno poređenje“; to je uprošćena zlatna školska definicija. Tako, umesto da kaže „on je hrabar kao lav“ (poređenje), pisac kaže „on je lav“ ili „evo lava“ — to je metafora.

Metonimija je kada dva pojma zamene mesta na osnovu neke veze koja postoji između njih (uzročno-posledične, namenske, osobinske). Recimo, „čitaš li Andrića“ (tj. čitaš li Andrićeve knjige), „kad rakija stade govoriti“ (tj. pijanstvo u ljudi; uzrok menja mesto s posledicom), „pero je moćnije od mača“ (tj. umovanje je bolje od zametanja kavge; predmeti menjaju mesto s onim što se njima čini), ili Bojanov primer sa Belom kućom (mesto uzima značenje onoga što je u njemu).

Podvrsta metonimije je sinegdoha, kada se deo nečega kazuje umesto celine ili celina umesto jednog njezinog dela, kao u Bojanovom primeru (umesto beogradskih vlasti kaže se „Beograd“ kao celina), ili kao kod Desanke Maksimović: „Ne, neka mi ne priđu oka tvoja dva“ (deo umesto celoga, pesnikinja kaže „oka tvoja dva“ misleći na čitavoga čoveka).

Metonimija i naročito sinegdoha veoma su česte u jeziku i van književnosti. Biolozi, na primer, kažu „hidra se bespolno razmnožava“ misleći na čitavu vrstu a ne samo na jednu hidru (sinegdoha); geografi kažu „Užice emituje toliko i toliko ugljen-monoksida“ misleći na užičke fabrike; političari kažu „Srbija će moći da putuje sa šengenskom vizom“, a u stvari putovaće njeni državljani; kaže se koliko se nečega troši „po glavi stanovnika“, a u stvari po čitavom čoveku, ali deo uzima značenje celine, i sl.

Jasno?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #7 у: 10.14 ч. 23.02.2009. »

Ili, kada Duško Radović kaže „Beograde, dobro jutro“, to je metonimija jer on u stvari pozdravlja Beograđane. Wink

(Izvinjavam se, mislim da sam pogrešio iznad, i u Bojanovom primeru sa Beogradom takođe može biti metonimija, jer se isto kazuje mesto umesto onoga što se u njemu nalazi, pre nego celina umesto jednog njenog dela.)
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #8 у: 15.27 ч. 23.02.2009. »

Ja uvek imam problema sa razlikovanjem metonimije i sinegdohe. To jest, znam da je i sinegdoha metonimija, ali često nisam načisto, pa mi je sigurnije da se opredelim za metonimiju uopšteno i da ne čačkam u detalje. Grin
Сачувана
language_master
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Stefan L
Поруке: 14


« Одговор #9 у: 16.21 ч. 23.02.2009. »

da. . . mene je uvek bunilo kad se kaze metafora je preneseno znacenje reci. . jasno mi je da jeste. . medjutim kad ti kazes Beograde, dobro jutro logicno je da u prenesenom znacenju mislis na stanovnike Beograda. . . podvlacim u PRENESENOM znacenju. . tako da mi je to malo pravilo probleme——Ima li nase Drustvo za srpski jezik svoj sajt neki ili tako nesto. . .
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 16.32 ч. 23.02.2009. »

Ima li nase Drustvo za srpski jezik svoj sajt neki ili tako nesto. . .

Има, али ти не треба више од пет минута да га целог погледаш: http://drustvosj.fil.bg.ac.yu/.
Сачувана
language_master
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Stefan L
Поруке: 14


« Одговор #11 у: 18.59 ч. 23.02.2009. »

juju. . sajt im je ocajan. . da li neko zna da mi kaze kad je ove godine opstinsko takmicenje iz srpskog za srednje skole????gramatika naravno. . .
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #12 у: 19.05 ч. 23.02.2009. »

   Jes, vala, ko da je sajt Instituta za transfuziju krvi ili nečega tome nalik. Pih.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #13 у: 19.06 ч. 23.02.2009. »

juju. . sajt im je ocajan. . da li neko zna da mi kaze kad je ove godine opstinsko takmicenje iz srpskog za srednje skole????gramatika naravno. . .

Па ено доле у табели на почетној страни Друштва: на Дан жена текуће године.

   Jes, vala, ko da je sajt Instituta za transfuziju krvi ili nečega tome nalik. Pih.
Grin
Сачувана
language_master
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Stefan L
Поруке: 14


« Одговор #14 у: 19.15 ч. 23.02.2009. »

hm. . kakvo je to takmicenje nedeljom???to nije moguce
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!