Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.50 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: kojevitez  (Прочитано 4156 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
klaudije
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 28



« у: 04.38 ч. 13.03.2009. »

U nekim starijim tekstovima iz Crne Gore pojavljuje se reč kojevitez.   Pominje se u raznim kontekstima i ne mogu da odredim značenje i poreklo (npr ".  .  .  krenuo je u kojevitez") pa ako neko zna bilo bi dobro da to podelimo.   Wink
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #1 у: 08.51 ч. 13.03.2009. »

Opet zna Gugl:  Smiley

Drago Ćupić, Srpskohrvatsko-albanski odnosi u dva leksičko-sintagmatska slučaja, Projekat Rastko:

Цитат
U svojim Poslovicama Vuk Karadžić kod izraza "Ko je vitez!" (dakle, sa uzvičnikom a ne upitnikom na kraju) kaže: "Reče se u Crnoj gori i Hercegovini, kad se zove u pomoć protiv neprijatelja. Đekoji još dodadu i ime onijeh ljudi među kojima se živi, n. p. ko je vitez i brat Crnogorac! ili: ko je vitez i brat Cetinjanin! i t. d."[5] ...

Nas, međutim, interesuje sintagma koja nije upitnog tipa već se njom poziva u pomoć, u neprilikama.

Sintagma "ko je vitez" poznata je u svim starocrnogorskim govorima (a Vuk kaže - i u hercegovačkim, nije ispitivao srpske govore zapadnije od Hercegovine), i uvijek znači poziv u pomoć. Mitar Pešikan u svojoj studiji o starocrnogorskim srednjokatunskim i lješanskim govorima bilježi: "kojevitez" (kao jednu riječ), zatim glagol kojevitezat, kao nesvr., u značenju vikati; zapomagati.[6] Iz mojih bilježaka iz raznih krajeva stare Crne Gore imam potvrde da je sintagma "ko je vitez" postala uzvik, termin, sa značenjem - upomoć! Na svim tim područjima, kako nalazi i Pešikan, imamo i glagol kojevitezat - zvati u pomoć, a u Zagaraču sam zabilježio i glagolsku imenicu kojevitezanje. Kolege iz Instituta za srpskohrvatski jezik u Beogradu koji su porijeklom sa prostora hercegovačkog tipa govora u Crnoj Gori svi su mi rekli da u njihovim govorima postoji i sintagma "ko je vitez" i glagol kojevitezati.
Сачувана
klaudije
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 28



« Одговор #2 у: 09.10 ч. 13.03.2009. »

E fala.  Guglao ja al očito s jednim veslom  Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!