mt
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 287
|
 |
« у: 21.29 ч. 26.03.2009. » |
|
Који облик је правилан и зашто?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|
Miki
Гост
|
 |
« Одговор #1 у: 21.52 ч. 26.03.2009. » |
|
Оба облика су правилна: први, јер двосложној речи додајемо краћи наставак за множину, -и; други, јер смо додали дужи наставак за грађење множине, па је начињени изузетак од правила постао исправан (није ни први ни последњи  ).
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
mt
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 287
|
 |
« Одговор #2 у: 22.14 ч. 26.03.2009. » |
|
Хвала! 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #3 у: 22.24 ч. 26.03.2009. » |
|
Je li, jer može onda i mačkovi i mačci, patkovi i paci (valjda)?
Znam da može za ove patkove, već su bili pominjani u nekim drugim temama, ali me interesuje za mačkove i mačke?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|
Miki
Гост
|
 |
« Одговор #4 у: 08.02 ч. 27.03.2009. » |
|
Може од мáчак и мáчци и мáчкови, вок. мȃчку, ген. мȃчāкā и мáчкōвā. А може од мȁч и мàчи и мàчеви у множини (ген. мàча). Нисам знао за маче. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #5 у: 08.36 ч. 27.03.2009. » |
|
Mači se verovatno koriste samo u poeziji, kad ti treba manje slogova u stihu.  A mačci ne verujem da iko kaže, jezik da polomiš. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
mt
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 287
|
 |
« Одговор #6 у: 13.27 ч. 27.03.2009. » |
|
То му дође као ОЦИ и ОЧЕВИ...
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Zelja
посетилац

Ван мреже
Организација:
Име и презиме: Nemanja Radojicic
Поруке: 26
|
 |
« Одговор #7 у: 17.08 ч. 27.03.2009. » |
|
Izvinite sto pitam,ali koje je znacenje ovih reci?Ja sam mislio da je to manjak,pa mnozina od toga manjkovi-kao gubitak,nedostatak
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
mt
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 287
|
 |
« Одговор #8 у: 18.00 ч. 27.03.2009. » |
|
На то сам и мислио.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|
Miki
Гост
|
 |
« Одговор #9 у: 18.18 ч. 27.03.2009. » |
|
A mačci ne verujem da iko kaže, jezik da polomiš.  Море, сви кажу мачори! Ја не верујем да ма ко каже мачци или мачкови! 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #10 у: 18.32 ч. 27.03.2009. » |
|
heheh.. Mackovi su krenuli u stetu... 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
mt
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 287
|
 |
« Одговор #11 у: 18.38 ч. 27.03.2009. » |
|
Е вала баш!  А аналогно од МАЊАК-МАЊКОВИ иде и ЧВАРАК - ЧВАРКОВИ! 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #12 у: 18.41 ч. 27.03.2009. » |
|
А може и према мачци — па чварци!  А шта кажете на папкови — папци? Може ли и ту једно и друго? А крмкови и крмци? 
|
|
|
|
« Задњи пут промењено: 18.53 ч. 27.03.2009. од Brunichild »
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #13 у: 22.53 ч. 27.03.2009. » |
|
Ja sam čula da se kaže mačkovi, mada mi je baš smešno.  A kad se krene s tim dubletima na kraju mi se čini da sve može. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|
Miki
Гост
|
 |
« Одговор #14 у: 23.00 ч. 27.03.2009. » |
|
Само крмкови, само папци и само чварци (што је и збирна именица, па не би имало никаквог смисла рећи чваркови  ). A kad se krene s tim dubletima na kraju mi se čini da sve može.  Ту си у праву! 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|