Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.56 ч. 19.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Штампај  
Аутор Тема: Пријемни испит за средње школе?  (Прочитано 81062 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #60 у: 22.37 ч. 22.03.2009. »

Ех, Мирославе, није тешко! Па дете кад стигне до генитива (на пример) уз који иде предлог с, ни не покушава даље. Ко ће да настави чак до инструментала? Да не говорим о дотичном примеру са предлогом према. Колико често ћеш употребити реченицу у којој пише: Торба се налази лево према прозору?
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #61 у: 22.37 ч. 22.03.2009. »

То, Ђорђе, узе ми реч из уста! Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #62 у: 22.39 ч. 22.03.2009. »

Tačno, „s“ ide i u genitiv, kao i gomila raznih drugih predloga — nebulozno je koliko je iscrpno to pitanje.

То, Ђорђе, узе ми реч из уста! Smiley

Pardon. Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #63 у: 22.41 ч. 22.03.2009. »

Нисам размишљао као осмак. У праву сте, ипак. Није нимало наивно питање. (А стално грешиш са двоструком негацијом, Оли. Smiley Горе треба: „..., и не покушава даље.“)
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #64 у: 22.43 ч. 22.03.2009. »

Ужас. Исправи ме увек. Пошто одлично то знам теоретски, а у пракси брљам. Embarrassed
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #65 у: 17.20 ч. 23.03.2009. »

Колико често ћеш употребити реченицу у којој пише: Торба се налази лево према прозору?

U pravu si, prema mom mišljenju ova rečenica nije previše česta. Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #66 у: 18.14 ч. 23.03.2009. »

Оно јест, мада ја ни ту конструкцију не користим пречесто.  Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #67 у: 17.36 ч. 30.03.2009. »

Пошто мислим да људе замара читање дугачких постова, поделићу ове примедбе на више делова.

114. задатак (Грађење речи са лексикологијом)
Треба пронаћи дијалектизме у одломку: Они ме, дабоме, опазише, почеше да се деру: „Стој, ди си пошла! Врћи се овам!“... и још четири пута оволико текста.
Осим што осмаци немају појма да ли су неке речи (од ових) некњижевне, још кад то и науче, у решењу стоји (између осталог): врћи се и (се) распекљавај што у преводу кључа значи да код првог глагола повратна речца може да се употреби, али и не мора, а у другом мора. Генерално према кључу, све што је у загради може и не мора, све што је ван ње, мора да се напише.

На ревизији је доказиво да је у питању штампарска грешка; ако се баш прегледач заинати, имамо вишу инстанцу, али то знам ја и још нека буде и 50% родитеља, али шта ћемо са преосталима. Чак и да сви знају, то је огромна процедура и малтретирање због брљивости састављача.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #68 у: 17.38 ч. 30.03.2009. »

117. задатак, (Грађење речи са лексикологијом)

Треба подвући застареле речи међу којима се појављује и рече магистар, за коју деца немају појма да није у питању особа која је магистрирала, већ учитељ. А да не причам како у шестотомнику и не (а, Мирославе?) стоји да је магистар у овом значењу застарела реч.

122. задатак, иста област

У реченицама треба подвући фраземске изразе.

Два примера имају непрецизан кључ:
а) Тада даде Јанко ватру петама...
б) Иако су му руке биле везане...

У примеру а) треба подвући даде ватру петама (без граматичког субјекта Јанко), а у примеру б) су му биле везане (израз овде укључује и логички субјекат му).

Увек треба имати у виду да се прегледачи (најчешће) слепо држе кључа и не користе сопствену логику, а и ако користе, неки други прегледач не користи па деца нису у равноправном положају.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #69 у: 17.40 ч. 30.03.2009. »

Правопис – туга, чемер и трагедија.

Постоје четири задатка (од седамнаест, мислим) следећег типа:
Следећи текст препиши исправно писаним словима и у њему употреби све правописне знаке.

175. КОМАРАЦ СТАНЕ ВОЛУ НА РОГ ПА МАЛО ПОСЛЕ РЕЧЕ МУ АКО САМ ТИ ТЕЖАК А ТИ МИ КАЖИ ПА ЋУ ОТИЋИ ЈА ТЕ И НЕ ОСЕЋАМ КАО ДА ТЕ И НИЈЕ НА СВЕТУ.

177. ПРЕ НЕГО ШТО ЋЕ ДОЋИ У БЕОГРАД А ТО ЈЕ БИЛО ПРЕ ДВЕ ГОДИНЕ У ОСНОВНУ ШКОЛУ ЈОВАН ЈОВАНОВИЋ ЗМАЈ МАРИЈА МОЈА НАЈ БОЉА ДРУГАРИЦА ЈЕ ЖИВЕЛА У БАЧКОЈ У БАЧКОМ ПЕТРОВОМ СЕЛУ.

Ево, нећу вам рећи шта је ту (по мом мишљењу) одвратно, а ви покушајте да напишете потпуно исправно било који од ова два задатка, а ја ћу за два-три дана да вам напишем кључ, па ћете видети колико је то лудило.

Само ћу вам мало олакшати, прекршено је једно од основних правила методике, а то је да у једном задатку треба постављати само један захтев (што ће рећи, у овом случају: само велико слово, или само зарезе, или само управни говор...). Будите фер и немојте користити литературу, мада вам ни она можда не би помогла с обзиром на гомилу захтева, људски мозак не може тако да разабира. Ја већ сто година радим с клинцима ове исте задатке и увек гледам у кључ да нешто не пропустим.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #70 у: 17.43 ч. 30.03.2009. »

178. задатак, Правопис

Треба подвући исправно написане облике.
ПРОФЕСОРКИ, ПРОФЕСОРЦИ, ЕПОХИ, ЕПОСИ, МАСКИ, МАСЦИ, КРУШКИ, КРУШЦИ

Да не причам о чињеници како су палатализација и сибиларизација промене, сад већ дефинитивно без системског правила, него су им још понудили овај безобразлук. Правилно је све осим професорци и крушки, логично је да човек очекује да заокружи један од два тачна одговора, а овде су све комбинације у опцији.

188. задатак и још два-три слична

Траба написати скраћенице. Иако смо научили још на Сајту Wink, а неки и пре, како се скраћенице типа т. г., м. п. пишу с белинама, свака таква скраћеница дата је без белина у кључу.

Има још неких у вези с правописом, сличних првом који сам навела, али не могу толико да вас мучим.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #71 у: 17.47 ч. 30.03.2009. »

219. задатак, Језичка култура

Погрешне конструкције предлог + инфинитив требало је заменити исправним конструкцијама. Један од примера гласи:

Да ли је то за овде или за понети. А кључ гласи: Да ли је то за овде или носите / или ћете понети?
(Мора да су се консултовали с Милком Цанић Wink) Предлог не може испред глагола (за понети), али не може ни испред прилога (за овде), што су састављачи пропустили.

220. задатак, исто поглавље
Треба подвући погрешно написану реч.

Читај, чувај и освоји 1521 награду.

Да ме пре неки дан Џо није едуковао, не бих знала да мора освој, али то је мој проблем што нисам пазила на часу Grin, но питам се колико је нормално да број који се чита хиљаду пет стотина двадесет и један стоји испред речи награду. Мени се чини да то није допуштено. Да уместо награду стоји пехар, то би, мислим, имало смисла. Мислим да је то такође грешка (нисам сигурна), али и ако није, ђак ће се, логично, прво ухватити за то. При том, подметнут је број да би деца помислила како га треба написати словима јер су научили да се углавном и треба определити за писање бројева словима.

За сада толико.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #72 у: 19.12 ч. 30.03.2009. »

Кхм, баш су фини задачићи — за факултетлије! Стварно претерују састављачи питања! Ич није примерено узрасту.

Не, не стоји у шестотомнику значење ’учитељ’ под одредницом „магистар“ као застарело. Ко, бре, још све такве појединости да попамти?!

А, дај да покушам ова два питања:

175. Комарац стане волу на рог, па мало после рече му: „Ако сам ти тежак, а ти ми кажи, па ћу отићи. Ја те и не осећам — као да те и није на свету.“

177. Пре него што ће доћи у Београд, а то је било пре две године, у основну школу „Јован Јовановић Змај“, Марија, моја најбоља другарица је живела у Бачкој, у Бачком петровом селу.

А ако баш хоће, код 220-ог питања треба број написати или 1 521 или 1.521, а не без размака или тачке.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #73 у: 20.09 ч. 30.03.2009. »

Одмах да ти кажем да си погрешио у оба, и баш ти хвала што учествујеш у овом мом малом истраживању Smiley. Рачунам на то да схватате како ми није циљ да покажем како нико од вас не зна, већ да докажем како су захтеви потпуно непримерени било ком узрасту. Иначе, врло је битно да је код већине задатака једна грешка довољна да се цео задатак не призна Angry. Решења у четвртак или петак, важи?

Замисли, то с бројем нисам ни приметила! Само сам аутоматски преписала без размака или тачке. Сад проверих, написано је управо тако, погрешно. Па и то би могла бити грешка коју дете може да пронађе, а није предвиђено да буде грешка.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #74 у: 20.10 ч. 30.03.2009. »

175. Комарац стане волу на рог, па мало после рече му: „Ако сам ти тежак, а ти ми кажи, па ћу отићи.“ „Ја те и не осећам — као да те и није на свету.“ — овако треба, претпостављам, јер је други део одговор вола. Smiley С тим што се одговор вола може и овако написати: „Ја те и не осећам. Као да те и није на свету.“ (Са тачком, а не са цртом.)

А код 177. је, онда: Бачко Петрово Село. Двоумих се ту, па одабрах погрешно.

Или 175. можда овако: Комарац стане волу на рог па мало после, рече му: „Ако сам ти тежак а ти ми кажи, па ћу отићи.“ „Ја те и не осећам — као да те и није на свету.“
« Задњи пут промењено: 20.21 ч. 30.03.2009. од Мирослав » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!