MayBee
гост
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 4
|
|
« Одговор #3 у: 00.08 ч. 25.02.2009. » |
|
Механизми творбе речи су извођење (деривација), слагање (композиција), комбинована творба и творба претварањем (конверзијом).
Извођење је творба речи помоћу суфикса, наставка за творбу речи, који се додаје на творбену основу. Пошто нова реч остаје у значењској и обличкој вези са речју од чијег је основног дела настала, она је мотивисана (образложена) реч, док се реч чији се део налази у творбеној основи нове речи назива мотивна. Мотивисане речи, настале помоћу суфикса, уобличене су граматичким наставцима. Нпр. реч лист је мотивна реч, а речи листић, листати, листак су мотивисане речи.
Слагање (композиција) је творба речи срастањем двеју или више речи, тј. њихових творбених основа, у једну реч, и то простим срастањем (тзв. нулти интерфикс; Београд, памтивек, свезналица), или срастањем са спојним вокалом (углавном је вокал о или е; југоисток, рукопис, очевидац, глувонем). Посебно продуктиван тип ових сложеница су оне које су добијене од префикса и речи главних врста (именица, глагола и придева), као што су написати, договор. . .
Композиција, којом се добијају нове сложене речи, често је повезана с деривацијом, којом се добијају изведене речи; то је комбинована творба речи ( безбрижан= без+бриг+ан).
У свим врстама речи нове речи настају и претварањем речи из једне врсте у другу. Тако понекад долази до поименичавања (супстантивизације), тј. претварања придева у именице ( млада (невеста), пољопривредно добро). Попридевљавањем се глаголски придеви и прилози претварају у придеве (светлећа реклама, летећи одред). Овим начином творбе добијају се и друге врсте речи, нпр. прилози (наизглед= на+ изглед), предлози ( уврх= у+ врху). Приликом претварања новодобијене речи узимају граматичке ознаке, особине, врсте у коју ступају.
Реч југоисток настала је слагањем (композицијом).
|